Památník Kryštofa Kolumba v Barceloně – odhalte tajemství, které většina turistů přehlíží

Na úplném konci slavné třídy La Rambla najdete 60metrový památník z roku 1888 zasvěcený slavnému mořeplavci Kryštofovi Kolumbovi. Ten se podle legendy zastavil právě na tomto místě v Barceloně při své zpáteční cestě po objevení Ameriky a spolu s informací o Novém světě sem také přivezl několik indiánů z Karibiku...

Vyhlídka z Kolumbova památníkuKolumbův památník obsahuje vyhlídku, o které většina turistů neví...

Tahle stavba má však jedno tajemství, které většina turistů přehlíží: nejedná se pouze o litinový sloup s téměř osmimetrovou Kolumbovou sochou na úplném vrcholu; v kopuli pod dobyvatelovými nohami se totiž nachází vyhlídková plošina, ze které můžete obdivovat krásy Barcelony z ptačí perspektivy. A podle mě jde o jednu z nejlepších vyhlídek na město!

Co uvidíte dokola kolem památníku?

Kolumbův pomník v BarceloněJeště předtím, než do útrob sloupu vstoupíte, můžete obhlédnout jeho zevnějšek: podstavec sloupu a Kolumbovu sochu samotnou zdobí výjevy a reliéfy představující události z jeho života. Kromě nich jsou zde odkazy na 4 známé španělské provincie: Katalánsko, Aragonii, León a Kastilii.

Základnu pomníku hlídá ze všech směrů 8 lvů a každý z nich na sobě nese erb některé ze španělských provincií. 

Kolumbova podobizna na samotném vrcholu v levé ruce svírá arch s námořnickými mapami a pravá pak ukazuje na moře směrem k břehům Ameriky.

Jak se dostat na vyhlídku?

Pokud k památníku zamíříte směrem od moře, narazíte na červenou ceduli a schody do podzemí. Ty vás zavedou do trochu potemnělého prostoru, kde se nachází pokladna spojená s prodejnou suvenýrů a malým vinným sklepem. Klasicky doporučuju nakoupit lístky online a při vstupu se jimi jen prokázat. Následně budete obsluhou nasměrováni kousek za roh, kde se nachází výtah, který vás na vyhlídku doveze. 

Památník Kryštofa Kolumba v Barceloně
Vstup dovnitř památníku nepřehlédnete – je dobře označen

Někdy si budete muset na výtah vystát frontu, protože je – stejně jako vyhlídka – fakt maličký. Vejdou se do něj 4 lidi včetně obsluhy výtahu. A počítejte s tím, že budete na ostatní trochu namačkaní. Jestli máte klaustrofobii, raději se této památce vyhněte... :-) 


Lehce klaustrofobní výtah, který pendluje mezi základnou a vyhlídkou

Výtah vás během 30 sekund vyveze do zhruba 50metrové výšky a jakmile se otevřou jeho dveře, můžete si užít 360stupňový pohled na Barcelonu. 

Co uvidíte nahoře Kolumbova památníku?

Když jsem se drahně let nazpět dozvěděl, že památník obsahuje vyhlídkovou plošinu, nechtělo se mi tomu moc věřit. Říkal jsem si: jak je možné, aby tam někde byla vyhlídka, když ten sloup není vůbec široký a nahoře na to není moc prostoru... Když jsem po nějaké době na tuto atrakci šel, byl jsem poměrně překvapen. 

Vyhlídka z památníku Kryštofa Kolumba v BarceloněVyhlídka z památníku Kryštofa Kolumba v Barceloně

První překvapivá věc byla ta, že prstenec s vyhlídkou je mnohem větší, než jak se jeví zespodu. Když vystoupíte z výtahu, můžete se projít kolem památníku dokola. Já čekal, že budete nanejvýš koukat jedním směrem a že tam nebude možné volně se pohybovat.

Druhá překvapivá věc pro mě bylo tedy to, že můžete koukat na Barcelonu ze všech stran a udělat si o městě a jeho rozložení mnohem lepší obrázek: na severní straně uvidíte Gotickou čtvrť, Katedrálu nebo třeba bulvár La Rambla; na jižní straně můžete obdivovat kopec Montjuic, vpravo od něj se rozprostírá Národní palác s Olympijským parkem; na východ máte moře společně s přístavem a plážemi; na západ zase zahlédnete přírodní park Collserola s vrcholem Tibidabo. (Všechny tyhle věci máte nad okny vyhlídky hezky popsané a zdokumentované, takže se určitě rychle zorientujete).

Pohled na La RamblaPohled z ptačí perspektivy na spodní část (tentokrát rozbité) La Rambla

Když už je řeč o okýnkách, pokud byste nahoře chtěli udělat nějaké fotky, doporučuju je zkusit otevřít a jimi prostrčit ruku s foťákem nebo telefonem – dá se to, jen bacha, ať vám nespadne! :-)

Samotná vyhlídková plošina pojme podle mého odhadu tak maximálně 8-10 lidí a vzhledem k malé šířce prostoru budete muset chodit za sebou bez možnosti předbíhat.

Na vyhlídce sice můžete být jak dlouho chcete, ale myslím, že většině lidí tu bude stačit tak 10 minut. Poté musíte zazvonit na obsluhu, aby za vámi přijela výtahem a svezla vás dolů. 

Lodičky Las Golondrinas v Barceloně
Můj tip:
Budete-li se pohybovat okolo Kolumbova památníku s dětmi, můžete vyrazit na vyhlídkovou plavbu po moři na loďkách Golondrinas, které kotví jen pár kroků od této památky.

Stojí to za to?

Máte-li na návštěvu Barcelony omezený čas a současně nemáte-li v plánu žádné jiné místo na obdivování Barcelony z výšky (viz mých Top 5 míst s úžasnými výhledy na Barcelonu), určitě do toho jděte! Cena je víc než přiměřená a vidět celé město takto z nadhledu se nepoštěstí každému. Díky vyhlídce si navíc o celém městě uděláte lepší představu.

Pohled z vyhlídkové plošiny na Kolumbově památníkuPohled z vyhlídkové plošiny na Kolumbově památníku

A jestli můžu něco doporučit, zkuste se sem vypravit mimo špičku, abyste se nahoře nemuseli mačkat s ostatními, ale bylo vás tam co nejméně. Ideální čas je za mě hned ráno...

Název atrakce: Památník Kryštofa Kolumba, Mirador de Colom
Adresa: Pl. Portal de la Pau (mapa)
Doprava:

Metro linky L3, zastávka Drassanes

Otevírací doba:

Denně: 8:30 – 14:30; 1. ledna a 25. prosince zavřeno

Vstupné:

Běžný vstup: €8,00
Děti 4–12 let, dospělí nad 65 let: €6,00
Do 4 let zdarma

Nakoupit vstupenky online >>>

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články