Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Barcelonský přístav a přilehlé pláže

Pokud zamíříte do Barcelony, byl by hřích nevidět zdejší přístav a přilehlé pláže (viz také kompletní přehled všech pláží ve městě). Nejlepší cesta do přístavu vede z centra města po proslulé La Rambla, na jejímž konci najdete Kolumbův pomník, navazující most Rambla de Mar a začátek přístavu Port Vell

Promenáda v barcelonském přístavu Port Vell

Výstavba samotného přístavu byla započata těsně před olympijskými hrami v roce 1992 v rámci urbanizačního programu na přeměnu města. Do té doby zde byly jen opuštěné továrny, skladiště a nádraží. Dnes je naopak Port Vell místem procházek, kultury, ale i nakupování.

Přístav je jedním z míst, které v Barceloně miluji - pokud je hezky, není nic lepšího než si koupit zmrzlinu nebo něco jiného k pití, jen tak se někde v přístavu posadit, koukat na moře a pozorovat přístavní cvrkot. 

Přestupní stanice lanovky a vyhlášená restaurace v jednom

Spousta zajímavostí, ale i obchodní centrum

Přístav se nachází ve čtvrti Barceloneta a kromě klasických marín oplývá také zelenými plochami s prvky pouličního moderního umění. Hned u přístavu ční až do nebe obrovský památník se sochou Kryštofa Kolumba (Mirador de Colom) ukazujícího na širé moře. Památník se nachází na úplném konci slavné ulice La Rambla. Známý objevitel Ameriky se zde těšil vysoké pocty, o čem svědčí i fakt, že byl přijat do šlechtického stavu.

Barcelonský přístav je důležitým dopravním uzlem, proto zde uvidíte také obrovské zaoceánské parníky čekající na vyplutí. Součástí přístavního komplexu je taktéž obchodní centrum Maremagnum se spoustou obchodů, barů, restaurací a mořské akvárium obsahující více jak 8 000 ryb a více jak 10 žraloků. Zajímavostí je, že tento komplex se nachází na jakémsi umělém poloostrově, k němuž se dá dojít netradičně i po dlouhém visutém mostě.

Vzhledem k vysoké koncentraci turistů se na mostě začali v poslední době shlukovat i nejrůznější pouliční prodejci, kteří vám budou i přes všudypřítomné zákazy pouličního prodeje nutit zaručeně originální kabelky, brýle, šperky či jiné cetky. Raději se jim vyhněte, protože podle zákona i vy můžete dostat pokutu, pokud byste od nich něco nakupovali...

 Promenáda v přístavu vedoucí k obchodnímu centru Maremàgnum

Velkou atrakcí přístavu je i místní lanovka - "Port Cable Car" (nebo také Transbordador Aeri del Port). Tu můžete zahlédnout kdekoliv v přístavu, když pohlédnete nahoru, na obloze spatříte rudě červené kabiny tohoto dopravního prostředku.

Fotografie lanovky v přípstavu Barcelony

Samotná lanovka vás z přístavu vyveze za €9 na kopec Montjuïc a pokud máte rádi adrenalinové zážitky, určitě tuto kratochvíli doporučuji. Celé to začíná tím, že vás výtah vyveze na několik desítek metrů vysokou věž, která slouží jako nástupní a výstupní stanice. Následně vás zaměstnanci lanové dráhy rychle naženou do kabiny, která pojme až 20 pasažérů. V kabině nejsou žádné sedačky, takže celou sedmiminutovou jízdu musíte stát, což vlastně ani tak nevadí, jelikož se můžete pohybovat a kochat se výhledem na město a všechny jeho památky. Ten výhled určitě stojí za to, pokud netrpíte strachem z výšek. 

Nevynechejte pláže!

Kapitolou samou o sobě jsou barcelonské pláže. Těch tu najdete hned několik a všechny vás potěší příjemným jemným pískem. Výhodou pláží v Barceloně je to, že se od centra nacházejí skutečně kousek, takže pokud vás památky znudí, není nic snazšího než sednout na metro či autobus a posunout se někam k pláži. Zde se můžete oddat relaxu u moře či se posadit do některé z plážových restaurací.

Barcelona nabízí moře, pláže a relax

Když se na pláže vypravíte z Port Vell, musíte směřovat od Kolumbova památníku na sever, minout další z barcelonských přístavů, Port Olimpic, a příbližně po 15 - 20 minutách chůze dorazíte na místo. Celé se to dá urychlit, když máte pro pohyb po městě půjčené kolo.

TIP: Pokud nevíte, kterou pláž zvolit, koukněte na můj článek, kde mám mapu spolu s popisy všech pláží ve městě

Pokud pojedete dál, až za konec pláží ze severu, můžete narazit na celou řadu zajímavých staveb. Z těch stojí za zmínku například urbanistická studie Fórum (která obsahuje mimo jiné super muzeum Nat) nebo třeba obří sluneční elektrárna (La pérgola fotovoltaica del Fòrum). A i kdyby vás dané stavby nebavily, procházce po pláži a šplouchajícímu moři se jen tak něco nevyrovná...  

Fotografie pláží v Barceloně

Pokud preferujete slunění, můžete vybírat hned z několika vyhlášených pláží. Vyzkoušet můžete třeba Platja de Sant Sebastián ve čtvrti La Barceloneta kousek od přístavu. Bohužel moře přímo ve městě není zrovna příkladem průzračnosti, přesto ke koupání stačí a poskytuje příjemné osvěžení a možnosti protáhnout si tělo plaváním. V příměstských částech Barcelony najdete naopak moře veskrze čistší a modřejší.

Barcelonské pláže jsou skvěle zařízeny pro nejrůznější volnočasové aktivity - často natrefíte na veřejně přístupné náčiní na outdoor fitness, volejbalové sítě nebo stoly na stolní tenis. Pokud stejně jako já fandíte běhu a všude s sebou berete běžecké boty, určitě se sem vydejte. Určitě nebudete sami - pláže jsou oblíbenou destinací jak u lokálních tak i přespolních běžců jen tak joggujících nebo trénujících na maraton. 

Jestliže holdujete koupání jen tak bez plavek, zamiřte na nudistickou část pláže La Mar Bella, která leží v severní části barcelonských pláží. 

Fotografie barcelonských pláží

Barcelonské pláže jsou lemovány bary a restauracemi nabízejícími osvěžení a občerstvení. Po pláží často chodí množství obchodníků nabízejících téměř vše od masáží přes tetování henou a bižuterii až po jídlo a pití. Stejně jako jinde ve městě, ani na plážích nepřestávejte být ostražití a vždy si hlídejte svoje věci - turisti na zdejších plážích, především pak ti v části Barceloneta nejblíže centru, jsou častým terčem zdejších zlodějíčků

V Barceloně si můžete užít množství vodních aktivit, windsurfing, vodní lyže a další aktivity nevyjímaje.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.