Navštivte nádherný park Güell, budete ohromeni! 

Nádherný park Güell plný kamenných skulptur, zeleně a květin si u Gaudího objednal hrabě Güell, který chtěl na okraji Barcelony vystavět rozsáhlé zahradní město. Přestože původní plán nakonec naplněn nebyl, neubralo to tomuto poklidnému místu na kráse. Naopak – dnes je tento park zapsán na seznam památek kulturního dědictví  UNESCO a těší se velkému zájmu návštěvníků směřujících do Barcelony. 

Park jako z pohádky

Hned u hlavního vchodu na Carrer Olot vás upoutají dvě menší budovy, které vypadají jako z pohádky – první vám připomene slona zvedajícího chobota a ta druhá houbu. V jejich architektuře se zračí typický Gaudiho rukopis: stylové věžičky, hra s oblouky, mozaikovitá práce a barevnost.

Vstup do parku Güell
Jedna z bran pohádkového parku Güell (Foto: Bernard Gagnon, CC BY-SA 3.0)

Následně můžete vyjít po krásně zdobeném schodišti (jak jinak než typickou barevnou mozaikou), vyfotit se na zvlněné lavičce se sochou ještěra (mimochodem jedním ze symbolů Barcelony) a pokračovat nahoru do úchvatného sálu Sto sloupů, ve kterém vám odpočinek zpříjemní živá hudba. Podle původních plánů Gaudiho zahradního města na tomto místě měl fungovat trh a zdejší dórské sloupy měly prodejců poskytnout ochranu v horkých letních dnech. 

V parku stojí mimo jiné Gaudího muzeum umístěné v malém domku uprostřed parku, kde sám architekt nějakou dobu žil. Celá scenérie se vyznačuje nevídanou barevností a vyzařuje nesmírný optimismus a klid. 

Z horní plošiny parku je navíc krásný výhled na město i moře.

Ačkoliv se to nezdá, výlet do tohoto parku může zabrat klidně celé dopoledne či odpoledne, pokud chcete. Je tu totiž spousta míst, cestiček a zákoutí, které můžete objevovat. 

Do parku můžete zadarmo, ale ta nejlepší část je placená

Přístup do parku je buď placený nebo zdarma v závislosti na tom, kam se chcete podívat. V minulosti o tom, zda má být vstup do parku placený, byly vedeny bouřlivé debaty a nakonec od října 2013 je turisticky nejatraktivnější část parku placená - vstup pro dospělého vás vyjde na €10, děti do 6 let mají vstup zdarma. 

Můj tip, jak navštívit placenou část zadarmo: Přivstaňte si a přijďte hodinu před oficiálním otevřením v 8:00 – vstup do parku pak nemusíte platit. To samé platí hodinu po oficiálním uzavření parku. Lepší je ale to ráno, protože večer už může být tma a moc byste z návštěvy neměli.

Vaše ohlasy na tento tip: "Opravdu fungoval i ranní nezpoplatněný vstup do parku Guell, čemuž jsem moc nevěřila, ale i tak mi připadalo pěkné si ráno přivstat a užít si procházku bez houfu turistů a prodavačů všeho možného...a stálo to za to:-)" – Lucie P.
– Volný vstup popsaný v tomto tipu byl s příchodem šíření koronaviru zrušen a zatím nebyl obnoven...

V placené části najdete všechna ta krásná místa z fotek, v bezplatná části je "obyčejný park plný stromů". 

Počet návštěvníků parku je limitován na 400 lidí za půl hodiny, takže určitě doporučuji pořídit lístek dopředu nebo alespoň vyrazit dostatečně brzo, abyste se vyhli největšímu náporu a nemuseli dlouho čekat ve frontě. 

Lístek se dá pořídit online a je běžné, že ty nejžádanější ranní časy bývají na následující týden poměrně přebrané... 

Mapa parku Guell v BarceloněMapa parku – klikněte pro zvětšení

Jak se dostat do parku Güell? 

 • Nejrychleji se k parku Güell přiblížíte metrem. Jezdí sem linka metra L3. Doporučuju vystoupit na stanici Vallcarca nebo Lesseps. Odsud se pak můžete vydat k parku pěšky.
 • Ze stanice Lesseps cesta zabere asi 20 minut a doporučuju využít vstup od Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya, kde najdete pro usnadnění cesty eskalátor.
 • V případě cesty od stanice metra Vallcarca se taky připravte na 20minutový pěší výšlap. Zde můžete ušetřit čas, když se vydáte na eskalátor na Baixada de la Glòria a poté směrem ke vstupu na Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntanya.
 • Kromě metra se k parku můžete přiblížit autobusem MHD: jezdí sem linky H6 (seznam zastávek) a D40 (seznam zastávek). Autobusem pak stačí dojet na zastávku Travessera de Dalt, odkud je to do parku asi 10 minut pěšky. K parku přistupujte od Carrer Larrard nebo Avinguda del Santuari de Sant Josep de la Muntaya, kde si cestu usnadníte eskalátory. 
 • Do parku vás samozřejmě dovezou i turistické autobusy. Stačí se podívat na trasu a najít stejnojmennou zastávku ("Park Güell). Ta se nachází na Avinguda de la Mare de Déu de Montserrat a odsud to pěšky ke hlavnímu vchodu trvá asi 10 minut. Doporučuju cestu směrem od Carretera del Carmel přes Av. Pompeu Fabra.
 • Ty mají zastávku přímo před vchodem, takže jestli máte turistickou kartu, máte vyhráno a nic nemusíte řešit. 
 • Cestě autem se do parku raději vyhněte – okolo není moc parkovacích míst a ty, co tu jsou, jsou určená hlavně pro residenty. 

Co dalšího je dobré před návštěvou parku Güell vědět? 

 • K parku doporučuji dorazit o něco dříve, než na jaký čas jste si vstup koupili. Provozovatelé jsou poměrně striktní co se týká času vstupu do parku. 
 • Od času na lístku máte přesně 30 minut na vstup. Pokud toto okno propásnete, do parku se už bohužel na daný lístek nedostanete. 
 • Jakmile budete uvnitř parku, můžete tu strávit kolik času chcete. Jediné, co je třeba vědět je to, že jakmile opustíte park, už se sem nemůžete vrátit. 
 • Pokud lístek zakoupíte na oficiálním webu, nemáte možnost jej zrušit nebo přeplánovat na jiný čas, pokud by vám ten původní náhodou nevyhovoval – musíte jej využít, někomu darovat nebo prodat. 
 • Zajímá-li vás i Gaudího muzeum, které je přímo v parku, musíte si do něj zakoupit samostatný lístek – tohle není zahrnuté v ceně vstupného do parku.
Adresa: Carrer d’Olot, Barcelona
Doprava:

metro L3 z centra ve směru na Trinitat Nova; výstup na Vallcarca nebo Lesseps, potom pěšky
– autobus MHD číslo H6, D40, (výstup na Trav. de Dalt), pak pěšky (cca 10 minut)
turistický autobus, zastávka Park Güell, pak pěšky

Otevírací doba:

Jaro - léto: 8:00 – 21:30
Podzim - zima: 8:30 – 18:15/19:00

Vstupné:

Dospělí €10, děti do 6 let zdarma, 7-12 let a senioři nad 65 let €7
Nákup online: Základní vstupnéProhlídka parku Güell s průvodcem (1 hodina)

Více informací: https://parkguell.barcelona/en

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.

💥 Nejnovější články