Cesta z barcelonského letiště do centra

Barcelonské letiště (Aeropuerto de Barcelona) se nachází od města asi 20 kilometrů směrem na jih. Někdy se letiště v Barceloně označuje jako Aeropuerto El Prat. To proto, že se nachází v blízkosti městečka nazvaného El Prat de Llobregat. Dostat se z letiště do centra vám zabere přibližně 30 - 40 minut v případě cesty z terminálu T2 s ohledem na zvolený typ dopravního prostředku a hustotu provozu. Abyste se dostali z letiště do města, můžete využít následujících možností: 

 • metro
 • příměstský vlak (společnost Renfe)
 • autobus městské hromadné dopravy
 • letištní autobus (aerobus) 
 • taxi
Letíte do Girony? Přečtěte si, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony
Je Barcelona vaší přestupní stanicí? Poradím, jak se dostat na autobusové nádraží Barcelona Nord nebo vlakové nádraží Barcelona-Sants, abyste mohli dál do vnitrozemí. 

Metro

Metro vedoucí z letiště v Barceloně do centra města je relativně nové – linka označená jako L9 Sud byla otevřena v únoru 2016 a můžete se díky ní dostat z obou barcelonských terminálů pohodlně až do centra města za nějakých 20 minut. V pracovní dny jezdí metro co 7 minut, o víkendech jsou intervaly trochu větší. Zajímavostí je, že vlaky jedoucí na této lince jsou zcela autonomní - nemají žádného řidiče.

Jedna jízda z letiště do centra vás vyjde na €4.50. Pozor, na této nové lince neplatí standardní jízdenky barcelonského dopravního podniku (ani jinde zmíněná jízdenka T-10) a je třeba zakoupit na letišti z automatu speciální jen pro tuto cestu.

Narozdíl od ostatních typů dopravy metro nestaví v úplném centru města (stanice Pl. Espanya nebo Passeig de Gracia). Nejbližší stanicí pro výstup blízko centra je stanice Europa Fira. Z ní můžete pokračovat dál jinou linkou metra nebo autobusem. Ačkoliv je tedy metro pro dopravu z letiště do širšího centra Barcelony nejrychlejší, vždy je třeba zvážit, zda se vám to časově vyplatí i s tímto přestupem. Pokud ne, zvolte jiný typ dopravy.

Více o nové lince napoví následující video. 

Příměstský vlak

Pokud se rádi cestou koukáte z okna a nechcete být celou cestu pod zemí, mým tipem je jednoznačně příměstský vlak. Ten je jednak nejlevnější (jedna cesta vyjde na €2,15, příp. ještě méně při nákupu jízdenky T-10) a v porovnání třeba s autobusem pohodlnější. Na druhou stranu, na rozdíl třeba od metra, jsou jeho odjezdové intervaly delší – vlak z letiště odjíždí co 30 minut, takže pokud vám vlak ujede, budete muset docela dlouho čekat. 

Stanice vlaku se na letišti nachází u staršího terminálu 2 – pokud přiletíte na terminál 1 (např. odlety z Prahy s Vueling nebo ČSA), můžete se na ten druhý dopravit bezplatným letištním autobusem zelené barvy.

Příchod k vlaku najdete u východu z terminálu na levé straně - stačí vyjet po eskalátorech do prvního patra a před vámi se objeví úzký dlouhý koridor, který vás dovede na nástupiště. Tam si také můžete zakoupit v automatu jízdenku. Pokud byste s nákupem měli problém, vždy je v těsné blízkosti automatů nějaký zaměstnanec dráhy v barevně označené vestě, který vám ochotně pomůže. To se hodí, protože zdejší automaty nejsou na začátku příliš pochopitelné, i když si změníte jazyk např. na angličtinu.  

Vlak Renfe na barcelonském letišti
Pohled z nástupiště při čtipekání na vlak Renfe, napravo je vidět koridor vedoucí od letiště.

Vlak z letiště nese označení Renfe R2 Nord a je začleněn do barcelonského přepravního systému. Pro vás to znamená to, že pokud si koupíte jízdenku T-10 na 10 jízd, můžete cestovat i dále, například metrem nebo tramvají až do své cílové destinace (více o cestování po Barceloně). První vlak z letiště vyjíždí v 5:42, poslední v 23:38. Vlaky z letiště do centra jezdí co půl hodiny – pokud spěcháte a nechcete se někde zaseknout, zvolte raději autobus nebo taxi. 

TIP: Odjezdy vlaků Renfe R2 z letiště do centra (a naopak) najdete na webu barcelonského letiště

Až budete z vlaku chtít vystoupit, nejblíže centra jsou stanice Estacio Sants a Passeig de Gracia, kde můžete pohodlně přestoupit na metro a pokračovat va vaší cestě. O aktuální a příští stanici jste ve vlaku i v metru vždy informování hlášením, takže se nemusíte bát, že byste to minuli. Kromě něj tu jsou k dispozici i informační obrazovky. 

Vlak z barcelonského letiště
Příměstský vlak jedoucí z letiště do centra Barcelony - o následující stanici máte vždy přehled díky obrazovce. 

Autobus MHD

Autobusy městské hromadné dopravy (TMB) mají zastávky před oběma terminály letištní budovy. Jedna cesta do města vás vyjde stejně jako v případě vlaku na €2,15. Jízdenku si koupíte přímo od řidiče, příp. v automatu na letišti.

Do města jezdí autobus číslo 46 od 5:30 do 23:50. Autobusy jezdí v častých intervalech a zastávka je v prostoru před letištní halou. Doporučuji vystoupit na Placa Espanya, odkud můžete dál pokračovat metrem či jiným autobusem. Svou cestu můžete naplánovat na webu TMB, kde jsou k dispozici jízdní řády. 

Pokud přiletíte v noci (cca po 22.00), hledejte autobus s číslem N16 (terminál 1) nebo N17 (terminál 2). Jezdí každých 20 minut až do rána. Cestu můžete opět naplánovat online.

Letištní autobus (Aerobus)

Pokud si chcete dopřát většího komfortu a být ve městě rychleji než klasickou MHD, jeďte aerobusem. Jede přímo bez zastávek a z letiště vás zaveze na Placa Catalunya za €5,90 (zpáteční s platností 9 dní vyjde na €10,20). Aerobus staví přímo před obchodním domem El Corte Inglés, odkud je to jen pár kroků na metro či jiný autobus. 

Aerobus je provozovaný soukromou dopravní společností a jeho zastávky najdete přímo u východu z obou terminálů. Jízdenku koupíte přímo na nástupišti u řidiče a nelze na něj využít klasické jízdenky nebo T-10.

Taxi

Taxi můžete chytit v podstatě kdykoliv před letištní budovou. V kteroukoliv denní i noční dobu tu najdete naštosovány desítky žlutočerných aut, která vás odvezou do centra Barcelony za cca €30.

Ačkoliv je taxi nejdražší ze všech možností, někdo si rád za pohodlí připlatí. Narozdíl od Prahy se nemusíte bát, že by vás někdo okradl - barcelonští taxikáři jsou poctiví. Sazby taxikářů najdete jako u nás napsané přímo na autě a před nástupem se je vyplatí prostudovat.

Pozor, dále nesmíte minout:

 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 600 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.