Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Skvost Barcelony, překrásná katedrála La Sagrada Família

Překrásná La Sagrada Família je asi první věc, která se mi vybaví, řekne-li někdo jméno Antoni Gaudí. Tento geniální architekt, který má na kontě hned několik barcelonských skvostů, je totiž jejím autorem. A Sagrada, jako jeho vrcholné dílo, je dnes nejnavštěvovanější památkou v celém Španělsku a jeden ze skvostů kulturního dědictví UNESCO.

Ptačí pohled na Sagrada Familia
Sagrada Familia je stále jedno velké staveniště

Sagrada Família (oficiálně jako Temple Expiatori de la Sagrada Família, překladu Chrám Smíření zasvěcený Svaté rodině) je katedrála, kterou Gaudi postavil ve svém typickém modernistickém slohu jako poctu křesťanství a dozajista jde o jednu z nejoriginálnějších církevních staveb světa. I to vedlo k tomu, že se během let Sagrada stala jedním z hlavních symbolů Barcelony. Neotřelá budova se základnou o rozměrech 110 metrů a výškou 170 metrů (výška hlavní kopule včetně kříže) je zkrátka nepřehlédnutelnou dominantou městského panoramatu.

Co v článku najdete:

Kdy se začala psát historie Sagrada Familia?

Zajímavostí katedrály je bezesporu její osud - stavba započala před více než 100 lety a dodnes stále není hotova! Po několika posunech je její dokončení plánováno na rok 2026. Důvod, proč to tak trvá, je prostý - Gaudí chtěl celou stavbu financovat z veřejných peněz a darů, takže veškeré vstupné, které se od návštěvníků vybere, jde přímo na stavbu chrámu. Soukromé firmy, vláda ani církevní organizace do financování stavby nejsou nijak zapojeny.

Práce na svém životním díle začal Gaudí v roce 1883 a jeho původním snem bylo postavit největší svatyni křesťanství. Svou katedrálu plánoval osadit 18 věžemi, kde 12 mělo reprezentovat apoštoly, 4 evangelisty, jedna panu Marii a ta největší Ježíše Krista. Sám Gaudí se však plánovaného výsledku a konce stavby nedožil (více o jeho smrti). 

Obrázek katedrály Sagrada Familia
V sezóně můžete čekat ve frontě na lístek i několik hodin! Doporučuju nakoupit vstupenky dopředu.

Přestože stavba ještě není dokončena a krásu trošku stále hatí nevzhledné jeřáby okolo, její originalita a majestátnost bere dech.

Pro začátek si katedrálu hezky obejděte ze všech stran – spatříte všech 18 věží, bohatě zdobených různými ornamenty, oblouky a výběžky tak, jak je pro Gaudího práci charakteristické. Samotná stavba je neobyčejně nádherná, architektonicky jde o unikátní dílo, které nemá s realitou všedních dní nic společného – jakoby pocházela z pohádkového světa.

Sagrada Familia z pohledu od parku

Jak to vypadá uvnitř Sagrada Familia?

Uvnitř katedrály si můžete prohlédnout nejen neobvyklé vlnité a hrbolaté stropy, ale také pestrobarevné skleněné vitráže v oknech hrající všelijakými barvami duhy. Můžete také vyjet výtahem nahoru na jednu ze dvou věží a pokochat se výhledem na město z ptačí perspektivy. I tady je potřeba počítat s čekáním – vzhledem k omezené kapacitě výtahy někdy nestíhají, i když si návštěvu věží zakoupíte na určitou hodinu.

Nádherný interiér Sagrada Familia

Nádherný interiér Sagrada Familia

Věže, muzeum i krypta

V základní ceně lístku do chrámu je zahrnut i vstup do muzeua a krypty, která se nachází pod oltářem. Pokud si chcete dopřát pohled na město z výšky, k základní vstupence můžete přikoupit lístky na věže. Ty jsou dvě a vy si při nákupu musíte vybrat jednu z nich (obě v rámci jednoho vstupu vidět nemůžete): 

 1. Věž u průčelí Utrpení (tzv. passion facade)
 2. Věž u průčelí Narození (tzv. nativity facade)

Ptáte se, kterou navštívit? Všem doporučuji tu druhou spojenou s průčelím Narození (Nativity facade). Důvodů je několik: 

 • věž byla postavena pod dohledem Gaudího, druhá vznikla po jeho smrti
 • je zde most se super výhledem spojující dvě věže v průčelí
 • věž je orientována směrem k moři

Každopádně před návštěvou si projděte dostupné fotky na internetu a zvažte, která z věží pro vás bude ta pravá. 

Zajímavostí je, že aktuálně se dostavuje i třetí věž na průčelí Zmrtvýchstání. Časem ji snad otevřou stejně jako zbylé dvě věže, 

Kolik to stojí a kde koupit vstupenky?

Dospělí nad 30 let: €20
Dospělí do 30 let: €18
Studenti 12-18 let: €18
Senioři starší 65 let: €16
Děti do 11 let a ZTP: Zdarma

Uvedené ceny platí pro základní vstup do chrámu. Pokud byste chtěli vyjet výtahem až na vrchol věží a užít si tak neopakovatelný pohled na Barcelonu, budete si muset připlatit. Kompletní ceny najdete v tabulce níže. 

Pokud byste chtěli mít s sebou průvodce, který vám barvitě popovídá o historii Sagrady, vše do detailů popíše a odpoví všechny vaše dotazy, můžete si pořídit speciální balíček se vstupem do chrámu a na věž za €51. V ceně balíčku je také vyhnutí se frontám, kdy půjdete rovnou dovnitř. 

Chci nakoupit vstupenku online a vyhnout se frontám >>>

Obecně určitě doporučuji pořídit vstupenky do Sagrada Familia dopředu na webu, viz online rezervace. Důvod je jednoduchý - vyhnete se frontám a budete mít jistotu, že se do chrámu v daný den skutečně dostanete. Není výjimkou, že nákup vstupenek v sezóně na místě může znamenat i několikahodinové čekání – fronty bývají opravdu dlouhé! Pokud máte děti, rozhodně to není něco, co byste s nimi chtěli zažít... :-)

Pokud zrovna nemáte peněz nazbyt a nechce se vám utrácet za návštěvu chrámu, pokochejte se alespoň exteriérem Sagrady – stavba podle mého vypadá zvenku lépe než zevnitř. A i procházka okolo vám třeba tu půlhodinu zabere, protože je opravdu na co koukat!

Vstup do Sagrada Familia zadarmo?
Jestli máte fakt hluboko do kapsy a moc chcete dovnitř, můžete se do Sagrady zadarmo podívat během mše :) Mše v několika jazycích se konají každou neděli 9:00–10:00. Vedle toho probíhají i nepravidelné mše, jejich výčet najdete v kalendáři na webu. Počet míst je omezený a kdo dřív příjde, ten se tam dostane. Pro vstup nepotřebujete žádný lístek ani není třeba se nikam registrovat. Jen se prosím vhodně oblečte... Vstup je z Carrer de Marina. 

Nejčastější otázky týkající se Sagrada Familia

Kde nakoupím vstupenky pro návštěvu Sagrada Familia?
Vstupenky můžete nakoupit na oficiálním webu katedrály. Lístek se vždy kupuje na konkrétní datum a čas. Lístky většinou můžete zakoupit maximálně 2 měsíce dopředu. 

Můžu nakoupit vstupenky pro návštěvu i na místě?
Ano, možné to je. Ale spíš to nedoporučuji: osobně můžete lístek nakoupit pouze pro daný den (tj. nejde je nakoupit dopředu), budete se potýkat s obrovskými frontami u pokladen (v sezóně i hodinu) a váš vstup bude pravděpodobně až za několik dalších hodin. Navíc pokud tu nebudete ráno, lístek na stejný den už pak nekoupíte, protože žádné nebudou. Nákupem dopředu si ušetříte čas a nervy.

Mám koupený lístek, v kolik musím na prohlídku být na místě? 
Vždycky doporučuju být na návštěvu u katedrály alespoň 10-15 minut před časem, který máte napsaný na vstupence. I se vstupenkou se nevyhnete frontě, ale ta je odbavována poměrně rychle a po příchodu se během pár minut dostanete dovnitř. 

Co když propásnu čas vstupu?
Máte smůlu a dovnitř se nedostanete. Vzhledem k zájmu není možné vstup u zakoupené vstupenky posunout, když to propásnete. Pro vrácení lístku je sice možné kontaktovat zákaznickou podporu na emailu, ale peníze za lístek vracejí spíš v případě, kdy z nějakého důvodu pochybí oni sami (tj. nedostanete se jejich vinou někam, kam jste měli jít). 

Změnily se mi plány, můžu návštěvu přeplánovat?
Pokud dopředu víte, že nemůžete v plánovaný čas dorazit, dá se přeplánovat vaše návštěva. Stačí napsat na email prodejní podpory.

Musím mít lístek vytištěný? 
Pokud vstupenku do chrámu zakoupíte online, lístek tisknout nemusíte a ukážete ho na svém telefonu či jiném zařízení. 

Když koupím lístek online, jaký vstup mám využít? 
Pokud lístek už máte, použijte vstup z Carrer de la Marina (průčelí Narození, tzn. Nativity facade).

Kolik času si mám vyhradit na návštěvu?
V klidu vše projdete za 2-3 hodinky. Počítáno s obhlídkou exteriéru, baziliky, krypty i věže. Pokud máte vstup jen do baziliky, tak počítejte s polovičním časem. Pokud nemáte času nazbyt, stačí na návštěvu i hodinka. 

Kupuji lístek i na věže a mezi vstupem do baziliky a vstupem na věže je jen 15 minut, co s tím?
V klidu – během těch 15 minut můžete letmo okouknout chrám a poté se vydat k výtahu na věže. Jakmile ty projdete, můžete se do chrámu zase vrátit a být tam jak dlouho chcete. 

Smí se uvnitř fotit?
Ano. Pokud chcete dělat fotky pro vlastní potřebu, je to v pořádku. Výjimku mají pouze profesionálové, kteří potřebují tiskovou akreditaci. 

Pokud stejně jako autor tohoto webu považujete Gaudího za geniálního architekta, neměli byste v Barceloně minout jeho další významná díla: domy Casa Batlló a La Pedrera na ulici Passeig de Gràcia, Palau Güell nedaleko bulváru La Rambla a Parc Güell rozkládající se nad centrem města. 
Adresa: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona
Doprava: metro linky 2 a 5, stanice Sagrada Familia
Otevírací doba: Listopad - únor: 9:00 - 18:00
Březen: 9:00 - 19:00
Duben - září: 9:00 - 20:00
Říjen: 9:00 - 19:00
25. a 26. prosinec, 1. a 6. leden: 9:00 - 14:00
Vstupné:

Základní vstup do katedrály:
dospělí nad 30 let €20 (jinak €18), studenti (12-18) €18, senioři €16, ZTP a děti do 11 let zdarma

Vstup do katedrály + návštěva věží:
dospělí nad 30 let €32 (jinak €31), studenti (12-18) €31, senioři €27, děti do 11 let zdarma, ZTP z bezpečnostních důvodů nelze

Nákup základních vstupenek >>>

Nákup vstupenek s průvodcem a vstupem na věže >>>
 

Více informací: http://www.sagradafamilia.org/

 

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.