Zábavné poučení pro malé i velké, to je muzeum Cosmocaixa

Barcelonská CosmocaixaCosmocaixa je skvělé muzeum pro všechny, co cestují do Barcelony s dětmi

Kdyby se mezi barcelonskými školáky dělala anketa o nejpopulárnější muzeum ve městě, zcela s přehledem by ji vyhrála Cosmocaixa. Jedná se o muzeum vědy otevřené v roce 2005, které se od svých konkurentů liší tím, že podstatná část jeho stálé expozice je interaktivní a na exponáty se doporučuje sahat. Spolu s prostory přesahujícími 30,000 m² jde o vůbec největší muzeum v Barceloně, ale také ve Španělsku. Tohle prostě musíte vidět!

To, že se nejedná o úplně obyčejné muzeum, poznáte již u vchodu, kde na pultu s informacemi sedí kromě běžných zaměstnanců zasněný Albert Einstein, o poznání letitější Charles Darwin a za nimi stojí Marie Curie. Potom, co je minete, se dostanete k pokladnám. Lístek na prohlídku stálé expozice pro dospělého stojí krásných 6 a pokud jej nakoupíte online, získáte i menší slevu. Děti do 16 let mohou do muzea zadarmo. 

Einstein a Darwin na informacích
Na informacích vás uvítá Albert Einstein s kolegou Charlesem Darwinem a Marie Curie. 

Abyste se dostali ke stálé expozici popisující vznik světa a základní fyzikální jevy, musíte sestoupat o 5 pater níže po točité rampě. Na nejnižším podlaží je toho k vidění nejvíc! (Pokud byste nakoukli do některého z vyšších pater, kde najdete pár koster pravěkých zvířat, pravděpodobně by vás to od muzea spíš odradilo...). 

Z deštného pralesa přes vznik světa až k letectví a vesmíru

Amazonský prales v muzeu
Přes kilometr tropického pralesa s původní faunou a florou. 

Nepřehlédnutelnou dominantou stálé expozice je kus amazonského deštného pralesa zaujímajícího více jak 1 km². Prales včetně své impozantní fauny a flory byl vybudován s maximálním důrazem na detail. Za prosklenou plochou čítající několik desítek metrů můžete sledovat, jak se vám před očima prohánějí nejrůznější druhy ryb, jak se po stromech plazí hadi a v jejich korunách poletují ptáci. To vše za vydatného deště tak, jak je tomu v Amazonii zvykem. Skutečně nevídaná podívaná! Rozhodně doporučuji projít prales ze všech stran (dá se obejít), kde můžete kromě podmořského světa spatřit i terária s pavouky, mravenci, šváby a jinou podobnou havětí. 

Muzeum Cosmocaixa
Desítky úžasných exponátů, na které se přímo doporučuje sahat!

Druhá významná část expozice je nazvaná Mur Geològic a jde o ukázku sedmi kamenných masívů poskládaných za sebou do tzv. "geologické zdi", která ukazuje, jakým způsobem vznikají ty či ony druhy hornin. A opět nejde o žádnou malou výstavku - každý masív má několik metrů čtverečných a všechny dohromady váží více jak 90 tun. 

Muzeum Cosmocaixa
Cosmocaixa je tak trochu neobyčejné muzeum. Exponáty jsou interaktivní.

Na předchozí část navazují výstavky různého hmyzu, rostlin, živočichů a vůbec fauny a flory obecně. Cíl je jasný - srozumitelně ukázat, jakým způsobem se na Zemi vyvinul život.

Muzeum Cosmocaixa
Sáhněte si, pak pochopíte, jak to funguje.

Vůbec nejpřitažlivější jsou ale interaktivní exponáty, kterých je v přízemních prostorách muzea několik desítek. Pomocí nich se můžete přitažlivou formou dozvědět více o principu základních fyzikálních jevů - např. jak funguje gravitace či odstředivá sílá, jak se šíří zvuk či světlo v různých prostředích, dozvíte se, proč letadla mohou létat a spoustu dalších zajímavých věcí. Oblíbenou perličkou je kvádr z ledu o velikosti menšího automobilu, do něhož můžete vyrýt svoje jméno...

Dost možná v muzeu strávíte mnohem více času, než jste původně zamýšleli. Jednotlivé exponáty jsou skutečně chytlavé a pokud je ve vás alespoň malá duše dítěte, dokážete si s nimi hrát dlouhé minuty. Ve chvíli, kdy by vás to přecijenom přestalo bavit, není nic lepšího než se vydat zpět nahoru na prostorný dvůr. Zde si můžete dopřát svačinu či oběd a pozorovat čilý ruch některé ze škol, které Cosmocaixu společně s vámi navštívily. Na návštěvu určitě doporučuji vyhradit alespoň 3-4 hodiny, nebudete litovat. 

Kromě stálé expozice stojí za vidění také planetárium, kde je v ceně vstupu zahrnuta i projekce 3D filmů o vzniku vesmíru. Většina z nich je sice v katalánštině, ale obsluha u vstupu ochotně zapůjčí překládací zařízení, na kterých si můžete naladit anglický překlad.

Cosmocaixa je zkrátka místo, které pokaždé, když do Barcelony směřujeme s dětmi, nesmíme vynechat. Pokud i vy máte děti, vezměte je sem a zaručeně se nudit nebudete vy ani oni! 

Adresa: Isaac Newton, 26
Doprava:

Metro L7 z Pl. Catalunya na konečnou Av. Tibidabo, pak pěšky nebo autobusem 196 (zastávka Ronda de Dalt - Císter). Případně sem jedou autobusy H4, V13, V15, 22, 73, 75 a 60.

Otevírací doba: pondělí – neděle od 10 do 20 hodin,
24. a 31. 12. a 5. 1. od 10 do 18 hodin
Vstupné: €6, děti do 16 let vstup zdarma
Nakupte lístky do muzea online se slevou >>>

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články