Ztraťte se v bludišťovém parku ve čtvrti Horta – tohle budou milovat hlavně vaše děti!

Na severním okraji města, ve čtvrti Horta, najdete jeden z nejstarších parků ve městě. Ten je zajímavý mimo jiné tím, že je tu unikátní přírodní labyrint, v němž se můžete lehce ztratit na několik dlouhých desítek minut. Netřeba dodávat, že tohle budou milovat hlavně vaše děti…

Labyrintový park ve čtvrti Horta v Barceloně
Hlavní atrakce parku ve čtvrti Horta: přírodní bludiště

Labyrintový park (Parc del Laberint d’Horta) ve čtvrti Horta najdete tak trochu stranou mimo všechno dění ve městě. A ačkoliv jde o jeden z vůbec nejstarších umělých parků v Barceloně, turisti jej – podobně jako třeba bunkry v Carmelu – začali objevovat až několik let nazpět. Už to sice dávno není ten „hidden gem“, ale stále to stojí za návštěvu: za málo peněz nabízí poměrně hodně muziky.

Poznejte jeden z nejhezčích parků v Barceloně

Na vybudování parku pracoval italský architekt Domenico Bagutti, který jej navrhnul v roce 1791 jako místo odpočinku pro místní zámožnou rodinu Desvallů.

Labyrintový park ve čtvrti Horta v Barceloně
Některé místa v parku jsou bohužel nepřístupná. Toto je jedno z nich. 

Bagutti se rozhodl dohromady skombinovat překrásné zahrady spolu s fontánami a z vody udělat převažující element celého parku. Najdete tu totiž různé malé vodopády, potůčky, jezírka nebo kanály. To doplňuje výběr několika staveb, chrámů, soch a jeskyní, které na první pohled stylově můžou působit nesourodě, ale dohromady vše krásně funguje.

Jaké styly a slohy park kombinuje?

Je jich několik! Tak třeba letohrádek, který minete hned u vstupu do parku (a kam se bohužel bez průvodce nepodíváte), nese různé neogotické a neoarabské prvky. Kousek opodál narazíte na nádech Asie ve formě čínské brány. A pak je tu samotný park vzdávající hold především řecké a římské mytologii: od vstupní brány je to jen pár kroků k soše krále Mínoa vítajícího Thesea při příchodu na Krétu, ve středu parku je socha řeckého boha lásky Erose a kousek od hlavního schodiště busta Dionýsa. Pokud holdujete historii, rozhodně doporučuju vše prozkoumat!

Přímo uprostřed parku najdete již zmiňované bludiště, ve kterém se pohodlně ztratí velcí i malí. Na začátku do něj vejdete a pak se zhruba 10 – 20 minut (v závislosti na vašem orientačním smyslu) budete spolu s ostatními návštěvníky snažit najít cestu ven. Pokud máte obavu, že se odsud jen tak nevymotáte, doporučuji někoho vyslat na schody nad labyrintem a nechat se navigovat. A jestli sem zamíříte s dětmi, nezapomeňte vzít s sebou svačinu, protože tu strávíte hodně času... :-) 

Labyrintový park ve čtvrti Horta v Barceloně
Pokud máte špatný orientační smysl, je dobré mít na schodech parťáka, který vás bude po bludišti navigovat :-) 

Labyrintový park ve čtvrti Horta v Barceloně
V bludišti je fakt jednoduché se ztratit!

Jak se k parku dostat?

Park s labyrintem je sice mimo centrum, ale je poměrně dobře dostupný metrem: stačí dojet zeleným L3 metrem na zastávku Mundet. Jakmile z podzemky vylezete ven, stačí mít otevřené oči a sledovat cedule, které vás k parku dovedou.

Cesta k parku pěšky trvá asi 10 minut a je do menšího kopce.

Další tipy pro návštěvu labyrintového parku ve čtvrti Horta

  • Před vstupem do parku je stánek s občerstvením, posezení, dětské hřiště a několik laviček, kde si můžete v klidu pojíst svůj oběd nebo svačinu.
  • Ačkoliv přímo v parku je spousta travnatých ploch, piknik si tu raději nedělejte, oficiálně je to zakázané.
  • Kdybyste si náhodou v průběhu prohlídky parku potřebovali odskočit, v horní části parku najdete toalety – stačí sledovat schody ke chrámu. Bohužel ale zdejší záchody nebývají příliš udržované. 

Kolik to stojí, na jak dlouho to je a jaká je otevírací doba? 

Za vstup do parku dáte sympatických €2,23 pro dospělého a pro děti do 14 let pak €1,42.

Na návštěvu doporučuji vyhradit hodinu až dvě, podle toho, jak moc se chcete ztrácet v labyrintu. Park sám o sobě je docela malý (třeba v porovnání s parkem Güell) a dá se projít poměrně rychle. 

Otevřeno je každý den od 10:00 do 20:00 (Od listopadu do března se zavírá již v 18:00).

Park je možné navštívit bezplatně každou středu nebo neděli.

Video z bludiště v parku ve čtvrti Horta v Barceloně

Adresa: Passeig dels Castanyers, 1
Doprava: Metro L3, výstup na stanici Mundet, potom pěšky podle ukazatelů 
Otevírací doba:

Duben – řijen: 10:00 až 20:00
Listopad až březen: 10:00 až 18:00

Vstupné:

Dospělí: €2,23
Děti do 14 let €1,42
Každou středu a neděli je možné park navštívit bezplatně. 
Vstupenky jsou k dispozici pouze na místě a nedají se koupit online. 

Více informací: Domovská stránka parku

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.

💥 Nejnovější články