Casa Vicens, aneb takhle vypadá vůbec první stavba geniálního Gaudího

Barceloně se nachází mnoho architektonických skvostů, ale jeden z nich vyniká svým tajemstvím a jedinečností. Casa Vicens, malý a elegantní dům v barcelonské čtvrti Gràcia, je považován za jedno z nejmenších a nejméně známých děl architekta Antoni Gaudího, který je světově proslulý svou inovativní a neotřelou tvorbou.

Gaudího Dům Casa Vicens v Barceloně
Casa Vicens vypadá – vedle staveb v parku Güell a dalších Gaudího – také jako z pohádky.

Casa Vicens je jedinečná stavba v Barceloně, která byla postavena v letech 1883-1888. Jedná se o vůbec první Gaudiho veřejnou stavbu, která stojí tak trochu ve stínu jeho mnohem slavnějších a turisticky oblíbenějších děl jako je třeba Sagrada Familia, park Güell, Casa Milà nebo Casa Batlló (Gaudí toho za svůj život navrhnul a postavil mnohem víc, viz článek popisující jeho další stavby).

Casa Vicens – první Gaudího stavba
Gaudího první stavbu můžete obdivovat zvenku i zevnitř

Casa Vicens je považována za jednu z nejvýznamnějších staveb v Barceloně a je považována za první důkaz Gaudího talentu. Stavba je charakteristická svým originálním a extravagantním stylem, který je plný barev, ornamentů a geometrických tvarech.

Gaudí se při návrhu stavby inspiroval katalánskou kulturou a přírodou, což je patrné zejména na fasádě stavby, která je pokryta zdobenými keramickými dlaždicemi a zdobenými okny.

Interiér stavby je stejně krásný jako fasáda a je plný barevných a zdobených stěn, stropů a nábytku. Gaudí navrhl některé z nábytku sám a jeho design je stejně extravagantní jako samotná stavba.

Casa Vicens zaujme neotřelou fasádou
Casa Vinces patří mezi nejméně známé Gaudího stavby

Casa Vicens byla původně postavena jako letní sídlo pro rodinu Vicens, ale později byla prodána a přestavěna na bytový dům.

V roce 2005 byla stavba zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a od roku 2017 je otevřena pro veřejnost jako muzeum.

Navštivte Casa Vicens se slevou!

Barcelona Card ModernistaMůj tip: Pokud se chystáte navštívit Casa Vicens, doporučuju prozkoumat turistickou kartu Barcelona Card Modernista, ve které je tato památka zahrnuta. Vedle ní můžete navštívit dalších 9 významných staveb barcelonské architektury. Kromě nich karta obsahuje i neomezený počet jíst místní hromadnou dopravou. 

Zobrazit detail karty >>>

Návštěvníci muzea Casa Vicens mohou prozkoumat interiéry stavby a dozvědět se více o její historii a architektuře. Kromě prohlídky interiérů je také možné prozkoumat zahradu, která je plná zajímavých rostlin a soch. Gaudí navrhl zahradu tak, aby byla harmonickou součástí celé stavby a dodala jí ještě větší krásu a rozmanitost.

Adresa: Carrer de les Carolines, 20-26 (mapa)
Doprava: Metro linky L3, stanice Fontana neb Lesseps
Autobus 22, 27, 32, 87, 114, N4, V17
Otevírací doba: Otevřeno denně.

Listopad – březen: 
– Pondělí: 10:00 – 15:00
– Úterý – neděle: 10:00 – 19:00

Duben – říjen: 
– každý den 10:00 – 20:00
 
31. prosince otevřeno: 10:00 – 17:00
Zavřeno 25. prosince a 6. ledna

Vstupné:

Běžný vstup: €18
Dospělí nad 65 let, studenti 12-25 let: €16
Děti do 11 let: zdarma

Nakupte vstupenky online a ušetřete >>>

Více informací: https://casavicens.org/

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články