Monumentální Casa Batlló

Třída Passeig de Gràcia je na památky skutečně bohatá. Důkazem toho budiž hned několik architektonicky skvostných domů vedle sebe, z nichž největší pozornost právem poutá originální Casa Batlló. O co se jedná?

Casa Batlló je úchvatný originální dům, který vytvořil v roce 1904 Antoni Gaudí na zakázku Josepha Battló, zdejšího movitého továrníka. Zvenčí připomíná nedaleký La Pedrera (Casa Milà). Dům je postaven na menším půdoryse a i jeho fasáda je od jeho souseda odlišná. Casa Batlló se pyšní ojedinělou třpytivou fasádou vytvořenou z barevné mozaiky se zvláštními vyčnívajícími okny neobvyklého obloukovitého tvaru. Při prohlídce vnitřních prostor vás nadchne hra světla a stínu, která patří mezi Gaudího speciality. Vaši pozornosti jistě neujdou také originální falešné stropy

Právě díky tomu všemu je Casa Batlló považována za jednu z nejpodivnějších staveb Evropy, při jejíž návštěvě si budete říkat, že Gaudí musel mít opravdu obrovskou fantazii nebo být pod vlivem nějakých omamných látek, když ji navrhoval.

Místní o Casa Batlló jako o domu kostí či domu draka. Není se čemu divit - balkóny vypadají jako zuby nějaké podivné příšery. Ještě než do domu vstoupíte, podívejte se na jeho schody. Každý z nich obsahuje stylizované obrázky chobotnic a hvězdic, které Gaudí pro Casa Batlló vytvořil.

Když už půjdete navštívit Casa Batlló, neopomeňte se podívat na sousedjící domy - Casa Amatller, Casa Mulleras a Casa Lleó Morera. Sice je Casa Batlló lehce zastiňuje, ale i tak jde o úžasné architektonické skvosty.

Adresa: Passeig de Gràcia, 43
Doprava: metro linky 2, 3 a 4 do stanice Passeig de Gràcia
Otevírací doba: 365 dní v roce od 9.00 do 21.00 (poslední vstup ve 20.00)
Vstupné: dospělí € 21.5, studenti €18.5, junioři 7-18 € 18.5, děti do 7 let zdarma
Více informací: www.casabatllo.es/en

Co také nesmíte minout

  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 600 Kč na svou první cestu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.