Kopec Montjuic a jeho památky

Montjuic je rozlehlý kopec tyčící se hned nad barcelonským přístavem. Obrovský areál nabízí množství kulturních památek, botanických zahrad a prostorů k odpočinku. Na kopec můžete přistupovat několika směry - já doporučuji buď zvolit cestu z přístavu lanovkou nebo pěšky z Plaça de Espanya. 

Cesta na vrchol Montjuic z náměstí Plaça de Espana je nejoblíbenější a skýtá nejvíce atrakcí. Metrem se na něj z centra dostanete za pár minut a ihned jak vystoupíte, bude vám jasné, jakým směrem se vydat - přímo před vámi se totiž zjeví kopec s palácem nahoře (Palau Nacional), což není nic jiného než Národní muzeum katalánského umění.


Kopci dominuje palác se sbírkou národního katalánského umění

Při cestě nahoru projdete přes veletržní areál (Fira de Barcelona), pokocháte se zpívající fontánou (Fontana Magica), budete obdivovat nesčetné vodní kaskády a užívat si výhledů na město. Při cestě na vrchol se nemůžete nikde ztratit.

Pavilon Mies van der Rohe

Milovníci architektury při cestě na vrchol nesmí (prý) minout pavilon architekta Mies van der Rohe umístěný hned za veletržními halami po pravé straně. Ale pozor na přehnaná očekávání - oficiálně se skutečně o této stavbě mluví jako o pavilonu, ale v reálu nejde o nic jiného než o pár stěn z žulového masívu. Vevnitř najdete jednu sochu, jezírko a několik křesel z ohýbané oceli. Vstupné je sice nízké (€ 5), nicméně celou stavbu projdete asi za 2 minuty a poté se můžete podívat do prodejny upomínkových předmětů. Na mě osobně to působilo trochu jako Potěmkinova vesnice :) A to mám bauhaus, brněnskou vilu Tugendhat i van de Rohe rád... 

Pavilon architekta Mies van der Rohe
Obnovený pavilon architekta Mies van der Rohe

Zpívající fontána - Font Màgica

Těsně na úpatí Montjuic se tyčí Font Màgica, nádherná fontána, která v noci od čtvrtka do neděle nabízí neobyčejnou podívanou pro všechny příchozí. Nasvícená tryskající fontána hraje za tmy pestrými barvami a doprovázená hudbou láká turisty z širokého okolí. Tato majestátní podívaná stojí za to. Její program „Hudba a světlo" začíná každých 30 minut od 20.30 hodin. 

Zpívající fontána

Pokud místo navštívíte ve dne, rozhodně se sem vraťte i po západu slunce - neuvěříte, jak se vše pod rouškou tmy za doprovodu hudby a světla promění. 

Olympijský stadion a muzeum

Kousek dále na kopci Montjuic najdeme olympijský stadion (Estadi Olímpic). Ten byl postaven v roce 1929 a znovu otevřen v roce 1992. Stadion, který pojme na 65 000 diváků, se stal dějištěm olympijských her roku 1992 a dodnes sklízí stavba pozitivní ohlasy. Na hlavní ochoz stadionu je volný vstup a ten výhled stojí doslova za to. Součástí barcelonského olympijského stadionu je i muzeum plné fotografií a jiných památných předmětů, které se k této sportovní události vztahují. Zajímavostí určitě je, že se Barcelona hodlá ucházet o kandidaturu pro pořádání letních olympijských her v roce 2022. To by bylo hezké výročí, nemyslíte? 

Těsně vedle muzea se nepřehlednutelně do nebe tyčí telekomunikační věž Torre de Calatrava, která byla postavena v roce 1992 při příležitosti olympijských her pro vysílání televizního signálu. Vzhledem k její podobě asi netřeba dlouze popisovat, proč ve své době vzbuzovala hodně vášnivé emoce...

Perfektní výhled díky lanovce

Ať na Montjuic přistupujete z jakéhokoliv směru, jistě vám neuniknou rozlehlé botanické zahrady s flórou různých míst a kontinentů. V létě tu narazíte na bohaté trsy cypřišů a jiných krásných květin či tropických dřevin.

Areálem se můžete procházet, avšak zahrady lze také obdivovat z ptačí perspektivy při jízdě lanovkou. Lanovky tu jsou dvě - jedna vede z přístavu (zpáteční jízdenka stojí €16.50, jednosměrná €11), druhá je přestupní začíná pod kopcem Montjuic a vede přes zastávku Mirador del Alcalde až k Castell de Montjuic (zpáteční jízdenka stojí €11.50, jednosměrná €7.80) Z lanovek je překrásný výhled na celé město a cestá trvá přibližně 8 minut. Nicméně kopec doporučujeme vyjít i po svých, také to má něco do sebe...

Více o cestě na Montjuic lanovkou z přístavu: http://www.telefericodebarcelona.com/en
Více o cestě na Montjuic od metra Paral·lel: http://www.telefericdemontjuic.cat/en/welcome

TIP: Pokud se vám nechce celou cestu pěšky a současně nechcete utrácet za lanovku, využíjte zubačku ze zastávky metra Parallel – stačí po výstupu sledovat cedule "Funicular de Montjuic", které vás dovedou do dolní stanice vlaku. Ten jezdí co 10 minut zhruba do poloviny kopce. Potom už musíte po svých. 


Vyšplhejte se na Montjuic a máte Barcelonu jako na dlani.

Hrad na vrcholu kopce Montjuic

Jak již bylo zmíněno, jedna z lanovek končí u Castell de Montjuic. Tento hrad či spíše starobylá pevnost z 18. století je dominantou jihovýchodní části kopce Montjuic. Samotné místo má hodně temnou minulost, jelikož sloužilo především jako politické vězení - na začátku 19. století se zde popravovali anarchisti, během občanské války fašisti a později i republikáni. 

Samotná pevnost, připomínající brněnské kasematy, je obehnána masívními zdmi. Z těch je úžasný výhled na město, ale především na moře, přístav a doky. Do roku 2009 fungovalo na tomto místě vojenské muzeum, ale to bylo zrušeno po předání celého objektu z rukou Ministerstva obrany městu. Památkou na toto období jsou jen obrovská děla mířící směrem na moře. 


Z vrcholu Montjuic můžete pozorovat přístav pro nákladní lodě

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.