Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Jak je to s cestováním do Barcelony v době koronaviru? Jaká je aktuální situace?

Na této stránce se snažím mít ty nejaktuálnější informace týkající se cestování do Barcelony v době koronaviru. Poslední aktualizace proběhla 2. července 2021. 

Pokud se do Barcelony chystáte, hodí se vědět, co je aktuálně potřeba splnit, abyste se do tohoto města mohli podívat. 

Co v článku najdete?

Aktuální podmínky pro cestování do a ze Španělska

Níže najdete informace týkající se cesty z ČR do Barcelony a také z Barcelony do ČR. 

Cesta z ČR do Barcelony – cesta tam

Od 21. června 2021 není Česká republika Španělskem považována za rizikovou zemi (seznam rizikových zemí aktualizovaný na týdenní bázi zde). Cestování do Barcelony se díky tomu značně zjednodušilo – pro cestu tam kromě vyplněného zdravotního formuláře nic dalšího nepotřebujete. Ne, aktuálně skutečně na vstup do Barcelony není třeba očkování, antigenní nebo PCR test či jiný certifikát.

Mám tu ale jedno varování spojené s doporučením. I když nic jiného kromě certifikátu na úrovni státu požadováno není, může se stát, že letecká společnost po vás bude chtít něco navíc. Před cestou si proto ověřte, zda toto náhodou není i váš případ – vím, že některé aerolinky např. test či potvrzení o očkování po cestujících mohou požadovat... 

Co je zdravotní formulář a jak jej vyplnit?

Zdravotní formulář najdete na webu španělského Ministerstva zdravotnictví (případně můžete stáhnout aplikaci pro Android nebo iOS). Jeho vyplnění je povinné pro všechny, kteří do Španělska míří letecky nebo lodí. Formulář musíte vyplnit před cestou za každou cestující osobu samostatně. To se týká i dětí. 

Pokud se prokliknete na výše uvedený web, máte možnost vyplnit individuální formulář (když cestujete sami) anebo rodinný/skupinový formulář v případě cesty více osob. 

Co všechno budete do formuláře zadávat?

 • osobní informace 
 • číslo občanky, pasu či jiného dokladu, na který budete cestovat
 • číslo letu
 • datum cesty
 • váš email

(Pokud formulář vyplňujete pro dítě, je třeba zatrhnout "Please, mark here if “Passenger Data” you have just filled in are for a minor or dependent person in my charge" a doplnit svoje údaje).

Po projití prvního kroku vám na email přijde kód, který musíte ověřit. Následně se dostanete k vygenerování QR kódu, který v sobě obsahuje všechny zadané informace. Tímto kódem se budete při vstupu prokazovat – je dobré ho mít v telefonu nebo vytištěný na papíře. 

Vždy doporučuji před cestou mrknout na web Velvyslanectví ČR v Madridu, které má ty nejaktuálnější informace týkající se vstupu na území Španělska. Není v mých silách tento článek aktualizovat na denní bázi!

Cesta z Barcelony do ČR – cesta zpět

V případě cesty z Barcelony zpět do ČR je situace "malinko" složitější. 

Na příjezdu do ČR musí každý vyplnit příjezdový formulář a podobně jako na španělské straně se prokázat QR kódem. Vzhledem k tomu, že vše je v tomto případě v češtině, nebudu to jako v případě toho barcelonského popisovat do detailu. 

Druhým požadavkem pro vstup do naší vlasti v případě využití letecké (či jiné hromadné) dopravy je doložení jedné z těchto 3 následujících věcí: 

 1. Negativní antigenní nebo PCR test. V případě antigenu test musel být proveden v posledních 48 hodinách, v případě PCR to je 72 hodin.
 2. Potvrzení o očkování (národní certifikát). V případě dvoudávkového schématu však muselo uběhnout 22 dní od 1. dávky, v případě jednodávkové vakcíny pak 14 dní. 
 3. Potvrzení od lékaře o prodělání covidu-19 v posledních 180 dnech. 

Vyplňovat formulář a nechat se testovat/dokládat očkování/prodělání nemoci nemusejí mj. děti do 6 let. 

Vzhledem k tomu, že Španělsko se přehouplo z vysoce rizikové do středně rizikové kategorie není povinná ani původní 5denní karanténu po návratu.  

Kde se v Barceloně nechat otestovat?

Seznam testovacích center a klinik je v Barceloně relativně dost. Seznam míst sem brzy doplním, aktuálně jej mám pohromadě pouze ve svém ebooku. (Případně mrkněte na můj Instagram, viz konec highlightu Aktuální info).

Před cestou do Barcelony doporučuji navštívit web Ministerstva zahraničních věcí, kde najdete všechny informace ve větším detailu. Stejně tak tam najdete nejaktuálnější info. Není bohužel v mých silách tuto stránku aktualizovat každý den.

Jaká opatření jsou aktuálně zavedená v Barceloně?

Platných opatření je na území Barcelony celá řada. Nemá smysl je sem vypisovat všechny, takže v krátkosti shrnu ty nejpodstatnější, na které narazíte jako turisti. (Pokud byste rádi kompletní výčet, zamiřte na oficiální web Barcelony.)

Úplně jednoduše: situace je podobná jako u nás. Do kufru přibalte roušky či respirátory. Jejich nošení venku není zákonem vyžadováno, ale tak nějak se očekává, že je budete mít v situacích, kdy nejste schopni mít od ostatních 1,5metrové rozestupy (plus v situacích popsaných níže). Restaurace, bary i památky jsou otevřené. Kapacita je sice omezená, ale pokud si vstupenky zarezervujete dopředu online, nebudete mít problém.   

Bary a restaurace

 • Jsou otevřeny bez omezení od 6 ráno do 1 v noci
 • Vnitřní prostory jsou omezeny na 50 % kapacity, veknovní sezení a terarsy jsou bez limitu
 • Vevnitř u stolu max. 6 lidí, venku max. 10 lidí. Výjimku mají rodiny. 
 • Na baru můžete normálně jíst a pít, pokud jsou mezi osobami zachovány rozestupy alespoň 1,5 metru
 • Během návštěvy restaurace byste měli mít roušku, pokud zrovna nejíte či nepijete. 

Obchody a nákupní centra

 • Obchody a obchodní centra v Barceloně fungují na 70 % svojí kapacity. Výjimku z tohoto pravidla mají ta zařízení, která prodávají základní věci jako hygienické potřeby, knihkupectví nebo služby typu kadeřník, holič atp. 
 • Otevírací doba je povolena mezi 6 ráno do 22 večer
 • Večerky mohou mít otevřeno až do 1 hodiny ráno
 • Trhy jsou omezeny na 70 % kapacity a mohou fungovat bez omezení i o víkendech

Veřejná doprava

 • Funguje na 100 % a bez omezení

Kulturní aktivity a zařízení

 • Veškerá kina, divadla, koncertní a výstavní sály, muzea, knihovny, galerie a jiná kulturní centra mohou být otevřena až do 1 hodiny v noci na max. 70 % kapacity
 • Venkovní koncerty a veřejná vystoupení s původní kapacitou vyšší jak 15 000 lidí mohou fungovat na 20 % kapacity. 
 • Není omezen prodej jídla a pití na kulturních akcích či v těchto zařízeních
 • Při dodržení hygienických opatření je možné pořádat festivaly a jiné hromadné akce.

Sportovní aktivity

 • Všechna sportovní zařízení, tělocvičny a bazény mají omezenou kapacitu na 70 %. 
 • Zařízení mohou být otevřena od 6 ráno do 1 v noci. 
 • S výjimkou bazénů byste všude měli nosti roušku či respirátor. 

Noční kluby a diskotéky

 • Mohou být v provozu až do 3:30 ráno
 • Nutná registrace návštěvníků při vstupu
 • Tancování povoleno pouze s rouškou či respirátorem
 • Vnitřní kapacita nočních klubů a diskoték je omezena na 50 % kapacity
 • Povoleny jsou skupiny max. 6 lidí uvnitř a 10 lidí venku

Ostatní aktivity

 • Všechny parky, zábavní parky, dětská hřiště aj. jsou otevřena na 50 % kapacity
Vždy aktuální seznam opatření najdete na webu Barcelony.

 


 

Archiv starých opatření

Cesta do Barcelony z ČR

Při cestě do Barcelony musíte mít na vstupu dvě věci: 

 1. Vyplněný zdravotní formulář
 2. Jedno z následujících potvrzení ohledně koronaviru:
  – potvrzení o dokončeném očkování - vystavené úřady země původu, pokud již uplynulo alespoň 14 dní od poslední dávky očkování. Španělské úřady akceptují očkování kteroukoliv z vakcín schválených Evropskou lékovou agenturou (EMA) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Potvrzení musí obsahovat přinejmenším jméno a příjmení očkované osoby, datum završení očkování (aplikace poslední dávky), druh vakcíny, počet aplikovaných dávek, země a úřad vydávající potvrzení.

  nebo

  – potvrzení o negativním výsledku testu na covid-19 - akceptovány jsou jak NAAT testy na přítomnost RNA kyseliny SARS-CoV-2 (RT-PCR testy), tak i antigenní testy zahrnuté do společného seznamu publikovaného Evropskou komisí na základě doporučení Rady 2021/C 24/01, přičemž v obou případech potvrzení o jejich výsledku nesmí být starší než 48 hodin před vstupem do Španělska. Potvrzení musí obsahovat přinejmenším jméno a příjmení držitele, datum odebrání vzorku, druh testu a země vystavující potvrzení.

  nebo

  potvrzení o prodělání onemocnění covid-19 - akceptovány budou potvrzení vystavená oprávněnými úřady či lékaři minimálně 11 dní po prvním odhalení nemoci pozitivním PCR testem. Toto potvrzení je platné maximálně 180 dní od odebrání vzorku prvního pozitivního testu. Potvrzení musí obsahovat přinejmenším jméno a příjmení jeho držitele, datum odebrání vzorku prvního pozitivního RT-PCR testu, druh realizovaného testu (RT-PCR) a země vydávající potvrzení.

Nejaktuálnější info je vždy dostupné na webu Velvyslanectví ČR v Madridu.

Cesta z Barcelony do ČR

Pro cestu z Barcelony do ČR platí podobné podmínky. Co všechno musíte mít, když chcete cestovat ze Španělska do ČR?

 1. Vyplněný příjezdový formulář
 2. Jedno z následujících potvrzení ohledně koronaviru:
  – potvrzením o negativním RT-PCR testu na koronavirus (max. 72 hodin staré)

  nebo

  potvrzení o negativním antigenním testu na koronavirus (max. 24 hodin staré)

  nebo

  certifikát o očkování na covid-19 – plně dokončené očkování nebo alespoň 22 dní od první dávky (a současně ne více jak 90 dní). V případě jednodávkové vakcíny potřebujete alespoň 14 dní od očkování (a ne více jak 9 měsíců)

  nebo

  potvrzení o prodělání nemoci covid-19, které splňuje všechny podmínky na webu Ministerstva zahr. věcí
Tip: Seznam testovacích center a laboratoří, kde se v Barceloně můžete otestovat, najdete společně s odkazy na jejich rezervační systémy v mém ebooku Úžasná dovolená v Barceloně.

Po návratu do ČR musí každý podstoupit samoizolaci a do 5 dnů absolvovat PCR test. 

Aktuální podmínky návratu do ČR jsou vždy na webu Ministerstva zahraničních věcí. Zde také najdete kompletní seznam výjimek z výše uvedeného (umělci, sportovci,...) a větší detail všech informací. 

Jak je to při cestování do Barcelony s dětmi? 

Děti do 5 let nemusí absolvovat žádné testy ani se nijak prokazovat. Jediné, co musíte na cestu mít, jsou příslušné zdravotní formuláře, viz výše,

Nezapomeňte na PCR testy hrazené pojišťovnou

Dobrou zprávou je, že od 1.6. 2021 může každý v ČR absolvovat 2 PCR a 4 antigenní testy měsíčně zdarma. Jinými slovy pokud se chystáte do Barcelony a chcete splnit výše popsané požadavky, budete muset platit jen test na španělské straně při cestě domů (PCR nebo antigen). Cestování tak bude o něco levnější, protože test pro cestu tam vám může uhradit zdravotní pojišťovna. 

Aktuální koronavirová opatření v Barceloně

Pro nejnovější infromace ohledně koronavirových opatření doporučuji sledovat oficiální web Barcelony. Ve stručnosti: situace je poměrně dobrá, čísla nakažených klesají a aktuální opatření pro turisty jsou velmi podobná těm, co máme u nás v ČR:

 • Je potřeba nosit roušky
 • Obchody, restaurace a bary fungují celý den, je limitována kapacita lidí
 • Památky a atrakce jsou otevřené za dodržování bezpečnostních podmínek, rozestupů atp.
 • Noční kluby a diskotéky jsou zavřené

To nejhorší má už Barcelona za sebou, takže – doufám – nás čeká poměrně hezká sezóna 2021! 

Pro aktuální info můžete také sledovat můj Instagram.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.