Válečné bunkry ve čtvrti Carmel

Úžasné 360º výhledy na město, ohlušující ticho a trochu válečné historie k tomu. Tak by v krátkosti mohl znít inzerát na historickou památku známou jako Bunkers del Carmel. Ne, vážně – pokud si potrpíte na dechberoucí výhledy a současně se nechcete mačkat s ostatními turisty jako na "konkurenčním" Tibidabu nebo Montjuicu, bude toto místo něco pro vás. 

Krátce z historie aneb proč bunkry vznikly?

Historické fotografie bukrů ve čtvrti CarmelVálečné bunkry na vrcholu kopce Turó de la Rovira zde byly vybudovány v první polovině 20. století během Španělské občanské války. Jejich cílem bylo chránit Barcelonu před tzv. kobercovými nálety, kdy bylo město bombardováno letadly italských fašistů podporujících pravicové povstalce generála Franca.

Původním plánem bylo mít v bunkru dvě protiletadlová děla, ale nakonec se tehdejší garnitura rozhodla kopec osadit hned čtyřmi kanóny značky Vickers s ráží 105 mm. Ty však nevydržely v provozu ani rok – v lednu 1939 Francovi stoupenci obsadili Barcelonu a tehdejší republikánská vláda kapitulovala. Bunkry na místě zůstaly netknuté, děla taktéž, jen byla odzbrojena, aby už nešla dál použít.

Dnešní podoba Bunkers del Carmel

Dnes jsou bunkry na kopci Turó de la Rovira sice nepříliš známou, ale stále oblíbenější výletní destinací místních i turistů. V teplé letní dny tu natrefíte na skupinky lidí pořádající pikniky, zamilované dvojice čekající na západ slunce nebo jednotlivce lovící fotky s tím úžasným výhledem na město.

Pokud byste chtěli fotku s děly, máte smůlu, již dávno byla odstraněna. Mementem zůstávají pouze jejich podstavce a rozsáhlé pozůstatky bunkrů a krytů – ty bohužel nejsou přístupné. I když se na místě značně podepsal zub času (a místní graffiti umělci), pořád je to zajímavé místo se zvláštní atmosférou a jedním z nejlepších výhledů na Barcelonu. 

Stejně jako v případě dalších památek v Barceloně je lepší se sem vypravit časně z rána – ideálně sem dorazit do 9:00. Vychutnáte si díky tomu výhledy osamotě nebo maximálně s několika dalšími lidmi.

Můj tip: Pokud rádi fotíte, vypravte se na Bunkers del Carmel později odpoledne nebo za tmy - za slunného počasí vás čeká úžasný západ slunce a za tmy skvělá podívaná na svítící město.

Od května 2023 s omezeními a jen přes den

Bohužel bunkry se za posledních několik let staly velkou turistickou atrakcí (#overtourism), což na dřív ne moc navštěvované místo přineslo davy návštěvníků, hluku nebo neorganizované noční party s alkoholem. Město se proto rozhodlo – podobně jako na jiných místech v Barceloně (např. park Güell) – v rámci udržitelnosti regulovat návštěvníky.

Výsledkem toho je zavedení "provozní doby", po kterou můžete bunkry navštívit. Ta je v létě od 9:00 do 19:30 a od 9:00 do 17:30 v zimě. Na dodržování dohlíží policie. 

Opatření je prý sice dočasně (v říjnu se má vše vyhodnotit), ale upřímně si nemyslím, že by se odvolalo.

Jak se tam dostat?

Bunkry se nacházejí na vrcholu kopce Turó de la Rovira, který je podobně jako např. park Güell součástí čtvrti Carmel. Jestli v Barceloně budete na pár dní, rozhodně doporučuji návštěvu obou míst spojit.

Ke kopci se sice můžete pohodlně přiblížit městskou hromadnou dopravou, ale až na samotný vrchol musíte pěšky – cesta je sice trochu strmá, zabere asi 25 minut, dost možná se zapotíte, ale určitě to stojí za to!

Adresa: Carrer de Marià Lavèrnia
Doprava: autobus 92 (zastávka Ctra. del Carmel - Mühlberg) nebo 119 (zastávka Marià Lavèrnia), metro L4 (Alfons X)
Otevírací doba: Léto: 09:00 – 19:30, zima: 09:00–17:30
Vstupné: Žádné - je to zdarma!
Více informací: http://www.bunkers.cat/en

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články