Navštivte nádherný park Güell

Nádherný park Güell plný kamenných skulptur, zeleně a květin si u Gaudího objednal hrabě Güell, který chtěl na okraji Barcelony vystavět rozsáhlé zahradní město. Přestože původní plán nakonec naplněn nebyl, neubralo to tomuto poklidnému místu na kráse. Naopak – dnes je tento park zapsán na seznam památek kulturního dědictví  UNESCO a těší se velkému zájmu návštěvníků směřujících do Barcelony. 

Hned u vchodu do tzv. Gaudího zahrad vás upoutají dvě menší budovy, které vypadají jako z pohádky. V jejich architektuře se zračí typické věžičky, hra s oblouky, mozaikovitá práce a barevnost.

Následně můžete vyjít po krásně zdobeném schodišti (jak jinak než typickou barevnou mozaikou), vyfotit se na zvlněné lavičce se sochou ještěra (mimochodem jedním ze symbolů Barcelony) a pokračovat nahoru do úchvatného sálu Sto sloupů, ve kterém vám odpočinek zpříjemní živá hudba.

V parku stojí mimo jiné Gaudího muzeum umístěné v malém domku uprostřed parku, kde sám architekt nějakou dobu žil. Celá scenérie se vyznačuje nevídanou barevností a vyzařuje nesmírný optimismus a klid. 

Z horní plošiny parku je navíc pěkný výhled na město i moře.

Ačkoliv se to nezdá, výlet do tohoto parku může zabrat klidně celé dopoledne či odpoledne, pokud chcete. Je tu totiž spousta míst, cestiček a zákoutí, které můžete objevovat. 

Přístup do parku je buď placený nebo zdarma v závislosti na tom, kam se chcete podívat. V minulosti o tom, zda má být vstup do parku placený, byly vedeny bouřlivé debaty a nakonec od října 2013 je turisticky nejatraktivnější část parku placená - vstup pro dospělého vás vyjde na € 8 (resp. € 7, pokud si lístek pořídíte online na webu provozovatele parku). Děti do 10 let mají vstup zdarma. 

Můj tip, jak navštívit placenou část zadarmo: Přivstaňte si a přijďte hodinu před oficiálním otevřením v 8:00 – vstup do parku pak nemusíte platit. To samé platí hodinu po oficiálním uzavření parku. Lepší je ale to ráno, protože večer už může být tma a moc byste z návštěvy neměli.

Vaše ohlasy na tento tip: "Opravdu fungoval i ranní nezpoplatněný vstup do parku Guell, čemuž jsem moc nevěřila, ale i tak mi připadalo pěkné si ráno přivstat a užít si procházku bez houfu turistů a prodavačů všeho možného...a stálo to za to:-)" – Lucie P.

Počet návštěvníků parku je limitován na 400 lidí za půl hodiny, takže určitě doporučuji pořídit lístek dopředu nebo alespoň vyrazit dostatečně brzo, abyste se vyhli největšímu náporu a nemuseli dlouho čekat ve frontě. 

Jak se dostat do parku Güell? 

Pokud máte kartu na turistické autobusy (Bus Turistic), můžete se nechat dovézt přímo ke vchodu do parku. Jestli ji nemáte a cestujete po městě hlavně hromadnou dopravu, dá se k parku přiblížit metrem nebo autobusem. Jen mějte na paměti, že nejbližší stanice autobusu je vzdálena asi 10 minut a v případě metra asi 20 minut. Od nich je třeba absolvovat poměrně náročný výšlap do kopce, případně můžete využít eskalátory, které váš pohyb urychlí (v případě metra Vallcarca jsou na Baixada de la Glòria, u metra Lesseps na Passatge de Sant Josep de la Muntanya). 

Adresa: Carrer d’Olot
Doprava: stanice metra Vallcarca nebo Lesseps (L3), autobusová linka H6, 32, 24, 92
Otevírací doba:

Podzim - zima:
8.30 - 18.30

Jaro - léto:
8.00 - 21.30

Vstupné: dospělí € 8, děti do 6 let zdarma, 7-12 let a senioři nad 65 let € 4,90
Více informací: http://www.parkguell.cat/en/

 

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.