Tibidabo: Zábavní park a neskutečné výhledy, co stojí za to

Tibidabo je hora, která shlíží na Barcelonu ze severozápadu. Se svou výškou 512 metrů jde o největší vrchol přírodního útvaru Serra de Collserola. Právě proto byste si jej neměli nechat ujít, pokud se chcete pokochat jedním z nejlepších výhledů na celou Barcelonu. K tomu návdavkem dostanete zábavní park a překrásný kostel–vše totiž najdete na jednom místě hezky pohromadě.

Pokud jste fanoušky Woodyho Allena, jistě víte, že právě na Tibidabu se natáčely některé záběry oskarového snímku Vicky Cristina Barcelona.

V článku najdete informace o: 

Zábavní park na hoře Tibidabo

Hlavní atrakcí na hoře Tibidabo je zábavní park, který byl otevřen již v roce 1901. Do parku se dostanete např. lanovkou, která vás doveze až na vrchol kopce. Cesta s její pomocí ze spodní stanice trvá přibližně 10 minut (viz popis cesty níže).

Pohled z kopce Tibidabo
Pohled na Barcelonu od kostela Temple de Sagrat Cor přes zábavní park

V zábavním parku najdete celkem 25 atrakcí a na své si přijde opravdu každý–od nejmenších až po ty největší. Je tu k dispozici stylový kolotoč, ruské kolo, horská dráha vedoucí po obvodu kopce, obří letadlo, houpací věž a mnohé a mnohé další věci.

Všechny atrakce v rámci staré části parku (tzv. Panoramatic Area) jsou dobové, takže fungují ve stejné podobě někdy od 20. let minulého století. A i když mají téměř 100 let, o své zdraví se bát nemusíte! 


Klikatá horská dráha vede okolo kopce

V rámci parku je přístupná i skvělá vyhlídka na město. Vážně–pokud chcete na místo, ze kterého je nejlepší výhled na celou Barcelonu, pak je to vrchol Tibidaba. (Vlastně nejlepší je to těsně pod kopcem, když půjdete po asfaltové silnici, která k parku vede ;). Na vyhlídku v rámci staré části parku (tzv. Panoramic Area) se dostanete zadarmo a žádný lístek nepotřebujete. 

Můj tip: K výhledům na město si dopřejte výborné churros, které koupíte v kiosku nedaleko vyhlídky. Přímo před vámi je tam vyrobí, osmaží a posypou tím, co máte rádi. Cena je dle váhy, takže doporučuju dát spíš míň než víc, abyste se pak nedivili, že tam klidně necháte 10 euro :) 

Provozní doba atrakcí

 • Leden: od 2. do 5. ledna, ostatní dny v lednu zavřeno
 • Únor: Zavřeno úplně
 • Březen - Červen: Pouze víkendy a svátky
 • Červenec: Středa až neděle
 • Srpen: Každý den
 • Září - Prosinec: Pouze víkendy a svátky

Otevírací doba vyhlídky

Otevřeno denně kromě těchto dní:

 • Leden: 1. ledna a 6. - 31. ledna
 • Únor: Všechny pracovní dny (o víkendech otevřeno)
 • Prosinec: 25. a 26. prosince

Mapa parku Tibidabo

Vstupenky

Ceny jsou v rámci parku na Tibidabu následující: 

 • Přístup na vyhlídku bez atrakcí: zdarma
 • Vstutp do parku včetně lanovky: €35

Cena výše platí pro všechny nad 120 cm, trpaslíci a děti od 90 do 120 cm platí sníženou cenu. Slevy mají též senioři nad 60 let a ZTP. Úplně zdarma je vstup pro všechny do 90 cm (není potřeba lístek).

Vstupenku s přístupem do celého parku a neomezeným počtem atrakcí můžete nakoupit na webu barcelonské turistické kanceláře s online slevou 5% oproti pokladně na místě.

Koupit vstupenky do parku online se slevou 5 % >>>

Pokud byste chtěli online nakoupit vstupenku na atrakce ve staré části parku, tak to můžete udělat přímo na webu parku (nákup není úplně přívětivý). Na webu také najdete více informací o parku jako takovém. 

Kostel Temple de Sagrat Cor

Další nepřehlédnutelnou dominantou kopce Tibidabo je katolický kostel Temple de Sagrat Cor (Kostel svatého srdce). Vstup do kostela je zadarmo, za €3,5 se můžete nechat vyvézt výtahem až do jedné z nejvyšších věží kostela a vychutnat si pohled na Barcelonu a přilehlé okolí z absolutně nejvyššího místa široko daleko

Televizní věž Torre de Collserola

Několik stovek metrů od kopce Tibidabo vzdušnou čarou je další ze skvostů moderní architektury, telekomunikační věž Torre de Collserola, která vznikla při příležitosti olympijských her v roce 1992. Jedná se o dílo architekta Normana Fostera, podle něhož se věž také někdy nazývá - Torre Foster. Věž je vysoká 288,4 metrů a disponuje celkem 13. podlažími, přimčemž to nejvyšší se nachází ve výšce 152 metrů. 

Jak se na Tibidabo nejlépe dostat?

Jestliže se nacházíte v centru Barcelony, není nic snazšího než dojít na Pl. Catalunya a odsud se na Tibidabo vydat. Doporučuji možniosti níže:

Tip: Pokud máte turistickou kartu na Bus Turistic, je Tibidabo jednou z obsluhovaných zastávek. 

1. Metro + autobus + pozemní lanovka

Na Pl. Catalunya sednete na hnědé metro L7 jedoucí do zastávky Avda. Tibidabo (Přejet nemůžete, jde o konečnou stanici.) Po opuštění metra se ocitnete na Pl. Kennedy, menším a poměrně živém náměstí pod horou Tibidabo. Tady stačí přejít křižovatku ulice Av. del Tibidabo a na druhé straně silnice najdete zastávku autobusu 196. Nastupte a svezte se na zastávku Pl. del Doctor Andreu - Funicular del Tibidabo. Odsud vyjíždí lanovka na Tibidabo. Pokud byste nechtěli jet autobusem, dá se sem od metra dojít pěšky za cca 15 minut. Cesta je značená, ztratit byste se neměli. 

TIP: Výstup na Tibidabo rozhodně doporučuji spojit s návštěvou muzea CosmoCaixa, které se nachází na zdejší hlavní třídě Ronda de Dalt a z konečné metra se k němu dá za cca 10 minut dojít pěšky. Pozor, v muzeu lehce strávíte několik hodin, je proto lepší se na výlet vypravit již dopoledne! 

Pokud jste romantické nátury, můžete se na dolní stanici lanovky dopravit starodávnou modrou tramvají (tzv. Tramvia Blau) a po cestě nahoru obdivovat překrásné secesní budovy lemující zdejší silnici. Ta vyjíždí z přímo z Pl. Kennedy a její dráha je dlouhá 1276 metrů. Tramvaj poprvé vyjela roku 1901 a tato trasa je poslední připomínkou toho, jak vypadala barcelonská tramvajová doprava v minulost. Jízdenku zakoupíte přímo v tramvaji, její cena je €5.50. 

Stanice zubačky
Tato budova je dolní stanicí lanovky mířící na Tibidabo

Z Pl. del Doctor Andreu jede lanovka až na vrchol hory Tibidabo. Cena za zpáteční jízdenku je €4.10 v případě pořízení lístku do zábavního parku, €7.70 bez lístku. Uvedené ceny platí pro sezónu, pokud zábavní park není úplně otevřený, dostanete se na Tibidabo za nižší cenu. Lanovka jezdí co půl hodiny, jízdní řád pro rok 2018 najdete na webu Tibidaba


Tato lanovka pojme až 130 osob a vyveze vás až na vrchol Tibidabo. V roce 2021 prošla kompletní rekonstrukcí. 

2. Turistický autobus T2A

Kromě lanovky se na Tibidabo můžete z Pl. Catalunya dostat pomocí turistického autobusu T2A. Ten odjíždí ze zastávky u Casa Madrid (před obchodem Desigual) a odtud jede přímo na vrchol hory, bez zastávek. Jedna jízdenka vás vyjde na €3. Cesta nahoru trvá asi 20 minut. 

3. Vlak + lanovka + autobus

Tato možnost je ze všech výše zmíněných nejlevnější (můžete jet na standardní jízdenku na barcelonskou MHD, třeba jízdenku T-Casual), ale zase zabere nejvíce času, zvláště pokud nevychytáte spoje. Na Pl. Catalunya sedněte na vlak S1 nebo S2 a za necelých 15 minut vystupte na zastávce Peu del Funicular. Tady jen vyjdete jedny schody a přestoupíte na pozemní lanovku jedoucí do Vallvidrera Superior, cesta trvá 10 minut. V horní stanici stačí vyjít před budovu a vydat se kolem ní doprava nahoru do kopce. Za zatáčkou na vás čeká zastávka linky 111.

Zastávka linky 111

Jednou za půl hodiny odsud jezdí mikrobus, který vás vyveze až na Tibidabo. Kapacita microbusu je cca 20 lidí, proto se snažte nastoupit mezi prvními. Pokud vše klapne, cesta vlakem, lanovkou a autobusem dohromady by měla trvat cca 45 minut. 

Další možnosti, jak se dostat na Tibidabo

Nahoru se také můžete vydat taxíkem nebo po vlastní ose autem. To však musíte nechat zaparkované na parkovišti pod kopcem a nahoru se svézt kyvadlovým autobusem T2B (ten je zdarma v ceně parkování, ale musíte mít lístek do parku). Více informací o dopravě najdete na stránkách parku.

Na Tibidabo se dá také dostat pěšky, k dispozici je hezký průvodce i s fotografiemi. Na cestu je ale lepší mít outdoorové boty a oděv, rozhodně nejde o nějakou výletní procházku.

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.