Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Barcelona jako centrum Katalánska

Barcelona jako město je součástí Katalánska (Catalunya – katalánsky, Cataluña – španělsky), jednou ze 17 autonomních oblastí Španělského království.

Katalánsko jako takové má například svůj vlastní parlament a v oblasti má velkou sílu místní regionální politická strana Konvergence a jednota (Convergència i Unió, CiU). Tato koaliční strana byla založena roku 1978. Prezentuje se konzervativní a nacionalistickou ideologií a jejím hlavním cílem je dosažení větší autonomie Katalánie.

Oblast Katalánska mimochodem získala autonomii již roku 1977. Katalánsko se dále rozděluje do čtyř provincií nesoucích jména Barcelona, Tarragona, Lleida a Girona (Gerona) s celkovým počtem obyvatel kolem šesti milionů. Hlavním městem Katalánska je historické a kulturní centrum - Barcelona.

Rozlehlou oblast Katalánska najdeme na severovýchodě Španělska, kde se táhne ze severu od Pyrenejí až k řece Ebro na jihozápadě země. Na severu Katalánsko sousedí s Andorrou a Francií, na západě s oblastí Aragonie a na jihu s Valencií. Východní část oblasti omývá Středozemní moře. Zdejší obyvatelé jsou velmi přátelští lidé, pohostinní a srdeční.

Katalánci jsou milovníci lidového tance sardona, fotbalu (FC Barcelona), dobrého jídla a vína. Turisté do Katalánska přijíždějí hlavně k moři či za památkami do Barcelony. Pobřeží Costa Brava je vyhlášené jako prázdninová přímořská destinace. Do Barcelony zase turisty lákají četné pamětihodnosti a její specifická atmosféra. Kromě toho však v Katalánsku najdete spoustu dalších míst a měst, jejichž návštěva stojí za to.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.