Aktuálně: Jaké jsou podmínky pro cestování do a z Barcelony?

Ikonická věž Torre Glòries

Torre Glòries (dříve známá jako Torre Agbar) je 144 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru kulky z betonu a skla, který najdete ve čtvrti Poblenou na ulici Avinguda Diagonal, nedaleko náměstí Pl. Glòries (odtud pochází jméno, které věž získala s novým majitelem v roce 2017).

Budova byla postavena podle návrhu slavného architekta Jeana Nouvela a k jejímu slavnostnímu otevření došlo v září 2005. Její krásu a důmyslnost oceníte nejvíce v noci, kdy se její skleněný kabát rozzáří celým spektrem barev.

I přes své mládí se Torre Glòries stala jedním ze symbolů Barcelony a najdete ji na mnohých pohlednicích a turistických materiálech. Dnes už bychom si pohled na panorama města bez této stavby dokázali jen těžko představit.

Skleněný mrakodrap Torre Agbar
Od svého úpatí vypadá Torre Agbar monumentálně!

Pokud si Torre Glòries chcete nejvíce užít, vyrazte k ní až padne tma. Oficiálně "světelná show" trvá od 20 do 23 hodin (v zimě), resp. od 21 do 24 hodin (v létě). Po tuto dobu totiž její povrch osvětluje na 4500 nezávislých a přes počítač ovládaných světel. Ty jsou ukryty pod fasádou mrakodrapu a během okamžiku jsou schopny na jeho povrchu vytvářet dechberoucí a nevídané obrazce. Vzhledem k rozměrům budovy doporučuji vše sledovat zpovzdálí a samotnou stavbu si v klidu obejít až ve dne za světla. 

Torre Agbar v noci
Foto: Alexander Z., CC BY-SA 3.0, Link

Samotná věž byla vybudována jako sídlo společnosti Aguas de Barcelona (odtud dostala původní název Torre Agbar), která se v Barceloně stará o vodovody. Díky tomu byla jednu dobu veřejně přístupná i část budovy, kde byla umístěna dlouhodobá výstava pojednávající právě o barcelonském vodohospodářství. Dnes se dovnitř bohužel nedostanete.

Věž od svého otevření budova několikrát změnila majitele. Ten současný ji koupil v lednu 2017 od hotelového řetězce Hyatt, který plánoval Torre Agbar přebudovat na luxusní hotel. Z toho však sešlo a zatím to vypadá, že ve věži zůstanou kanceláře, jako tomu bylo doposud. Pokud jste se tak těšili na to, že se podíváte dovnitř, musíte si nechat zajít chuť. 

Adresa: Avinguda Diagonal, 211
Doprava: stanice metra Glòries, linka L1

 

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.