Banksy muzeum v Barceloně: Tohle musíte vidět, pokud jste fanoušky tohohle streetartového umělce!

Barcelona je živé město plné historie, kultury, umění, překrásných budov anebo třeba muzeí. Jedním z těch nejnovějších, o kterém mnoho lidí ještě neví, je muzeum světoznámého umělce skrývajícího se za přezdívkou Banksy. 

Banksyho díla u vstupu do muzea
Banksyho díla u vstupu do muzea

Muzeum se jmenuje jednoduše: Banksy Museum a i když s ním světoznámý umělec nechce mít moc společného (ostatně jako s žádnou institucí vystavující jeho díla), rozhodně při svých toulkách městem toto místo nesmíte minout! Jedná se totiž o fakt rozsáhlou sbírku více jak 130 jeho děl, která vám nabídne průřez jeho tvorbou a také vám poodhalí víc o této tajemné osobě. 

Kdo je Banksy?

Banksy je umělec s kořeny v graffiti scéně opředený celou řadou tajemství. Jeho skutečná obličej i identita zůstává veřejnosti skryta, z dostupných informací se ale ví, že pochází z anglického Bristolu. Právě tam totiž byla viděna jeho první umělecká díla. 

Fotografie Banksy

Jeho tvorba je charakteristická provokativním stylem, kdy se jednoduchými obrazy či jinými díly snaží poukazovat na sociální a politické problémy. Jeho díla díky tomu často vyvolávají diskuze a značné kontroverze.

Co ostatní umělci mohou Banksymu jen závidět, je jeho schopnost propojit umění s veřejným prostorem a tím zasáhnout do myšlení lidí po celém světě. Jeho graffiti, šablony a instalace se objevují na stěnách měst po celém světě a přinášejí do ulic dávku nápadů a kritiky. Tato jedinečná kombinace kreativity, odvážných sdělení a samozřejmě tajemství jej během let katapultovala mezi nejznámější a nejslavnější umělce současnosti.

Ikonická jsou třeba Bankyho díla jako série Dívka s balónem, Vrhač květin anebo všudypřítomné krysy...

Na úvod musím říct, že jsem fanoušek Banksyho! Mám rád graffiti, líbí se mi jeho díla a způsob, jakým dokáže zajímavě komentovat palčivá témata dnešní moderní společnosti. V Amsterdamu jsem byl na jedné jeho výstavě a několikrát jsem viděl film Banksy: Exit Through the Gift Shop. Tohle jen pro pořádek, abyste věděli, jaký mám k tomuto britskému umělci vztah :-).

Nyní k muzeu samotnému.

Fotka z Banksyho muzea
Muž s Banksyho Dívkou s balónem, kolorováno (2023) :-D

Banksy muzeum je v centru Barcelony, můžete sem pěšky! 

Muzeum se nachází kousek od centra Barcelony, z hlavního barcelonského náměstí Pl. Catalunya se sem pěšky dostanete za necelých 10 minut, což je fakt super! (Kdybyste náhodou jeli metrem, tak vystupte na stanici Urquinaona, ze které je to asi 5 minut). 

Vstup do muzea je z ulice C/ de Trafalgar a samotná budova by se dala lehce přehlédnout. To, že jste správně, poznáte podle bílých vlaječek s názvem muzea a obrázky Banksyho děl. 

Vstup do Banksy Museum
Vstup do Banksy Museum

Jakmile vejdete dovnitř, ocitnete se ve vstupním prostoru s pokladnou. Už tady – ještě předtím, než koupíte vstupenku a začnete obdivovat expozici samotnou – můžete na všech stěnách vidět Banksyho díla nebo odkazy na jeho práci. 

Na pokladně zakupte vstupenku (nebo ukažte tu, co jste koupili online) a rovnou se vydejte muzeum prozkoumávat! 

Jedno muzeum: 3 patra s více jak 130 Banksyho díly

Banksyho muzeum je pěkně členité: už od vstupu je vidět, že můžete zůstat na tom samém patře, vyběhnout o patro nahoru, anebo se vydat o patro níž, do podzemí. 

Muzeum zaujímá 3 podlaží
Banksy Museum zaujímá 3 podlaží – fakt se máte na co těšit! 

Espacio Trafalgar, jak se jmenuje lehce industriální prostor, kde se muzeum nachází, totiž zaujímá 3 patra. A na každém z nich najdete Banksyho díla. Jen jeho a nikoho jiného. Asi si tedy dokážete představit, že už jen díky tomu je tohle místo pro fanoušky tohoto umělce naprosto "must-see" během prozkoumávání Barcelony! 

Fotografie Robot od Banksyho
Banksy – Robot (2013)

Každé z pater v muzeu je nějak tématicky orientované: 

  • Přízemí: Banksyho raná tvorba, která se objevila v Anglii. 
  • První patro: Méně známá díla z Itálie a Francie reagující na uprchlickou krizi nebo třeba útok na redakci Charlie Hebdo
  • Sklepení: Práce z USA a jiných koutů světa.

Obdivujte Banksyho graffiti, obrazy, videa nebo instalace

Jste-li Banksyho fanda, na návštěvu muzea si připravte cca hodinu až dvě. Fakt je tady toho spousta k vidění! 

Dílům dominují samozřejmě pro Banksyho charakteristické obrázky ze šablon, nicméně čím dále do muzea půjdete a víc se budete posouvat do přítomnosti, uvidíte, jak se Banksyho styl, tvorba a názor vyvíjel v čase.


Banksy: Waiting in Vain at The Hustler Club (2013) a Better out than in (2013).

Kromě děl samotných najdete v muzeu i několik videí od jiných lidí, které se snaží zachytit umělcovu tvorbu anebo vznik některých jeho slavných děl – najdete tu třeba ukázky z nezapomenutelné aukce, kde Banksy naživo skartoval jeden ze svých obrazů.

Banksyho uklízečka
Banksy – Sweep It Under The Carpet (2006)

Mě osobně nejvíc v muzeu nadchla rekonstrukce Banksyho díla Walled Off Hotel: v muzeu je vybudován skutečný hotelový pokoj podle jednoho z těch, který vytvořil Banksy v Palestině ve "svém hotelu" jako součást kritiky Izraelsko-palestinského konfliktu. 

Banksyho gorila
Banksy – Gorilla in a Pink Mask (2011)

Východ přes obchod se suvenýry

Co by to bylo za Banksyho muzeum, kdyby na jeho konci nebyl obchod se suvenýry? Ví se přece, že umělec tuhle věc má moc rád! (I proto se dokument o něm jmenuje Exit through the gift shop...).

Ne teď vážně: pokud byste si rádi pořídili nějaké upomínkové předměty s Banksyho motivy, na konci opravdu máte možnost projít obchod s poměrně rozsáhlou nabídku nejrůznějších triček, printů, plakátů, hrnečků a já nevím čeho ještě. 

Tohle je ideální, pokud chcete sobě nebo někomu blízkému přivézt nějaký hezký dárek. 

Banksyho citát
Stejně jako jiná muzea po světě, i tohle je neoficiální!

Steve Jobs v díle Banksyho
Banksy – The Son of a Migrant from Syria (2015)

Kdy se do Banksy Museum vypravit a kolik stojí vstupenky?

Banksy Museum má otevřeno 365 dní v roce, můžete se sem vypravit každý den od 10:00 do 20:00. Protože sbírka děl je opravdu rozsáhlá, nejpozději vás dovnitř pustí v 19:15, abyste si vše pořádně užili. (I tak ale myslím, že pokud jste Banksyho fandy, 45 minut na celé muzeum je dost na hraně a raději sem vyrazte dřív, abyste na prohlídku měli aspoň 1 hodinu...).

Ve čtvrtky je otevírací doba prodloužena až do 21:00.

Celé Banksy Museum si můžete projít sami (levnější) anebo s průvodcem (dražší). Osobně jsem využil druhou možnost a kdykoliv bych to udělal znovu. Prohlídky s průvodcem jsou dostupné v pondělky, soboty a neděle. 

Moje zkušenost: Prohlídka Banksy Museum s průvodcem

Pokud se chcete o vystavených dílech dozvědět něco více a mít možnost se doptat na detaily, doporučuju prohlídku muzea s průvodcem. My toho využili a naši malou rodinnou skupinku (já, má žena a naše děti) doprovázela jedna ze slečen, která nám anglicky dala lepší náhled na Banksyho díla (výklad je také možný v těchto jazycích: španělština, katalánština, francouzština a italština).

Foto: Pokud by graffiti mohlo něco změnit, bylo by nelegální.

Společně s průvodkyní jsme prošli všechna vystavená díla a ona nám o každém z nich něco pověděla. Určitě bylo lepší ke každému z nich slyšet víc o kontextu jeho vzniku a také jeho sdělení. Myslím, že kdybychom si vše "jen prohlédli", tak by zážitetk z celé výstavy nebyl tak intenzivní právě kvůli neznalosti všech "detailů", které vám jen název díla nezprostředkuje... I když komentovaná prohlídka zabrala asi 1 hodinu, stejně dlouhý čas jsme tam ještě pak zůstali sami a některé věci si znovu procházeli, natáčeli nebo fotili. Naštěstí tu můžete být jak dlouho chcete. Jo a původně jsem se domníval, že se to bude líbit i našim dětem (4 a 6 let) a že to přidám jako tip i do článku Barcelona s dětmi, ale moc je to nezaujalo a docela brzo se nudily. 

Co se ceny vstupenek týká, tak ta je na úrovni jiných barcelonských muzeí. Za dospělého dáte €12, snížené pro děti a studenty stojí €9. Vstupenka s průvodcem je jen o €3 dražší a vzhledem k tomu, co dostanete, se za mě rozhodně vyplatí! 

Stojí Banksy muzeum za to?

Jednoznačně! Jste-li fanoušky Banksyho díla, tohle místo během v pobytu v Barceloně nesmíte minout! Za mě jde o jedno z nejlepších uměleckých muzeí ve městě a za svoje peníze dostanete fakt skvělý umělecký zážitek. A upřímně to ani nijak nekazí fakt, že většina věcí v muzeu jsou pouze reprodukce Banksyho děl. (Ono ostatně dostat na jedno místo originály by u graffiti umělce nebylo zrovna jednoduché...)

Banksyho díla má i Moco Museum, ale zamiřte raději sem! 

Na závěr malá poznámka "pod čarou": O existenci Banksyho muzea v Barceloně jsem se dozvěděl víceméně náhodou – připravoval jsem článek o pouličním umění ve městě a přitom jsem se dostal na web barcelonského Moco Museum. Zaujalo mě totiž, že kromě děl jiných světových umělců jako třeba Andy Warhol, Salvador Dalí nebo třeba Keith Haring, se ve zdejší sbírce objevují i Banksyho díla. Kvůli tomu jsem se domníval, že Banksyho muzeum je součástí expozic Moco Museum. Ale to není pravda – jedná se o dvě samostatné galerie! Moco má sice Banksyho díla, ale spočítali byste je na prstech jedné ruky, Banksy Museum jich má přes 130! 

Název Banksy Museum (Museo Banksy)
Adresa:

Espacio Trafalgar, Carrer Trafalgar, 34, 08010 Barcelona

Doprava: metro linky L1L4 (stanice Urquinaona)
autobus 19, 120, H16, N4 (zastávka Trafalgar Bruc)
Otevírací doba:

Otevřeno každý den od 10:00 do 20:00 (poslední vstup 19:15), každý čtvrtek muzeum zavírá o hodinu později, tj. ve 21:00.

Vstupné:

Dospělí nad 25 let: €12,00
Děti a studenti od 6 do 25 let, dospělí nad 65 let: €9
Děti do 6 let: zdarma

Vstupenka na prohlídku s průvodcem je o €3 dražší. 

Nakupte vstupenky online a nečekejte ve frontě >>>

Více informací: https://museobanksy.es/

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články