Katedrála La Sagrada Família

Překrásná La Sagrada Família (v překladu Svatá rodina) je asi první věc, která se nám vybaví, řekne-li někdo jméno Antoni Gaudí. Tato neogotická katedrála je jedním ze symbolů Barcelony a zcela určitě také vrcholem Gaudího tvorby. Představuje jedno z jeho nejvýznačnějších děl. Právem jde o vůbec nejnavštěvovanější památku v celém Španělsku, která je jedním ze skvostů kulturního dědictví UNESCO.

Přestože stavba ještě není dokončena (a to se staví přes 100 let!) a krásu trošku hatí nevzhledné jeřáby, její originalita a majestátnost bere dech.

Pro začátek si katedrálu hezky obejděte ze všech stran – spatříte 18 věží, bohatě zdobených různými ornamenty, oblouky a výběžky. Samotná stavba je neobyčejně nádherná, architektonicky unikátní dílo, které nemá s realitou všedních dní nic společného – jakoby pocházela z pohádkového světa.

Kolik stojí vstupné? 

Dospělí: € 15
Studenti / lidé pod 30 let: € 13
Děti do 11 let: Zdarma
Starší 65 let nebo hendikepovaní mají slevy

Ceny jsou za základní verzi vstupného do chrámu. Pokud byste chtěli vyjet výtahem až na vrchol věže a užít si tak neopakovatelný pohled na Barcelonu, zaplatíte přibližně dvojnásobek. Určitě doporučuji pořídit vstupenky do Sagrada Familia dopředu na webu, viz online rezervace. Důvod je jednoduchý - vyhnete se frontám. Není výjimkou, že nákup vstupenek v sezóně na místě může znamenat i několikahodinové čekání, než se dostanete k pokladně. Pokud máte děti, rozhodně to není něco, co byste chtěli zažít :-)

Tip pro sezónu 2016: Pokud vám nebylo více jak 30 let, navštivte Sagradu ve středu, čtvrtek nebo neděli po 18.00 a dostanete slevu 50 %. Na úplný vrchol věží s neopakovatelnou vyhlídkou se tak dostanete za slušných € 15.

Jak to vypadá uvnitř Sagrada Familia?

Uvnitř katedrály si můžete prohlédnout nejen neobvyklé vlnité a hrbolaté stropy, ale také pestrobarevné skleněné vitráže v oknech hrající všelijakými barvami duhy. Můžete také vyjet nahoru a prohlédnout si celou stavbu z ptačí perspektivy. I tady je potřeba počítat s čekáním – vzhledem ke kapacitě, je čekání na výtah někdy i více jako hodinovou záležitostí.  

Podle odhadů má být stavba dokončena zhruba okolo roku 2022, ovšem vzhledem k tomu, že datum dokončení bylo již několikrát posunuto, lze čekat, že si na finální verzi tohoto skvostu ještě počkáme. Svůj podíl na tom má skutečnost, že Gaudí si přál, aby jeho životní dílo bylo financováno z veřejných sbírek - na stavbu jdou především peníze z lístků, firmy, vláda ani církevní organizace do financování stavby nejsou nijak zapojeny.

Moje doporučení při návštěvě Sagrada Família je následující - stavba vypadá z venku lépe než zevnitř. Pokud nemáte peněz zrovna nazbyt, určitě se bez návštěvy vnitřních prostor obejdete. Bohatě postačí, pokud si celou stavbu hezky obejdete ze všech stran.

Pokud stejně jako autor tohoto webu považujete Gaudího za geniálního architekta, neměli byste v Barceloně minout jeho další významná díla: domy Casa Batlló a La Pedrera na ulici Passeig de Gràcia, Palau Güell nedaleko bulváru La Rambla a Parc Güell rozkládající se nad centrem města. 

Co také nesmíte minout

  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 600 Kč na svou první cestu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.