Zloději, kapsáři a krádeže v Barceloně – na co si dát pozor?

Právě proto, jak je Barcelona turisticky oblíbené město, je zde i velmi vysoká koncetrace nejrůznějších kriminálních živlů - kapsářů, podvodníků či jiných drobných zlodějíčků. Jako turisti byste se měli mít za všech situací na pozoru, protože nikdy nevíte, co vás může potkat.

Při jedné mé  návštěvě Barcelony jsem měl tu čest mluvit s asijským párem, který byl okraden dvakrát během jednoho jediného týdne! 

Mně osobně ukradli telefon z kapsy v obchodě při čekání ve frontě na zaplacení. Nemusím vám ani popisovat, jak taková situace dokáže znechutit celou dovolenou nebo výlet... 

Moje bezpečností tipy proti kapsářům v Barceloně

Jak se proti zlodějům bránit? Nejúčinnější je prevence! Níže najdete několik tipů, díky kterým zvýšíte šance na to, že nebudete okradeni, příp. minimalizujete možnou ztrátu. 

  • nejvíce zlodějíčků se sdružuje u ulice La Rambla, v gotické čtvrti nebo v Ravalu. Pokud se tam chystáte, buďte velmi obezřetní.
  • stejně tak se mějte na pozoru v hromadné dopravě, především pak v barcelonském metru – kapsáři využívají chvíle, kdy je na jednom místě hodně lidí. Operují především ve špičkách, kdy je logické, že se lidi na sebe budou mačkat.
  • kapsáři často fungují ve skupinách: např. po vstupu do vozu metra se rozdělí, jeden způsobí rozruch (kterému všichni věnují pozornost) a další kradou
  • nejlepší obranou proti zlodějům je to, že na sobě nedáte znát, že jste turista. Sundejte si fotoaparát z krku a snažte se maximálně zapadnout mezi místní
  • vyhýbejte se tlačenicím. Tlačenice jsou oblíbeným nástrojem kapsářů k tomu, jak vás okrást, aniž byste si toho všimli. 
  • vyhýbejte se temným uličkám - toto doporučení se týká především čtvrti El Raval, kde není obtížné zabloudit. 
  • v noci nechoďte sami na opuštěná místa, zvlášť pokud jste žena.
  • neúčastněte se žádných pouličních her (skořápky atp.)
  • buďte na pozoru, pokud budete na ulici koukat na jakékoliv vystoupení, živé sochy , hudebníky, tanečníky atp.
  • veškeré cennosti mějte přímo na těle, ideálně pak na očích tak, abyste viděli či cítili, když vám je chce někdo vzít. 
  • pokud cestujete s batohem, noste jej raději na břichu namísto na zádech.
  • buďte ostražití i v naprosto běžných situacích, kdy vás kdokoliv cizí osloví byť i s úplnou hloupostí (žádost o vyfocení atp.)
  • pozor na podvody při nákupech a placení - zloději jsou někdy skutečně vynalézaví a často se do něčeho připletete ani nebudete vědět jak. 
  • zvykněte si peníze rozdělovat na víc částí - pokud by vás náhodou okradli, ať máte alespoň nějakou rezervu třeba na hotelu v trezoru. Tam taky doporučuju nechat doklady, které zrovna daný den s sebou ve městě nepotřebujete. 
  • nenechávejte své věci nikde bez dozoru. Ač to zní jako banalita, krade se opravdu všechno, ne nadarmo si místní zamykají i sedátka na kolo, pokud se od něj někam vzdálí - běžně vám ho můžou odmontovat. 
  • buďte ostražití, vzhled může klamat! Viděl jsem například situaci, kdy cestující v hromadné dopravě v Barceloně okrádala asi 70letá distingovaná paní, do které byste to vůbec neřekli… Často jsou do krádeží zapojené i děti a mladiství. 

Abyste si udělali lepší představu o tom, jak kapsáři v Barceloně fungují, doporučuju kouknout na stránku Patrulla Ciudadana BCN, kde fotí a natáčejí právě zloděje, kapsáře a jiné podvodníky. 

Co dělat, když vás okradou v zahraničí?

  • Zavolejte do banky a nechejte zablokovat všechny platební a kreditní karty. Stejně tak nechejte zablokovat mobilní aplikace a metody jako Apple Pay a Google Pay.
  • Nechejte zablokovat simkartu, pokud vám odcizili telefon. Zamezíte tím, že by zloději využili váš telefon pro volání, přístup na internet nebo odesílání prémiových SMS, jejichž cena je poměrně vysoká. 
  • Pokud jste v telefonu neměli PIN, heslo či jinou ochranu, urychleně si změňte přístupové údaje do všech hlavních služeb (Google, Apple ID apod.). Změnu doporučuji i preventivně, když jste tam nějaký druh ochrany měli. 
  • Jak Apple, tak Google nabízejí pro svoje telefony možnost nahlášení ukradeného zařízení, jeho vzdáleného sledování nebo vymazání veškerého obsahu. 
  • Až provedete všechny kroky výše, jděte na policii (v centru je velká stanice např. přímo u Pl. Catalunya, mapa). To proto, že zde budete fakt dlouho čekat (klidně i několik hodin), jelikož krádeže jsou tu na denním pořádku. Obecně barcelonská městská policie nemá moc dobré jméno – spousta lidí si stěžuje na to, že s nimi úředníci nejednali úplně hezky a ke spoustě případů se stavěli prý docela nedbale. 

Nevěřte zprávám, že se váš ukradený telefon našel!

Slyšel jsem, že nejvíce se v Barceloně kradou telefony. Ono to dává smysl – malá placka, která klidně může mít hodnotu několika desítek tisíc. A pokud není zaheslovaná, může nabízet jednoduchý přístup k mnohem vyšším částkám. 

Já osobně byl okraden ve čtvrti Raval, někdo mi vytáhl telefon z kapsy při čekání v obchodě. Naštěstí jsem tam měl několik stupňů ochrany, takže zloděj se do telefonu nedostal. Mohl ho zapnout, ale neprošel přes úvodní PIN a další hesla. 

Zloději jsou ale poměrně sofistikovaní, protože mi asi druhý nebo třetí den od krádeže, dorazila zpráva že můj telefon se našel! To bylo potom, co jsem na dálku označil telefon jako ukradený. 

Zpráva, která mi dorazila, se tvářila jakože byla odeslána od Applu. Na jejím konci byl odkaz, který mě vyzýval k přihlášení pomocí mého Apple ID, tedy zadání přihlašovacího jména a hesla. To prý abych zjistil, kde se můj iPhone nachází. Ačkoliv zpráva vypadala věrohodně, z odkazu na konci bylo jasné, že se jedná o podvod – nepamatuji si, jak adresa vypadala, ale rozhodně se nejednalo o oficiální web Applu.

V žádném případě neklikejte na odkazy, které vám přijdou a nikam nezadávejte žádné své údaje! To se jen zloději pomocí sociálního inženýrství z vás snaží vylákat údaje, pomocí kterých by mohli telefon odemknout a dostat se k jeho obsahu (který často má větší hodnotu jak samotné zařízení). 

Stejně tak se nesnažte zloděje chytit sami – i když jsem na dálku viděl, kde se orientačně můj Apple iPhone nachází (asi den dva byl jen 2 kilometry ode mě než se odmlčel), netroufl jsem si na to jít do nějaké bytové zástavy a tam zkoušel v záplavě bytů telefon najít. A i kdybych ho našel, je lepší, aby  na dveře zloděje zazvonila policie než vy. Nikdy nevíte, kdo vás za nimi bude čekat... 

Chytí barcelonská policie zloděje? 

Pravděpodobně ne. Co vím, denně jsou nahlašovány desítky případů krádeží ve městě a jen zlomek z nich se podaří vyřešit. 

Mně osobně když ukradli před pár lety telefon, ani jsem to na policii nehlásil. Věděl jsem, že by to k ničemu nebylo a já bych zbytečně část dovolené strávil čekáním na stanici a předem by to byl prohraný boj. 

Dneska už kvůli tomu incidentu nevyrážím bez cestovního pojištění, které mě kryje i v situacích jako je tato. Máte-li cestovní pojištění, nahlásit to musíte, protože policie vám dá protokol o celé události, se kterým můžete na pojišťovnu. Pojištění stojí pár korun a určitě se vyplatí. Rozumné nabízí např. Allianz, Axa nebo třeba ČSOB

Hlásit to má smysl i např. pokud vám ukradli doklady – potřebujete mít oficiální záznam o celé události. S protokolem od policie můžete např. na ambasádu, která vám vystaví doklady, na které se můžete vrátit domů do vlasti.

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články