Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Cesta z barcelonského letiště do centra

Barcelonské letiště (Aeropuerto de Barcelona) se nachází nedaleko městečka El Prat de Llobregat, které leží asi 20 kilometrů směrem na jih od Barcelony. Někdy se proto v případě tohoto letiště můžete setkat s označením Aeropuerto El Prat nebo Barcelona–El Prat Josep Tarradellas Airport.

Chystáte se do Barcelony, ale máte letenku do vzdálenější Girony (GRO)? Přečtěte si můj článek o tom, jak se dostat z letiště v Gironě do Barcelony

Samotná cesta z letiště do centra vám zabere přibližně přibližně 30 - 40 minut v závislosti na zvoleném dopravním prostředku a aktuální hustotě provozu. 

Do centra Barcelony se z letiště můžete dostat následujícími dopravními prostředky: 

Je Barcelona vaší přestupní stanicí? Poradím, jak se dostat na autobusové nádraží Barcelona Nord nebo vlakové nádraží Barcelona-Sants, abyste mohli dál do vnitrozemí. 

Cesta metrem

Metro vedoucí z letiště v Barceloně do centra města je relativně nové – linka označená jako L9 Sud byla otevřena v únoru 2016 a můžete se díky ní dostat z obou barcelonských terminálů pohodlně až do centra města za nějakých 20 minut.

V pracovní dny jezdí metro co 7 minut, o víkendech jsou intervaly trochu delší. Zajímavostí je, že vlaky jedoucí na této lince jsou zcela autonomní - nemají žádného řidiče.

Jedna jízda metrem z letiště do centra vás vyjde na €5.15, jízdenku koupíte v automatu přímo na letišti nebo přes mobilní aplikaci

Pozor, na lince metra neplatí standardní jednorázové jízdenky barcelonského dopravního podniku a ani výhodná jízdenka T-Casual. Na toto metro musíte zakoupit speciální jízdenku (tzv. Airport ticket), nebo musíte mít některou z turistických karet (Hola Barcelona nebo Barcelona City Card).

Narozdíl od ostatních typů dopravy metro nestaví v úplném centru města (tj. stanice Pl. Espanya nebo Passeig de Gracia). Nejbližší stanicí pro výstup blízko centra je stanice Europa Fira. Z ní můžete pokračovat dál jinou linkou metra nebo autobusem.

Ačkoliv je tedy metro pro dopravu z letiště do širšího centra Barcelony nejrychlejší, vždy je třeba zvážit, zda se vám to časově vyplatí i s tímto přestupem. Pokud ne, zvolte jiný typ dopravy.

Více o nové lince napoví následující video. 

Provozní doba metra

Pondělí–čtvrtek: od 5 hodin ráno až do půlnoci
Pátek: od 5 hodin ráno do 2 hodin v noci
Víkend: od 5 hodin v sobotu ráno, celý den až do nedělní půlnoci

Cesta vlakem

Pokud se rádi cestou koukáte z okna a nechcete být celou cestu pod zemí, mým tipem je jednoznačně příměstský vlak. Ten je jednak levný (jedna cesta vyjde na €4,50, příp. na cca €1,1 při nákupu jízdenky T-Casual) a taky v porovnání třeba s autobusem pohodlnější. Na druhou stranu – na rozdíl třeba od metra – jsou jeho odjezdové intervaly delší: vlak z letiště jezdí dvakrát do hodiny, každých 30 minut, takže pokud vám vlak ujede, budete muset docela dlouho čekat. 

Stanice vlaku se na letišti nachází u terminálu 2 – pokud přiletíte na terminál 1 (např. odlety z Prahy s Vueling nebo ČSA), můžete se na ten druhý dopravit bezplatným letištním autobusem zelené barvy. Přímo na terminal 2 přistává z Prahy např. společnost Ryanair. 

Abyste se dostali na nástupiště, stačí dojít k východu z terminálu – těsně před opuštěním budovy po levé straně najdete eskalátory, které vás dopraví k dlouhému koridoru vedoucímu až na nástupiště. Tam si také můžete zakoupit v automatu jízdenku (doporučuji již zmíněnou T-Casual). Pokud byste s nákupem měli problém, vždy je v těsné blízkosti nějaký zaměstnanec dopravního podniku v barevně označené vestě, který vám ochotně pomůže. To se hodí, protože zdejší automaty nejsou na začátku příliš pochopitelné, i když si změníte jazyk např. na angličtinu.  

Vlak Renfe na barcelonském letišti
Pohled z nástupiště při čekání na vlak Renfe, napravo je vidět koridor vedoucí od letiště.

Vlak z letiště nese označení Renfe R2 Nord a je začleněn do barcelonského přepravního systému. Pro vás to znamená to, že pokud si koupíte jízdenku T-Casual na 10 jízd, můžete cestovat i dále, například metrem nebo tramvají až do své cílové destinace (více o cestování po Barceloně). První vlak z letiště vyjíždí v 5:42, poslední v 23:38. Vlaky z letiště do centra jezdí co půl hodiny – pokud spěcháte a nechcete se někde zaseknout, zvolte raději aerobus nebo taxi. 

TIP: Odjezdy vlaků Renfe R2 z letiště do centra (a naopak) najdete na webu barcelonského letiště

Až budete z vlaku chtít vystoupit, nejblíže centra jsou stanice Estacio Sants a Passeig de Gracia, kde můžete pohodlně přestoupit na metro a pokračovat ve vaší cestě. O aktuální a příští stanici jste ve vlaku i v metru vždy informování hlášením, takže se nemusíte bát, že byste to minuli. Kromě něj tu jsou k dispozici i informační obrazovky. 

Vlak z barcelonského letiště
Příměstský vlak jedoucí z letiště do centra Barcelony - o následující stanici máte vždy přehled díky obrazovce. 

Cesta autobusem MHD

Autobusy městské hromadné dopravy (TMB) mají zastávky před oběma terminály letištní budovy. Jedna cesta do města vás vyjde na €2,40 (zpáteční €4,80). Jízdenku si koupíte přímo od řidiče, příp. v automatu na letišti.

Cesta autobusem z terminálu 1 do centra Barcelony zabere zhruba 50 minut, případně o 10 minut méně při cestě z terminálu 2. Hodně záleží na tom, jaká je daný den dopravní situace - někdy se autobus do centra může dostat rychleji. 

Do města jezdí autobus číslo 46 (seznam zastávek) od 5:30 ráno do 23:50 večer. Autobusy jezdí v častých intervalech a zastávka je v prostoru před letištní halou. Doporučuji vystoupit na Placa Espanya, odkud můžete dál pokračovat metrem či jiným autobusem. Svou cestu můžete naplánovat na webu TMB, kde jsou k dispozici jízdní řády. 

Pokud přiletíte v noci (cca po 22.00), hledejte autobus s číslem N17 (terminál 1) nebo N16 (terminál 2). Jezdí každých 20 minut až do rána. Cestu můžete opět naplánovat online.

Cesta letištním autobusem (aerobusem)

Pokud si chcete dopřát většího komfortu, připojit se na Wi-Fi a být ve městě rychleji než klasickou MHD, jeďte aerobusem. Jede přímo z letiště do centra bez zastávek a jeho cena je €5,90 (zpáteční s platností 9 dní vyjde na €10,20).

Aerobus staví před obchodním domem El Corte Inglés na Placa Catalunya, odkud je to jen pár kroků na metro či jiný autobus. 

Cesta autobusem běžně trvá cca 30-35 minut. 

Aerobus je provozovaný soukromou dopravní společností a jeho zastávky najdete přímo u východu z obou terminálů. Jízdenku můžete zakoupit buď online nebo na nástupišti u řidiče. Na autobus nelze využít standardní jízdenky MHD (tj ani T-Casual).

Provozní doba aerobusu:

Letištní autobus je v provozu celý rok, tj. jezdí 365 dní včetně neděl i svátků podle níže uvedeného schématu. Ten je platný pro odjezdy z terminálu T1 barcelonského letiště do cílové stanice na Pl. Catalunya. 

 • Od 05:35 do 07:20 jezdí každých 10 minut
 • Od 07:30 do 22:20 jezdí každých 5 minut
 • Od 22:25 do 01:05 jezdí každých 10 minut

>>> Online nákup jízdenky na Aerobus zde

Cesta z letiště taxíkem

Taxi můžete chytit v podstatě kdykoliv před letištní budovou – v kteroukoliv denní či noční dobu tu najdete naštosovány desítky žlutočerných aut, která vás odvezou do centra Barcelony za cca €30 (Minimální sazba, pod kterou se při cestě z letiště nedostanete je €20).

Pokud chcete mít dopředu někoho domluveného a znát cenu, stáhněte si aplikaci jako např. Cabify. To je jedna z mála "mobilních taxislužeb", které ve městě fungují. Až do ledna 2019 tu působil i Uber, ale kvůli přísným regulím ze strany města nakonec přestal své služby v Barceloně nabízet. 

Ačkoliv je taxi nejdražší ze všech možností, někdo si rád za pohodlí připlatí. Narozdíl od Prahy se nemusíte bát, že by vás někdo okradl - barcelonští taxikáři jsou poctiví. Sazby taxikářů najdete jako u nás napsané přímo na autě a před nástupem se je vyplatí prostudovat.

Více o taxi v Barceloně najdete v článku věnovaném cestování po městě.

Taxi na Barcelonském letišti

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.