Vlakem z Barcelony do přímořských letovisek

Jestli je něco, co ostatní evropské státy mohou Španělsku závidět, tak je to Středozemní moře. To totiž omývá podstatnou část jeho hranic a díky tomu je tato země vyhledávanou destinací pro turisty z celého světa. 

Nechce se vám cestovat a chcete si užít moře přímo v Barceloně? Koukněte na mého průvodce barcelonskými plážemi.

Dlouhodobě nejoblíbenější oblasti pro letní dovolenou u moře tak nabízejí místa na Costa Brava, Costa del Maresme nebo Costa Dorada. V každé z nich najdete krásné pláže, spousty hotelů či apartmánů, skvělou lokální kuchyni, přátelské lidi a obecně klasickou španělskou pohodu.

Mapa pobřeží Španělska s vyznačenou oblastí Costa del Maresme a Costa Brava
Mapa s hlavními turistickými oblastmi: Costa del Maresme a Costa Brava

Letoviska jako Calella, Santa Susana nebo Malgrat de Mar patří dlouhodobě k nejoblíbenějším v celém Španělsku a pokud byste se sem rádi podívali na vlastní pěst, poradím vám, jak se sem z Barcelony dostat jednoduše vlakem.

Jsou to právě vlaky společnosti Renfe, co dělá tato přímořská letoviska skvěle dostupná:

 • vlaky jezdí přímo z centra Barcelony
 • jsou součástí systému městské hromadné dopravy
 • jezdí od brzkého rána do pozdního večera
 • jezdí v krátkých intervalech – cca každých 30 minut
 • jsou moderní, pohodlné a tiché

Nečekejte ve frontách a nakupte lístky online

Pokud chcete ušetřit čas i nervy, doporučuju jízdenky na vlaky pořídit dopředu. Dálkové vlaky vyhledávám na webu Trainline, kde máte na jednom místě vlak i autobusy. To se hodí, pokud chcete cestovat z Barcelony do jiných španělských destinací. 

Přiletím do Barcelony letadlem, co dál?

Cesta většiny turistů cestujících k moři začíná na barcelonském letišti. Odtud se musíte vypravit do centra města. Jestliže rovnou pokračujete dál a Barcelonu máte jako přestupní stanici, doporučuji k dopravě do centra využít příměstský vlak anebo aerobus. Důvod je jednoduchý: máte značně usnadněný přestup na vlak, kterým budete dále pokračovat do vaší cílové destinace. Ano, pokud chcete z letiště k moři vlakem, budete muset minimálně jednou přestoupit. 

Dá se k moři dostat napřímo z letiště bez přestupu? Dá – do přímořských letovisek jezdí i dálkové autobusy několika společností (např. Sarfa, Sagales). Na tyto autobusy můžete nastoupit hned na letišti a vydat se například napřímo do Tossa de Mar, Calelly či jiných měst na pobřeží. Pro konkrétní jízdní řády a nákup jízdenek stačí navštívit uvedené weby, kde můžete cestu naplánovat. 

Cesta z letiště do centra

Pro cestu z letiště do centra můžete volit ze dvou možností: 

1. Příměstský vlak a výstup na stanici Barcelona-Sants
2. Aerobus jedoucí na Placa Catalunya, hlavní barcelonské náměstí

Veškeré další možnosti (kromě taxi) by s sebou nesly více přestupů.

Cesta z centra do letovisek na Costa del Maresme a Costa Brava

Všechna hlavní přímořská letoviska jako Malgrat de Mar, Calella nebo Blanes leží na sever od Barcelony. Tam se jednoduše dostanete vlakem společnosti Renfe s číslem R1 jedoucím do cílové stanice Maçanet-Massanes (jízdní řády). Alternativně můžete využít i linku RG1. 

Pro nástup na vlak Renfe R1 můžete v nejužším centru Barcelony využít tyto zastávky: 

Fotografie barcelonského vlaku firmy Renfe
Moderní vlaky Renfe spojují Barcelonu s přímořskými letovisky

Další zastávky vlaku Renfe R1

St. Adrià De Besòs, Badalona, Montgat, Montgat Nord, El Masnou, Ocata, Premià De Mar, Vilassar De Mar, Cabrera De Mar-Vilassar De Mar, Mataró, St. Andreu De Llavaneres, Caldes d’Estrac, Arenys De Mar, Canet De Mar, Sant Pol De Mar, Calella, Pineda de Mar, Santa Susanna, Malgrat de Mar, Blanes, Tordera, Maçanet-Massanes

Jak se dostat do Lloret de Mar a Tossa de Mar?

Lloret de Mar a Tossa de Mar jsou dvě oblíbená letoviska, která sice leží u moře, ale vlakem se do nich nedostanete – nevedou sem žádné koleje. Vlak R1, který vede z Barcelony po pobřeží, totiž za Blanes uhýbá do vnitrozemí. Pokud se tam chcete podívat, v Blanes musíte přestoupit na autobus.

Doprava autobusem do Lloret de Mar
Jakmile v Blanes vystoupíte z vlaku, jděte před nádraží, kde najdete navazující autobus s označením Lloret Estación (L69, jízdní řády). Ten vás pak během cca 30 minut doveze na autobusové nádraží v centru Lloret de Mar. Jízdenka na vlak je platná i na autobus. Případně můžete v Blanes přesunout do centra, odkud jezdí autobus L1 (jízdní řády).

Doprava autobusem do Tossa de Mar
Pokud chcete do Tossa de Mar, musíte taky z Blanes dojet do autobusové nádraží v Lloret de Mar. Tady přestoupíte na další autobus, který vás do vaší cílové stanice doveze.

Pro cestu doporučuji zakoupit kombinovaný lístek vlak + autobus, díky kterému se do těchto letovisek dostanete. Cena je od 4 do 9 euro v závislosti na tom, přes kolik dopravních zón pojedete.

Cesta z centra do letovisek na Costa Dorada

Směrem na jih od Barcelony leží oblast Costa Dorada, kam patří obíbená mořská letoviska jako třeba Sitges, Castelldefels, Tarragona nebo Salou, které je domovem oblíbeného parku PortAventura.

Všechna výše popsaná města jsou obsluhována opět vlaky Renfe. Koukněte se na linky Renfe R2S, R13, R16 nebo R17

Jízdní řády a vyhledávač spojení

I když jsem výše zmiňoval, že vlaky jezdí v krátkých intervalech a pravidelně, rozhodně doporučuju dopředu naplánovat, jak vám na sebe jednotlivé spoje budou navazovat, abyste se vyhnuli velkým prostojům na přestupu. 

Pro plánování můžete využít vyhledavač spojů na webu Renfe, kde stačí zadat výchozí a cílovou stanici. Viz příklad níže: 

Alternativně můžete pro plánování využít i web Rodalies

Jakou jízdenku potřebujete a kde ji nakoupíte?

V případě, že se do centra vydáte vlakem, máte možnost jízdenku do vaší cílové destinace zakoupit již na letišti – těsně před vstupem na nástupiště je automat, kde můžete zakoupit buď jednorázovou jízdenku na celou cestu, anebo speciální přestupní jízdenku T-casual. Pokud máte v plánu cestovat (např. výlet od moře do Barcelony), rozhodně doporučuji T-casual, protože vychází cenově výhodněji, než jednosměrná jízdenka.

Nákup jízdenky v automatu je intuitivní, nemusíte být ani nijak speciálně jazykově vybaveni – vše je jednoduché a doslova na pár kliků se dostanete k jízdence, kterou potřebujete. Pokud byste měli problém, nedaleko automatu většinou stojí vlakový zřízenec, který rád pomůže a poradí – poznáte ho podle barevné vesty. Jízdenku můžete zaplatit kartou nebo hotovostí. 

Můj tip: Pokud budete chtít koupit v automatu jízdenku v nějakém menším městě na pobřeží, vždy dorazte s časovou rezervou 15-20 minut. V sezóně je poměrně běžné, že se před automaty – především pak v ranních hodinách – tvoří dlouhé fronty. 

Při nákupu jízdenky T-casual si dopředu zjistěte, v jaké zóně se nachází vaše cílová stanice a dle toho ji zakupte na příslušný počet zón. V případě většiny přímořských letovisek se většinou jedná o zónu 4 nebo 5. Více vám napoví stránka se seznamem zón.

Pokud budete cestovat pouze jednou vlakem tam/zpět, zvažte namísto T-casual pořízení jednorázové, neintegrované jízdenky na místní vlaky – ta platí pouze na vlaky a nic jiného. K dispozici je několik typů a najdete je vypsané na webu Rodalies

Ceny jízdenek na vlak

Cena je vždy závislá od počtu zón. Na webu najdete hezkou aplikaci, která vám pomůže určit, jakou jízdenku potřebujete – jednoduše zadáte odkud kam chcete jet a dozvíte se, jaký počte zón musíte zakoupit. 

 • 1 zóna: €2,40
 • 2 zóny: €2,80
 • 3 zóny: €3,85
 • 4 zóny: €4,60
 • 5 zóny: €5,50
 • 6 zóny: €6,95

Obecně ceny za místní jízdné jsou přijatelné, např. cena jednorázové jízdenky z letiště do Calelly vyjde na 5,5 euro (protože se nachází v zóně 4). Děti mladší 4 let za jízdné neplatí. 

Interiér vlaku Renfe
Interiér vlaku Renfe

V čem se liší zdejší systém oproti tomu v ČR?

Zatímco u nás můžete bez jízdenky směle na nástupiště a když máte odvahu, tak i do vlaku, ve Španělsku je to trochu jinak. Volnému přístupu na nástupiště většinou brání turniket, přes který musíte projít a protáhnout jím svou jízdenku. Pokud je platná a vše je v pořádku, normálně vás to pustí dál. Pokud není, máte smůlu... 

Díky výše popsanému mechanismu ve vlacích většinou nenarazíte na klasické průvodčí, jak jste zvyklí z ČR. Nicméně důrazně doporučuji jízdenku schovat i po projití turniketem a nikam ji nevyhazovat. Občas se totiž stane že ve vlaku anebo na výstupu můžete narazit na revizora, jemuž je třeba se jízdenkou prokázat. 

Více o vlacích Renfe a možných výletech můžete najít na samostatném webu https://renfe.webnode.cz/

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články