Katedrála svatého kříže a svaté Eulálie v centru Barcelony: proč vidět tento gotický skvost? 

Pokud si potrpíte na historickou architekturu, neměli byste při procházení Barcelonou minout gotickou katedrálu sv. Eulálie ve čtvrti Barri Gòtic. Ta patří mezi chloubu města a právem jde o jednu z nejnavštěvovanějších památek v centru. 

Barcelonská Katedrála, jak se stavba zkráceně nazývá, je postavena na základech bývalého vizigótského kostela a dnes slouží coby sídlo tamějšího arcibiskupa. 

Gotická katedrála sv. Eulálie

Katedrála s bohatou historií plnou legend a mýtů

Katedrála, jejíž stavba započala v 13. století a trvala více než 200 let, je zasvěcena svaté Eulálii, která patří mezi patronky Barcelony.

Osud této světice je opředen spoustou legend a záhad a dnes nikdo pořádně neví, jak to s Eulálií doopravdy bylo. Jisté je jen to, že šlo o mladou křesťanskou dívku narozenou roku 292 v Méridě. Její smrt v pouhých 12 letech je spojena s krutovládou císaře Diokleciána, který pronásledoval křesťany a jednou z obětí byla i mladá Eulálie. Okolnosti, za jakých byla chycena, uvězněna a následně veřejně umučena, nejsou příliš známy.

Pokud katedrálu a přilehlý dvůr navštívíte, dost možná narazíte na hejno třinácti sněhobílých hus. Ty jsou právě symbolem umučení svaté Eulálie, neboť podle jedné z legend se traduje, že se dívka po své smrti do husy vtělila. 

Gotická katedrála sv. Eulálie

Co tu můžete vidět a dělat? 

 • Prohlédnout si prostory kláštera: kromě Katedrály je tu spousta dalších budov a míst, která stojí za prohlídku. Ve středa kláštera je např. hezká malá zahrada s palmami, magnóliemi, pomerančovníky nebo malým jezírkem. Na tomto místě obvykle potkáte zmíněných 13 hus...
 • Obdivovat Katedrálu samotnou – vnitřní prostory Katedrály jsou krásné a je zde spousta zajímavých věcí k vidění, např. kryptu sv. Eulálie se sarkofágem, zdobený presbytář, portály nebo různé sochy či jiné skulptury.
 • Navštívit Kapitulní síň, která původně sloužila coby vývařovna pro chudé, byla přebudována na muzeum. Najdete jej pod hlavní galerií v Katedrále. 
 • Užít si výhled ze střechy Katedrály, kam se dostanete výtahem od kaple Svatých nevinných. Ze střechy krásně uvidíte dvě zvonice, dvě věže kláštera a taky se vám naskytne hezký výhled na město. 

Otevírací doba

Pondělí – pátek
9:30 – 18:30

Sobota a svátky
9:30 – 17:30

Neděle
14:00 – 17:00

Kolik to stojí aneb vstupné

 • Základní vstupné (Katedrála, střecha, kapitulní síň, audioprůvodce): €9
 • Základní vstupné + muzeum (Katedrála, střecha, kapitulní síň, audioprůvodce, diecézní muzeum): €15
 • Noční vstup s exkluzivními výhledy z klášterních teras: €24

Lístek potřebuje kdokoliv starší 12 let, všichni mladší mají vstup zdarma. 

Pokud by vám stačila pouze prohlídka Katedrály, v době mší se sem můžete podívat zdarma; viz termíny

Adresa a kontakty

Pla de la Seu s/n 08002 Barcelona, info@catedralbcn.org, tel.: (0034) 933 428 262

Web

http://www.catedralbcn.org

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články