Velký průvodce: Cestujeme do Barcelony s dětmi. Poradím, vše, co potřebujete vědět! (2023)

Dříve jsem do Barcelony létal sám na vlastní pěst. Od té doby, co máme děti, sem létáme společně s celou rodinou: já, moje žena Radka a naše dvě děti, Malvínka a Tim. 

S dětmi cestujeme už od opravdu raného věku a řekl bych, že cestování i na delší vzdálenosti zvládají celkem dobře, pokud je dokážeme zabavit a cestu samotnou pro ně udělat nějak zajímavou. 

V Barceloně s Malvínkou nedaleko Forum Parku.

Lidé se často ptají, jak malé děti cestu zvládají, ale vzhledem k tomu, že z ČR do Barcelony dostanete za něco málo přes dvě hodiny, není moc co řešit. Pokud jsou vaše děti trochu zvyklé cestovat, myslím, že v pohodě dají let letadlem, i když jsou velmi malé. Pro ty naše je trasa Praha – Barcelona snesitelnější než cesta autem po D1 z Prahy za rodiči na Moravu…

Všechny postřehy v tomto článku jsem sepsal po jedné naší dovolené v Barceloně, kdy starší byly 3 roky a mladšímu 10 měsíců. To jen abyste měli představu a dokázali si lépe dané informace zasadit do kontextu. 

Co všechno v tomto článku najdete?

Tenhle článek je fakt dlouhý – pokud je nějaké konkrétní téma, které vás o cestě do Barcelony s dětmi zajímá, rovnou na něj odskočte: 

Proč s dětmi do Barcelony?

Kdybyste se mě zeptali, proč byste měli letět s dětmi právě do Barcelony, dlouho bych neváhal a vysypal z rukávu několik pozitiv:

  • V centru města je vše relativně blízko sebe – nemusíte dlouho chodit a cestovat, abyste něco viděli a zažili
  • V Barceloně je pořád co dělat – je tu spousta památek, muzeí, parků nebo atrakcí...
  • Moře je z centra v docházkoví vzdálenosti – a moře děti milují! Většinou. 
  • Je tu spousta parků, kam se s dětmi dá uklidit v době největších veder
  • Opravdu v každé čtvrti najdete několik dětských hřišť.
  • Hromadná doprava ve městě je (až na pár výjimek) bezbariérová, takže klidně můžete vzít s sebou kočár
  • Místní mají k dětem velmi pozitivní vztah a "nejsou pro ně problém"
  • Pokud něco i pro úplně malé děti zapomenete doma, není problém skočit do obchodu a dokoupit to. Což není případ jiných, např. exotičtějších destinací. 

Kdy do Barcelony s dětmi letět?

Doporučení ohledně termínu návštěvy se příliš neliší od toho, co zmiňuji ve svém ebooku o dovolené v Barceloně: Barcelona je skvěle přístupná celý rok a osobně si myslím, že nejlépe si město s rodinou užijete těsně na začátku nebo konci sezóny.

Počasí tu v tomto období bude snesitelné a turistů potkáte o poznání méně než v hlavní prázdninové měsíce. My sem každoročně směřujeme v dubnu nebo květnu. Na velké koupání v moři to sice ještě není, ale to rádi obětujeme právě za to, že město není turisty tolik nabité…

Více o tom, kdy se sem vypravit, vám taky může napovědět můj článek o počasí. V něm mimo jiné najdete průměrné teploty v jednotlivých měsících, takže si můžete udělat lepší představu, protože nemá představu to zde detailně popisovat znovu... 

Na barcelonských plážích se děti zabaví i mimo koupací sezónu...

Abych to shrnul: pokud se vyloženě nepotřebujete koupat v moři, mimosezóna vás vyjde lépe jak z hlediska financí, tak i s ohledem na množství lidí ve městě. Pokud se naopak koupat chcete a rádi byste pořádně užili sluníčko a moře, musíte se přirpavit na vyšší ceny a více lidí. 

Co vědět před nákupem letenky, když letíte s rodinou?

Nákup letenky, když letíte do Barcelony s dětmi, probíhá úplně stejně, jako když letíte bez dětí. Je tu ale pár drobností, které je dobré vědět a dát ně ně pozor:

  1. Nejlevnější jsou lety ráno a večer. V případě nákupu letenek pro celou rodinu tím sice nějakou tu tisícovku ušetříte, ale pokud máte vyloženě malé děti, dvakrát bych se zamyslel, jestli odlet v noci stojí za možné narušení jejich biorytmu a pohody.
  2. Děti do 2 let létají u většiny leteckých společností zdarma nebo za zlomek ceny. Užijte si to, dokud to jde. Dítě sice pak nemá nárok na vlastní sedačku a je nutné ho mít připásané na klíně, ale není to nic, co byste nezvládli.
  3. I když dítěti v době cesty nebudou více jak 2 roky a za jeho přepravu tak nic platit nebudete, je potřeba mu pořídit jeho vlastní letenku. V základu se předpokládá, že vám bude sedět na klíně, ale je možné jej mít v autosedačce (za příplatek, viz dále).
  4. Pokud máte dítě starší jak 2 roky, cena letenky bude většinou při cestě do Barcelony stejná jako u vás. Doporučuji sledovat levné a akční letenky a spíš se řídit dostupnými termíny, než návštěvu města podřizovat tomu, kdy budete mít zrovna volno.
  5. Pokud letíte s rodinou, určitě potáhnete spoustu věcí. Nesnažte se za každou cenu vzít s sebou vše na palubu do příručního zavazadla a zaplaťte si normálně zavazadlo k odbavení. Kočár nebo postýlku si dokonce můžete nechat přepravit zdarma (viz dále).
  6. Dejte si pozor na to, kde budete sedět. Některé nízkonákladové aerolinky vás bez mrknutí oka můžou rozhodit na různá místa v letadle i v rámci jedné objednávky, takže si raději připlaťte pár euro za výběr místa, abyste měli jistotu, že budete sedět všichni spolu. Pokud letenku kupujete u nějakého agenta a ne přímo u aerolinky, můžou být s výběrem místa problémy. Proto – pokud není nějaký zásadní rozdíl v ceně – letenky vždy bookuju přímo u letecké společnosti.
  7. Pokud jste flexibilní, co se termínu týče, vyplatí se sledovat akční letenky. Letenka Praha – Barcelona v mimosezóně může vyjít i na méně než 1000 Kč za osobu, takže pro čtyřčlennou rodinu byste za zpáteční dali 4 000 Kč, což je fakt super nabídka. (Levné letenky do Barcelony nabízí nízkonákladové aerolinky jako třeba Ryanair nebo Wizzair nebo Vueling). 

Jak je to s přepravou kočárku a dalšího dětského vybavení?

Kočárek můžete mít na palubě

Pokud máte dítě do 2 let v kočárku, můžete kočárek bezplatně přepravit jako odbavené zavazadlo nebo jej vzít s sebou na palubu letadla. Při odbavení stačí tuto věc pouze nahlásit a na kočárek dostanete nálepku. Pak normálně pokračujete přes všechny kontroly až k bráně, ze které poletíte. Po kontrole při nástupu pak necháte kočárek těsně před vstupem do letadla, u jeho dveří. Tam jej taky najdete, jakmile budete vystupovat. Pokud by se stalo, že by tam nebyl, najdete jej na pásu se zavazadly, případně na výdeji rozměrných zavazadel.

Které další dětské vybavení můžete kromě kočárku bezplatně přepravit letadlem?

V závislosti na tom, s kým letíte, se liší i podmínky pro přepravu dalšího dětského vybavení. Např. Ryanair nebo Vueling umožňuje bezplatné odbavení a přepravu celkem dvou kusů dětských zavazadel. S sebou do Barcelony tak můžete vzít například postýlku nebo autosedačku. Opět – dopředu není třeba nic nahlašovat, jen stačí přijít včas na odbavení. Určitě doporučuju prozkoumat podmínky konkrétního dopravce nebo zavolat na zákaznickou podporu a zjistit, jak se věci mají.

Churros si v Barceloně můžete vychutnat i když máte dítě na bedrech :-)

S dětmi na letišti

Jakmile s dětmi dorazíte na letiště, najděte odletovou tabuli a zjistěte, jaká přepážka bude odbavovat váš let. U přepážky pak stačí předložit občanku nebo pas společně s letenkou. Obsluha vám zde dá palubní vstupenku a zváží a označí zavazadla.

Na odbavení tak necháte veškerá zavazadla, která nebudete s sebou brát na palubu. Bezplatně si tu můžete nechat odbavit zmíněný kočárek, autosedačku, postýlku či jiné dětské vybavení (záleží na letecké společnosti). I když si budete chtít vzít kočárek s sebou na palubu, musíte si zde na něj vzít nálepku s informací o cílové destinaci.

S palubním lístkem v ruce můžete pokračovat dál na bezpečnostní kontrolu. 

Jak je to s jídlem a pitím pro děti na bezpečnostní kontrole?

Veškeré jídlo a pití pro děti doporučuji mít oddělené v samostatné tašce od ostatních vašich věcí. Usnadníte a urychlíte tak kontrolu. Je to proto, že na dětskou výživu se nevztahují standardní limity týkající se přepravy tekutin. Jednoduše např. jídlo a pití pro děti můžete mít ve větším objemu než 100 ml a nemusí být v samostatných sáčcích. Nicméně veškeré další dětské věci jako je třeba hygiena a kosmetika (pasty, krémy, gely,...) musíte mít v nádobách max. po 100 ml v uzavíratelném igelitovém sáčku. 

Jak probíhá samotná bezpečnostní kontrola s dítětem?

Během bezpečnostní kontroly musíte všechny příruční věci vyložit do přepravky na pás a pokud s sebou máte kočárek, i z něj vše vyskládat a dát jej na pás ke kontrole. Poté už stačí projít bezpečnostním rámem: pokud vaše dítě zvládne chodit, mělo by projít samo. V opačném případě projdete rámem první vy a až poté se vrátíte pro dítě a projdete s ním znovu v náručí. Pokud letíte sami bez partnera, dítě pohlídá a podrží obsluha.

Potom už stačí všechny věci posbírat a vydat se směrem k příslušné odletové bráně – za bezpečnostní kontrolou najdete tabule s čísly odletových bran, takže stačí vyhledat váš let a máte to. 

Můj tip pro pražské letiště Václava Havla

Jestliže letíte z Prahy, vřele doporučuju čekání na letadlo strávit v pokoji pro rodiny s dětmi. Ten se nachází ve 3. patře terminálu 2 a kromě několika erárních hraček tu najdete přebalovací pult, mikrovlnku nebo pohodlná křesílka, díky kterým bude čekání s dětmi na letadlo o něco snesitelnější než u odletové brány...

Jaké výhody mají rodiny s dětmi při nástupu?

Letecké cestování s dětmi má také jednu příjemnou výhodu: spousta společností (např. Iberia, Vueling,...) nabízí přednostní nástup na palubu právě pro rodiny s dětmi. Zatímco tedy ostatní budou muset stát v řadě a čekat na vpuštění do letadla, vy můžete jít rovnou dovnitř a začít se pohodlně usazovat v letadle.

Při odletu z Barcelony domů neváhejte také využít na bezpečnostní kontrole prioritní uličku pro rodiny s dětmi: nemusíte čekat s ostatními cestujícími v dlouhé frontě a navíc je tu dětská ohrádka, kam dítě během přípravy věcí ke kontrole můžete položit.

S dítětem na palubě letadla

Let z Prahy do Barcelony je sice krátký, ale i přesto nezapomeňte, že bude třeba dítě na palubě nějak zabavit. Vezměte proto s sebou aspoň dvě oblíbené knížky, několik menších hraček nebo tablet s hrami či filmy.

Nezapomeňte také, že opravdu malé děti mohou z důvodu změny tlaku při vzletu a přistání bolet uši. Je proto dobré se na to připravit. u malých dětí proti bolesti uší může pomoct kojení, dudlík, případně něco na pití. Větším dětem mohou pomoct bonbóny nebo žvýkačky.

Rodinná cesta letadlem do Barcelony

Pokud vidíte, že dítě let špatně snáší a dává to hlasitě všem okolo najevo, zkuste požádat letušku, zdali byste si nemohli přesednout někam, kde budete mít víc klidu, nebudete se z toho stresovat a nebudete rušit ostatní spolucestujcí. Občas bývají některá sedadla neobsazená a povětšinou se to dá bez problému domluvit.

Jestli potřebujete dítě během letu nakrmit, opět není problém se domluvit s letuškami a nechat si jídlo ohřát v mikrovlnce. Větší děti dozajista nepohrdnou jídlem, které jste připravili doma nebo zakoupili na letišti. Let trvá sice jen dvě hodiny, ale v tomhle děti bývají občas nevyzpytatelné – i když těsně před odletem jedly, klidně se po nástupu do letadla budou domáhat něčeho dalšího k snědku :-) Osobně proto preferuji mít připravené zásoby, než kupovat předražené a ne příliš nutričně výživné jídlo na palubě.

Spousta rodičů také neví, že letadla mívají na některé z toalet přebalovací pult. Ten většinou najdete v zadní části letadla. Pokud jej během letu budete potřebovat využít, rozhodně neváhejte.

Let z Prahy do Barcelony uteče rychle, nemusíte z toho mít obavy. Při plánování doporučuji nepodceňovat potřebný čas pro vymotání se z letiště a dopravení se do města. My z letadla většinou odcházíme poslední. Jednak proto, že se nechceme mačkat s ostatními při výstupu, druhak také proto, že časným odchodem nic moc nezískáte. Stejně budete muset čekat na výdeji zavazadel, tak proč se stresovat tím, jestli letadlo opustíte o 10 minut dříve nebo později?

Co musíte vědět o přepravě dětí do 2 let v letadle?

Jak jsem psal výše, dítě do 2 let má letenku zdarma, resp. zaplatí asi 10 % ceny normální letenky. Nevýhodou je, že ale nemá nárok na vlastní sedadlo, kabinové zavazadlo ani občerstvení během letu. Přepravovat malé dítě můžete pouze na klíně nebo v autosedačce.

Přeprava dítěte na klíně

Pokud chcete mít dítě na klíně, nemůžete ho jen tak držet nebo ho mít v nosítku či v šátku. Pro jeho přepravu dostanete od letušky speciální pás, kterým jej připnete ke svému pásu. Jestli jste takto nikdy neletěli, nezdráhejte se vyslechnout instrukce a nechat si ukázat, jak pás použít. Napoprvé připnutí může chvíli trvat, ale jakmile to budete dělat poněkolikáté, celá procedura vám nezabere více jak 15 sekund. Nutnost využít tento pás je stejná jako u dospělých: pokud nad sedadlem svítí kontrolka o nutnosti zapnutí bezpečnostního pásu, musíte jej mít jak vy, tak dítě.

Přeprava dítěte v autosedačce

Pro zajištění vyššího komfortu a ochrany doporučuji s sebou vzít na palubu autosedačku. Tu pak normálně připoutáte na sedadlo vedle sebe. Je třeba ovšem počítat s tím, že cena letenky pro dítě bude vyšší než v předchozím případě. Za letenku pro dítě s autosedačkou zaplatíte cca 75 % z normální ceny. Veškeré sedačky, které s sebou do letadla vezmete, musí být pro tento typ dopravy schválené. V tomto případě nejde pouze o bezpečnostní faktory, ale také o rozměry, kdy její šířka nesmí přesáhnout 42 cm. V opačném případě by se sedačka do sedadla nemusela vejít…

Cesta s dětmi z letiště do centra Barcelony

Jakmile máte u sebe všechny přepravované věci, můžete se vypravit k dopravnímu prostředku, který vás dostane do centra. Možností dopravy do centra Barcelony je spousta, pro rodinu s dětmi doporučuju výběr zúžit na vlak, aerobus nebo metro. Časově vycházejí jednotlivé možnosti tak nějak nastejno – cesta většinou zabere tak 30 - 40 minut. Co se liší, jsou intervaly jednotlivých spojů a ceny.

Doprava vlakem

Cesta vlakem je pohodlná a s jízdenkou T-casual vůbec nejlevnější. My vlak využíváme poměrně často. Co ale musíte vychytat, jsou odjezdy: Vlak totiž mezi centrem a letištěm korzuje po celý den v půlhodinových intervalech. To znamená, že pokud vám jeden spoj ujede, dalšího se dočkáte nejdříve za půl hodiny. Což by nebyl problém, kdyby v “odjezdové hale” bylo co dělat. Uvozovky jsou na místě, protože tu vlastně jsou jen dvě nástupiště, pár automatů na jízdenky a malé bistro. Nic víc. A vracet se zpět na letiště by bylo zbytečné.

Cílovou stanicí při použití vlaku je většinou Barcelona-Sants nebo Passeig de Gràcia, odkud můžete pohodlně navázat na jiný typ dopravy. Více informací o dopravě vlakem.

Čekání na vlak z letiště můžete zkrátit v jediném bistru, které je hned vedle nástupiště...

Doprava aerobusem

Lepší, ale o něco dražší možností, jak se do centra dostat, je aerobus. Jedná se o letištní autobus, který staví přímo před letištní budovou a který vás doveze až do samotného centra města (Pl. Espanya nebo Pl. Catalunya). Zpáteční jízdenka vyjde na něco přes €10, děti do 4 let neplatí nic. Výhodou aerobusu je, že z letiště jezdí tyto linky po celý den v 5 - 10 minutových intervalech. Tohle by měla být vaše volba, pokud přiletíte večer či dokonce v noci a potřebujete se fakt rychle dostat do místa, kde budete bydlet. Více informací o dopravě aerobusem.

Doprava metrem

Poslední možností je metro. To vás do centra dostane vůbec nejrychleji, asi za 25 minut. Jeho nevýhoda je ale to, že zdejší linka L9 nevede přes to nejužší centrum a velmi pravděpodobně budete muset jednou či dvakrát přestupovat, abyste se dostali tam, kam potřebujete. A jako nevýhodu vidím také to, že na letištní metro nemůžete uplatnit běžné jízdenky na hromadnou dopravu – je třeba zakoupit speciální “airport ticket”. Pokud se rozhodnete pro jeho využití, děti do 4 let stejně jako v případě aerobusu neplatí nic. Více informací o dopravě metrem.

Samozřejmě, že do centra se z letiště dá dopravit i normálním autobusem. Ale ten pro rodinu s dětmi není moc pohodlný a cesta může být zbytečně dlouhá. Možností je i taxi, ale pokud máte víc dětí a nemáte s sebou sedačku, tak bych to neriskoval. Každopádně pokud by vás doprava do centra z letiště zajímala v detailu, koukněte do mého ebooku. Tam najdete informací podstatně více – je tam uvedena např. provozní doba jednotlivých dopravních prostředků, přesné ceny a místa pro nákupu jízdenek... 

Momentka z cesty vlakem v Barceloně

Jakou jízdenku vybrat pro cestování po městě?

Jedna z nejčastějších otázek, se kterou se na mě ostatní rodiče obracejí se týká právě toho, jakou jízdenku zvolit pro cestování po městě.

Většinou jim odpovídám, že to záleží na několika faktorech:

  • Jak dlouho ve městě budete?
  • Co všechno chcete vidět?
  • Kde budete ubytovaní?
  • Jak moc jste či nejste zvyklí chodit pěšky?

Samotné centrum Barcelony je totiž poměrně kompaktní a všechny vzdálenosti se i s menšími dětmi nebo s kočárkem dají poměrně dobře zdolat pěšky. Nicméně druhým dechem dodávám, že si myslím, že během vašeho pobytu nenastane situace, kdy byste se bez městské hromadné dopravy úplně obešli. Zkrátka lístek pořídit muset budete.

Barcelonská MHD je téměř zcela bezbariérová – s kočárkem na většině stanic nebudete mít problém

Obecně pro turisty smysl má uvažovat nad jízdenkou T-casual (10 jízd, nepřenosná), T-familiar (8 jízd, přenosná) anebo některou z turistických karet. Obecný přehled všech lístků na MHD v Barceloně najdete v samostatném článku.

Opravdu hodně záleží na tom, jaký budete mít program a jak moc asi budete chtít dopravu využívat. Moje zkušenost je taková, že pokud máte malé děti do 4 let a současně nebydlíte daleko od centra, tak si v pohodě vystačíte s T-casual. My během našeho posledního asi 10denního pobytu v Barceloně projezdili 3 tyto jízdenky. I když je pravda, že jsme taky hodně chodili pěšky…

Pokud máte starší děti, je opravdu na zvážení, jestli bude ve finále lepší ta T-casual nebo některá z turistických karet. Ty totiž v sobě často mají zahrnutou dopravu hromadnou dopravou a taky spoustu jiných benefitů. Pro rodiny s dětmi je např. velmi zajímavá Barcelona Card Family, kde máte v ceně i vstupy na ty nejpopulárnější atrakce pro rodiny s dětmi.

Jinak nic jako rodinná či skupinová jízdenka na hromadnou dopravu v Barceloně neexistuje. 

Jak staré děti potřebují samostatnou jízdenku?

Pokud vašim ratolestem nebyly více jak 4 roky, můžou veškerou hromadnou dopravu využívat zdarma. To platí i pokud mají kočárek, nic se zde za něj platit nemusí. Pokud dětem je let více, musí mít svůj lístek. Bohužel se tu nijak nerozlišuje dětské a dospělácké jízdné, takže cena pro kohokoliv staršího 4 let bude stejná...

Jak je to s kočárky v hromadné dopravě v Barceloně?

Zdejší hromadnou dopravu můžete v klidu využívat i když máte úplně nejmenší děti. Kočárky, nosítka nebo šátky tu jsou úplně v pohodě a místní jsou na to zvyklí. Zdejší dopravní systém je z větší části bezbariérový a téměř na všech stanicích najdete výtahy. Výjimku tvoří asi 15 stanic ze 160 (mapu mám přiloženou u svého ebooku). Doporučuju si to nastudovat a pokud máte kočárek, zastávkám a stanicím bez výtahu se raději vyhněte. Je jich sice málo, ale patří mezi ně i vstupy do některých velkých stanic jako je třeba Passeig de Gracia. 

Cestujete-li metrem, s většinou normálních kočárků se dá protáhnout turniketem. Sice je to často jen tak tak, ale dá se to. Pokud nechcete nebo to nejde, využijte výtah, případně speciální vstup pro vozíčkáře, který vždy u vstupu někdy bývá a který je širší. 

Ubytování v Barceloně s dětmi

Všechny zásadní informace o ubytování mám opět ve svém ebooku, sem dám jen několik základních tipů, které byste při výběru hotelu, penzionu či bytu při dovolené v Barceloně měli vědět. 

  • Opravdu nepodceňujte lokaci, kde budete bydlet. S dětmi důrazně doporučuju místo, ze kterého nebudete muset do centra nebo na vybrané památky muset dlouho dojíždět nebo docházet. Ubytování mimo centrum nebo mimo město jen v případě, že jste hodně omezeni rozpočtem nebo nabídkou ubytovacích kapacit.
  • Osobně se s dětmi rádi ubytováváme kdekoliv na ose Barceloneta – Poblenou. Výhoda je především ta, že je to kousek od moře a není to to nejrušnější centrum. Naposledy jsme byli v hotelu Princess Barcelona, který měl hned vedle velké nákupní centrum Diagonal Mar (či lehce vzdálenější Westfield Glòries), muzeum přírodních věd (NAT), velké hřiště a na pláž to bylo méně jak 10 minut pěšky.
  • Pokud se ubytováváte v hotelu, vyberte si ten se snídaní nebo si za ni připlaťte. Každý den tak společně začnete bez stresu z toho, co budou děti jíst :-)
  • Při rezervaci ubytování v hotelu nezapomeňte někam do poznámky napsat, že budete s dětmi a že např. máte nějaké specifické požadavky – např. že chcete dětskou postýlku. Ve většině větších hotelů to není problém.
  • S fakt malými dětmi se v pohodě ubytujete do jednoho pokoje. Občas bývá problém to přes některé rezervační služby zarezervovat, protože vám hotely budou odmítat do jednoho pokoje dát více lidí jak 2 dospělé a jedno dítě. Řešením je to takto objednat online a při check-inu existenci druhého dítěte zmínit. My to tak děláme a není s tím problém – jedno dítě v postýlce, druhé s námi na posteli. Anebo se můžete do hotelu ozvat napřímo a zkusit objednávku po e-mailu nebo telefonu.
  • Rodina s většími dětmi by vždy měla hledat apartmá (typ suite), které obsahuje více místností v rámci jednoho pokoje nebo propojené pokoje.
  • Když se nevejdete do jednoho pokoje, domluvte se s hotelem, že chcete mít alespoň pokoje s dětmi vedle sebe.
  • S dětmi se také vyplatí koukat po hotelových apartmánech, které mají kuchyni s lednici nebo alespoň minibar. Tam se dají schovat například jogurty nebo jiné jídlo, které potřebujete držet v chladu.
  • Jestli s sebou plánujete brát kočárek, zajímejte se, zda má ubytovací zařízení výtah, příp. promyslete, jestli bez něj zvládnete logistiku. Většina barcelonských bytů v domech (zvláště pak v centru) nemá výtahy a má pouze úzké chodbičky s hodně strmými schody. Dá se to, ale je to opruz. 
  • Pokud máte velkou rodinu případně chcete ušetřit za ubytování a stravování venku, namísto hotelu se podívejte po nějakém bytu nebo apartmánu přes Airbnb.
  • Zvolíte-li Airbnb, pořádně si nemovitost proklepněte, podívejte se na popis, vybavení a pročtěte recenze, jestli je dané místo pro děti vhodné.

Tipy na hotely v Barceloně pro rodiny

Níže uvádím několik doporučení na rodinné hotely a hostely. 

Pokud jste si nevybrali z hotelů výše, klasicky projeďte Booking (pro hotely, apartmány nebo hostely) nebo třeba Airbnb (pro ubytování v soukromí). 

Co vidět a dělat v Barceloně s dětmi?

Pokud se do Barcelony rozhodnete s dětmi vypravit, připravte se na to, že toho stihnete podstatně méně, než kdybyste tam byli sami. To platí hlavně v případě, kdy máte menší děti jako my. Ale předpokládám, že víte, že jakýkoliv detailní plán s dětmi většinou nakonec selže... ;)

I to je důvod, proč my prozkoumávání města spolu s nimi moc nehrotíme. Většinou si dáme jeden větší cíl na dopoledne, druhý na odpoledne a mezi to se dostane vše, na co natrefíme po cestě.

V Barceloně najdete skoro na každém rohu nějaké hřiště nebo parčík...

Pokud do Barcelony jedete na dovolenou, nemá smysl se stresovat tím, že někam dorazíte o hodinu později. Přesně proto sem také raději létáme na delší pobyty, než kratší. (Opravdu, za dva nebo tři dny toho tu s dětmi moc nestihnete).

Co musíte s dětmi navštívit?

Na tomto místě najdete pouze seznam míst, která s dětmi nesmíte minout. Všechny jsme za vás prověřili s našimi dětmi :-) 

  • Akvárium – tohle je jistota pro malé i velké, kteří mají rádi moře a všemožné tvory, které v něm žijí. Akvárium je otevřené celý rok od 9.30 do 21.00 a najdete v něm stovky živočichů a rostlin od nejmenších korýšů až po velké písečné žraloky. Nejoblíbenější částí akvária je dlouhý skleněný tunel, jímž můžete procházet a kochat se pohledem na život v moři okolo vás. Část barcelonského akvária je plně interaktivní a je určena pro nejmenší děti - ty se pomocí dotyku, zvuků a speciálních obrazů mohou dozvědět více o fungování moří a o jejich obyvatelích. Lístky nakupujte online, protože zvláště v sezóně jsou tu obří fronty.
    Foto akvária v Barceloně
  • Big Fun Museum – nedaleko od třídy La Rambla je tohle unikátní muzeum iluzí, které si oblíbí malí i velcí... Ideální pro neuvěřitelné fotky, třeba pro váš Instagram :-)
  • Botanické zahrady na Motjuïcu – chystáte-li se na kopec Montjuiïc, tohle místo nesmíte minout. Perfektní pro relax či piknik. 
  • Hřiště ve čtvrti Glories – tohle si vaše děti zamilují, je tu několik umělých kopců, prolézaček, kolotočů... a spousta dalších dětí! Hned vedle hřiště je budka s malinkým bistrem, kde si můžete dát kávu. (mapa)

  • Kolumbův památník – Mirador de Colom nebo také památník Kryštofa Kolumba byl poprvé otevřen v roce 1880 při příležitosti světové výstavy. Tento 60 metrů vysoký sloup stojící u přístavu na konci slavné La Rambla nabízí všem náštěvníkům dechberoucí panoramatický výhled na město a přilehlý přístav. Pokud se bojíte, že by se děti nahoru nevyšplhaly, nemusíte – uprostřed památníku totiž jezdí výtah, který vás v ceně vstupenky vyveze až na vrchol, odkud je hezký rozhled na přístav a okolí.
    Kolumbův památník
  • Koupání v moři – z centra je to fakt kousek k moři, takže pokud sem míříte v sezóně, přibalte plavky a prozkoumejte zdejší pláže
  • Lego Store Barcelona – všechny děti milují Lego! Tohle je jedna z povinných zastávek, pokud se budete toulat okolo nákupní třídy Passeig de Gràcia. Kromě velkého množství Lego stavebnic tu najdete velké modely existujících barcelonských památek jako třeba Sagrada Família. I kdybyste nic neplánovali koupit, tohle místo s dětmi stojí za návštěvu. 
  • Magická fontána – zpívající fontána na kopci Montjuïc patří k prověřeným barcelonským klasikám. Doporučuji vyrazit sem spíše se staršími dětmi, jelikož jednotlivá představení začínají až po setmění, aby byl výsledný efekt co největší. V období od listopadu do března je první představení v 7 hodin večer, v období dubna do října pak od 9 večer. Od těchto hodin každou celou půlhodinu fontána nabízí všem nově příchozím spektakulární představení spojující vodu, světlo a hudbu.
    Zpívající fontána
  • Muzeum hudby – více jak 500 hudebních nástrojů v tomto muzeu potěší především ty rodiče s dětmi, kteří preferují klasickou hudbu...
  • Muzeum námořnictví – kousek od La Rambla najdete muzeum námořnictví se spoustou krásných exponátů a dokonce kousek od muzea kotví škuner, od kterého se můžete jít v rámci vstupného podívat. 
  • Muzeum přírodních věd (NAT) – mají-li vaše děti blízko k přírodě, tohle muzeum prostě nesmíte minout.
  • Muzeum vědy Cosmocaixa – tohle muzeum si oblíbí malí i velcí. Něco jako iQlandia nebo brněnská Vida. Pokud se rozhodnete vypravit na Tibidabo (viz dále), rozhodně po cestě nesmíte minout muzeum vědy jménem Cosmocaixa – jedná se eo zážitek, který byste si neměli nechat ujít! Nejde o žádnou nudnou prohlídku, kde byste s dětmi museli tiše stát a někoho poslouchat, právě naopak - jedná se o interaktivní expozici, kde je vyloženě doporučeno se věcí dotýkat, zkoumat je, hrát si s nimi a zjišťovat, jak vůbec pracují.
  • Park s labyrintem ve čtvrti Horta – bludiště milují velcí i malí! Vyrazíte-li do čtvrti Horta, nesmíte zaručeně minout místní labyrintový park. V něm se můžete na dlouhé desítky minut ztratit a pokud máte špatný orientační smysl, můžete tu zůstat ještě mnohem déle :-)
  • Španělská vesnice neboli Poble Espanyol, která vám představí, jak vypadá běžný španělský život – jedná se o takový skanzen, kde najdete ukázky řemesel, kulturní představení nebo obchody
  • Výlet lodí – loďky Golondrinas kotví na úplném konci ulice La Rambla; dopřejte si projížďku podél přístavu nebo na otevřené moře. 
  • Zábavní park Tibidabo – tohle je jedna z "must" věcí při návštěvě Barcelony: vyjeďte lanovkou do zábavního parku a pak si užijte některé z mnoha atrakcí; Tibidabo je název kopce tyčícího se kousek nad Barcelonou. Nedejte se však zmást - nemusíte kvůli němu opouštět město, protože je dobře dostupný městskou hromadnou dopravou. Díky tomu bych jej přirovnal k pražskému Petřínu. Ovšem výhledy, které nabízí, jsou neporovnatelně lepší. Vaše děti zde bude nejvíce zajímat starý, ale stylový zábavní park. Ten nabízí hned několik atrakcí, přičemž drtivá většina z nich bude bavit nejvíce děti ve věku 5 - 12 let. Najdete tu horskou dráhu, dům hrůzy, vikingské a pirátské lodě, trampolíny, kolotoče, všemožné vláčky a jiné povedené atrakce.
  • Zábavní park PortAventura – pokud máte na návštěvu Španělska více času a rádi cestujete, neváhejte vyrazit do městečka Salou, kde se nachází úžasný zábavní park jménem PortAventura.
  • Zoologická zahrada – mají vaše děti rády zvířata? Potom nesmíte minout městskou zoo, která se nachází nedaleko místního městského parku (který taky stojí za návštěvu!). Zdejší zoologická zahrada se pyšní především početnou sbírkou savců (opičáci, hroši, vlci, mravenečníci, gazely,...), ptáků (plameňáci, tučňáci, papoušci,...), obojživelníků a plazů. Jedním z nejoblíbenějších zvířat tu jsou ale delfíni, jejichž show můžete zhlédnout několikrát denně. Ovšem doporučuji přijít co nejdříve to půjde - ve špičce v sezóně můžete ve frontě na lístek čekat třeba i 3 hodiny.

Potřebujete v Barceloně hlídání? Žádný problém! 

Pokud byste z jakéhokoliv důvodu potřebovali hlídání dítěte v Barceloně, můžete využít služby Nanny Line. Osobně s ní zkušenost nemám a objevil jsem ji víceméně náhodou. Takže pokud byste ji někdo využil, dejte vědět, jak to probíhalo a jaké to bylo...

Moje 3 tipy pro cestování s dětmi

Tip 1: Méně je více

Víte, jaká je nejčastější chyba prvorodičů, kteří cestují? Snaží se myslet na všechny případy, které na cestě mohou nastat. Velikost bagáže může být dobrou indikací toho, jak často daná rodina cestuje... :-) 

Ne, teď vážně – snažte se toho na cestu sbalit co možná nejméně a berte jen ty nejdůležitější věci. Důvod je jednoduchý: každé kilo se při letecké přepravě počítá a navíc nezapomeňte, že velmi pravděpodobně dřív nebo později budete muset kromě svého kufru nést i dítě. (Ano, i to, co už umí chodit).

Barcelona není džungle, je to moderní velkoměsto, takže pokud náhodou něco nevezmete (anebo něco zapomenete doma), není problém i v 8 večer zaběhnout do některého z nákupních center a tam to dokoupit. To se týká všeho počínaje plenami, přes kojenecké jídlo až po oblečení.

Nechcete tahat dětské věci? Využijte půjčovny

Pokud má člověk malé děti, má tendenci s sebou toho na cestu brát spíš více než méně. Jednou z možností, jak odlehčit své bagáži, je využít některou z půjčoven dětských věcí, které v Barceloně jsou. Ať už je to kočárek, postýlka, vanička nebo třeba hračky, vše se dá zamluvit online a poté si to během vašeho pobytu nechat doručit přímo do hotelu. Není to sice nejlevnější záležitost (kočárek cca od 25 euro / den), ale pokud se s tím vším nechcete tahat, příp. něco důležitého zapomenete, není to tak hrozné.

Když jsme do Barcelony letěli s tenkrát roční Malvínkou, neprozřetelně jsme si řekli, že kočárek s sebou brát nebudeme. K čemu – máme přeci nosítko! Jenže dítěti neporučíš a asi třetí den potom, co byla dennodenně připoutaná na jednoho z nás, začala dávat jasně najevo, že se jí to nelíbí. Vzhledem k tomu, že jsme tenkrát byli v Barceloně na 2 týdny, po spočítání půjčovného jsme raději naběhli do prvního obchodu a tam koupili ve slevě asi za 80 euro hezký kočár značky Nuna. Od toho dne se tu hlavně vozila a prozkoumávání města si užila víc ona i my.

Tip 2: Na vše mějte dostatek času

Pro někoho možná banalita, pro jiného jasná věc, ale dnes a denně potkávám spoustu rodin s dětmi, které selhávají v úplně základní organizaci času.

Zkrátka a dobře cestování s dětmi je úplně odlišné od toho, když cestujete někam sami. Co vám trvá hodinu, s dětmi zabere třeba dvě i tři. Často mi na webu píšou rodičové, které se chystají do Barcelony a chtějí za den dát 5-6 památek a ptají se, zda je to reálné. Není. Pokud máte rádi sebe a své děti a nechcete sprintovat od jedné věci k druhé a z města vlastně ve finále nic nemít…

V praxi to taky znamená, abyste začali balit dříve, než den před odletem. Abyste na letiště dorazili ve značném předstihu, protože vás čeká odbavení zavazadel, průchod bezpečnostní kontrolou (kde budete muset z kočárku vyndat ÚPLNĚ všechno), nákup jídla a pití a samotný nástup do letadla.

Počítejte s tím, že se něco pokazí: ujede vám autobus na letiště, nestihnete přestupní metro nebo že se zkrátka na bezpečnostní kontrole zdržíte déle. Určitě si nechcete kvůli několika minutám nechat uletět letadlo.

Když jsme byli poprvé v Barceloně s naší Malvínkou, z letiště jsme do centra chtěli jet vlakem. Přílet jsme měli někdy kolem půl deváté večer, vlak odjížděl v 9, mysleli jsme si, že všechno hezky stihneme. První zdržení na nás čekalo při výdeji zavazadel. Druhé přišlo vzápětí, kdy jsme došli na perón a zasekli se na nákupu jízdenky na vlak. Očima jsem neustále pozoroval drážní hodiny ukazující odjezd a snažil se zpomalit čas. Marně. Vlak nám odjel těsně před nosem a další jel až za půl hodiny. Všichni jsme už byli docela unavení, nejvíc naše malá, která to dávala hlasitě najevo nám a celému okolí. A to nejenom do příjezdu vlaku, ale i během další cesty do města. Docela stres. Po téhle historce bych dnes v takové situaci raději sáhnul po taxíku nebo aerobusu, který stojí sice víc jak vlak, ale jezdí častěji a cesta je rychlejší…

Tip 3: Promluvte si s dětmi o cestě

Pro někoho opět něco, co dělají běžně, jiným to může ušetřit nervy. Řekněte dětem, kam se chystáte, jak bude probíhat cesta, co je čeká na letišti při odbavení, při kontrolách, v letadle atp. Když vše pochopí před cestou, méně se budou ptát ve chvílích, kdy budete potřebovat řešit logistiku nebo jiné věci.

A to je vše! Pokud máte nějaké svoje tipy, triky nebo doporušení, o která byste se rádi podělili s ostatními čtenáři tohoto webu, neváhejte mi napsat, kontakt je dole v patičce. 

Můj tip pro ty, kdo chtějí ušetřit čas a peníze: Pořiďte turistickou kartu Barcelona Card Family, která v sobě obsahuje neomezenou dopravu a hlavně vstupy na některé výše popsané památky. Zaplatíte jednu cenu a pak už se o nic dalšího nemusíte starat. Více informací →

Co dalšího dělat v Barceloně s dětmi?

Na mapě níže najdete seznam dalších míst, restaurací a zařízení, kam se můžete s dětmi v Barceloně vypravit. Tj. místa, která jsou kid-friendly.

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články