Můj tip: Získejte výběry z bankomatů v zahraničí a platební kartu zdarma

Jestli je nějaká věc, čeho se spousta lidí při cestování bojí, tak je to používání platební karty v cizině k výběru z bankomatů nebo třeba k placení. Přečtěte si tento článek a zjistíte, že když se budete chovat s rozmyslem, nemusíte se v použití platební karty v zahraničí nijak omezovat nebo se toho snad dokonce bát. 

Pozor, článek je pár let bez aktualizace, je možné, že některé věci jsou dnes jinak!

Revolut aplikace

Je však jasné, že při používání karty v cizině byste se měli mít na pozoru – potenciálních rizik je hned několik: 

 • někdo vám platební kartu odcizí
 • anebo "jen" zkopíruje vaše platební údaje (a bude moci nakoupit např. online)
 • při svých cestách kartu ztratíte
 • při výběru z bankomatu vám banka naúčtuje vysoké poplatky
 • budete vybírat místní peníze s nevýhodným kurzem
 • a tak dále a tak dále.

Těch problémů je spousta a pokud se jim chcete vyhnout, stačí se držet několika jednoduchých zásad:

 1. Nikdy neplaťte kartou v podniku, který se vám již od prvního okamžiku "nezdá".
 2. Nikdy nenechávejte personál podniku (ani nikoho jiného) s vaší kartou kamkoliv odcházet.
 3. Kartu nikdy a nikde nenechávejte bez dozoru (v tomhle jsem paranoidní a pečlivě schovávám kartu i na hotelích, pokud si ji neberu s sebou).
 4. Pokud nemáte výběry z bankomatu zdarma (viz můj tip dále), dopředu si zjistěte, kolik vás výběr bude stát – občas můžete být nepříjemně překvapeni jak poplatek, tak často ne příliš výhodným kurzem, který vám banka dá. 

Platba kartou a výběry z bankomatů v zahraničí zdarma

Velmi se mi osvědčilo mít na cestách více platebních karet. Jednu jsem dostal standardně ke svému účtu a druhou označuji jako "cestovní", protože na ní vždy mám jen tolik prostředků, kolik v danou chvíli potřebuji. Nejvíce se mi v tomto ohledu osvědčila služba jménem Revolut (doporučuji otevřít na mobilu a ihned stáhnout jejich aplikaci).

Revolut aplikace

Pokrok nezastavíš, ani v oblasti financí a anglický startup Revolut řeší přesně to, co nás cestovatele často pálí, a přináší několik výhod:

 • máte neustálý přehled o svých financích
 • na dálku můžete "zamykat" či "odemykat" platební kartu (provádět blokaci karty)
 • nabízí vedení účtu v několika různých měnách s tolika prostředky, kolik potřebujete
 • můžete online spravovat veškeré věci týkající se karty – např. měnit na dálku PIN
 • umožňuje posílat peníze dalším lidem a doručí je okamžitě

Revolut aplikace

Jak Revolut funguje?

Revolut aplikaceJe to docela jednoduché – stačí si stáhnout zmíněnou aplikaci, založit si profil a nahrát sem ze svého stávajícího účtu nějaké peníze. Pro začátek to může být např. 100 euro tak, jak jsem to na začátk udělal já.

Kouzlo aplikace je v tom, že jakmile si vytvoříte profil, máte k dispozici účet ve třech měnách (eura, dolary a libry), mezi nimiž můžete prostředky libovolně a bez poplatku přelévat. Když pak budete v Barceloně platit, strhne se vám z účtu přesně ta částka, kterou vám obchodník naúčtuje bez dalších poplatků nebo konverzí z/do jiné měny.

Super je, že mobilní aplikace je opravdu propracovaná a veškeré informace máte aktualizované v reálném čase – např. když někde uděláte nákup, do pár sekund se vám jméno obchodníka propíše do aplikace nebo např. když si přeléváte peníze z jedné měny na jinou, vidíte, jak se výsledná částka o nějaké setiny každou vteřinu mění dle vývoje kurzu. Aplikace používá mezibankovní sazbu, takže v daný okamžik máte vždy zaručen ten nejlepší konverzní poměr.  

Jaké jsou nejpoužívanější případy, kdy můžete služby Revolut využít? 

Posílání peněz

Revolut aplikaceRevolut umožňuje posílání peněz přes komukoliv formou SMS, e-mailu, přes WhatsApp nebo unikátní odkaz. Pokud příjemce peněz nepoužívá aplikaci, může si ji jednoduše stáhnout a po zadání čísla svého účtu peníze vybrat (anebo si je nechat v aplikaci pro pozdější placení.). Peníze příjemce dostane do pár sekund po tom, co je odešlete!

Placení

S aplikací můžete platit jak online, tak i v kamenných obchodech. Ihned po založení účtu a přihlášení do aplikace se vám totiž vytvoří platební karta, kterou můžete využít pro nákupy na internetu. Karta je v tento okamžik pouze virtuální (v aplikaci vidíte číslo platební karty na obrázku), nicméně zdarma si můžete nechat kartu vystavit a nechat si ji zaslat na svou adresu.

Mně karta dorazila zhruba do týdne od objednání a bylo to příjemné překvapení - jednak to bylo rychlé a druhak vám přijde hezká modrofialová MasterCard v důmyslném balení. A tím se dostáváme k třetí možnosti, jak Revolut využít. 

Výběry z bankomatů

Jakmile máte fyzickou kartu, můžete směle vedle nákupů přistoupit i k výběrům z bankomatů. Ty jsou po celém světě zdarma a i když vybíráte v jiné měně, než ve které jsou vaše účty vedeny (GBP, USD, EUR), tak i přesto dostanete férový kurz lepší jak v bance (několikrát vyzkoušeno). 

Kde je háček? 

Zatím žádný není. Zatím. Založení účtu, jeho "nabití", převody mezi měnami, vystavení karty, to všechno je zdarma. Revolut je firma, která se na trhu objevila letošní rok a její zástupci slibují, že minimálně po dobu jednoho roku od založení účtu nebude svým klientům účtovat žádné poplatky. Po 12 měsících se připravte na to, že nějaké malé poplatky budou. První náznaky hovoří o 1 % z "dobíjené" částky při překročení £500 s tím, že maximální poplatek by měl být £120 za rok. No uvidíme, jak se to celé vyvine. Do té doby doporuji aplikaci vyzkoušet, určitě to stojí za to! 

Revolut aplikace

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články