Katalánsko: Základy, které musíte znát

O Barceloně se nedá mluvit a nezmínit přitom Katalánsko (Catalunya – katalánsky, Cataluña – španělsky). To je jednou ze 17 autonomních oblastí Španělského království a místní obyvatelé jsou na svoji nezávislost náležitě hrdí. Přece jenom oni nejsou Španělé, jsou to Katalánci! 

Kde se Katalánsko nachází?

Katalánsko se rozkládá na severovýchodě Španělska, kde se táhne ze severu od Pyrenejí až k řece Ebro na jihozápadě země. Na severu Katalánsko sousedí s Andorrou a Francií, na západě s oblastí Aragonie a na jihu s Valencií. Východní část oblasti omývá Středozemní moře se spoustou dovolenkových letovisek. 

Mapa Katalánska

Jaké jsou části Katalánska?

Katalánsko samotné se dělí do 4 hlavních provincií: 

 1. Barcelona
 2. Tarragona
 3. Lleida
 4. Girona

No a Barcelona, které věnuji celý tento web, je hlavním městem Katalánska. Kromě jiného tu tak najdete místní parlament a další složky oblastní samosprávy. 

Katalánsko samotné získalo autonomii již v roce 1977 a od té doby rok co rok sílí hlasy o ještě větší nezávislost a odtržení od Španělského království. 

Celkově v Katalánsku žije 7 milionů obyvatel. 

Jací jsou Katalánci jako lidé?

Katalánci jsou milovníci lidového tance sardana, fotbalu (FC Barcelona), dobrého jídla a vína. Turisté do Katalánska přijíždějí hlavně k moři či za památkami do Barcelony. Pobřeží Costa Brava je vyhlášené jako prázdninová přímořská destinace. Do Barcelony zase turisty lákají četné pamětihodnosti a její specifická atmosféra.

Pokud bych měl popsat zdejší obyvatele, řekl bych, že to jsou velmi přátelští, pohostinní a srdeční lidé. S velkým nacionalistickým založením, samozřejmě. 

Jaká místa kromě Barcelony stojí v Katalánsku za návštěvu?

Samozřejmě, že Katalánsko není jenom Barcelona. V celé oblasti je spousta krásných měst, míst, památek, pohoří nebo třeba přírodních parků, které stojí za návštěvu. To je ostatně důvod, proč je Katalánsko častým cílem turistů z celého světa – ti sem míří na nejrůznější poznávací a pobytové zájezdy nebo třeba na dovolenou k moři. 

Níže najdete pár dalších tipů, které kromě Barcelony můžete v rámci Katalánska navštívit: 

 • Blanes – známé přímořské letovisko proslavené botanickou zahradouu Pinya de Rosa
 • Figueres – tohle městečko je známé především díky nejslavnějšímu rodákovi, Salvadoru Dalí. Ten zde má své Teatro – museo Dalí, tedy divadlo a muzeum. Ve svém muzeu je navíc Dalí pohřbený. Šílené nebo geniální jako autor sám? 
 • Girona – starobylé město asi 100 km od Barcelony, kam se mohou někteří turisté při cestě do Barcelony nechtěně podívat (je tu levné letiště). Z hlediska památek zde stojí za zmínku hlavně židovská čtvrť a fanoušci Hry o trůny se tu budou cítit jako doma – na několik místech se zde tento slavný seriál natáčel. 
 • Montserrat – nejslavnější katalánské pohoří s poutním místem ve skalách, kde najdete obdivovanou Černou madonu. Bližší popis v mém článku o Montserratu.  
 • Sitges – známý dovolenkový resort u moře s několika krásnými plážemi, ale také bohémské město plné kaváren, barů a restaurací. 
 • Tarragona – bývalé římské město s bohatou historií, kde najdete spousta památek UNESCO (katedrála, starobylý amfiteátr, akvadukt, hrad,...). Město je dostupné vlakem přímo z centra Barcelony.

Více informací o Katalánsku můžete najít na samostatném webu Katalansko.com nebo blogu Catalunya 2011.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.