Přírodní park a klášter Montserrat

Jestli je mimo centrum Barcelony nějaká památka, kterou byste měli vidět, je to dozajista více jak 1 000 let staré opatství a poutní klášter Montserrat. Ten se nachází v horském přírodním parku severozápadně od Barcelony. Pokud podniknete cestu na vrchol, můžete se pokochat úžasnými výhledy, prozkoumat zmíněný klášter, místní přírodu nebo přilehlé muzeum s archeologickými a uměleckými sbírkami.

Obrázek pohoří a parku Montserrat

Samotná cesta není nijak náročná a zvládnout ji i méně fyzicky zdatní turisté, přesto však doporučuji na výlet vyhradit minimálně celý den z vašeho pobytu. 

TIP: Pokud se na Montserrat nechcete vydat na vlastní pěst, Barcelona Turisme nabízí speciální výletové balíčky. Více informací>>>

Krátce o historii kláštera

Klášter na vrcholku Montserratu (1236 m.n.m.) patří k nejvýznamnějším náboženským památkám v celém Katalánsku. Stará tradice praví, že každý věřící sem musí alespoň jednou za život podniknout noční výlet, aby zde ráno mohl sledovat nádherný východ slunce. 

Obrázek kláštera na vrcholu Montserrat

Jak se dostat na vrchol Montserratu? 

Před cestou byste si měli rozmyslet, zda se až ke klášteru chcete nechat vyvézt, nebo jej raději zdoláte hezky pěšky. Podle toho totiž pak můžete zakoupit příslušný lístek na vlak.

TIP: Časy odjezdů vlaků zjistíte na webu barcelonských drah – stačí vyplnit výchozí stanici Pl. Espanya, cílovou Monistrol de Montserrat a vybrat datum výletu.

Vlakem a pak pěšky

Pokud se nacházíte v centru Barcelony, není nic snazšího než vyrazit na nádraží na Pl. Espanya. Tady zakupte jízdenku do stanice Monistrol de Montserrat. Zpáteční lístek pro dospělého vyjde na € 19,30. Poté už stačí vyhlížet linku R5, jejíž cílová stanice bude Manresa. Samotná cesta do cílové stanice zabere přibližně hodinu. 

Obrázek kláštera Montserrat

Jakmile vystoupíte z vlaku, máte hned několik možností, jak se dostat nahoru. Pokud si chcete cestu pořádně vychutnat a dát si ji pěšky, stačí vyjít z nádraží a sledovat značenou stezku GR 5, příp. GR 96. Pohodovým tempem se na vrchol Montserratu dostanete asi za hodinu a půl. Cesta je hezky vidět na mapě níže.

Obrázek pohoří Montserrat
Zobrazit mapu v plné velikosti

 

Vlakem a pak zubačkou

Na Pl. Espanya zakoupíte lístek, tzv. Trans Montserrat Ticket, také do Monistrol de Montserrat, ale s tím rozdílem, že jde o zpáteční jízdenku na vlak a zubačku (funicular). Cena této jízdenky je € 20,50. Zubačka vás doveze až na vrchol a společně s cestou vlakem vám vše zabere asi hodinu a půl. Detailní informace najdete na webu provozovatele.  

Obrzek zubačky jedoucí na Montserrat

Vlakem a pak lanovkou

Jestliže si chcete užít úchvatné výhledy a pohled na celé pohoří Montserrat pěkně z výšky, vydejte se na vrchol lanovkou. V tomto případě započnete váš výlet jako v předchozích případech na Pl. Espanya, kde zakoupíte tzv. Trans Montserrat Ticket – kombinovanou jízdenku na lanovku a vlak do stanice Montserrat-Aeri. Cena zpáteční jízdenky je stejná jako v předchozím případě, tj. € 20,50.

TIP: Pokud zakoupíte Trans Montserrat Ticket (tj. kombinovaný lístek i na lanovku nebo zubačku), máte v ceně i dvě jízdy metrem.

Z Pl. Espanya jezdí vlak FGC R5, který vás doveze až do vaší cílové stanice. Pak stačí udělat pár kroků a přesunout se k lanovce, která vás vyveze až nahoru. Více informací opět najdete na webu provozovatele lanovek

Obrázek lanovky jedoucí na Montserrat

K pohoří se samozřejmě dá přiblížit i autobusem nebo autem (nachází se asi 50 km od Barcelony), ale cesta vlakem mi přijde daleko nejpohodlnější. Pokud byste jeli autem, musíte ho nechat také v Monistrol de Montserrat, kde je velké bezplatné parkoviště. 

Co je k vidění na vrcholu?

Jakmile dorazíte na vrchol, můžete si projít celé opatství, klášter i baziliku a obdivovat krásnou goticko-renesanční architekturu a dozvědět se více o tom, jakou roli má zdejší klášter v bohaté katalánské historii. Vůbec nejzajímavější zde je socha Černé madony, o které pověst praví, že s ní benediktýnští mniši nemohli pohnout a proto kolem ní vystavěli klášter. Každý den od 13.00 v klášteře můžete slyšet vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania de Montserrat, který patří k jedněm z nejstarších v Evropě. 

Více o historii kláštera a katalánské kultuře obecně se můžete dozvědět v muzeu, které je součástí opatství. Jestli jste milovníkem umění, rozhodně to stojí za návštěvu, jelikož tu najdete díla velikánů jako byl např. Monet, Degas, Picasso nebo Dalí. Muzeum je otevřené každý den od 10.00 do 17.45 a vstup vyjde na € 7. Na webu muzea se dají zakoupit vstupenky online, což doporučuji, protože se tak díky tomu vyhnete frontám. To je ale i obecná rada pro návštěvu Montserratu – přivstaňte si, dorazte co nejdříve to jde, abyste se vyhnuli davům turistů a vše si vychutnali v co nejlepší atmosféře. 

Pokud byste se rádi na Montserrat podívali s průvodcem a nechcete nic zařizovat, můžete na webu Barcelona Turisme zakoupit za cca €50 jednodenní autobusový výlet. V ceně je i vstup na výstavu nahoře na Montserratu a ochutnávka tradičních katalánských likérů. Ukázat přehled výletů na Montserrat >>>

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.