Secesní nemocnice Santa Creu i Sant Pau

Jednou z architektonicky zajímavých staveb nedaleko centra je stará nemocnice Santa Creu i Sant Pau. Ta ani v nejmenším svou podobou nepřipomíná nemocniční budovy tak, jak jsme na ně zvyklí tady v Česku - pohledem z ulice byste to odhadli spíše na bohatýrskou vilu než zařízení, kde se léčili lidé. Nedejte se však zmást - v dnes již bývalé budově nemocnice najdete muzeum, kulturní a umělecké centrum a stavba samotná je zařazena na seznamu památek UNESCO. 

Výjimečnou budovu nemocnice, která fungovala až do roku 2009, navrhnul katalánský modernista Domènech i Montaner. Ten stojí i za nedalekým Palau de Música Catalana, tedy Katalánským palácem hudby, který rovněž patří mezi dědictví UNESCO. 

V současné době budova prochází kompletní rekonstrukcí, aby mohla plně sloužit turistům i místním jako místo k setkávání. Pokud se tedy chcete podívat i dovnitř, doporučuji zjistit, jaké části jsou otevřené, abyste pak nebyli zaskočeni. Holdujete-li architektuře, rozhodně se vyplatí areálem projít nebo si nemocnici prohlédnout alespoň zvenku. 

Adresa: Carrer Sant Antoni Maria Claret, 167
Doprava: linky metra 5, stanice Sant Pau | Dos de Maig
Více informací: www.santpaubarcelona.org

 

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.