Klášter a přírodní park Montserrat – vše, co musíte vědět pro návštěvu (2023)

Jestli je mimo centrum Barcelony nějaká památka, kterou byste měli vidět, je to dozajista více jak 1 000 let staré opatství s poutním klášterem Montserrat. To se nachází ve stejnojmenném horském přírodním parku severozápadně od Barcelony. Více vám o tomto krásné místě napoví následující video.

Pokud podniknete cestu na vrchol, můžete se pokochat úžasnými výhledy, prozkoumat zmíněný klášter, místní přírodu nebo přilehlé muzeum s archeologickými a uměleckými sbírkami.

Nejvyšší vrchol pohoří Montserrat se jmenuje Sant Jeroni a nachází se ve výšce 1236 m.n.m, kousek nad opatstvím.

A ačkoliv se klášter nachází v horách, nemusíte mít obavu, že byste se sem nedostali. Přímo z Barcelony je možné dojet vlakem do blízké vesnice a z ní se pak nahoru můžete dopravit lanovkou nebo horskou zubačkou Cremalera. Anebo – pokud se na to cítíte – můžete k opatství dojít pěšky po turisticky značené trase. Všechny způsoby dopravy na Montserrat najdete popsané v detailu níže. 

Kolik času si na návštěvu vyhradit? Pokud budete cestovat vlakem z Barcelony a nahoru půjdete nahoru pěšky, počítejte, že to i s cestou zpátky je výlet skoro na celý den. 

Co v tomto článku o Montserratu najdete?

Snažil jsem se shrnout všechny základní informace pro ty z vás, kteří se na Montserrat chystají poprvé. Z různých webů a kusých informací, které najdete online, někdy může být matoucí, co tu vlastně můžete vidět, jak se na Montserrat dostat a kolik co stojí. Pokračujte dál ve čtení nebo si rovnou vyberte téma, které vás zajímá:

Obrázek pohoří a parku Montserrat

Co musíte vědět o klášteru Montserrat?

Zdejší klášter v horách patří k nejvýznamnějším náboženským památkám v celém Katalánsku. Stará tradice praví, že každý věřící sem musí alespoň jednou za život podniknout noční výlet, aby zde ráno mohl sledovat nádherný východ slunce. 

Montserrat měl svůj náboženský význam i před vznikem křesťanství, kdy na vrcholu hory existovala svatyně zasvěcená Venuši, kterou postavili Římani. Vůbec první textová zmínka o klášteru na vrcholu pochází z roku 888. Podle ní byla stavba započata roku 880 a prvními obyvateli byli mniši - poustevníci. Ti zde kromě kláštera vybudovali a následně i obývali několik pousteven. 

Zázrak spojený s Montserratem přišel o nějakou dobu později - ve 12. století zde byla nalezena Černá madona. Díky tomu se místo stalo cílem poutníků z celého světa. Mezi nimi nechyběl například papež Benedikt XIII., Kryštof Kolumbus, Miguel de Cervantes nebo celá plejáda španělských králů a jiných prominentů. 

Klášter v současné podobě existuje teprve od 19. století, protože ten původní byl zničen napoleonskými vojsky a následně znovu vybudován místním řádem Benediktinů. 

Obrázek kláštera na vrcholu Montserrat
Klášter na Montserratu je ukryta pod sklaním masivem

Co musíte na Montserratu vidět?

Pokud se rozhodnete pro výlet na Montserrat, rozhodně se tu nebudete nudit – věcí, které se tu dají dělat, je opravdu spousta. Pro začátek doporučuju tři věci: 

 • Navštívit místní baziliku s černou Madonou
 • Poslechnout si místní chlapecký sbor
 • Prozkoumat turistické trasy a kochat se výhledy


Mapa opatství Montserrat a jeho blízkého okolí – klikněte pro zvětšení

Prohlídka areálu opatství

Jakmile dorazíte na Montserrat, můžete si prohlédnout areál místního opatství a obdivovat  jeho krásnou goticko-renesanční architekturu a také se dozvědět více o tom, jakou roli má zdejší klášter v bohaté katalánské historii.

Venkovní prostory kláštera si můžete prohlédnout zdarma, ale pokud chcete vidět atrium, baziliku a kapli, musíte si zaplatit za vstup. Ostatní vnitřní prostory kláštera jsou veřejnosti uzavřené.

Ve chvíli, kdy zamíříte k bazilice, pravděpodobně natrefíte na dlouhatánskou frontu lidí po její pravé straně. To není vstup do baziliky, ale řada na prohlídku Černé madony. Pokud chcete jen do baziliky, rozhodně si nestoupejte na její konec, jen byste marnili čas. (V sezóně tu můžete čekat dost dlouho, cca 20–45 minut).

Stejně jako v případě jiných církevních památek v Barceloně (např. Sagrada Familia) nezapomeňte na vhodné oblečení: zakrytá ramena, dlouhé kalhoty či sukně, uzavřené boty. 


Bazilika s Černou madonou

Černá madona na Montserratu

Vůbec nejzajímavější zde je socha panny Marie, která je vyobrazena jako Černá madona. Pověst praví, že když se našla a benediktinští mniši chtěli přesunout do nedaleké Manresy, ztěžkla a oni s ní nemohli hnout. Proto se kolem ní rozhodli vystavět klášter.  

La Moreneta, jak je zdejší madona podle své barvy také nazývána, je vyobrazena společně s malým Ježíškem. Toho má na klíně a svou levou ruku spočívá na jeho rameni na znamená, že jde o jejího syna. Naopak v pravé ruce drží kouli coby symbol vesmíru. Ježíšek svoji pravou rukou dává požehnání a v levé ruce drží šišku borovice, která je považována  za symbol plodnosti a věčného života.

Madonu si můžete prohlédnout během návštěvy baziliky, ale je třeba mít samostatnou vstupenku za €8 (Příp. musíte mít některý z balíčků).

Černá madona na Montserratu
Obrázek Černé madony v bazilice na Montserrat

Sborové vystoupení chlapeckého pěveckého sboru

Každý den kromě soboty se v klášteře můžete také podívat na vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania de Montserrat, který patří k jedněm z nejstarších v Evropě. Všichni chlapci ze sboru navštěvují místní školu, kde se mj. věnují hudební a pěvecké teorii, hře na hudební nástroj nebo právě sborovému zpěvu. 


Chlapecký pěvecký sbor Escolania de Montserrat

Časy vystoupení pěveckého sboru Escolania: 

 • Pondělí – pátek: 13:00, 18:45 (ve čtvrtek pouze ve 13:00).
 • Sobota: Žádná vystoupení sboru nejsou
 • Neděle: mše v 11:00, 18:45

Za "hlavní vystoupení" Escolania bývá považováno to ve 13:00, kdy zazní skladby Salve a Virolai. Obě mají dohormady cca 10 minut, takže je vše poměrně krátké. A jelikož se jedná o zpívané modlitby než koncertní písně, po skončení se netleská. To abyste neudělali nějaké faux pas. 

Kompletní program sboru s daty a časy najdete na jejich webu. Vystoupení je pro turisty placené, musíte si dopředu zakoupit vstupenku (pokud nemáte některý z balíčků). Počet míst je limitovaný a často se stává, že na několik následujících dní jsou vstupenky vyprodané: čím dříve rezervaci provedete, tím lépe. 

Muzeum katalánské kultury na Montserratu

Více o historii kláštera a katalánské kultuře obecně se můžete dozvědět v muzeu, které je součástí opatství. Jestli jste milovníkem umění, rozhodně to stojí za návštěvu, jelikož tu najdete díla velikánů jako byl např. Monet, Degas, Picasso nebo Dalí. Muzeum je otevřené každý den od 10:00 do 16:45 (o víkendu zavírá o hodinu později) a vstupné vyjde pro dospělého na €8.

Na webu muzea se dají zakoupit vstupenky online, což doporučuji, protože se tak díky tomu vyhnete frontám. To je ale i obecná rada pro návštěvu Montserratu – přivstaňte si, dorazte co nejdříve to jde, abyste se vyhnuli davům turistů a vše si vychutnali v co nejlepší atmosféře. 

Lanovkami vstříc dalším dobrodružstvím: k jeskyni a na vyhlídku

Kousek od kláštera mají stanici i dvě pozemní lanovky, které vám odhalí něco více ze zdejších krás. Jedna vás doveze k jeskyni Santa Cova, druhá nad opatství ke kapli Sant Joan:

 1. Lanovka Santa Cova: Tato lanovka vás doveze do oblasti, kde podle starých pověstí pastýři našli původní sochu černé madony. Ze spodní stanice lanovky vás čeká ještě cca 20minutová cesta k jeskyni, kde byla madona nalezena a teď tu najdete třeba kapli. 
 2. Lanovka Sant Joan: S pomocí téhle lanovky, která je mimochodem vůbec nejstrmější v celém Španělsku, vystoupáte ještě výš nad opatství a překonáte hranici 1 100 metrů. Z horní stanice se pak můžete pokochat výhledy na okolí anebo se vypravit na některou z dalších turistických tras po místním pohoří. Ty výhledy odsud fakt stojí za to – doporučuju se sem vypravit! (Jo a pokud se chcete na cestu připravit, můžete se kouknout na video z lanovky :-).
Můj tip: Obě lanovky máte zdarma, pokud si pro cestu na Montserrat pořídíte některý z kombinovaných lístků Trans Montserrat (viz dále). V opačném případě je třeba za každou zaplatit – zpáteční lístek na lanovku Santa Joan vyjde na €14, na Santa Cova pak €5,50. 

Obrázek zubačky jedoucí na Montserrat
Stanice lanové dráhy k jeskyni Santa Cova

Všechny otevírací doby, časy a další informace najdete na webu opatství

Prozkoumejte horské trasy

Vzhledem k tomu, že Montserrat je v horách, není tu nouze o nejrůznější horské výletní trasy. Najdete tu jak kratší, tak delší výšlapy, takže pokud máte rádi túry, můžete si vybrat podle obtížnosti a časových dispozic tu, která vám bude vyhovovat. Viz přehled turistických tras v okolí. 

Vylezte na Stairway to Heaven... anebo raději ne!

Kousek od hlavního parkoviště pro autobusy (mapa) najdete atrakci, díky které nebyl ještě nedávno na Instagramu problém nasbírat tisíce lajků :) Jedná se o "sochu" Monument a Ramon Llull, lidově překřtěnou na Stairway to Heaven.

A i když je tato skulptura již pár let obehnána z bezpečnostních důvodů plotem a v jejím okolí se vždy pohybuje alespoň jeden hlídač, pořád to láká spoustu lidí k vytvoření fotky, ze které se tají dech...


Fotka od Lauren Bullen, která kdysi na Instagramu způsobila malé šílenství...

Jak se dostat na vrchol Montserratu? 

Na Montserrat se dá dostat několika způsoby: je možné si zakoupit lístek na autobus nebo se k pohoří přiblížit vlakem a poté pokračovat třeba lanovkou, zubačkou nebo pěšky. Případně můžete využít organizovaného zájezdu, kde všecho zařídí za vás. Výběr záleží na tom, na co se cítíte...  

Cesta autobusem z Barcelony na Montserrat

Nejpřímočařejší a nejlevnější způsob, jak se na Montserrat dostat, je jet dálkovým autobusem společnosti Autocares Julià. Ten odjíždí z Barcelony každý den v 9:15 ráno z Carrer de Viriat (mapa, je to hned vedle vlakového nádraží Sants) a zpátky do města pak z Montserratu odjíždí odpoledne v 17:00 (říjen - květen) nebo v 18:00 (červen - září); jízdní řády. Cena za jednosměrný lístek je krásných €5,75; cesta z Barcelona na Montserrat trvá něco málo přes hodinu a půl. Jízdenku zakoupíte pouze u řidiče při nástupu (nejde online ani na pokladně). 

Můj tip: Návštěva Montserratu jako all-inclusive výlet z Barcelony

Pokud nechcete řešit dopravu, vstupy nebo se stresovat z toho, že během cesty něco nevyjde nebo špatně přestoupíte, využijte all-inclusive výlet na Montserrat z centra Barcelony. Ten v sobě zahrnuje dopravu z Barcelony (autobus a zubačka), průvodce, všechny vstupy do baziliky, k Madoně a také na vystoupení Escolania (pondělí - pátek). Cena pro dospělého za tento zážitek je sympatických €57,60. Více informací a nákup >>>

Cesta na Montserrat vlakem, pak lanovkou nebo zubačkou

Chcete-li pro dopravu na Montserrat využít vlak, musíte se v Barceloně dostat na Pl. Espanya. Odtud totiž odjíždí linka R5 (nebo R53) ve směru Manresa (jízdní řády).

Pro tuto cestu doporučuji zakoupit na místě nebo raději online lístek jménem Trans Montserrat Ticket. Spolu s ním (kromě jiného) získáte zpáteční jízdenku na celou cestu z centra Barcelony až na Montserrat.

Cestu tedy započnete v centru, vlakem dojedete do Monistrol Montserrat a odtud pokračujete zase zubačkou Cremalera (mapa) nebo lanovkou Aeri (mapa) – to, čím chcete jet, si vyberete při nákupu lístku. Jak zubačka, tak i lanovka skýtá skvělé výhledy, liší se to de facto jen v tom, kde vystoupíte z vlaku R5, tj. buď na zastávce Monistrol Montserrat (pro zubačku, pak je ještě třeba se dojet na zastávku Monistrol-Vila) nebo Montserrat-Aeri (pro lanovku, zde vlak z Barcelony přímo staví). 

Cesta z centra až nahoru ke klášteru zabere asi hodinu a půl.

Platnost zpátečních jízdenek Tot Montserrat i Trans Montserrat je jeden týden od chvíle, kdy jste započali cestu. To se hodí vědět zvlášť pokud máte v plánu na Montserratu nocovat v některém z hotelů či jiných ubytovacích zařízení. 

Obrázek vlaku jedoucího na Montserrat
Horská zubačka Cremalera

Co je v ceně Trans Montserrat Ticket?

 • zpáteční jízdenka na vlak z Pl. Espanya do stanice Monistrol Montserrat
 • zpáteční jízdenka na horskou zubačku (cremallera) nebo na lanovku Montserrat Aeri 
 • 2 jízdy na metro
 • neomezený počet jízd zubačkami (funicular) Sant Joan a Santa Cova (viz výše)
 • vstup do baziliky a k Černé madoně
 • vstup na audiovizuální výstavu "Montserrat za zavřenými dveřmi"

Kombinovaný lístek Trans Montserrat po zakoupení online vyzvednete např. v turistickém centru na hlavním náměstí Pl. Catalunya. Stačí jen předložit voucher (tištěný nebo v mobilu) a poté dostanete na cestu vše, co potřebujete.

>>> Koupit lístek Trans Montserrat Ticket

(K dispozici je i prémiovější varianta uvedeného lístku jménem Tot Montserrat, která ke všemu výše popsanému přidává za cca €20 oběd v místní restauraci s katalánskými specialitami a vstup do hlavního muzeu na Montserratu. Více o této variantě)

Obrázek lanovky jedoucí na Montserrat
Lanovka Montserrat-Aeri

Samozřejmě je možné zakoupit jednotlivé jízdenky a celou cestu si tak poskládat, nicméně z hlediska benefitů pro turistu mi ve výsledku přijde lepší právě kombinovaný Trans Montserrat Ticket. (Zakoupení samostatných jízdenek dává smysl pouze pokud byste na Montserratu nechtěli využít lanovky, tj. platili byste pouze vlak a zubačku nebo lanovku – pak můžete ušetřit cca €10).

Konkrétní odjezdy vlaků z Barcelony na Monistrol de Montserrat můžete vyhledat na webu katalánských drah.

Zubačka Cremalera

 • Provozní doba: 9:40 - 19:00 (sezóna), 10:10 - 17:45 (mimosezóna v týdnu) a 9:40 - 18:15 (mimosezóna o víkendech a svátcích).
 • Lístky: Dospělí: €6,90 (jednosměrná), €12,50 (zpáteční), děti: €4,10 (jednosměrná), €6,90 (zpáteční).
 • Před cestou vždy navštivte oficiální web zubačky, kde najdete další informace a ověříte provozní dobu

Lanovka Montserrat-Aeri

 • Provozní doba: v sezóně 9:30 - 19:15 (mimo sezóny jede poslední kabinka 17:15)
 • Lístky: Dospělí: €8 (jednosměrná), €12 (zpáteční), děti 4-13 let: €4,50 (jednosměrná), €6,50 (zpáteční), děti do 4 let zdarma.
 • Před cestou vždy navštivte oficiální web lanovky, kde najdete další informace a ověříte provozní dobu

Cesta na Montserrat vlakem a pak pěšky

Poslední varianta je pro ty největší dobrodruhy a turisty: přijedete vlakem kousek pod Montserrat a pak se nahoru vydáte pěšky po turisticky značených trasách. Ty jsou dvě a obě mají okolo 4 km, liší se však náročností. V závislosti na vaší fyzičce budete potřebovat 1,5 – 2,5 hodiny, abyste se dostali nahoru. (Trénovaný člověk s dobrou fyzičkou se nahoru dostane do 1 hodiny).

Stezky jsou otevřené celý rok a v každou roční dobu tu můžete potkat poměrně hodně poutníků směřujících k opatství na Montserratu. 

Obrázek kláštera Montserrat
Při cestě pěšky na Montserrat vás čekají krásné vyhlídky

Při dopravě z Barcelony cesta začíná standardně na stanici Pl. Espanya, odkud koupíte jízdenku do zastávky Monistrol de Montserrat. Zpáteční lístek pro dospělého vyjde na €11,50 (FGC Billet Senzill 2 en 1, 4 zóny). Poté už stačí vyhlížet linku R5, jejíž cílová stanice bude Manresa. Vlak jede z Barcelony do Monistrolu přibližně hodinu.

Jakmile vystoupíte z vlaku a opustíte budovu nádraží, stačí sledovat jednu ze značených stezek, které vás dovedou až na vrchol. K dispozici jsou dvě varianty trasy: středně náročná trasa GR 5 nebo o něco rychlejší a náročnější GR 96. Začátek obou z nich je společný a pak se v jednom místě rozdělují.

Trasa GR 5 na Montserrat
Mapa: náročnější pěší trasa GR 5 na Montserrat

Turistická trasa GR96 Montserrat
Mapa: náročnější pěší trasa GR 96 na Montserrat

Dá se na Montserrat dojet autem?

K pohoří se samozřejmě dá přiblížit i autem, z Barcelony je to pouze cca 50 km. Pokud byste rádi zaparkovali, máte de facto 2 možnosti, kde auto nechat: 

 1. V Monistrol de Montserrat je velké parkoviště pro 1 000 aut u horské zubačky (mapa). Parkování bude zdarma, pokud se ji rozhodnete využít. 
 2. Kousek pod opatstvím je druhé parkoviště pro 400 aut (mapa). To je placené a denní stání vás vyjde na €6,50. Ale zase přímo k opatství dojdete za několik minut pěšky. Pokud budete chtít tohle parkoviště využít, mějte na paměti, že v sezóně se velmi rychle zaplní a vy budete muset čekat na místo... 
Můj tip: Barcelona Turisme nabízí i několik dalších speciálních výletových balíčků a aktivit, které jsou spojeny s s návštěvou Montserratu – např. návštěva spojená s letem balónem nebo koňskou projížďkou. Prohlédnout všechny balíčky>>>

Užitečné tipy pro návštěvu Montserratu

 • Na výlet vyhraďte ideálně jeden celý den. Jen cesta tam a zpět zabere cca 3-4 hodiny.
 • Pokud se na Montserratu chcete vyhnout špičce, plánujte svůj výlet spíš na pozdější odpoledne – dopoledne sem většinou vyrážejí turistické autobusy a obecně odpoledne / navečer je vše podstatně klidnější
 • Nejezděte na Montserrat, když jsou svátky – stejný nápad bude mít asi milion dalších lidí a všude budou fronty.
 • Předtím, než se sem vydáte, seznamte se s tím, jaké bude počasí. Dvojnásob to platí, když půjdete nahoru pěšky. O nutnosti se správně obléknout a obout nemluvě...
 • Chcete-li jít pěšky, doporučuji sem vyrazit hned brzo ráno jedním z prvních vlaků, co jedou z Barcelony – nejpozději tak max v 8:36
 • Pokud máte omezený rozpočet, nachystejte si s sebou jídlo, abyste si ho tu nemuseli kupovat.
 • Časy vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania de Montserrat najdete na jejich webu.
 • Vždycky se podívejte, kdy jede poslední vlak do Barcelony, abyste tu nemuseli trávit noc :-)

Vyplatí se návštěva Montserratu – kolik to stojí? 

Návštěvu Montserratu určitě doporučuji, zvláště pokud máte na prozkoumávání Barcelony a jejího okolí víc dní, příp. jej moc toužíte vidět. Vždycky říkám, že na prozkoumání hlavních památek města jsou 3-4 dny tak akorát. Budete-li mít víc, neváhejte a Montserrat si dejte na seznam. V opačném případě myslím, že byste výletem zbytečně zabili moc drahocenného času... 

A jak je to s náklady a výslednou cenou? Tady záleží, jakou cestou se vydáte. Dřív bylo možné baziliku včetně Černé madony vidět zadarmo, nyní je vše pro turisty placené. Ceny najdete v tabulce níže. Pokud budete vše organizovat na vlastní pěst, dáte za výlet nejméně cca €40 (zpáteční jízdenka na vlak, zubačku, vstupy). Za cca o 15-20 euro víc můžete jít cestou organizovaného výletu s průvodcem, kde se o nic nemusíte starat (viz popis výše). Výsledné rozhodnutí je na vás a co víc preferujete. 

Ať už Montserrat navštíívíte po vlastní ose anebo jako výlet, myslím, že nebudete litovat. Všechny ty výhledy, bazilika nebo architektura kláštera skutečně stojí za to. Když to navíc spojíte s nějakou turistickou procházkou po pohoří, čeká na vás opravdu krásný den nabitý zážitky. 

Adresa: 08199 Montserrat, Barcelona
Doprava: Z centra Barcelony vlakem R5 (zastávka Monistrol Montserrat), poté pěšky, lanovkou nebo horským vlakem Cremalera.

Z centra Barcelony autobusem Autocares Julià; k dispozici i jako fakultativní výlet od Julià Travel až k bazilice (včetně jídla, průvodce aj.), viz výše. 
Otevírací doba a časy:

Bazilika s Černou madonou: denně, od 7:00 do 20:00

Představení sboru: pondělí – pátek ve 13:00 a v 18:45 (kromě pátku); neděle a církevní svátky ve 12:00 a v 18:45.

Muzeum: pondělí – pátek, 10:00 – 16:45, víkendy a státní svátky 10:00 – 17:45

Vstupné a balíčky

Jednotlivé vstupy bez dopravy:
Bazilika: €6, Černá Madona: €8, Vystoupení sboru: €8, Muzeum: €8, více viz oficiální web

Balíčky včetně dopravy a vstupů:

Zobrazit kompletní seznam balíčků >>>

Více informací: https://www.montserratvisita.com/en/

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články