Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Krátký výlet do historie Barcelony

Barça, jak se Barceloně také přezdívá, byla založena iberskými kmeny. Její další obyvatelé – Féničané – dali městu jméno Barcino. Toto starověké jméno, ze kterého se po stoletích vyvinula Barcelona pravděpodobně pocházelo od vážené rodiny Barců z Kartága.

Kolem 9. století našeho letopočtu převzali kontrolu nad městem Vizigóti a Arabové. Během války za nezávislost Španělska se stalo osvobození Barcelony jakýmsi symbolem svobody a zároveň znamenalo motivaci pro budoucí vítězství války.

Během 18. století se Barcelona začala vzmáhat zejména díky rozvoji zemědělského a textilního průmyslu. Přestože městu bylo zasazeno několik těžkých ran - okupace během Napoleonských válek, ztráta kolonií v tzv. novém světě a regionální konflikty – znamenalo 19. století pro Barcelonu rozkvět jak průmyslový tak kulturní. Katalánský jazyk a literatura zaznamenal v tomto období nebývalou renesanci. Přestože v dalších obdobích v průběhu 20. století procházelo město vlnami sociálních nepokojů, dokázalo si po druhé světové válce vybudovat dobré jméno na mezinárodní scéně a zároveň upevnilo svou pozici v rámci Španělska.

Dnes je Barcelona evropskou metropolí velkého kulturního, ekonomického a sportovního významu. Novodobá historie Barcelony je také nerozlučně spjata s působením vynikajícího architekta Antoni Gaudího, který tvořil na zakázky zdejšího hraběte Güella a jehož památky jsou s dnešní atmosférou a vizáží Barcelony neodmyslitelně spjaty a dodávají jí specifický ráz.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.