Jak se nejlépe dostat z ČR do Barcelony?

Španělsko je součástí Evropské unie, proto stačí českým občanům pro cestování za jeho hranice platný pas či občanský průkaz. Přímo do Barcelony se můžete dostat následujícími způsoby:

Letecky do Barcelony

Letecká doprava je obecně jedna z nejrychlejších a v případě cesty do Barcelony to není výjimkou. Běžně je doba letu na trase Praha – Barcelona 2 hodiny 20 minut. I cenově Barcelona letecky vychází nejlépe ze všech možností: za letadlo zaplatíte srovnatelně jako za cestu autobusem, vlakem či vlastním autem a budete cestovat mnohem pohodlněji. Cesta letadlem však zabere jen zlomek času, který byste strávili na sedačce autobusu.

Odletová letiště při cestě do Barcelony

Pokud se nacházíte v ČR, tak pro odlet doporučuju letiště v Praze (PRG) anebo ve Vídni (VIE). Vídeň je skvělá zvlášť pro Moraváky – je blíž jak Praha a výborně dostupná vlakem nebo autobusem. 

Poletíte do Barcelony z Vídně? Přečtěte si mých 5 tipů na to, kde levně v okolí vídeňskho letiště zaparkovat

Příletová letiště při cestě do Barcelony

Jako příletová letiště pro cestu letadlem do Barcelony jsou využívána nejčastěji dvě letiště:

 1. letiště Josep Tarradellas Barcelona – El Prat (BCN)
 2. letiště Girona (GRO)

Zatímco v prvním případě přiletíte přímo na okraj Barcelony, v druhém se ocitnete ve městě vzdáleném asi 100 km od Barcelony a musíte se do ní nějak dopravit. Většina turistů k tomu využívá autobusy Sagales, které mezi městy pendlují v pravidelných intervalech. Více o dopravě z Girony do Barcelony (a naopak) najdete v samostatném článku. 

Přečtěte si, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony


Při cestě letadlem do Barcelony můžete zahlédnout vrcholky Alp

Barcelona je při letech z Prahy obsluhována v současné době pěti aerolinkami:

 1. Ryanair
 2. Iberia
 3. Vueling
 4. ČSA
 5. Smart Wings

Pokud se v létání trohu vyznáte, asi víte, že Vueling je nízkonákladovka Iberie a Smartwings ČSA. Stává se proto poměrně často, že ve vyhledavači letenek klidně narazíte na dvě různé letenky se stejnou dobou odletu, ale rozdílnými společnostmi. Velmi často tak v jednom letadle spolu budou cestovat jak pasažéři Iberie, tak Vuelingu. 

Ostatní letecké společnosti

Z Prahy do Barcelony se letecky samozřejmě dostatene i s jinými společnostmi, ale budete muset přestupovat. Přestupy u tak krátkého letu moc smysl nedávají a cenově se díky přestupům na nějakou zajímavější cenu také nedostanete. Letenku s přestupy berte spíš jako nouzovou variantu a spíše se jí vyhněte.

Zkušenost: Proč se při nákupu letenky vyhnout agenturám typu Kiwi

Letecky do Barcelony z jiných měst než Praha

Pokud patříte mezi mimopražské, příp. vám nevadí cestování, dává smysl při hledání nejlepší letenky do Barcelony se zaměřit i na jiná letiště než to pražské. Bohužel z ČR se do Barcelony odjinud než z Prahy napřímo nedostanete.

Když byste chtěli do Barcelony letecky z Brna nebo Ostravy, doporučil bych vám zvážit pro odlet Bratislavu nebo Vídeň. Z těchto měst se sice do Barcelony taky dá dostat, ale ty přestup jsou často šíleně dlouhé a hlavně zbyečně drahé. Z Brna jste vlakem v Bratislavě za hodinku a něco a pak můžete rovnou pokračovat na letiště... Jen u odletů z Bratislavy pozor, protože končí v Gironě a ne přímo v Barceloně na letišti El Prat. 

Cena letenky Praha – Barcelona

U nízkonákladových leteckých společností (Ryanair, Vueling) vás zpáteční letenky vyjdou nejlaciněji na cca 2 000 – 3 000 Kč. Výsledná cena samozřejmě závisí na datu a především pak na tom, jak dlouho dopředu nakupujete. Čím dříve letenky rezervujete, tím samozřejmě lépe. Cena letenek půl roku před termínem letu a 2 měsíce před letem se může výrazně změnit o několik tisíc. Levně se dají letenky vychytat např. v rámci různých akcí u prodejců, ale to je musíte pravidelně sledovat a přizpůsobit se termínům, které jsou k dispozici. Akční letenky mají hlavně nízkonákladoví dopravci jako Ryanair, Vueling nebo Smartwings. 

Vyhledat letenku do Barcelony na Google Flights >>>

Autobusem do Barcelony

Do Barcelony se můžete dostat i autobusem. Tato možnost vychází cenově nejvýhodněji, pokud provádíte rezervaci na poslední chvíli. Z hlediska času, který ale na cestě strávíte, se jedná o tu nejnáročnější možnost: jedna cesta na trase Praha – Barcelona běžně může trvat 30–35 hodin.

S kým jet a jaká je cena jízdenky na autobus?

Z Prahy do Barcelony jezdí několik firem. Ty nejznámější jsou pak Flixbus a Eurolines.

U Flixbusu se dá najít zpáteční autobusová jízdenka už od 3 000 Kč. Eurolines bývají dražší a zpáteční se pohybuje někde mezi 4 500–5 000 Kč. Při nákupu jízdenky vždy doporučuji koukat na detaily cesty, tj. jak dlouho pojedete, kudy a jestli je spoj přímý či nikoliv. Jak u Flixbusu, tak i u Eurolines je poměrně běžné, že v Německu nebo Francii budete přestupovat. Koukejte, kolik času máte na přestup a jak dlouho budete čekat. 

Co se cen týká, tak stejně jako u letenek, čím dříve zakoupíte, tím nižší cenu dostanete. Pokud se vám základní ceny zdají vysoké a chtěli byste tu nejlepší nabídku, vyplatí se sledovat nabídku dopravců, protože často nabízejí různé akční a promo nabídky. U Eurolines můžete dostat slevu, pokud jste student s ISICem. 

Vyhledat autobusovou jízdenku do Barcelony u Flixbusu >>>
Vyhledat autobusovou jízdenku do Barcelony u Eurolines >>>

Vlakem do Barcelony

Z ČR se do Barcelony můžete dostat i vlakem, ale jde – minimálně dle mého – o tu vůbec nejhorší variantu. Tuto variantu bych doporučil pouze fanouškům železnic, kteří mají spoustu času a nevědí, co s ním. Podobně jako v případě autobusu, i cesta tímto dopravním prostředkem vám zabere v klidu 2 dny. A ani cenově to žádná výhra není - za zpáteční jízdenku dáte někde mezi 4 000–6 000 Kč a ještě na vás čeká několik přestupů. Ale popořadě. 

Přímé vlakové spojení z ČR do Barcelony samozřejmě neexistuje. Jedinou možností je rezervace několika jízdenek dohromady. S tím mohou pomoct například České dráhy (doporučuji osobní návštěvu, na webu si to nenaklikáte), vyhledavač Trainline nebo to můžete zkusit na vlastní pěst přímo na webech jednotlivých dopravců. 

V případě, že byste do Barcelony rádi vlakem, tak můžete být nejvíc kreativní, co se cesty týká – je na vás, jak jednotlivé přestupy nakombinujete a jestli budete přestupovat v Německu, Švýcarsku nebo Francii.

Vlaky jsou sice moderní, pohodlné a na palubě máte super servis, ale osobně si raději připlatím a letím. 

Vyhledat vlakovou jízdenku na Trainline >>>

Autem do Barcelony

Hlavní výhoda cestování autem je to, že se díky němu nemusíte na nikoho a nic spoléhat. Prostě jedete, kudy chcete, a zastavujete tam, kde potřebujete. Tohle vám hromadný dopravní prostředek nikdy nenabídne. Pokud si i vy chcete do Barcelony přivést vlastní auto, připravte se však na zhruba 20 hodinovou cestu (včetně několika pauz). 

Celá trasa z Prahy do Barcelony má bezmála 1 800 km a počítejte s celým dnem, který strávíte na cestě. Cenově za benzín necháte tak někde okolo 4–5 000 Kč. 

Nejvyužívanější trasa do Barcelony vede z Prahy přes Plzeň na Rozvadov a odtud pak dále na Norimberk a Štrasburk, Lyon, Valence, Montpellier, Perpignan, Gironu a odtud na Barcelonu.

Samotná cesta je v pohodě – dálnice jsou kvalitní, po cestě je spousta odpočívadel, hotelů, restaurací nebo pump. Co nesmíte opomenout, je započítat do svého dovolenkového rozpočtu mýto. Tomu se nevyhnete v Německu, Francii ani Španělsku. 

Před cestou rozhodně doporučuju nainstalovat do telefonu navigaci jako např. Waze

Naplánovat cestu na Google Maps >>>

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.