Hora Tibidabo, zábavní park a kostel Temple de Sagrat Cor

Tibidabo je hora, která shlíží na Barcelonu ze severozápadu. Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. K tomu návdavkem dostanete zábavní park a překrásný kostel–vše totiž najdete na jednom místě hezky pohromadě. A pokud jste fanoušky Woodyho Allena, jistě víte, že právě tady na Tibidabu se natáčely některé záběry oskarového snímku Vicky Cristina Barcelona.

Pohled z kopce Tibidabo
Pohled z kopce Tibidabo na Barcelonu

Zábavní park na hoře Tibidabo

Hlavní atrakcí na hoře Tibidabo je zábavní park, který byl otevřen již v roce 1901. Do parku se dostanete zubačkou, která vás doveze až na vrchol kopce. Cesta s její pomocí trvá přibližně 10 minut (viz popis cesty níže). Během otevírací doby se do parku normálně dostanete i bez vstupenky, platí se až jednotlivé atrakce. 

Nakupte vstupenky online

Vstupenky můžete nakoupit online, k dispozici jsou celkem 3 varianty:

 1. Tibidabo Classic – cena €11
  V ceně lístek na modrou tramvaj, autobus a zubačku na Tibidabo, návštěva Panaromatic Area, vstup do Museu d'Autòmats a jedna atrakce na Tibidabo Sky Walk. 
 2. Tibidabo Panoramic – cena €11,70-€16,80 dle typu atrakcí
  V ceně zpáteční jízdenka na zubačku, jednodenní lístek do historické části parku s možností navštívit 2 atrakce dle vašeho výběru.
 3. Tibidabo zábavní park – cena €27,08 pro dospělé, děti do 1.2m €9,78
  Vstup na úplně všechny atrakce (celkem 25), které jsou na Tibidabu k dispozici, bez omezení. Ale bez dopravy na Tibidabo.  

Pokud byste na žádnou atrakci nešli, můžete obdivovat nádherné výhledy na město a k tomu si dát výborné churros v kiosku nedaleko vyhlídky (Cena je na váhu, takže doporučuju si dát spíš míň než víc).

Mapa parku Tibidabo

V zábavním parku najdete celkem 25 atrakcí a na své si přijde opravdu každý–od nejmenších až po ty největší. Je tu k dispozici stylový kolotoč, horská dráha vedoucí po obvodu kopce, obří letadlo, houpací věž a mnohé a mnohé další věci. Většina atrakcí je navíc dobových, takže fungují ve stejné podobě například někdy od 20. let minulého století. 

Rádi byste navštívili nějakou atrakci zábavního parku? Vstupenku můžete vybrat a zakoupit online.

Kostel Temple de Sagrat Cor

Další nepřehlédnutelnou dominantou kopce Tibidabo je katolický kostel Temple de Sagrat Cor (Kostel svatého srdce). Vstup do kostela je zadarmo, za €3,5 se můžete nechat vyvézt výtahem až do jedné z nejvyšších věží kostela a vychutnat si pohled na Barcelonu a přilehlé okolí z absolutně nejvyššího místa široko daleko

Televizní věž Torre de Collserola

Několik stovek metrů od kopce Tibidabo vzdušnou čarou je další ze skvostů moderní architektury, telekomunikační věž Torre de Collserola, která vznikla při příležitosti olympijských her v roce 1992. Jedná se o dílo architekta Normana Fostera, podle něhož se věž také někdy nazývá - Torre Foster. Věž je vysoká 288,4 metrů a disponuje celkem 13. podlažími, přimčemž to nejvyšší se nachází ve výšce 152 metrů. 

Jak se na Tibidabo nejlépe dostat?

Jestliže se nacházíte v centru Barcelony, není nic snazšího než dojít na Pl. Catalunya a odsud se na Tibidabo vydat. Doporučuji tyto tři možnosti: 

1. Metro + autobus + zubačka

Na Pl. Catalunya sednete na hnědé metro L7 jedoucí do zastávky Avda. Tibidabo (Přejet nemůžete, jde o konečnou stanici.) Po opuštění metra se ocitnete na Pl. Kennedy, menším a poměrně živém náměstí pod horou Tibidabo. Tady stačí přejít křižovatku ulice Av. del Tibidabo a na druhé straně silnice najdete zastávku autobusu 196. Nastupte a svezte se na zastávku Av. Tibidabo, 81 na Pl. del Doctor Andreu. Odsud vyjíždí zubačka na Tibidabo. Pokud byste nechtěli jet autobusem, dá se sem od metra dojít pěšky za cca 15 minut. Cesta je značená, ztratit byste se neměli. 

TIP: Výstup na Tibidabo rozhodně doporučuji spojit s návštěvou muzea CosmoCaixa, které se nachází na zdejší hlavní třídě Ronda de Dalt a z konečné metra se k němu dá za cca 10 minut dojít pěšky. Pozor, v muzeu lehce strávíte několik hodin, je proto lepší se na výlet vypravit již dopoledne! 

Pokud jste romantické nátury, můžete se na dolní stanici zubačky dopravit starodávnou modrou tramvají (tzv. Tramvia Blau) a po cestě nahoru obdivovat překrásné secesní budovy lemující zdejší silnici. Ta vyjíždí z přímo z Pl. Kennedy a její dráha je dlouhá 1276 metrů. Tramvaj poprvé vyjela roku 1901 a tato trasa je poslední připomínkou toho, jak vypadala barcelonská tramvajová doprava v minulost. Jízdenku zakoupíte přímo v tramvaji, její cena je €5.50. 

Stanice zubačky
Tato budova je dolní stanicí zubačky mířící na Tibidabo

Z Pl. del Doctor Andreu jede zubačka až na vrchol hory Tibidabo. Cena za zpáteční jízdenku je €4.10 v případě pořízení lístku do zábavního parku, €7.70 bez lístku. Uvedené ceny platí pro sezónu, pokud zábavní park není úplně otevřený, dostanete se na Tibidabo za nižší cenu. Zubačka jezdí co půl hodiny, jízdní řád pro rok 2018 najdete na webu Tibidaba


Tato zubačka pojme až 130 osob a vyveze vás až na vrchol Tibidabo

2. Turistický autobus T2A

Kromě lanovky se na Tibidabo můžete z Pl. Catalunya dostat pomocí turistického autobusu T2A. Ten odjíždí ze zastávky u Casa Madrid a odtud jede přímo na vrchol hory, bez zastávek. Jedna jízdenka vás vyjde na €3.

3. Vlak + zubačka + autobus

Tato možnost je ze všech výše zmíněných nejlevnější (můžete jet na standardní jízdenku na barcelonskou MHD, třeba jízdenku T-10), ale zase zabere nejvíce času, zvláště pokud nevychytáte spoje. Na Pl. Catalunya sedněte na vlak S1 nebo S2 a za necelých 15 minut vystupte na zastávce Peu del Funicular. Tady jen vyjdete jedny schody a přestoupíte na zubačku jedoucí do Vallvidrera Superior, cesta trvá 10 minut. V horní stanici stačí vyjít před budovu a vydat se kolem ní doprava nahoru do kopce. Za zatáčkou na vás čeká zastávka linky 111.

Zastávka linky 111

Jednou za půl hodiny odsud jezdí mikrobus, který vás vyveze až na Tibidabo. Kapacita microbusu je cca 20 lidí, proto se snažte nastoupit mezi prvními. Pokud vše klapne, cesta vlakem, zubačkou a autobusem dohromady by měla trvat cca 45 minut. 

Další možnosti:
Nahoru se také můžete vydat po vlastní ose autem. To však musíte nechat zaparkované na parkovišti pod kopcem a nahoru se svézt kyvadlovým autobusem T2B (ten je zdarma v ceně parkování, ale musíte mít lístek do parku). Více informací o dopravě najdete na stránkách parku.

Na Tibidabo se dá také dostat pěšky, k dispozici je hezký průvodce i s fotografiemi. Na cestu je ale lepší mít outdoorové boty a oděv, rozhodně nejde o nějakou výletní procházku.

Pozor, dále nesmíte minout:

 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.