Hrad Montjuic: Velkolepá pevnost s Barcelonou jako na dlani

Hrad Montjuic fungující dříve jako vojenská pevnost tvoří nedílnou součást barcelonské historie. Z jeho zdí uvidíte nejen celé město, přístav a moře. Poznáte zde i zajímavou a mnohdy drsnou historii této stavby. Během posledních let se z pevnosti stalo místo plné kulturního a společenského vyžití, které byste rozhodně neměli při návštěvě Barcelony minout!


Letecký pohled na hrad s pevností na vrcholu kopce Montjuic

Co se v článku dozvíte? 

Krutá i dechberoucí minulost pevnosti na vrcholu kopce Montjuic

Hrad Montjuic najdeme na stejnojmenném kopci, který se tyčí do výšky 173 metrů nad mořem. Umístění hradu propůjčuje skvělou obrannou pozici pro případné útočníky. Dnes však oceníte spíše nádherný rozhled na město i přístav s doky.

Výhledy z hradu Montjuic na Barcelonu
Z hradu jsou hezké výhledy na město

Základy stavby na vrcholu kopce Montjuic vznikly již v roce 1640, kdy zde vyrostly hradby kolem jedné ze strážních věží, která zde stála předtím. To byl už jen krůček k vybudování vojenské pevnosti, která měla klíčovou roli ve spoustě barcelonských, ale také španělských konfliktů. 

Zajímavostí je, že během své existence byla pevnost podle aktuálního mocenského složení využívána jak k obraně Barcelony, tak i k jejímu bombardování – např. v roce 1842 se z kopce bombardovalo město s cílem potlačení revolučního hnutí místních dělníků a buržoazie. 

Děla u hradu Montjuic v Barceloně
Viditelnou připomínkou vojenské minulosti jsou děla umístěná okolo hradu

Na konci 19. století se pak z hradu stalo vězení, kam se umisťovali především političtí vězni. Ještě v roce 1940 zde proběhla poprava předsedy katalánské vlády Lluíse Companyse.

Pietní místo uctívající památku prezidenta Lluíse CompanysePietní místo v hradním příkopu s monolitem na památku popraveného předsedy vlády Lluíse Companyse

V roce 1963 hrad spravovalo ministerstvo obrany a bylo zde otevřeno i vojenské muzeum. To však zaniklo s přechodem pevnosti do vlastnictví města Barcelony v roce 2009. 

Pevnost nabízí úchvatné výhledy a kulturní vyžití

Hned během příchodu do pevnosti vás ohromí neoklasicistní most, který byl v minulosti důležitým obranným prvkem – na jeho úplném konci je totiž samostný dřevěnoželezný padací most. Ten se v případě ohrožení zvednul, aby zamezil přístupu zvenku do pevnosti. 

Kolem celého hradu se totiž rozprostírá hluboký příkop, který byl pro útočníky nepřekonatelnou překážkou. Dnes ovšem slouží spíše jako zahrada. Uvidíte zde okrasné záhony a můžete se v něm i projít.

Vstup do hradu Montjuic v Barceloně
Hlavní vstup přes most do hradu Montjuic

Jakmile vstoupíte dovnitř hradu, ocitnete se ve středobodu celého komplexu: na prostorném Přehlídkovém nádvoří neboli The Parade Ground

Na tomto místě se dnes konávají nejrůznější kulturní akce, výstavy nebo koncerty.

Hradní nádvoří
Přehlídkové nádvoří hradu Montjuic, kde se často pořádají koncerty či jiné kulturní akce

Vydáte-li se z nádvoří ještě dál, můžete prozkoumat mohutné zdi obepínající celou pevnost, jejich bašty a také si vychutnat úžasné výhledy na celé město. Jako pozůstatek vojenské historie na zdech uvidíte i historická děla mířící na moře.

Jedním z nejcharakterističtějších znaků celé pevnosti je její strážní věž. V minulosti se z ní komunikovalo s loděmi připlouvajícími do barcelonského přístavu: ve dne se používaly vlajky a v noci ohně. 

Hradní bašta, která sloužila k obraně hradu
Při prohlídce se můžete projít po hradních zdech a předsunutých baštách

Pevnost byla opatřena důmyslným systémem hradeb a příkopů, díky kterému bylo obtížné se dostat do jeho nitra i po prolomení vnějších hradeb.

Neměl by vám však uniknout ani interiér samotného hradu. Najdete tam návštěvnické centrum sídlící v bývalých kasematech. To vám nabídne barvitě vylíčenou historii pevnosti včetně dobových nákresů a fotografií. Na tom samém místě je také kavárna nebo třeba toalety. 

Mapa pevnosti Montjuic

Abyste si udělali trochu lepší představu o tom, co kde je, připravil jsem pro vás malou mapku. 

Mapa pevnosti Montjuic
Mapa pevnosti Montjuic a všech jejích částí – klikni pro zvětšení

Jak se dostat k hradu Montjuic?

K pevnosti Montjuic se dostanete pěšky, autem, na kole nebo třeba lanovkou.

Procházková cesta pěšky nebo na kole

Pokud chcete jít na vrchol pěšky, dopravte se metrem na stanici Paral·lel. Odtud se můžete vydat až na vrchol pěšky, příp. si cestu trochu ulehčit za použití pozemní lanovky do stanice Parc de Montjuïc (zahrnuto v lístku na místní MHD). 

Cesta pěšky k hradu Montjuic
Pěšky se na vrchol od metra dostanete přibližně za 30 minut

Poté vás čeká přibližně 40minutový výšlap vedoucí do trochu prudšího kopce. Dá se to zvládnout, i když jste trochu méně fyzicky zdatní. Odměnou vám budou pěkné výhledy na okolí nebo různé zastávky ve formě odpočinkových zón či hřišť. To ocení především vaše děti

Máte-li dostatek času, doporučuju si udělat zastávku a prozkoumat třeba i nádherné zahrady pojmenované po Joanu Brossaovi (mapa) nebo Mossénu Cinto Verdaguerovi (mapa).

Zahrada zasvěcená katalánskému obrozenci Jacintu Verdaguerrovi
Jardines de Mossèn Cinto Verdaguer – odpočinkový parčík, kde si můžete udělat zastávku

Podobným způsobem se na vrchol Montjuicu můžete vydat také na kole. Hrad podporuje udržitelnou dopravu, a proto je připraven dostatek míst pro bezpečné parkování bicyklů.

Pohodlná cesta autobusem

V případě, že chcete vyrazit autobusem, je pro vás ideální linka 150. Ta vyjíždí z Pl. Espanya a cesta až na zastávku kousek od hlavní brány hradu zabere 21 minut. Autobus je super dopravní prostředek i pokud chcete prozkoumávat jiná zajímavá místa kopce Montjuic: autobus mj. staví u Španělské vesnice, Olympijského parku nebo třeba Muzea Joan Miró. 

Autobus číslo 150 v Barceloně
Až na vrchol vás doveze autobus číslo 150; platí na něj klasické jízdenky na MHD

Jízda lanovkou s výhledy

Nejzajímavější variantou je však cesta lanovkou Telefèric de Montjuïc. Ta má celkem tři stanice. Lanová dráha začíná na Avinguda Miramar, poté pokračuje přes zastávku Mirador (Estació Mirador) a končí pár kroků před vchodem do hradu.

Kabinková lanovka směřující na vrchol kopce Montjuic
Kabinková lanovka na kopec Montjuic; klasické jízdenky na MHD na lanovku neplatí

Bližší popis cesty, ceny a moje dojmy z lanovky najdete v samostatném článku popisující vše, co musíte na kopci Montjuic vidět.

Můj tip: Udělejte si z návštěvy hradu celodenní výlet

Návštěvu hradu Montjuic doporučuji spojit i s jinými atrakcemi a památkami na kopci Montjuic a celé to pojmout jako celodenní výlet.

Procházka po kopci Montjuic v Barceloně

My třeba naposledy nahoru jeli lanovkou, pokochali se výhledy z hradu, obešli jej cestou ze strany od moře a šli dál na jihozápad. Pak následovala zastávka v La Caseta del Migdia (mapa) na drink ve stínu borovic, sestoupali jsme směrem k hřbitovu a odtud se zase vydali směrem k Olympijskému parku, dali si kávu u Národního paláce a pokochali se výhledy a celé putování zakončili na Pl. Espanya. Je to moc hezký vycházkový okruh na několik hodin, zvláště s dětmi!

Kolik stojí vstup do pevnosti Montjuic?

Vstupné do pevnosti Montjuic není nijak vysoké, a navíc máte možnost získat vstup i zcela zdarma. Plná cena je €9, pro děti do 8 do 12 let pak €6. Každou první neděli v měsíci, a poté i všechny další neděle po 15. hodině je vstup zcela bez poplatku.

Pokud máte zájem o komentovanou prohlídku, plné vstupné se zvýší na €13 a snížené na €10. Během dní, kdy je vstup zdarma, zaplatíte za prohlídku €4. Komentované prohlídky probíhají vždy o víkendu a během svátků ve 13 hodin v angličtině, v 15:30 ve španělštině a v 16:30 v katalánštině.

Za zmínku také stojí možnost kombinace vstupenky do pevnosti a botanické zahrady Jardí Botànic, která činí €10 (snížená €7). Druhá možná varianta je vstup do pevnosti a etnologického muzea Museu etnològic i de cultures del món, která stojí rovněž €10 (snížená €7).

Autoři: Lucie Trinerová, Michal Acler

Název: Pevnost Montjuic (nebo také Castell de Montjuïc)
Adresa: Carretera de Montjuïc 66, Barcelona (mapa)
Doprava: Metro L2 nebo L3 na stanici Paral·lel, odtud potom pozemní lanovkou na zastávku Parc de Montjuïc. Z té můžete na vrchol Montjuicu pěšky anebo kabinkovou lanovkou Telefèric de Montjuïc.
Případně až na vrchol můžete dojet autobusem číslo 150.
Otevírací doba:

1. březen – 31. říjen: 10:00 – 20:00; pokladna zavírá v 19:30
1. listopad – 28. únor: 10:00 – 18:00; pokladna zavírá v 17:30

Otevřeno každý den kromě 25. prosince a 1. ledna.

Vstupné: Běžné vstupné: €9
Snížené vstupné: €6
Děti do 8 let zdarma
Zdarma každou neděli od 15:00 nebo kteroukoliv první neděli v měsíci.
Více informací: Oficiální web

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články