Jak se nejlépe dostat z ČR do Barcelony?

Španělsko je součástí Evropské unie, proto stačí českým občanům pro cestování za jeho hranice platný pas či občanský průkaz. Přímo do Barcelony se můžete dostat následujícími způsoby:

Letecky do Barcelony z Prahy

Letecká doprava je obecně jedna z nejrychlejších a v případě cesty do Barcelony to není výjimkou. Běžně je doba letu na trase Praha – Barcelona 2 hodiny 20 minut. I cenově Barcelona letecky vychází nejlépe ze všech možností: za letadlo zaplatíte srovnatelně jako za cestu autobusem, vlakem či vlastním autem a budete cestovat mnohem pohodlněji. Cesta letadlem však zabere jen zlomek času, který byste strávili na sedačce autobusu.

Odkud letět do Barcelony? 

Pokud se nacházíte v ČR, tak pro odlet doporučuju letiště v Praze (PRG) anebo ve Vídni (VIE). Vídeň je skvělá zvlášť pro Moraváky nebo Slováky – je blíž jak Praha a výborně dostupná vlakem nebo autobusem. (Bohužel ze Slovenska do Barcelony žádnépřímé lety nejsou; dříve to létalo z Bratislavy, ale tato linka je již zrušená). 

Příletové letiště při cestě do Barcelony

Jako příletové letiště pro cestu letadlem do Barcelony musíte do vyhledavače zadat Josep Tarradellas Barcelona – El Prat (BCN). Dřív se sice např. z Bratislavy létalo do nedaleké Girony, ale tyto linky už jsou zrušené. 

Pokud jste se z nějakého důvodu ocitli v Gironě, přečtěte si, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony


Při cestě letadlem do Barcelony můžete zahlédnout vrcholky Alp

Barcelona je při letech z Prahy obsluhována v současné době těmito aerolinkami:

  1. Ryanair
  2. Iberia (a její nízkonákladovka Vueling)
  3. Eurowings (obsluhuje též lety od Smart Wings a ČSA)

Pokud se v létání trochu vyznáte, asi víte, že Vueling je nízkonákladovka Iberie a že Smartwings a ČSA zase spadá do skupiny s Eurowings. Stává se proto poměrně často, že ve vyhledavači letenek klidně narazíte na dvě různé letenky se stejnou dobou odletu, ale rozdílnými společnostmi. Velmi často tak v jednom letadle spolu budou cestovat jak pasažéři Iberie, tak Vuelingu. To jen tak na okraj. 

Má smysl do Barcelony letět s přestupy? 

Z Prahy do Barcelony se letecky samozřejmě dostatene i s jinými společnostmi, ale budete muset přestupovat. Přestupy u tak krátkého letu moc smysl nedávají a cenově se díky přestupům na nějakou zajímavější cenu většinou také nedostanete. Letenku s přestupy berte spíš jako nouzovou variantu a berte ji jen pokud by neexistovalo žádné jiné dobré spojení.

Zkušenost: Proč se při nákupu letenky vyhnout agenturám typu Kiwi

Letecky do Barcelony z Vídně nebo Katowic

Pokud patříte mezi mimopražské, příp. vám nevadí cestování, dává smysl při hledání nejlepší letenky do Barcelony se zaměřit i na jiná letiště než to pražské. Bohužel z ČR se do Barcelony odjinud než z Prahy napřímo nedostanete – z ČR do Barcelony z dalších letišť jako třeba Ostrava nebo Brno nic nelétá. 

Z letišť kromě pražské Ruzyně doporučuji Vídeň (VIE) nebo Katowice (KTW).

Vídeň je skvělá zvlášť pro Moraváky nebo Slováky – je blíž jak Praha a výborně dostupná vlakem nebo autobusem. Katowice zase mohou být zajímavá volba pro všechny ze severní Moravy nebo Slezska. 

Poletíte do Barcelony z Vídně? Přečtěte si mých 5 tipů na to, kde levně v okolí vídeňskho letiště zaparkovat

Pokud budete mít na některém z letišt čas, doporučuju zajít do místního letištního salonku

Na kolik vyjde letenka na lince Praha – Barcelona? 

U nízkonákladových leteckých společností (Ryanair, Vueling) vás zpáteční letenky vyjdou nejlaciněji na cca 2 000 – 3 000 Kč. Výsledná cena samozřejmě závisí na datu a především pak na tom, jak dlouho dopředu nakupujete. Čím dříve letenky rezervujete, tím samozřejmě lépe.

Cena letenek bude jiná, pokud je budete hledat půl roku před odletem anebo 1 týden před odletem. Může se lišit i o několik tisíc. 

Levně se dají letenky vychytat např. v rámci různých akcí u prodejců, ale to je musíte pravidelně sledovat a přizpůsobit se termínům, které jsou k dispozici. Akční letenky mají hlavně nízkonákladoví dopravci jako Ryanair, Vueling nebo Smartwings. Tipy, kde vyhledávat levné letenky, najdete také v mém ebooku.

Doporučuju sledovat také můj Instagram, kde občas na levné letenky upozorňuji. Občas tam mám úlovky typu letenka za 600 Kč apod. 

Vyhledat letenku do Barcelony na Google Flights >>>

Autobusem do Barcelony

Do Barcelony se můžete dostat i autobusem. Z hlediska času, který ale na cestě strávíte, se jedná o tu nejnáročnější možnost: jedna cesta na trase Praha – Barcelona běžně může trvat nejméně 25 hodin.

S kým jet a jaká je cena jízdenky na autobus?

Z Prahy do Barcelony pravidelně jezdí pouze autobusy Flixbus. Nebo minimálně nevím o dalších firmách...

Spoje z Prahy do Barcelony autobusem
Ukázka linek z Prahy do Barcelony autobusem: doba jízdy kolem 30 hodin a cena od 2 500 Kč

U Flixbusu se dá najít zpáteční autobusová jízdenka už cca od 3 500 Kč, jednosměrná stojí cca o tisíc korun méně. 

Při nákupu jízdenky vždy doporučuji koukat na detaily cesty, tj. jak dlouho pojedete, kudy a jestli je spoj přímý či nikoliv. U Flixbusu je poměrně běžné, že budete někde přestupovat, většinou v Německu nebo ve Francii. Přímý autobusový spoj z pražské Florence do Barcelony byl zaveden teprve v květnu 2023.

Co se cen týká, tak stejně jako u letenek, čím dříve zakoupíte, tím nižší cenu dostanete. Pokud se vám základní ceny zdají vysoké a chtěli byste tu nejlepší nabídku, vyplatí se sledovat nabídku Flixbusu na webu nebo se zaregistrovat do jejich newsletteru, protože často nabízejí různé akční a promo nabídky. 

Vyhledat autobusovou jízdenku do Barcelony u Flixbusu >>>

Vlakem do Barcelony

Z ČR se do Barcelony na hlavní nádraží Barcelona-Sants můžete dostat i vlakem, ale jde – minimálně dle mého – o tu vůbec nejhorší variantu.

Toto dobrodružství bych doporučil pouze fanouškům železnic, kteří mají spoustu času a nevědí, co s ním. Podobně jako v případě autobusu, i cesta tímto dopravním prostředkem vám zabere v klidu 2 dny. A ani cenově to žádná výhra není - za zpáteční jízdenku dáte někde mezi 4 000–6 000 Kč a ještě na vás čeká několik přestupů. Ale popořadě. 

Přímé vlakové spojení z ČR do Barcelony samozřejmě neexistuje. Jedinou možností je rezervace několika jízdenek dohromady. S tím mohou pomoct například České dráhy (doporučuji osobní návštěvu, na webu si to nenaklikáte), vyhledavač Trainline nebo to můžete zkusit na vlastní pěst přímo na webech jednotlivých dopravců. Když to uděláte sami, většinou se dostanete na tu nejlepší cenu. 

Ukázka spojení z Prahy do Barcelony vlakemUkázka spojení s málo přestupy, když jedete z Prahy do Barcelony vlakem

V případě, že byste do Barcelony rádi vlakem, tak můžete být nejvíc kreativní, co se cesty týká – je na vás, jak jednotlivé přestupy nakombinujete a jestli budete přestupovat v Německu, Švýcarsku nebo Francii.

Vlaky jsou sice moderní, pohodlné a na palubě máte super servis, ale osobně si raději připlatím a letím. 

Vyhledat vlakovou jízdenku na Trainline >>>

Autem do Barcelony

Hlavní výhoda cestování autem je to, že se díky němu nemusíte na nikoho a nic spoléhat. Prostě jedete, kudy chcete, a zastavujete tam, kde potřebujete. Tohle vám hromadný dopravní prostředek nikdy nenabídne. Pokud si i vy chcete do Barcelony přivést vlastní auto, připravte se však na zhruba 20–24 hodinovou cestu (v závislosti na množství zastávek). 

Celá trasa z Prahy do Barcelony má bezmála 1 800 km a počítejte s celým dnem, který strávíte na cestě. Cenově za benzín necháte tak někde okolo 4–5 000 Kč. 

Nejvyužívanější trasa do Barcelony vede z Prahy přes Plzeň na Rozvadov a odtud pak dále na Norimberk a Štrasburk, Lyon, Valence, Montpellier, Perpignan, Gironu a odtud na Barcelonu.

Samotná cesta je v pohodě – dálnice jsou kvalitní, po cestě je spousta odpočívadel, hotelů, restaurací nebo pump. Co nesmíte opomenout, je započítat do svého dovolenkového rozpočtu mýto. Tomu se nevyhnete v Německu, Francii ani Španělsku. 

Přečtěte si více o dálnicích ve Španělsku – jak je to s mýtem?

Před cestou rozhodně doporučuju nainstalovat do telefonu navigaci jako např. Waze

Nicméně musím dodat, že po Barceloně se autem moc jezdit nedá a mít ho tam není vyloženě výhra. Ve finále ho pravděpodobně necháte odstavené někde na parkovišti a po městě budete cestovat spíš za pomoci MHD

Naplánovat cestu na Google Maps >>>

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články