Španělština a katalánština

Jednou ze zvláštností Katalánska je místní jazyk – katalánština, který je také úředním jazykem regionu. Spolu s ním je oficiálním jazykem Katalánska také klasická spisovná španělština. Ačkoli se na první pohled zdají být oba jazyky velmi podobné, při bližším zkoumání sami zjistíte že tomu tak není. Catalá (katalánština) je jakousi směsicí jižní francouzštiny a španělštiny. Rozdíly v obou jazycích mohou být zejména pro neznalé turisty matoucí. Zatímco v průvodcích a slovnících na vás koukají španělská slovíčka, počítejte s tím, že většina nápisů, cedulí a popisků ve městech je psaná právě v katalánštině.

Na svoji řeč jsou Katalánci nesmírně hrdí, stejně jako na vše ostatní spojené s jejich nevšední kulturou. Je nutno říci, že obyvatelé Katalánska se cítí primárně jako Katalánci, až druhořadě jako Španělé. Pokud například jedete do Španělska za prací, můžete být v tomto regionu znevýhodněni, i když španělsky mluvíte. Katalánci totiž v majoritě příkladů dávají přednost „svým“ lidem. Neplatí to ovšem doslova, o čemž se přesvědčíte v mnoha restauracích a stáncích, ve kterých vás obslouží španělsky mluvící cizinci.

Hlavně v přímořských letoviscích a oblastech s vyšším cestovním ruchem můžete jako dorozumívací prostředek využít angličtiny, méně němčiny a italštiny. U rodilých Španělů a Katalánců, hlavně starší generace, však na znalost cizího jazyka příliš nespoléhejte. 

V centru Barcelony se anglicky dorozumíte, i když s problémy. Ve velkých obchodech nebo restauracích zvyklých na turisty angličtina není problém, jinde s jiným jazykem než španělštinou nebo katalánštinou nepochodíte. A to se týká jak mladých, tak i starších lidí. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články