Tibidabo: Zábavní park a neskutečné výhledy, co stojí za to

Chcete si užít jedny z nejkrásnějších výhledů na Barcelonu a moře? Pak vyrazte na horu Tibidabo, která shlíží na město ze severozápadu a se svou výškou 512 metrů jde o nejvyšší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola.

Pro návštěvu naštěstí nepotřebujete pohorky ani nemusíte podávat žádné vyčerpávající turistické výkony – tohle místo je skvěle dostupné hromadnou dopravou, takže se sem mohou podívat naprosto všichni bez rozdílu věku nebo kondice.

Tibidabo jako hora je proslavená kromě úžasných výhledů také stejnojmenným zábavním parkem nebo třeba nádherným kostelem Sagrat Cor, kde podle legendy byl Ježíš Kristus poprvé pokoušen ďáblem.

No a pokud jste fanoušky Woodyho Allena, jistě víte, že právě na Tibidabu (a mnoha dalších místech po městě) se natáčely některé záběry oskarového snímku Vicky Cristina Barcelona.

Co se dozvíte dál? 

Návštěva zábavního parku Tibidabo

Hlavní atrakcí na hoře Tibidabo je zábavní park, který byl otevřen již v roce 1901. Díky tomu se jedná o vůbec nejstarší stavbu svého druhu ve Španělsku. 

V zábavním parku najdete více jak 30 atrakcí a na své si přijde opravdu každý – od nejmenších až po ty největší. Je tu k dispozici stylový kolotoč, ruské kolo, horská dráha vedoucí po obvodu kopce, obří letadlo, houpací věž a mnohé a mnohé další věci.

Pohled z kopce Tibidabo
Pohled na Barcelonu od kostela Temple de Sagrat Cor přes zábavní park

Park má dvě části: první z nich je bezplatně přístupná (tzv. Panoramic Area) a najdete zde vyhlídku a několik dobových atrakcí, jejichž otevření se datuje až do 20. let minulého století. A i když některé mají za sebou téměř 100 let, o své zdraví se bát nemusíte!

Druhá novější část zábavního parku je skrytá za bránou a je kompletně placená – bez lístku se tam ani nepodíváte.

Pro lepší orientaci se koukněte na mapku parku níže – bezplatnou část najdete "pod kostelem", vše co je víc napravo je placená část. 

Mapa parku Tibidabo

Oblíbené atrakce v zábavním parku Tibidabo

 • Talaia – velikánské pohyblivé kladivo, do něhož nasednete a které vás vynese fakt vysoko! Poté se na několik sekund zastaví a pak zase spadne i s vámi dolů... 
 • Starodávný kolotoč – nádherný kolotoč klasického ražení z minulého století, kde se děti mohou povozit na koních
 • Giradabo – obří ruské kolo s barevnými kabinkami, které nechybí snad na žádné fotce z Tibidaba. Vzhledem k tomu, že se jedná o tu nejoblíbenější atrakci, připravte se v sezóně na fakt dlouhé fronty... 
 • Avió Tibidabo – tohle červené letadlo pohybující se v kruhu nad zábavním parkem má připomínat první let z Barcelony do Madridu v roce 1927. A možná budete hodně překvapeni, když zjistíte, že tahle atrakce vznikla hned o rok později a že letadlo i ve své současné podobě využívá některé původní součástky... No, musíme věřit, že vše prochází pravidelnými a důkladnými kontrolami :-)
 • Muzeum automatonů – pokud se chcete podívat na neotřelou sbírku starodávných mechanických postav (androidů) nebo výjevů jako peklo nebo poprava gilotinou, zamiřte do tohoto muzea. I když je mi jasné, že tohle není pro každého... 


Klikatá horská dráha vede okolo celého kopce

Kromě atrakcí, nejrůznějších kolotočů, muzeí, strašidelných domů nebo třeba horských drah tu najdete také několik restaurací, kaváren nebo stánků s občerstvením, kde se po vydatné zábavě mužete občerstvit nebo zakousnout něco dobrého. Anebo se můžete posadit k některému z piknikových stolů a jen se kochat výhledem, pokud si s sebou nahoru přinesete vlastní jídlo. 

Provozní doba zábavního parku Tibidabo

 • Leden: 2.–5.
 • Březen, duben, květen: víkendy, státní svátky a od 5. do 10. dubna
 • Červen: víkendy a státní svátky, od 23. června od středy do neděle
 • Červenec a srpen: Středa – neděle, státní svátky
 • Září, říjen, listopad: víkendy a státní svátky, 1. a 13. říjny
 • Prosinec: víkendy a 6., 7., 8., 22., 27., 28., 29. prosince

Ve výše uvedených termínech otevřeno od 11:00 do cca 19:00/22:00. 

Zábavní park Tibidabo
Starodávný kolotoč s koníky ve volně přístupné části parku

Vstupenky do parku Tibidabo

Lístky jsou dvojího typu: levnější lístek vás opravňuje k neomezenému využití všech atrakcí v rámci volně přístupné části parku s dobovými atrakcemi (Panoramic Area), dražší vám pak umožní vstup do nové části parku a neomezené využití všech atrakcí tam (i včetně těch v Panoramic Area):

 • celodenní vstupenka na atrakce v tzv. Panoramic Area: €19 (resp. €10,50 pro všechny o výšce 90–120 cm)
 • celodenní vstupenka do nové části parku: €35 (resp. €14 pro všechny o výšce 90–120 cm)

Pro trpaslíky a děti do 90 cm je vstup zdarma. Slevu mají též senioři nad 60 let a ZTP.

Součástí obou vstupenek je i lístek na lanovku Cuca de Llum (Světluška), kterou se do parku můžete dopravit.

Koupit neomezenou, celodenní vstupenku (€35) >>>
Koupit vstupenku omezenou pouze na Panoramic Area (€19) >>>

Bezplatná vyhlídka na Tibidabu

V rámci parku je přístupná i skvělá vyhlídka na město. Vážně – pokud chcete na místo, ze kterého je nejlepší výhled na celou Barcelonu, pak je to vrchol Tibidaba. (Vlastně nejlepší je to těsně pod kopcem, když půjdete po asfaltové silnici, která k parku vede... ;).

Na vyhlídku v rámci staré části parku se dostanete zadarmo a žádný lístek nepotřebujete. 

Stačí se sem pouze nějak dostat – např. lanovkou Cuca de Llum. (Lístky jsou k zakoupení na webu, příp. můžete využít speciální nabídky se šumivým vínem zdarma za tu samou cenu, popis viz níže v článku).

Churros na TibidabuMůj tip: K výhledům na město si dopřejte výborné churros, které koupíte v kiosku nedaleko vyhlídky. Přímo před vámi je tam vyrobí, osmaží a posypou tím, co máte rádi. Cena je dle váhy, takže doporučuju dát spíš míň než víc, abyste se pak nedivili, že tam klidně necháte 10 euro :) 

Otevírací doba vyhlídky

 • Leden: 2.–5., 11:00 – 18:00
 • Únor: víkendy, 11:00 – 18:00
 • Březen – Prosinec: denně, 11:00 – 18:00/22:00

Kostel Temple de Sagrat Cor

Další nepřehlédnutelnou dominantou kopce Tibidabo je katolický kostel Temple de Sagrat Cor (Kostel svatého srdce). Ten byl postaven z modrošedého kamene a v samotném středu nese hlavní věž se sedmiapůlmetrovou sochou Ježíše Krista. Ten má roztažené paže, abych ochránil Barcelonu před vším zlým.

Po stranách kostela najdete 4 menší věže a pokud se zadíváte pořádně, najdete na nich sochy všech 12 apoštolů. 

Vstup do kostela je zadarmo a za €5 se můžete nechat vyvézt výtahem až do jedné z nejvyšších věží tohoto svatostánku a vychutnat si pohled na Barcelonu a přilehlé okolí z absolutně nejvyššího místa široko daleko

Kostel Temple de Sagrat Cor na Tibidabu je dílem architekta Enrica Sagnier i Villavecchia. Ten svou práci na této památce zahájil v roce 1902 a oficiálně byl chrám dokončen až jeho synem Josep Maria Sagnier i Vidalem v roce 1961.

Z hlediska stylu se tu sice mísí neobyzantské, neorománské a neogotické prvky, ale vše jako celek funguje bezvadně a vy na to budete koukat s otevřenou pusou.

Televizní věž Torre de Collserola

Několik stovek metrů vzdušnou čarou od zábavního parku Tibidabo je další ze skvostů moderní barcelonské architektury, telekomunikační věž Torre de Collserola.

Ta vznikla při příležitosti olympijských her v roce 1992 a pod plánem stavby je podepsán britský architekt Norman Foster. Podle něj se také tato věž někdy nazývá Torre Foster.

Věž má celkem 288,4 metrů a disponuje třinácti podlažími, přimčemž to nejvýše přístupné najdete výšce 152 metrů. Pro veřejnost je otevřena skleněná 360º vyhlídka El Mirador na 10. patře, odkud za dobrého počasí můžete vidět až 70 km daleko a dohlédnout tak třeba až na Montserrat.

Cena za využití výtahu a vstupu na vyhlídku je sympatických €5,60.

Ke Torre de Collserola se od zábavního parku dostanete pěšky za cca 15 minut (mapa).

Jak se na Tibidabo nejlépe dostat?

V minulosti se na vrchol Tibidaba dalo dostat nejrůznějšími dopravními prostředky. Pár let nazpět ale vznikl tzv. Tibidabo Mobility plán, jehož cílem bylo vylepšit dopravu a zajistit její dlouhodobou udržitelnost. Výsledkem toho je zvýšená podpora hromadné dopravy jako hlavního způsobu cestování Tibidabo a snaha o omezení osobních aut. 

V praxi to pak znamená, že hlavním dopravním prostředkem na Tibidabo je nová lanovka jménem Cuca de Llum (Světluška) o kapacitě 252 osob, která by měla sloužit i jako první kontaktní bod při návštěvě parku. 

Lanovka Cuca de Llum na Tibidabo

Ve dnech, kdy je zábavní park otevřený, vyráží lanovka Cuca de Llum na Tibidabo ze své dolní stanice na Plaça Doctor Andreu poprvé v 10:25. (Pokud je otevřená pouze Panoramic Area, první jízda je až v 10:55).

Lanovka pendluje mezi Plaça Doctor Andreu a vrcholem Tibidabo v 15minutových intervalech. 

Stanice lanovky na Tibidabo
Tato budova je dolní stanicí lanovky mířící na Tibidabo

Jak se nejlépe dostat ke spodní stanici lanovky? 

 • dojeďte metrem L7 z Pl. Catalunya na zastávku Av. Tibidabo a potom můžete využít tzv. Tibibus T2C z Plaça Kennedy (zdarma, pokud máte lístek do parku, kterým se prokážete v Tibidabo Store na Passeig Sant Gervasi, 36); pokud nechcete Tibibus využít, dá se ke spodní stanici dojít pěšky za cca 15 minut – cesta je značená
 • jeďte Tibibusem T2A z Estació del Nord (mapa); doprava stojí €3, ale na Tibidabu vám cestu proplatí, pokud si koupíte lístek do parku
 • jeďte Tibibusem T2B z Aparcament B:SM Sant Genís (mapa); doprava zdarma pokud máte lístek  do parku (ten můžete získat na pokladnách v horním patře parkoviště)
Tip: Pokud máte turistickou kartu na Bus Turistic, můžete se k Tibidabu přiblížit modrou linkou – stačí vystoupit na zastávce Tramvia Blau – Tibidabo a poté využít Tibibus T2C. 

Další informace ohledně provozní doby autobusů najdete na webu

Kolik stojí lístek na lanovku Cuca de Llum? 

 • Lanovku máte zdarma, pokud máte lístek do zábavního parku (tj. jakákoliv celodenní vstupenka nebo Tibiclub karta)
 • Pokud se do parku nechystáte a chcete jen na vyhlídku, zaplatíte za využití lanovky €12, resp. €6 za sníženou sazbu (děti, majitelé karty Bus Turistic, velké rodiny,...).

Můj tip: Nedávno jsem objevil i variantu lístku na lanovku od Barcelona Turisme, kde za tu samou cenu (tj. €12) získáte vedle zpáteční jízdenky na lanovku Coca de Llum i sklenici šumivého vína Cava (to si můžete vyzvednout po příjezdu nahoru v obchůdku Enrique Tomas nebo v restauraci Club dels Aventurers pár kroků od horní stanice lanovky. Více informací a nákup >

Moje další tipy pro cestu na Tibidabo: 

 • Pokud máte děti, rozhodně doporučuju cestu na Tibidabo spojit s návštěvou muzea CosmoCaixa. To se nachází jen asi 10 minut pěšky od Pl. Kennedy (mapa) na zdejší hlavní třídě Ronda de Dalt. A pozor, v muzeu lehce strávíte několik hodin, je proto lepší se na výlet vypravit již dopoledne!
 • Pokud jste romantické nátury, můžete se na dolní stanici lanovky dopravit starodávnou modrou tramvají (tzv. Tramvia Blau) a po cestě nahoru obdivovat překrásné secesní budovy lemující zdejší silnici. Ta vyjíždí z přímo z Pl. Kennedy a její dráha je dlouhá 1276 metrů. Tramvaj poprvé vyjela roku 1901 a tato trasa je poslední připomínkou toho, jak vypadala barcelonská tramvajová doprava v minulost. Tramvajová linka aktuálně prochází údržbou a je tedy mimo provoz!
 • Na Tibidabo se dostanete i klasickou hromadnou dopravu (můžete jet na standardní jízdenku na MHD, třeba T-casual), ale zabere to nejvíce času, zvláště pokud nevychytáte spoje. Jak na to? Na Pl. Catalunya sedněte na vlak S1 nebo S2 a za necelých 15 minut vystupte na zastávce Peu del Funicular. Tady jen vyjdete jedny schody a přestoupíte na lanovku jedoucí do Vallvidrera Superior, cesta trvá 10 minut. V horní stanici stačí vyjít před budovu a vydat se kolem ní doprava nahoru do kopce. Za zatáčkou na vás čeká zastávka linky 111. Jednou za půl hodiny odsud jezdí mikrobus, který vás vyveze až na Tibidabo. Kapacita microbusu je cca 20 lidí, proto se snažte nastoupit mezi prvními. Pokud vše klapne, cesta vlakem, lanovkou a autobusem dohromady by měla trvat cca 45 minut. 
 • Chcete-li na Tibidabo autem, kousek pod kopcem je odstavné parkoviště pro 500 aut. Denní parkování vyjde na €13. Doporučuju rezervovat místo předem
 • Na Tibidabo se dá také dostat pěšky. Na cestu je ale lepší mít outdoorové boty a oděv, rozhodně nejde o nějakou výletní procházku.

Zastávka linky 111
Mikrobus linky 111, pokud se rozhodnete pro cestu na Tibidabo využít klasickou hromadnou dopravu. 

Adresa: Plaça del Tibidabo, 3
Doprava: metro L7 na Av. Tibidabo, poté Tibibus nebo pěšky (mapa) ke spodní stanici lanovky, potom lanovkou Cuca de Llum; další možnosti
Otevírací doba: Viz výše v článku u jednotlivých atrakcí
Vstupné: Popsané výše v článku u jednotlivých atrakcí. 
Koupit neomezenou, celodenní vstupenku (€35)
Koupit vstupenku omezenou pouze na Panoramic Area (€19)
Lístky pouze na lanovku k vyhlídce + šumivé víno (€12)
Více informací: Zábavní park, Vyhlídka

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články