Torre Glòries: Neopakovatelné výhledy i světelná show, kterou musíte vidět

Torre Glòries (dříve známá jako Torre Agbar) je 144 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru kulky z betonu a skla, který najdete ve čtvrti Poblenou na ulici Avinguda Diagonal, nedaleko náměstí Pl. Glòries (odtud pochází jméno, které věž získala s novým majitelem v roce 2017). Mimochodem, právě tady španělský urbanista Ildefons Cerdà plánoval v 19. století pomyslný střed Barcelony.

Skyline Barcelony s Torre Glories
Věž Torre Glòries je na moderním barcelonském panoramatu nepřehlédnutelná

I přes své mládí se Torre Glòries stala jedním ze symbolů Barcelony a najdete ji na mnohých pohlednicích a turistických materiálech. Dnes už bychom si pohled na panorama města bez této stavby dokázali jen těžko představit.

Co vás čeká dále: Historie Torre Glòries, Interaktivní expozice Hyperview Barcelona, Vyhlídka Mirador torre Glòries, Umělecké dílo Cloud Cities BarcelonaNoční návštěva, Co vidět v okolíZajímavosti o Torre GlòriesNákup vstupenek >

Kde se věž Torre Glòries v Barceloně vzala?

Budova byla postavena podle návrhu slavného architekta Jeana Nouvela a k jejímu slavnostnímu otevření došlo za účasti španělského krále Juana Carlose I. v září 2005. Její krásu a důmyslnost oceníte nejvíce v noci, kdy se její skleněný kabát rozzáří celým spektrem barev.

Noční pohled: Ikonická věž Torre Glories v Barceloně
To musíte vidět: V noci Torre Glòries září všemi barvami!

Samotná věž byla vybudována jako sídlo společnosti Aguas de Barcelona (odtud dostala původní název Torre Agbar), která se v Barceloně stará o vodovody. Díky tomu byla jednu dobu veřejně přístupná i část budovy, kde byla umístěna dlouhodobá výstava pojednávající právě o barcelonském vodohospodářství. 

Věž od svého otevření několikrát změnila majitele. Ten současný ji koupil v lednu 2017 od hotelového řetězce Hyatt, který plánoval Torre Agbar přebudovat na luxusní hotel. Z toho však sešlo a zatím to vypadá, že ve věži zůstanou kanceláře, jako tomu bylo doposud. 

Ikonická věž Torre Glories v Barceloně
Tenhle mrakodrap ve městě jen tak nepřehlédnete

Dnes už je Torre Glòries, připomínající svým tvarem slavnou londýnskou „okurku“ (tedy mrakodrap 30 St Mary Axe), po kompletní rekonstrukci nejvyššího patra opět přístupná veřejnosti. A podívat se dovnitř opravdu stojí za to! Najdete tu unikátní expozici Hyperview Barcelona, vyhlídkové patro Mirador torre Glòries nebo třeba uměleckou instalaci Cloud Cities Barcelona.

Unikátní Hyperview Barcelona je více než nudná výstava

Prohlídka začíná v prvním suterénním patře budovy, kde se ukrývá originální výstavní prostor Hyperview Barcelona. Charakterizuje ho neoficiální slogan „vyhlídka bez oken“ a ocitnete se díky němu v úplně jiném světě. Umožní vám poznat a pochopit Barcelonu spíše jako živý, komplexní a vyvíjející se organismus než jako moderní metropoli existující pouze díky libovůli člověka. Vaše smysly doslova zahrne dynamickou kombinací umění, hudby, technologií, odborných informací a audiovizuální produkce.

Hyperview Barcelona vevnitř Torre Glòries
V Hyperview Barcelona prozkoumáte třeba hladinu barcelonského moře

Hyperview Barcelona má 4 části – samostatné, a přece navzájem propojené. Žádná by nemohla existovat bez návaznosti na ostatní. Nejprve vás kaleidoskop rozmanitých pohledů Prólogo seznámí s architektonickou, grafickou i přírodní podstatou Barcelony. Hravá expozice Barceloneses vám pomocí detailních papírových modelů ve stylu origami od Joana Sallase a Xiaoxiana Huanga představí všechny druhy živých tvorů, obývajících Barcelonu.

Hyperview Barcelona
Hyperview Barcelona představí živé tvory obývající toto město

Celkem 27 metrů dlouhá a 4 metry vysoká projekce Atmósferas ukazuje krásu živlů včetně moře, větru a mraků nad Barcelonou. Vezme vás k nim tak blízko, jak jen to bude možné. Holografická instalace Ritmos zkoumá znečištění Barcelony pomocí metafory živého organismu, který dýchá a žije jako člověk. Celý váš zážitek z pozoruhodného výletu po Hyperview Barcelona umocňuje hudební kompozice Sirena od dvojice skladatelů Maria Arnal a John Talabot.

Mirador Torre Glòries: vyhlídka jako žádná jiná

Další strhující zážitek vás čeká ve vrcholové kopuli mrakodrapu Torre Glòries. Ve 30. patře a ve výšce 125 metrů se tam nachází vyhlídkový prostor Mirador Torre Glòries. Za pár vteřin vás do něj doveze výtah a vy se ocitnete v obrovském, těžko popsatelném „akváriu“ ze skla, oceli a betonu. Kombinace jedinečného designu, polohy mezi nebem a zemí a výhledu z něj vytváří opravdu magické místo.

Vyhlídková věž uvnitř mrakodrapu Torre Glories
Vychutnejte si 360° pohled na Barcelonu z vyhlídky v Torre Glòries

Díky nádhernému kruhovému výhledu uvidíte z Mirador torre Glòries celou Barcelonu. Můžete si vyfotit pobřeží Středozemního moře, blízký chrám Sagrada Família, „olympijský“ kopec Montjuïc a horský masiv Collserola s telekomunikační věží.

Nakupte vstupenky na vyhlídku >>>

Cloud Cities Barcelona, umělecká instalace, kterou můžete prožít

To však pořád není z atrakcí v Torre Glòries vše. Za pomyslnou třešničku na dortu v Mirador torre Glòries totiž platí umělecké dílo Cloud Cities Barcelona od Tomáse Saracena. Rozměrná instalace o ploše 130 metrů čtverečních, zavěšená za nejvyšší bod budovy, svou komplexností, hravostí a inovátorstvím podtrhuje jedinečnost místa.

Umělecká instalace: Cloud Cities Barcelona
Unikátní umělecká instalace Cloud Cities Barcelona

Cloud Cities Barcelona využívá konceptu mraků k zamyšlení nad propojeností všech živých bytostí v čase i prostoru a nad důležitostí ochrany životního prostředí. Svým pojetím jde ještě dál – člověka, město i planetu Zemi zasazuje do širšího plánu jednoho vesmírného celku napájeného existenciální energií.

Instalace Cloud Cities Barcelona vám navíc umožní stát se její součástí a protáhnout se skrz její zákoutí. Z diváka se v tu chvíli stává součást zážitku vytvořeného autorem. Dá se říci, že „oblačné město“ vás opravdu pohltí, ale i pobaví a inspiruje. Nikoliv náhodou prostor doplňuje nabídka podněcujícího čtení.

Základ instalace Cloud Cities Barcelona tvoří 113 oblačných „polštářů“ z 1 200 panelů, které spojuje obrovská kovová pavučina z celkem 9 000 napnutých kabelů. Se svou délkou 6 km by se tyto kabely natáhly více než přes polovinu délky slavného barcelonského bulváru Diagonal. Funkčnost, pevnost a stabilitu struktury zajišťuje 5 000 spojovacích dílů a 267 kotevních bodů.

Umělec Tomás Saraceno

Kdo je Tomás Saraceno, autor Cloud Cities Barcelona?

Tomás Saraceno, autor fascinujícího díla, se narodil v Argentině. Jeho projekty se vyznačují snahou o přírodní metafory, akcent na udržitelnost působení civilizace na planetu a napojení na místní komunity, vědecké pracovníky a instituce. Hledá a zkoumá možnosti rovnováhy mezi lidským životem, technologickým rozvojem a biologickou rozmanitostí.

Saraceno vystavoval v celé řadě prestižních galerií, muzeí a jiných uměleckých zařízení. Jeho díla se objevila v Metropolitan Museum of Art (New York, 2012), Museo de Arte Moderno (Buenos Aires, 2017), Palais de Tokyo (Paříž, 2018) nebo The Shed (New York, 2022). Více na webu jeho studia

Chcete si věž nejvíc užít? Přijděte sem pod rouškou tmy!

Pokud si Torre Glòries chcete nejvíce užít, vyrazte k ní až padne tma. Oficiálně "světelná show" trvá od 20:00 do 23:00 (v zimě), resp. od 21:00 do půlnoci (v létě). Po tuto dobu totiž její povrch osvětluje na 4500 nezávislých a přes počítač ovládaných světel. Ty jsou ukryty pod fasádou mrakodrapu a během okamžiku jsou schopny na jeho povrchu vytvářet dechberoucí a nevídané obrazce (a co teprve během novoročních oslav).

Vstup na vyhlídku Mirador Torre Glories
Hlavní vstup na vyhlídku Mirador torre Glòries

Vzhledem k rozměrům budovy doporučuji vše sledovat z dostatečné vzdálenostit (např. z plácku na Pl. de Santiago Pey) a samotnou stavbu si v klidu obejít až ve dne za světla. 

Co také musíte vidět v okolí mrakodrapu Torre Glòries?

Pokud se na věž Torre Glòries chystáte podívat, zde je několik mých dalších tipů na místa, která v okolí vidět. Všechny se nacházejí doslova pár kroků od mrakodrapu.

 • Muzeum designu (Museu del Disseny de Barcelona), web – uměleckoprůmyslové muzeum se spoustou hezkých věcí z oblasti módy, průmyslového nebo grafického designu.
 • Bleší trh Mercat dels Encants – obrovský bleší trh, kde najdete vše od oblečení, přes vinyly nebo elektroniku. Celý se nachází v zajímavé budově s fakt unikátní střechou. 
 • Westfield Glòries, web – obří nákupní centrum, kde najdete různé obchody a restaurace. Osobně doporučuji (a miluji!) Honest Greens na rychlý oběd.
 • Park Gran Clariana – odpočinková zóna plná zeleně s úžasným dětským hřištěm, které  oceníte především, pokud do Barcelony cestujete s děmi (mapa)
 • WeWork Glòries – coworkingové centrum a prostor, odkud se dá pracovat, pokud jako já potřebujete zázemí pro práci na dálku (mapa)

Zajímavosti o barcelonské Torre Glòries

 • Torre Glòries je se 144 metry třetí nejvyšší budova Barcelony (po Hotelu Arts a Torre Mapfre – obě mají shodně 154 metrů)
 • Má 30 pater, ukrývajících otevřené „open-space“ prostory bez vnitřních nosníků
 • Její povrch, který pokrývá 52 744 skleněných panelů, které v noc hrají celkem 26 barevnými odstíny
 • Největší část z její celkové plochy 50 693 metrů čtverečních zabírají kanceláře (30 000 metrů čtverečních) a technické zázemí (8 132 metrů čtverečních).
 • Stavba sleduje aktuální ekologické trendy jako přírodní ventilaci, úspory při používání užitkové vody nebo vstřícnost vůči cyklistům.
Název atrakce: Torre Glòries (věž), Mirador torre Glòries (vyhlídka)
Adresa: Avinguda Diagonal, 209 (mapa)
Doprava:

Metro linky L1, stanice Glòries
Tramvaj T4, zastávka Glòries

Otevírací doba:

1. duben – 14. říjen: Každý den 10:00 – 21:00
15. říjen – 31. březen: Každý den 9:30 – 18:30
24. a 31. prosince otevřeno 10:00 – 15:00
Zavřeno 25. prosince a 1. ledna

Vstupné:

Mirador torre Glories
Dospělí: €15
Starší 65 let nebo děti 5-17 let: €12
Děti do 5 let: zdarma
Rodina (1 dospělý + 2 děti): €30
Rodina Plus (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý a 3 děti): €40

Mirador torre Glories + Cloud Cities Barcelona Experience
Dospělí: €25
Starší 65 let nebo děti 12-17 let: €22
Tato atrakce je pouze pro starší 12 let

Nakoupit vstupenky online >>>

Více informací: https://www.miradortorreglories.com/

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články