Casa Milà – klenot Barcelonské architektury

Casa Milà (nebo též La Pedrera) je unikátní stavba spadající do kulturního dědictví UNSECO postavená Antoni Gaudím v jeho neobvyklém stylu. Jedná se o jeho vůbec poslední stavbu na zakázku, než se vrhnul na vrcholné dílo své kariéry, překrásnou katedrálu Sagrada Família

Dům Casa Milà pochází z roku 1905 a najdeme ho na bulváru Passeig de Gràcia. Zcela po právu se jedná o jednu z nejdůležitějších staveb 20. století! (A asi netřeba dodávat, že je to něco, co v Barceloně skutečně musíte vidět!).

Casa Milà nebo La Pedrera?

Proč má dům dva názvy? Casa Milà je někdy označována i jako La Pedrera. Druhý název dostala proto, že ji tak překřtili místní právě kvůli jejím zaobleným křivkám. Pedrera totiž v katalánštině znamená kamenolom. Takže zatímco turisté znají tuto překrásnou Gaudiho budovu jako Casa Milà, pro místní to bude vždy La Pedrera. 

Celý stavba Casa Milà působí jako výjev ze sna – fasáda domu je zakřivená, obsahuje různé vypoukliny, oblouky a hrboly. Na střešní terase, kam si můžete také při prohlídce domu podívat, jsou podivné obloukovité komíny tvořené pro Gaudího typickou mozaikou.

Uvnitř domu je umístěna bohatá expozice, která se věnuje hlavně Gaudímu, jeho životu a dílům. Nezanedbatelnou část také tvoří několik místností zařízených v původním duchu z doby, kdy byl tento dům postaven. 

La Pedrera

V noci je dům krásně nasvícený a poskytuje tak zcela jedinečnou podívanou: pro někoho romantickou, pro jiného zase spíš trochu strašidelnou. Na každý pád jde však o něco, co jen tak někde neuvidíte! I to je ostatně důvod, proč jsou lidé, co chtějí Casa Milà vidět dvakrát – jednou ve dne a poté v noci během speciální prohlídky pod rouškou tmy. Viz vstupenky na La Pedrera Night Experience, které se dají koupit za €35 a nabízejí opravdu neopakovatelnou vizuální show spojující architekturu a videomapping.

La Pedrera

La Pedrera

Dnes kromě denních a nočních prohlídek můžete do La Pedrera zamířit na kávu (v přízemí je kavárna), případně navštívit některou z četných výstav, filmových projekcí či jiných kulturních akcí. 

La Pedrera

Jaké je vstupné do Casa Milà?

Lístky na vstup můžete zakoupit na webu. Stejně jako v případě ostatních Gaudího památek rozhodně doporučuji tuto možnost. Hlavně v sezóně může být fronta dlouhá a díky online rezervaci na konkrétní hodinu můžete jít rovnou dovnitř bez čekání. A taky proto, že za nákup na pokladně zaplatíte o nějaké to euro navíc.

Na výběr je několik balíčků: 

  • La Pedrera Essential (€25,00) – základní vstupné, prohlídka budovy, interiérů, střechy
  • La Pedrera Premium (€32,00) – to samé co základní vstupné ale bez nutnosti vybírat konkrétní den nebo hodinu – prostě příjdete, kdy se vám to hodí a bez čekání jdete dovnitř
  • La Pedrera Night Experience (€35,00) – speciální noční prohlídka spojená všech prostor spojená s videomappingem
  • La Pedrera Exclusive (€39,00) – soukromá prohlídka celé budovy i jinak nepřístupných prostor, probíhá před otevírací dobou s minimem lidí

Pokud se půjdete na Casa Milà podívat, neopomeňte jiné Gaudího dílo. Druhý obdivovaný dům, Casa Batlló, se nachází v té samé ulici jen o několik metrů dále. 

Název Casa Milà nebo La Pedrera
Adresa: Carrer de Provença, 261 - 265
Doprava: metro linky L3 a L5, stanice Diagonal
Otevírací doba:

Od 2. listopadu do 2. března:
pondělí - neděle 9.00 - 18.30 (poslední vstup v 18.00)

Od 3. března do 2. listopadu:
pondělí - neděle 8.15 - 24.00 (poslední vstup v 22.45)

Vstupné:

Dospělí: €25,00, studenti do 25 let, dospělí nad 65 let: €19, děti 7–12 let: €12,50, děti do 6 let: zdarma
Nakupte vstupenky online a nečekejte ve frontě >>>

K dispozici též speciální noční prohlídky:
Nákup vstupenek na noční prohlídky >>>

Více informací: www.lapedrera.com/en/

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články