Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Přírodní park a klášter Montserrat

Jestli je mimo centrum Barcelony nějaká památka, kterou byste měli vidět, je to dozajista více jak 1 000 let staré opatství a poutní klášter Montserrat. Ten se nachází ve stejnojmenném horském přírodním parku severozápadně od Barcelony. Více vám o tomto krásné místě napoví následující video.

Nejvyšší vrchol pohoří Montserrat se jmenuje Sant Jeroni a nachází se ve výšce 1236 m.n.m.

Pokud podniknete cestu na vrchol, můžete se pokochat úžasnými výhledy, prozkoumat zmíněný klášter, místní přírodu nebo přilehlé muzeum s archeologickými a uměleckými sbírkami.

Samotná cesta není nijak náročná a zvládnou ji i méně fyzicky zdatní turisté, přesto však doporučuji na výlet vyhradit minimálně celý den z vašeho pobytu.

V článku se dočtete o těchto tématech:

Obrázek pohoří a parku Montserrat

Krátce o historii kláštera

Zdejší klášter v horách patří k nejvýznamnějším náboženským památkám v celém Katalánsku. Stará tradice praví, že každý věřící sem musí alespoň jednou za život podniknout noční výlet, aby zde ráno mohl sledovat nádherný východ slunce. 

Montserrat měl svůj náboženský význam i před vznikem křesťanství, kdy na vrcholu hory existovala svatyně zasvěcená Venuši, kterou postavili Římani. Vůbec první textová zmínka o klášteru na vrcholu pochází z roku 888. Podle ní byla stavba započata roku 880 a prvními obyvateli byli mniši - poustevníci. Ti zde kromě kláštera vybudovali a následně i obývali několik pousteven. 

Zázrak spojený s Montserratem přišel o nějakou dobu později - ve 12. století zde byla nalezena Černá Madona. Díky tomu se místo stalo cílem poutníků z celého světa. Mezi nimi nechyběl například papež Benedikt XIII., Kryštof Kolumbus, Miguel de Cervantes nebo celá plejáda španělských králů a jiných prominentů. 

Klášter v současné podobě existuje teprve od 19. století, protože ten původní byl zničen napoleonskými vojsky a následně znovu vybudován místním řádem Benediktinů. 

Obrázek kláštera na vrcholu Montserrat

Co je k vidění na vrcholu?

Jakmile dorazíte na vrchol, můžete si projít celé opatství, klášter i baziliku a obdivovat krásnou goticko-renesanční architekturu a dozvědět se více o tom, jakou roli má zdejší klášter v bohaté katalánské historii.

Vůbec nejzajímavější zde je socha Černé Madony, o které pověst praví, že s ní benediktýnští mniši nemohli pohnout a proto kolem ní vystavěli klášter.

Každý den od 13.00 v klášteře můžete slyšet vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania de Montserrat, který patří k jedněm z nejstarších v Evropě. 

Kousek od kláštera staví i dvě zubačky, které vám odhalí něco více ze zdejších krás - jedna vás doveze k jeskyni Santa Cova Pozor, zubačka Santa Cova je od roku 2019 zavřená do neurčita. V té podle starých pověstí pastýři našli původní obrázek Černé Madony. Druhá zubačka vás vyveze nad město, do výšky 1 100 metrů, odkud si z vrcholu Sant Joan můžete dopřát ještě lepší pohled na široké okolí. Zubačky máte zdarma, pokud máte některý z níže zmíněných kombinovaných lístků. V opačném případě je třeba za každou zaplatit. Výhled určitě doporučuju, stojí to za to! 

Obrázek zubačky jedoucí na Montserrat

Muzeum katalánské kultury na Montserratu

Více o historii kláštera a katalánské kultuře obecně se můžete dozvědět v muzeu, které je součástí opatství. Jestli jste milovníkem umění, rozhodně to stojí za návštěvu, jelikož tu najdete díla velikánů jako byl např. Monet, Degas, Picasso nebo Dalí. Muzeum je otevřené každý den od 10.00 do 17.45 a vstupné vyjde na € 7. Na webu muzea se dají zakoupit vstupenky online, což doporučuji, protože se tak díky tomu vyhnete frontám. To je ale i obecná rada pro návštěvu Montserratu – přivstaňte si, dorazte co nejdříve to jde, abyste se vyhnuli davům turistů a vše si vychutnali v co nejlepší atmosféře. 

Pokud byste se rádi na Montserrat podívali s průvodcem a nechcete nic zařizovat, můžete na webu Barcelona Turisme zakoupit za cca €50 jednodenní autobusový výlet. V ceně je i vstup na výstavu nahoře na Montserratu a ochutnávka tradičních katalánských likérů. Ukázat přehled výletů na Montserrat >>>

Jak se dostat na vrchol Montserratu? 

Před cestou byste si měli rozmyslet, zda se až ke klášteru chcete nechat vyvézt, nebo jej raději zdoláte hezky pěšky. Podle toho totiž pak můžete zakoupit příslušný lístek na vlak.

TIP: Časy odjezdů vlaků zjistíte na webu barcelonských drah – stačí vyplnit výchozí stanici Pl. Espanya, cílovou Monistrol de Montserrat a vybrat datum výletu.

Vlakem a pak pěšky

Pokud se nacházíte v centru Barcelony, není nic snazšího než vyrazit na nádraží na Pl. Espanya. Tady zakupte jízdenku do stanice Monistrol de Montserrat. Zpáteční lístek pro dospělého vyjde na €10,50 (FGC Billet Senzill 2 en 1, zóna 4). Poté už stačí vyhlížet linku R5, jejíž cílová stanice bude Manresa. Samotná cesta do cílové stanice zabere přibližně hodinu. 

Obrázek kláštera Montserrat

Jakmile vystoupíte z vlaku, máte hned několik možností, jak se dostat nahoru. Pokud si chcete cestu pořádně vychutnat a dát si ji pěšky, stačí vyjít z nádraží a sledovat značenou stezku GR 5, příp. GR 96 (o něco kratší, ale víc do kopce). Trasa je středně náročná, má asi 8 km a na vrchol Montserratu se dostanete za necelé tři hodiny. Cesta je hezky vidět na mapě níže, příp. si můžete rozkliknout interaktivní mapu.

Obrázek pohoří Montserrat
Zobrazit mapu v plné velikosti

 

Vlakem a pak dalším vlakem (nebo lanovkou)

Začátek cesty je v tomto případě stejný jako v předchozím případě - musíte se dopravit na Pl. Espanya a nastoupit na vlak R5 ve směru Manresa.

Pro tuto cestu doporučuji zakoupit (na místě nebo raději onlinetzv. Trans Montserrat Ticket. Spolu s ním získáte zpáteční jízdenku na celou cestu z centra Barcelony až na vrchol Montserratu.

Obrázek vlaku jedoucího na Montserrat

Co vše je v ceně Trans Montserrat Ticket:

 • zpáteční jízdenka na vlak z Pl. Espanya do stanice Monistrol Montserrat
 • zpáteční jízdenka na horský vlak (cremallera) nebo na lanovku Montserrat Aeri 
 • 2 jízdy na metro
 • neomezený počet jízd zubačkami (funicular) Sant Joan a Santa Cova (viz výše)
 • vstup na audiovizuální výstavu "Montserrat za zavřenými dveřmi"

Cestu tedy započnete v centru, vlakem dojedete do Monistrol Montserrat a odtud pokračujete zase vlakem nebo lanovkou - můžete si vybrat. Obojí skýtá skvělé výhledy, liší se to de facto jen v tom, kde z vlaku vystoupíte (Monistrol Montserrat nebo Montserrat-Aeri). 

Obrázek lanovky jedoucí na Montserrat

Cena této jízdenky je €31,60, cesta z centra až nahoru zabere asi hodinu a půl. Koupit se samozřejmě dají i jednotlivé jízdenky na vlak z Barcelony do Monistrol Montserrat (€10,50 zpáteční) a z Monistrol Montserrat na Montserrat (€12 zpáteční na vlak, €13 zpáteční na lanovku), nicméně z hlediska benefitů pro turistu mi ve výsledku přijde lepší právě Trans Montserrat Ticket. 

>>> Koupit lístek Trans Montserrat Ticket

K dispozici je i kombinovaný lístek jménem Tot Montserrat, který kromě benefitů toho Trans Ticketu má i vstup do hlavního muzeu na Montserrat a oběd v místní restaurace nabízející katalánské speciality. Více o Tot Montserrat.

Bližší informace o cenách lístků, jízdních řádech atp. najdete na webech provozovatele vlaku a lanovky.

Co dělat, když nechcete na Montserrat vlakem? 

K pohoří se samozřejmě dá přiblížit i autobusem nebo autem (nachází se asi 50 km od Barcelony), ale cesta vlakem mi přijde daleko nejpohodlnější. Pokud byste jeli autem, musíte ho nechat také v Monistrol de Montserrat, kde je velké bezplatné parkoviště. 

TIP: Barcelona Turisme nabízí spoustu speciálních výletových balíčků, pokud nechcete celý výlet organizovat na vlastní pěst. Zobrazit všechny balíčky>>>

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.