Průvodce zábavním parkem PortAventura ve Španělsku (2023)

Máte-li na návštěvu Barcelony trochu víc dní, rozhodně doporučuju prozkoumat krásy okolních míst a měst. Jednou ze zastávek pro vás může být i zábavní park PortAventura. Vzhledem ke své poloze je tohle ideální místo na jednodenní výlet z Barcelony (či jiné části Španělska). 

Fotografie z parku PortAventura
Zábavní park PortAventura si užijete nejvíce s dětmi, ale i když je nemáte, rozhodně se máte na co těšit...

Co v článku o parku PortAventura najdete? 

Co je PortAventura World a kde se nachází? 

Mexický svět v PortaventuraPortAventura (tzv. Přístav dobrodružství) World je zábavní park, který najdete na jihu Katalánska u městečka Salou, nedaleko Tarragony. Funguje od roku 1995 a podle řady odborných hodnocení jde o jeden z nejlepších parků svého druhu v Evropě (např. deník The Times ho zařadil na druhé místo). Tento lunapark nabízí na 100 skvělých atrakcí pro malé i velké a můžu vám garantovat, že jeden den na návštěvu vám bude připadat málo…

Máte-li děti, je tohle jasná volba při cestě do Španělska. Všem ostatním určitě návštěvu doporučuji zvážit, protože pokud budete mít na váš výlet do Barcelony víc dní (např. týden), byla by škoda si nepůjčit auto nebo nesednout na vlak a nevypravit se na jih od Barcelony, kde tento unikátní zábavní park najdete.

Hlavní a největší část komplexu PortAventura World tvoří PortAventura Park, který se dělí na šest základních tematických zón:

6 různých světů = spousta dobrodružství pro vás i vaše děti

Samotný park PortAventura je rozdělen na šest základních tématických zón: 

 • Středomořský svět
 • Polynésie
 • Čína
 • Mexiko
 • Divoký západ
 • SesamoAventura – svět s postavičkami ze známého pořadu Sesame Street

Kromě parku PortAventura se v areálu PortAventura World rozkládají další 2 tematické parky:

 • Ferrari Land – zábavní park pro milovníky italské motoristické značky
 • PortAventura Caribe Aquatic Park – vodní zábavní park v karibském duchu

Jaké zóny, světy a atrakce v parku PortAventura najdete? 

Středomořský svět

Zábavní park Portaventura - Mediterránia
Ukázka ze středomořského světa v parku PortAventura

Zónou Mediterrània ve stylu typického přístavního města v Katalánii do parku vcházíte. Probíhá zde uvítací show Welcome, představení Sésamo Parade a Sésamo Parade Special Light a řada dalších zábavních vystoupení na jezeře. Kromě mnoha obchůdků a restaurací se tady řítí vozíky horské dráhy Furius Baco, která byla v době svého otevření (2007) nejrychlejší v Evropě. Dále se odsud můžete svézt loďkou z přístaviště Port de la Drassana nebo úzkokolejným vláčkem Estació del Nord do dalších částí parku.

Polynésie

Zábavní park Portaventura - Polynésie
Ukázka ze světa Polynésie v parku PortAventura

V klidnější části Polynesia stojí za vidění celá řada vystoupení jako Aves del Paraíso s papoušky a jinými exotickými ptáky, Aloha Tahití prezentující tradice Pacifiku nebo taneční Pareos en Bora Bora v restauraci. Vodní tobogán Tutuki Splash vás proveze zákoutími spícího vulkánu a spoustu legrace zažijete také na houpačce pirátskou lodí Kontiki.

Čína

Zábavní park Portaventura - China
Tématickému světu Čína dominují dvě obří horské dráhy

Největší plochu parku PortAventura World zabírá část China, jejíž osou je stezka ve stylu Velké čínské zdi. Tahákem této části jsou dvě velkolepé horské dráhy Shambhala a Dragon Khan, které svého času bořily evropské rekordy. Dragon Khan se proslavil nejvyšším loopingem a největším počtem otoček (8). Shambhala se stala evropskou nejrychlejší (134 km/h) i nejvyšší (76 m) dráhou a zároveň zahrnuje nejdelší klesání (78 m, z toho 2 m v podzemí). Kdo zbožňuje adrenalin, neměl by váhat! 

Mexiko

Zábavní park Portaventura Mexiko
Ve světě Mexiko se budete cítit jako Indian Jones

V zóně México se ocitnete v dobách před objevením amerického kontinentu Kryštofem Kolumbem. Vysoko (115 m) nad ostatními atrakcemi se tyčí věž Hurakan Condor, ze které se na sedačce budete dolů řítit takřka volným pádem rychlostí 115 km/h – rozhodně nic pro slabé povahy. Horská dráha El Diablo Tren de la Mina vás vezme na dobrodružství středoamerickou krajinou, El Secreto de los Mayas je velké zrcadlové bludiště a skvělou jízdu si užijete i na kolotoči Yucatán. Největší místem pro pořádání vystoupení v celém parku je Gran Teatro Maya.

Divoký západ

Zábavní park Portaventura Divoký západ
Divoký západ v parku PortAventura vás přenese mezi kovboje a lupiče

Jak už název napovídá, sekce Far West (Divoký západ) – plochou nejrozlehlejší v celém parku – připomíná městečko jako z filmového westernu. Je to místo dřevěné horské dráhy Stampida, třetí největší v celém areálu. Většinu její trasy projíždí dvojice souprav vozíků souběžně vedle sebe, v dětské variantě se jmenuje Tomahawk. Kromě ní se můžete povozit na vodní dráze Silver River Flume a raft Grand Canyon Rapids vás přenese za krásami americké přírody.

SésamoAventura

Zábavní park Portaventura SesamoAventura
Nejmenší návštěvníci si oblíbí svět s postavičkami z populárního seriálu Sezame, otevři se.

Vaše děti si určitě zamilují svět SésamoAventura. Ten je inspirovaný americkým televizním pořadem Sesame Street (Sezame, otevři se). Nebudou vědět, co vyzkoušet dříve – zdali horskou dráhu Tami Tami, roztomilou jízdu CocoPiloto, volný pád El Salto de Blas ovládaný vlastní silou nebo třeba detektivní pátrání Street Mission. A samozřejmě, že nechybí ani vystoupení Bohouška, ptáka Buka, žabáka Kvaka a dalších postaviček z televizní obrazovky.

Čím dříve sem vyrazíte, tím lépe...

Jak padlo v úvodu, na návštěvu doporučuju vyhradit nejméně jeden celý den a vypravit se sem co nejdříve to půjde. Park otevírá své brány v 10 hodin ráno a v mimosezóně zavírá v 18:00 a v sezóně zde pak můžete zůstat až do 23:00. 

V prostorách parku samozřejmě najdete vše, co byste mohli během své návštěvy potřebovat: je tu spousta míst, kde se dá najíst (napočítal jsem přes 20 různých restaurací, kde se nají i ti, co mají různé intolerance, např. na lepek), najdete tu obchody, toalety, odpočívací místa a dokonce hotely – tj. pokud byste si park chtěli pořádně užít (upřímně: za den nemáte šanci vidět zdaleka vše, co park nabízí...), můžete si zabookovat noc v některém z hotelů v rámci parku. Pokud tak uděláte, máte do něj neomezený vstup. Vzhledem k tomu, že cena za noc začíná za €100 / pokoj, není to vůbec špatná nabídka...

Kolik to stojí a jak pořídit vstupenky do parku PortAventura?

Park je v provozu celoročně s přestávkou od ledna do března (přesnou otevírací dobu si ověřte tady).

Vstupenku koupíte na místě kdykoliv během otevírací doby nebo online. Základní kategorie vstupenek zahrnují:

 • jednodenní za €40 – dostupná také včetně varianty vstupu do dvou parků, tj. např. PortAventura World + Ferrari Land
 • vícedenní: dvoudenní za €62 či třídenní za €86 – vzhledem k rozloze parku to docela dává smysl...
 • noční za €32 – vstup do parku po standardní denní době – večer je spousta zajímavých představení s ohněm
 • s dopravou vlakem za €53 – vstupenka společně se zpáteční jízdenkou vysokorychlostním vlakem AVE či regionálním vlakem Rodalies (v závislosti na tom, kde ve Španělsku jste)

Speciální vstupenky jsou tzv. „předbíhací“ (Express Pass, skip-the-line) a celoroční – Gold Pass (do parku PortAventura), Premium Pass (do parků PortAventura a Caribe Aquatic Park) a Platinum Pass (do všech tří parků). Kromě toho se vyplatí sledovat promo akce na sociálních sítích PortAventura World, které park často organizuje.

Horská dráha v parku Portaventura
Park PortAventura nabízí hned několik obřích horských drah

Jak se dostat do parku PortAventura? 

Cesta autem

Pokud se do parku PortAventura chcete podívat autem a směřujete sem z Barcelony, připravte se na cestu trvající cca hodinu a půl. Nejkratší trasa má cca 110 km a vede po silnicích C-32 (zde se platí mýto, více viz tarify) a AP-7 (silnice bez mýta). Pokud máte hluboko do kapsy a nechcete platit mýto, dá se celá cesta do PortAventura autem absolvovat pouze po silnici AP-7. Vše si prodloužíte cca o 15 kilometrů a také se ochudíte o výhledy na moře, protože první placená trasa vede podél pobřeží. 

Nemáte-li v Barceloně své auto, můžete si jej půjčit za rozumné peníze v některé z půjčoven (moje dojmy). 

Cesta vlakem

Do PortAventura se dá samozřejmě dojet i hromadnou dopravou. Jedním z nejpohodlnějších způsobů, jak se sem vypravit, je vlak. Můžete na něj nasednout přímo v v centru Barcelony, na stanici Barcelona-Sants. Tady musíte hledat vlaky linky R17, které směřují do stanice Salou – PortAventura. Tento vlak vás doveze do cílové stanice bez přestupu. Případně se můžete dopravit do Tarragony (linky R14, R15, R16) a zde přestoupit na R17 nebo RT2. 

První ranní spoj vyjíždí v 6 hodin ráno, ale vzhledem k tomu, že park otevírá až v 10:00, doporučuji spíš vlak, co jede v 8:30. Ten vás doveze do Salou bez přestupu. Z konečné stanice je to do parku cca 10 minut pěšky.

Více vám napoví mapa linky R17 se všemi zastávkami, viz níže. 


Linka vlaku R17 v Barceloně–klikni pro zvětšení

Na webu či pokladně vlaku ve městě můžete zakoupit buď klasickou vstupenku, nebo některý z balíčků od Rodalies. Ty v sobě obsahují dopravu a také vstup do parku. Cena je cca kolem 50 euro pro dospělé, o 5 euro levnější je to pro děti. 

Video z cesty vlakem do parku PortAventura

Cesta autobusem

V rámci promo akcí pořídíte zvýhodněné vstupenky včetně dopravy autobusem přímo na webu parku. Oficiálním dopravcem je Julià Travel, u nichž můžete pořídit zpáteční lístek společně se vstupenkou za cca 70 eur (dospělí)

Jinak se můžete samozřejmě z Barcelony vypravit do Salou, kde se park nachází, normální hromadnou dopravou. Jezdí sem např. společnost Plana z Passeig de Gràcia (zastávka je před Casa Batllo) nebo z letiště El Prat, od terminálu 1.

Co doporučuju pro cestu do PortAventura? 

Pokud nemáte ve Španělsku vlastní auto, nejlepší volbou podle mě je jednodenní zájezd právě s Julià Travel. V ceně je: 

 • Cesta komfortním autobusem z centra Barcelony do parku a zpět
 • Celodenní vstup do parku (všechny světy)
 • Možnost navštívit některou ze 40 atrakcí nebo vidět některé ze 100 představení, které tu jsou každý den

Více informací o tomto balíčku >>>

Adresa: PortAventura World, Av. Pere Molas, Tarragona, Španělsko
Doprava: Viz výše: auto, vlak autobus
Otevírací doba: Otevřeno celoročně, nepravidelně leden–březen; 10:00–18:00 (mimo sezóna), 10:00–23:00 (sezóna); více informací na webu
Vstupné:

Dospělí: jednodenní od €40, noční od €32, dvoudenní od €,66 třídenní od €86
Děti/senioři: jednodenní od €35,  noční od €28, dvoudenní od €58, třídenní od €75
(Cena "od" protože v sezóně jsou lístky o pár euro vyšší než mimo sezónu).

Nakoupit lístky >>>

Více informací: portaventuraworld.com/en

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články