Katedrála La Sagrada Família

Překrásná La Sagrada Família (v překladu Svatá rodina) je asi první věc, která se mi vybaví, řekne-li někdo jméno Antoni Gaudí. Tato neogotická katedrála je jedním ze symbolů Barcelony a zcela určitě také vrcholem Gaudího tvorby. Právem jde o vůbec nejnavštěvovanější památku v celém Španělsku, která je jedním ze skvostů kulturního dědictví UNESCO.

Práce na svém životním díle začal Gaudí v roce 1883 a jeho původním snem bylo postavit největší svatyni křesťanství. Svou katedrálu plánoval osadit 18 věžemi, kde 12 mělo reprezentovat apoštoly, 4 evangelisty, jedna panu Marii a ta největší Ježíše Krista. Sám Gaudí se však plánovaného výsledku a konce stavby nedožil (více o jeho smrti). 

Obrázek Sagrada Familia
V sezóně můžete čekat ve frontě i několik hodin, než se dostanete dovnitř! Doporučuju nakoupit vstupenky dopředu.

Přestože stavba ještě není dokončena (a to se staví přes 100 let!) a krásu trošku hatí nevzhledné jeřáby, její originalita a majestátnost bere dech.

Pro začátek si katedrálu hezky obejděte ze všech stran – spatříte všech 18 věží, bohatě zdobených různými ornamenty, oblouky a výběžky tak, jak je pro Gaudího práci charakteristické. Samotná stavba je neobyčejně nádherná, architektonicky jde o unikátní dílo, které nemá s realitou všedních dní nic společného – jakoby pocházela z pohádkového světa.

Sagrada Familia z pohledu od parku

Jak to vypadá uvnitř Sagrada Familia?

Uvnitř katedrály si můžete prohlédnout nejen neobvyklé vlnité a hrbolaté stropy, ale také pestrobarevné skleněné vitráže v oknech hrající všelijakými barvami duhy. Můžete také vyjet výtahem nahoru na jednu ze dvou věží a pokochat se výhledem na město z ptačí perspektivy. I tady je potřeba počítat s čekáním – vzhledem k omezené kapacitě výtahy někdy nestíhají, i když si návštěvu věží zakoupíte na určitou hodinu.

Podle odhadů má být stavba dokončena zhruba okolo roku 2022, ovšem vzhledem k tomu, že datum dokončení bylo již několikrát posunuto, lze čekat, že si na finální verzi tohoto skvostu ještě počkáme. Svůj podíl na tom má skutečnost, že Gaudí si přál, aby jeho životní dílo bylo financováno z veřejných sbírek - na stavbu jdou především peníze z lístků a jiných darů. Soukromé firmy, vláda ani církevní organizace do financování stavby nejsou nijak zapojeny.

Kolik stojí vstupné? 

Dospělí: €15
Studenti: €13
Děti do 11 let: Zdarma
Senioři starší 65 let: €11

Uvedené ceny platí pro vstup do chrámu. Pokud byste chtěli vyjet výtahem až na vrchol věží a užít si tak neopakovatelný pohled na Barcelonu, budete si muset připlatit. Kompletní ceny najdete v tabulce níže. 

Nebylo vám 30? Získejte lístek za polovic!
Správa katedrály Sagrada Familia má aktuálně pro rok 2018 speciální akci: pokud vám je 11 - 30 let, můžete získat vstupenky za poloviční cenu. Stačí jít na oficiální web a koupit vstupenku na kteroukoliv středu, čtvrtek nebo pátek se vstupem od 18:00 do 20:00. Akce platí do konce září 2018 a týká se pouze vstupu do katedrály (neplatí na vstup do věží). 

Pokud byste chtěli mít s sebou průvodce, který vám barvitě popovídá o historii Sagrady, vše do detailů popíše a odpoví všechny vaše dotazy, můžete si pořídit speciální balíček se vstupem do chrámu a na věž za €51. V ceně balíčku je také vyhnutí se frontám, kdy půjdete rovnou dovnitř. 

Chci nakoupit vstupenku online a vyhnout se frontám >>>

Obecně určitě doporučuji pořídit vstupenky do Sagrada Familia dopředu na webu, viz online rezervace. Důvod je jednoduchý - vyhnete se frontám a budete mít jistotu, že se do chrámu v daný den skutečně dostanete. Není výjimkou, že nákup vstupenek v sezóně na místě může znamenat i několikahodinové čekání – fronty bývají opravdu dlouhé! Pokud máte děti, rozhodně to není něco, co byste s nimi chtěli zažít... :-)

Pokud zrovna nemáte peněz nazbyt a nechce se vám utrácet za návštěvu chrámu, pokochejte se alespoň exteriérem Sagrady – stavba podle mého vypadá zvenku lépe než zevnitř. A i procházka okolo vám třeba tu půlhodinu zabere, protože je opravdu na co koukat! 

Pokud stejně jako autor tohoto webu považujete Gaudího za geniálního architekta, neměli byste v Barceloně minout jeho další významná díla: domy Casa Batlló a La Pedrera na ulici Passeig de Gràcia, Palau Güell nedaleko bulváru La Rambla a Parc Güell rozkládající se nad centrem města. 

Adresa: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona
Doprava: metro linky 2 a 5, stanice Sagrada Familia
Otevírací doba: Listopad - únor: 9:00 - 18:00
Březen: 9:00 - 19:00
Duben - září: 9:00 - 20:00
Říjen: 9:00 - 19:00
25. a 26. prosinec, 1. a 6. leden: 9:00 - 14:00
Vstupné:

Základní vstup do katedrály:
dospělí €15, studenti (12-18) €13, děti do 11 let zdarma, senioři €11

Základní vstup do katedrály + návštěva věží:
dospělí €29, studenti (12-18) €27, děti do 11 let zdarma, senioři €22

Nákup vstupenek do Sagrada Familia online zde: 
http://www.sagradafamilia.org/en/tiquets/

Více informací: http://www.sagradafamilia.org/

 

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.