Vítězný oblouk v Barceloně: monumentální připomenutí světové výstavy

V Barceloně najdete spoustu památek, za které vděčíme různým světovým výstavám či jiným akcím: namátkou jmenujme třeba Magickou fontánu na Montjuicu, Kolumbův památník, krásná nábřeží a pláže, pavilón Mies van der Rohe anebo právě teď popisovaný Vítězný oblouk (Arc de Triomf). 

Tento barcelonský skvost je mementem Světové výstavy z roku 1888, kdy sloužil jako vstupní brána do celého areálu, který se po jejím skončení přetransformoval do hlavního městského parku (Parc de la Ciutadella).

Překrásná stavba od špičky modernismu

Pod jeho návrhem Vítězného oblouku v Barceloně je podepsán architekt Josep Vilaseca i Casanovas, jenž je považován za jednu z vůdčích osobností modernistického hnutí v Katalánsku vedle velikánů jako Antoni Gaudí, Lluís Domènech i Montaner nebo Josep Puig i Cadafalch.

Čím Vítězný oblouk zaujme? 

Jakmile sem dorazíte, pěkně si celou oblouk obejděte ze všech stran a koukněte, jak monumentálně tahle stavba v tzv. neomudejarském stylu působí.

Oblouk je vskutku impozantní: jeho rozměry jsou 30 × 28 × 12,5 metru a pokud se jej rozhodnete v detailu prozkoumat, objevíte v jeho horní části vyobrazená témata, která byla pro lidi v době světové výstavy aktuální: průmysl, zemědělství nebo třeba obchod. 

Oblouk stojí na široké promenádě lemované z obou stran palmami a velkým množstvím laviček.

Kolem oblouku v kteroukoliv denní či noční dobu můžete narazit na spoustu pouličních umělců, tanečníků a jiných lidí, kteří se vás budou svými kreacemi snažit upoutat. (Naše děti si oblíbily třeba bublináře – exisuje to slovo vůbec? :) – prostě lidi, co dělají velké bubliny, které děti mohou honit...)

Dávejte si taky pozor, ať do vás někdo nevrazí, protože tohle místo je díky svému povrchu populární také mezi místními skejťáky. 

Vzhledem k vysoké koncetraci lidí se tu rozhodně mějte na pozoru, abyste se nestali obětí nějakého kapsáře...

A asi nemusím dvakrát říkat, že celé tohle místo vypadá skvěle na fotkách, takže pokud v Barceloně lovíte momentky na svůj Instagram, tohle je místo, které nesmíte minout...

A pokud k Vítěznému oblouku zamíříte, neváhejte návštěvu spojit s již zmíněným městským parkem, nedalekou zoo nebo některým z muzeí, rozhodně to stojí za to! 

Jak se sem dostat?

K Vítěznému oblouku se dostanete snadno – z centra je to kousek pěšky anebo můžete dojet na stejnojmennou stanici metra (Arc de Triomf).

Adresa: Passeig Lluís Companys
Doprava: Metro L1 a L5, stanice Arc de Triomf
Otevírací doba: Nonstop

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články