Cestujeme z Prahy do Barcelony

Španělsko je součástí Evropské unie, proto stačí českým občanům pro cestování za jeho hranice platný pas či občanský průkaz. Přímo do Barcelony se můžete dostat buď letadlem, autobusem nebo autem po vlastní ose. 


Při cestě do Barcelony doporučujeme využít letadlo.

Barcelona letecky

Obecně nejrychlejším dopravním prostředkem je letecká doprava. To platí i pro cestu do Španělska. Velkou výhodou je, že za letenku do Barcelony často zaplatíte srovnatelně jako za cestu autobusem, vlakem či vlastním autem a budete cestovat mnohem pohodlněji. Cesta letadlem vám navíc zabere jen zlomek času, který byste strávili na sedačce autobusu.

Mezinárodní letiště najdeme v Barceloně a v Gironě, která je od Barcelony vzdálená asi 1,5 až 2 hodiny jízdy po dálnici. Mezi těmito dvěma městy existuje dálková autobusová doprava, jednotlivé autobusy vyjíždí zhruba co hodinu.

Tip: Přečtěte si, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony


Při cestě letadle do Barcelony můžete zahlédnout vrcholky Alp

Pokud se rozhodnete do Barcelony letět, vyplatí se rozhodnout se dostatečně předem a zakoupit si tak cenově výhodnější letenku. Barcelona je při letech z Prahy obsluhována v současné době čtyřmi aerolinkami:

 1. Ryanair
 2. České aerolinie
 3. Iberia, resp. svou nízkonákladovkou Vueling
 4. Smart Wings

Samozřejmě, že do Barcelony se z Prahy letecky dostanete i s jinými společnostmi, ale budete muset přestupovat. Cenově není letenka s přestupem také moc výhodnější, proto to berte spíše jako nouzovou variantu.  

Délka doby letu z Prahy do Barcelony je cca 2 – 2,5 hodiny v závislosti na počasí a dalších okolnostech. 

U nízkonákladových leteckých společností (např. Ryanair) vás zpáteční letenky mohou vyjít už na 2 000 - 4 000 Kč, v závislosti na datu a na tom, jak dlouho předem si je zakoupíte. Čím dříve letenky rezervujete tím samozřejmě lépe. Cena letenek půl roku před termínem letu a 2 měsíce před letem se může výrazně změnit o několik tisíc.

Spousta cestovních kanceláří navíc dnes již nabízí cenově výhodné zájezdy i s leteckou dopravou do Barcelony.

Několik aerolinek, které dříve trasu Praha - Barcelona obsluhovaly, ji opustily. To se týká třeba oblíbené nízkonákladovky Wizzair - nemá proto smysl na jejich stránkách letenky do Barcelony hledat. 

Barcelona autobusem

Další možností cestování do Španělska je cesta autobusem, která je ovšem časově náročnější. Do cílové destinace z Prahy nedojedete dřív než za cca 24 hodin. Autobusy jezdí přes Německo a Francii. Výhodné ceny a vcelku pravidelné linky má například Eurolines nebo nový Flixbus. Zde vás jednosměrná jízdenka Praha/Plzeň - Barcelona vyjde okolo 3000 korun, ovšem zakoupíte-li si ji s dostatečným předstihem, bývá cena nižší.

Obecně výhodnější je studentské jízdné. Levnou jistotou pak je tzv. promojízdenka, která je finančně nejpřitažlivější (jednosměrná jízdenka již od cca 1000 korun), ovšem nelze stornovat. Autobusy Eurolines jsou pohodlné, ovšem nefunguje zde místenkový systém, takže jde spíše o systém ve stylu „kdo dřív přijde". Cestuje-li vás více, je dosti pravděpodobné že nebudete sedět spolu. Linky mají několik pravidelných zastávek, a to nejen na španělské straně ale i ve Francii a Německu.

Cestujete-li s cestovní kanceláří nabízející dopravu autobusem, pak již budete mít vše zajištěno a finanční náklady započítány vceně zájezdu. Přímé vlakové spojení Praha - Barcelona neexistuje, rozhodnete-li se tedy pro ekologičtější cestování, počítejte spřestupy a časovou náročností.

Pokud je to možné, cestování autobusem do Barcelony se raději vyhněte. Celý den na cestě strávený v autobuse se na vás dozajista podepíše a bude vám dlouho trvat, než se vzpamatujete. 

Barcelona autem

Cestování vlastním autem má zase tu výhodu, že i po příjezdu na místo nemusíte spoléhat na místní dopravní spoje, ale naopak prozkoumávat okolí na vlastní pěst. Dobrá mapa či GPS systém je zde však nutností. Je však nutné zvážit výhody a nevýhody cestování vlastním automobilem, jelikož trasa, kterou musíte urazit se rovná asi 1800 kilometrům. Kvalita vozovek je vysoká, ovšem do svého dovolenkového rozpočtu musíte zahrnout také mýtné. Před samotnou cestou do Barcelony se vyplatí prostudovat místní silniční předpisy, abyste nebyli překvapeni či zaskočeni. 

Nejvyužívanější trasa do Barcelony vede z Prahy přes Plzeň na Rozvadov a odtud pak dále na Norimberk a Štrasburk, ve Francii pak Lyon - Valence - Montpellier - Perpignan, ve Španělsku směrem na Gironu a odtud na Barcelonu. Možnost přespání Francii či Německu je dnes na každém druhém odpočívadle, kde kromě klasické benzinové pumpy najdete hotel, restauraci atd. Za naftu ve Španělsku zaplatíte zhruba € 1.2 / litr, benzín (Natural) je nepatrně dražší.

Pozor, dále nesmíte minout:

 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.