Cestujeme po Barceloně

Možností, jak cestovat po Barceloně, je mnoho – město totiž nabízí ucelenou síť linek metra, vlaky, autobusy, tramvaje a dokonce i lanovky. Mezi spoustou míst a památek se tu také můžete dopravovat pěšky, protože centrum, známá La Rambla a přístav a pláže jsou od sebe relativně kousek. Mým tajným tipem jsou bezesporu kola. Ale pojďme se na všechny možnosti podívat pěkně postupně. 

Městská hromadná doprava a taxi

Asi nejlevnějším dopravním prostředkem v Barceloně je městská hromadná doprava, která svou sítí spojuje všechny části města. Hlavním autobusovým uzlem je Plaça Catalunya, které je ze všech stran obehnáno nástupními stanovišti různých linek paprskovitě se rozbíhajících do celé Barcelony.

Barcelonské metro
Metro, nejlevnější doprava po Barceloně

Během dne jezdí autobusy velmi často, v noci operuje několik okružních linek, které vás sice dostanou na většinu míst, ovšem často to trvá dlouho (autobusy objíždějí dlouhý okruh) a navíc je spleť linek dosti nepřehledná.

V noci proto doporučuji vzít si taxi, které rozhodně není tak drahé jak byste čekali a doveze vás na místo určené rychle a bez problémů. Pokud pojedete tři až čtyři, vyjde vás jízdné na jednoho zhruba stejně jako autobus. Taxikáři většinou moc anglicky neumí, pokud však máte slovníček se základními španělskými slovíčky, neměla by domluva činit problém. Často také stačí říct název ulice a řidiči se orientují bez dalších dohadů.

Další možností dopravy po Barceloně je metro, kterým se dostanete veskrze skoro všude. Cenově se vyrovná autobusům, pozor ovšem, abyste se ve spleti linek různých barev neztratili. Často se také musí přestupovat.

V rámci propracovaného integrovaného dopravního systém s několika zónami můžete s tou samou jízdenkou cestovat jak metrem, autobusem, tak i třeba vlakem. A pokud si pořídíte některou ze zvýhodněných, můžete cestovat skutečně levně - mým tipem je jízdenka T-10. S tou můžete podniknout až 10 cest a stojí €9,95. Na jízdenku je také možné cestovat ve více osobách; vstup každé osoby do metra se pak počítá jako jedna cesta. Běžná jízdenka na jednu cestu stojí €2,15.

Cestujete s dětmi?

Pokud do Barcelony cestujete s dětmi, na jízdném příliš neušetříte. Tedy pokud vašemu potomkovi nejsou méně než 4 roky - potom cestuje zdarma. V takovém případě se jako rodič musíte prokázat občanským průkazem nebo pasem, kde je dítě zapsané. V případě, že má díte více jak 4 roky, musíte mu pořídit normální jízdenku. V Barceloně prostě nerozlišují dětské a dospělácké jízdné.

Kompletní přehled jízdenek najdete na webu TMB.

Pokud si nebudete s něčím vědět rady, doporučujeme vyhledat na příslušné stanici informace, příp. pracovníka metra v oranžové vestě. Ti se vyskytují na větších přestupových uzlech (např. na letišti ve stanici příměstského vlaku) a vždy rádi ochotně poradí. Většinou se s nimi domluvíte i anglicky. Rozhodně si s nimi promluvte, už proto, že vám zdarma poskytnou mapku barcelonské hromadné dopravy.

Mapa hromadné dopravy v Barceloně
Mapa hromadné dopravy v Barceloně - metro, vlaky, autobusy i tramvaje

Metro v nočních hodinách nejezdí, proto je nutné vyhledat autobusy či zamávat na jedno z mnoha projíždějících taxi. Více vám napoví provozní doba metra a vlaku v Barceloně.

Provozní doba metra

 • Pondělí - čtvrtek: od 5 hodin ráno do půlnoci
 • Pátek + den před státním svátkem: od 5 hodin ráno do 2 hodin v noci
 • Sobota: od 5 hodin ráno
 • Neděle: od půlnoci do půlnoci, tj. celý den
 • Svátky (1. ledna, 24. června, 24. září a další): od 5 hodini ráno až do půlnoci
 • 24. prosinec: od 5 hodin ráno do 11 hodin večer

Mapa metra v Barceloně
Mapa barcelonského metra

Provozní doba vlaku (FGC - Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya)

 • Pondělí - čtvrtek: 5:45 - 0:05 h.
 • Pátek - sobota: 5:50 h - 2:15 h
 • Neděle: 5:50 - 0:02 h.

Chcete slevy? Kupte cestovní karty

Pokud víte, že budete využívat dopravních prostředků pro dopravu po Barceloně po několik dní a současně vás zajímají památky, vyplatí se koupit některou z tzv. cestovních karet. Karty zajišťují nejen dopravu zdarma po městě, ale poskytují také slevy ve více než 70 muzeích, obchodech a restauračních zařízeních. Více o turistických kartách najdete v samostatném článku. 

Turistický autobus (Bus Turístic)

Velmi chytrou a turisty vyhledávanou dopravní pomůckou v Barceloně je tzv. Bus Turístic, neboli turistický autobus s otevřenou střechou se sedačkami, na kterých můžete sedět, nechat se ovívat větrem (což je mimochodem v jinak sluncem vyhřáté parné Barceloně velmi osvěžující zážitek), poslouchat výklad k památkám v několika světových jazycích a sledovat památky a veškeré dění pěkně z výšky.

Barcelona má hustou síť autobusových linek.
Barcelona má hustou síť autobusových linek. 

Denní jízdenka na Bus Turístic vás vyjde na cca 25 euro, dvoudenní se však vyplatí více, neboť stojí cca 35 euro. Výhodou je, že můžete vystoupit u libovolné památky a když si ji prohlédnete, stačí nastoupit do dalšího busu a vesele jet dál. Turistické busy se pohybují po třech okruzích s celkovým počtem 44 zastávek a zahrnují tak všechny památky, kterými Barcelona oplývá. Všechny tři okruhy začínají na Plaça Catalunya, ze kterého autobusy vyjíždějí. Na několika zastávkách se okruhy protínají, proto můžete trasy libovolně střídat.

Moje rada: Jízdenka na Bus Turistic se vyplatí, pokud se do Barcelony chystáte například na prodloužený víkend nebo když máte málo času na průzkum města. Autobus vás převeze od památky k památce a vytak ušetříte spoustu času. Jízdenky můžete zakoupit online.

Nejvíce památek Barcelony skýtá modrý okruh, jehož objetí trvá přibližně dvě hodiny, a který vás zaveze k většině Gaudího děl – Casa Milà (La Pedrera), Casa Batlló, Parc Güell a Sagrada Familia. Mimoto se dostanete ke kopci Tibidabo, odkud s využitím modré tramvaje (tramvia blau) můžete vyjet až nahoru a obdivovat tak krásy města z výšky. Také můžete vystoupit u bývalého královského paláce (Palau Reial), který oplývá zelení parku a kde můžete najít muzeum dekorativních umění a keramické muzeum. Pokud jste však již o několik zastávek dříve navštívili tzv. Gaudího zahrady (Parc Güell), pak vězte, že ve vás palác stejně hluboký dojem patrně nezanechá. Dále vás modrý okruh přiveze k ohromujícími fotbalovému stadionu klubu FC Barcelona.

Z modrého okruhu můžete dále plynule přestoupit na červený. Ten vám ukáže hlavní vlakové nádraží a další spíše moderní budovy a doveze vás až k další nádherné památce, jejíž kouzlo vám vezme dech. Na kopci Montjuic trůní rozlehlý palác (Palau Montjuic) ze kterého budete mít výhled na celé město a v jehož bohatých zahradách si budete připadat jako v ráji. Romantickou kulisu trošku ruší jezdící eskalátory, které mají čistě praktický účel. Kopec Montjuic skýtá také olympijský stadion a obrovskou botanickou zahradu, kde najdete floru všech částí světa. Zahradou se můžete projít či si ji prohlédnout z výšky lanovkou. Dále vás červená linka zaveze k přístavu a mořskému akváriu. Zde můžete také přesednout na zelenou, která je nejkratší a zahrnuje nejméně památek. Vyplatí se například vystoupit u parku Ciutadella a projít si ZOO či zaveslovat si  v parku na lodičkách.

Hotovou lahůdkou je pak noční projížďka městem, kdy vás turistický autobus doveze k několika krásně nasvíceným památkám a svou okružní trasu zakončí u romantické svítící fontány u paláce Montjuic, jejíž obdivování je hotovou pastvou pro oči. Tuto romantickou podívanou si rozhodně nenechte ujít, nezapomeňte však na svetr, neboť na otevřené střeše autobusu bývá v noci i během teplého léta poměrně chladno. Na noční turistický autobus ale neplatí denní jízdenka,  - je třeba jízdenka samostatná za cca 17 euro. Noční bus bohužel jezdí jen cca třikrát v týdnu. Více informací najdete na webu Bus Turistíc.

Tip: Kompletní ceny jízdného najdete na webu barcelonského dopravního podniku. 

Barcelona pěšky

Co mě osobně na Barceloně zaujalo a místy i překvapilo, byla organizovanost pro jižanská města poněkud nezvyklá. Ti z vás, kteří již někdy navštívili italská nebo chorvatská městečka plná křivolakých úzkých uliček, troubících aut a místy sebevražedných motorkářů, jistě ví o čem mluvím. Zdejší ulice jsou dostatečně široké a provoz usměrněný. Samozřejmě velkou váhu na tom má fakt, že Barcelona je velkoměsto, ovšem kupříkladu jihoitalská Neapol se také tak prezentuje a rozdíl je víc než patrný. Jelikož se barcelonské ulice nelinou jak chtějí, ale mají přesně daný směr, je zde – máte-li u sebe aspoň malou mapku, kterou seženete spolu s jinými letáky v hotelech, penzionech a de facto na každém rohu - skoro nemožné se ztratit.

Po centru Barcelony i v jeho těsně blízkosti se již vyplatí chodit pěšky, nejen proto, abyste si v klidu prošli a prohlédli památky, ale i proto, že se nejedná o nijak rozlehlou oblast, kterou byste pěšky nezvládli. Z Plaça Catalunya to není daleko k přístavu, kam se po La Rambla dostanete za patnáct minut, ani k několika Gaudího památkám, slavnou Sagrada Familia nevyjímaje.

Při cestách po Barceloně vás jistě zaujmou stanoviště bílých kol, na kterých se po městě prohání mladí i staří, v obleku i v teplákách. Bohužel pro turisty je tento dopravní prostředek určen zejména místním. Nicméně pokud si chcete Barcelonu vychutnat ze sedla kola, nemusíte klesat na mysli - ve městě funguje hned několik půjčoven pro turisty!

Na kole

Naším tipem a zároveň doporučením pro poznávání Barcelony je doprava na kole! Pokud nemáte ke kolům vyloženě špatný vztah, určitě to zkuste, nebudete litovat. Díky kolu nebudete na nikom a na ničem závislí a dostanete se takřka všude - v centru určitě a pokud máte trochu fyzičku můžete se podívat i do Parc Güell či na Montjuic.

Barcelona je obecně velmi cyklisticky orientované město, což je vidět na množství cyklotras, jejichž součet přesahuje 150 km. V centru města jsou cyklotrasy všude (i na všech hlavních třídách jsou pruhy pro cyklisty) a i když jedete po chodníku, lidé jsou na cyklisty zvyklí a tolerují je

Co se vyplatí zažít, je projíždka na kole podél pláží. Zvláště v dopoledních hodinách to stojí za to, kdy můžete potkat spoustu běžců, lidi na bruslích nebo rodiny s dětmi. Výhodou takové cesty je, že se dá kdekoliv zastavit, kolo zamčít (pozor, hodně se kradou i sedátka!) a vyrazit třeba se vykoupat, najíst se nebo si dát nějaký drink v některé z plážových restaurací. 

A ťeď k tomu, co vás asi nejvíce zajímá - ceny. Ty jsou relativně příznivé. Zápujčka kola na den vyjde na 15 € a výše. Samozřejmě, že kolo můžete půjčit i na mnohem kratší dobu, nicméně pokud si chcete Barcelonu skutečně užít, den za den ji ani pořádně neobjedete. V jednotlivých půjčovnách se informujte o cenách a především si kolo prohlédněte před zápůjčkou. Podle našich zkušeností je kvalita nabízených kol v rámci podobné ceny značně rozdílná - od starých nevzhledných pleček až po několikarychlostní cruisery. Z osobní zkušenosti doporučujeme půjčovnu jménem My Beautiful Parking, kde je vidět, že majitelé koly skutečně žijí. Seznam ostatních půjčoven najdete na webu Barcelonské bicyklové asociace.

Autem

Poznávat Barcelonu autem je asi ta nejméně přitažlivá možnost. Provoz ve městě je velmi hustý a navíc se musíte starat o to, kde zaparkovat, kolik to bude stát atp. Tuto volbu nedoporučujeme.

Při cestování vlastním automobilem musí mít řidič u sebe samozřejmě platný řidičský průkaz. Ve městě je maximální rychlost 50 km/h. Při cestách automobilem počítejte s možnými zácpami, které jsou zde na denním pořádku. Parkování na hlídaném parkovišti stojí asi €2 na hodinu

Pozor, dále nesmíte minout:

 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 600 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.