Navštivte nádherný park Güell, budete ohromeni! 

Nádherný park Güell plný kamenných skulptur, zeleně a květin si u Gaudího objednal hrabě Güell, který chtěl na okraji Barcelony vystavět rozsáhlé zahradní město. Přestože původní plán nakonec naplněn nebyl, neubralo to tomuto poklidnému místu na kráse. Naopak – dnes je tento park zapsán na seznam památek kulturního dědictví  UNESCO a těší se velkému zájmu návštěvníků směřujících do Barcelony. 

Park jako z pohádky

Hned u hlavního vchodu na Carrer Olot vás upoutají dvě menší budovy, které vypadají jako z pohádky – první vám připomene slona zvedajícího chobota a ta druhá houbu. V jejich architektuře se zračí typický Gaudiho rukopis: stylové věžičky, hra s oblouky, mozaikovitá práce a barevnost.

Následně můžete vyjít po krásně zdobeném schodišti (jak jinak než typickou barevnou mozaikou), vyfotit se na zvlněné lavičce se sochou ještěra (mimochodem jedním ze symbolů Barcelony) a pokračovat nahoru do úchvatného sálu Sto sloupů, ve kterém vám odpočinek zpříjemní živá hudba. Podle původních plánů Gaudiho zahradního města na tomto místě měl fungovat trh a zdejší dórské sloupy měly prodejců poskytnout ochranu v horkých letních dnech. 

V parku stojí mimo jiné Gaudího muzeum umístěné v malém domku uprostřed parku, kde sám architekt nějakou dobu žil. Celá scenérie se vyznačuje nevídanou barevností a vyzařuje nesmírný optimismus a klid. 

Z horní plošiny parku je navíc krásný výhled na město i moře.

Ačkoliv se to nezdá, výlet do tohoto parku může zabrat klidně celé dopoledne či odpoledne, pokud chcete. Je tu totiž spousta míst, cestiček a zákoutí, které můžete objevovat. 

Do parku můžete zadarmo, ale ta nejlepší část je placená

Přístup do parku je buď placený nebo zdarma v závislosti na tom, kam se chcete podívat. V minulosti o tom, zda má být vstup do parku placený, byly vedeny bouřlivé debaty a nakonec od října 2013 je turisticky nejatraktivnější část parku placená - vstup pro dospělého vás vyjde na €10, děti do 6 let mají vstup zdarma. 

Můj tip, jak navštívit placenou část zadarmo: Přivstaňte si a přijďte hodinu před oficiálním otevřením v 8:00 – vstup do parku pak nemusíte platit. To samé platí hodinu po oficiálním uzavření parku. Lepší je ale to ráno, protože večer už může být tma a moc byste z návštěvy neměli.

Vaše ohlasy na tento tip: "Opravdu fungoval i ranní nezpoplatněný vstup do parku Guell, čemuž jsem moc nevěřila, ale i tak mi připadalo pěkné si ráno přivstat a užít si procházku bez houfu turistů a prodavačů všeho možného...a stálo to za to:-)" – Lucie P.
– Volný vstup popsaný v tomto tipu byl před nedávnem zrušen s ohledem na zamezení šíření koronaviru. Třeba se to v budoucnu obnoví... 

V placené části najdete všechna ta krásná místa z fotek, v bezplatná části je "obyčejný park plný stromů". 

Počet návštěvníků parku je limitován na 400 lidí za půl hodiny, takže určitě doporučuji pořídit lístek dopředu nebo alespoň vyrazit dostatečně brzo, abyste se vyhli největšímu náporu a nemuseli dlouho čekat ve frontě. 

Lístek se dá pořídit online a je běžné, že ty nejžádanější ranní časy bývají na následující týden poměrně přebrané... 

Jak se dostat do parku? 

Pokud máte dopředu koupenou vstupenku, nejrychleji se do parku dostanete za použití metra L4. S tím stačí dojet na stanici Alfons X, odkud každých pár minut vyjíždí speciální kyvadlový Bus Güell. Autobus vás k parku (a zpět) doveze zdarma za necelých 15 minut. 

Cesta běžným autobusem MHD
Pokud vstupenku nemáte a nebo se tam chcete dostat jinak, dá se využít některá z autobusových linek (H6, D40, 24, V19). Ty většinou vyjíždějí nebo staví z centra města (Pl. Catalunya). Autobusem pak stačí dojet na zastávku Travessera de Dalt, odkud je to do parky asi 10 minut pěšky. Doporučuji cestu od Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntaya, kde můžete pro cestu na kopec využít eskalátory. Bez nich se trochu zapotíte. 

Do parku vás samozřejmě dovezou i turistické autobusy. Ty mají zastávku přímo před vchodem, takže jestli máte turistickou kartu, máte vyhráno a nic nemusíte řešit. 

Cesta metrem
V případě, že chcete pro přiblížení k parku využít metro, stačí dojet na stanici Vallcarca nebo Lesseps (zelené metro L3). Cesta pěšky nahoru trvá asi 20 minut. Pro cestu nahoru můžete využít eskalátory. Při cestě z metra Lesseps jsou na Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya, při cestě od metra Vallcarca je dobré jít směrem k Baixada de la Glòria a pak taky na Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya.

Adresa: Carrer d’Olot, Barcelona
Doprava: – metro L3 (výstup na Vallcarca nebo Lesseps), potom pěšky
– metro L4 (výstup na Alfons X, odtud autobus (Bus Güell, zdarma se vstupenkou)
– autobus H6, D40, 24, V19 (výstup na Trav. de Dalt), pak pěšky
Otevírací doba:

Jaro - léto
8:00 – 21:30

Podzim - zima
8:30 – 18:15/19:00

Vstupné:

Dospělí €10, děti do 6 let zdarma, 7-12 let a senioři nad 65 let €7
Nákup online: Základní vstupnéProhlídka parku Güell s průvodcem

Více informací: https://parkguell.barcelona/en

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.