Proč musíte vidět ikonickou věž Torre Glòries?

Torre Glòries (dříve známá jako Torre Agbar) je 144 metrů vysoký mrakodrap ve tvaru kulky z betonu a skla, který najdete ve čtvrti Poblenou na ulici Avinguda Diagonal, nedaleko náměstí Pl. Glòries (odtud pochází jméno, které věž získala s novým majitelem v roce 2017).

Budova byla postavena podle návrhu slavného architekta Jeana Nouvela a k jejímu slavnostnímu otevření došlo v září 2005. Její krásu a důmyslnost oceníte nejvíce v noci, kdy se její skleněný kabát rozzáří celým spektrem barev.

I přes své mládí se Torre Glòries stala jedním ze symbolů Barcelony a najdete ji na mnohých pohlednicích a turistických materiálech. Dnes už bychom si pohled na panorama města bez této stavby dokázali jen těžko představit.

Skleněný mrakodrap Torre Agbar
Od svého úpatí vypadá Torre Agbar monumentálně!

Chcet si věž nejvíc užít? Přijděte sem pod rouškou tmy!

Pokud si Torre Glòries chcete nejvíce užít, vyrazte k ní až padne tma. Oficiálně "světelná show" trvá od 20:00 do 23:00 (v zimě), resp. od 21:00 do půlnoci (v létě). Po tuto dobu totiž její povrch osvětluje na 4500 nezávislých a přes počítač ovládaných světel. Ty jsou ukryty pod fasádou mrakodrapu a během okamžiku jsou schopny na jeho povrchu vytvářet dechberoucí a nevídané obrazce. Vzhledem k rozměrům budovy doporučuji vše sledovat zpovzdálí a samotnou stavbu si v klidu obejít až ve dne za světla. 

Torre Agbar v noci
Foto: Alexander Z., CC BY-SA 3.0, Link

Věž je hezká, ale proč se nedá jít dovnitř?

Samotná věž byla vybudována jako sídlo společnosti Aguas de Barcelona (odtud dostala původní název Torre Agbar), která se v Barceloně stará o vodovody. Díky tomu byla jednu dobu veřejně přístupná i část budovy, kde byla umístěna dlouhodobá výstava pojednávající právě o barcelonském vodohospodářství. Dnes se dovnitř bohužel nedostanete.

Věž od svého otevření budova několikrát změnila majitele. Ten současný ji koupil v lednu 2017 od hotelového řetězce Hyatt, který plánoval Torre Agbar přebudovat na luxusní hotel. Z toho však sešlo a zatím to vypadá, že ve věži zůstanou kanceláře, jako tomu bylo doposud. Pokud jste se tak těšili na to, že se podíváte dovnitř, musíte si nechat zajít chuť. 

Návštěvu spojte s blešákem Mercart dels Encants

Pokud se na Torre Glòries plánujete podívat ve dne, doporučuju navštívit i opodál stojící Mercat dels Encants (někdy také známý jako Mercat de Bellcaire, adresa Castillejos, 158), což je nejstarší bleší trh v Evropě.

Historie tohoto trhu se sice datuje až do 14. století, ale dnes zaujímá moderní prostor rozsáhlého třípatrového komplexu pod zajímavě řešenou "zrcadlovou" střechou. Návrh budovy má na svědomí Fermín Vázquez, který se mimo jiné podílel společně s Nouvelem na opodál stojící Torre Glòries. 

Na tomhle trhu s pěti sty prodejními místy najdete všechno co vás napadne – od úplné blešákové veteše, přes starožitnosti, bazarový nábytek, oblečení z druhé ruky, knihy, desky, elektroniku, parfémy, dekorační předměty, nádobí nebo třeba i úplně nové věci.

Jelikož celá plocha zabírá více jak 30 000 m2, v klidu tu strávíte několik hodin, než to celé projdete. I právě proto tu najdete několik barů, bufetů či jiných míst, kde se dá něco dobrého zakousnout. Přehled toho všeho najdete na povedeném webu – je tam seznam všech prodejců i míst, kde se můžete najíst. 

Více o Mercat dels Encants taky napoví toto video:

Otevřeno je každé pondělí, středu, pátek, sobotu od 9 ráno do 8 večer. Veřejné aukce jsou od 7:45 do 9:00 ráno každé pondělí, středu, pátek a sobotu. 

Název atrakce: Torre Glòries
Adresa: Avinguda Diagonal, 209 (mapa)
Doprava:

Metro linky L1, zastávka Glòries
Tramvaj T4, zastávka Glòries

Otevírací doba:

1. duben – 14. říjen: Každý den 10:00 – 21:00
15. říjen – 31. březen: Každý den 9:30 – 18:30
Zavřeno 25. prosince a 1. ledna. 24. a 31. prosince otevřeno 9:30 – 15:00.

Vstupné:

Mirador torre Glories
Dospělí: €15
Starší 65 let nebo děti 5-17 let: €12
Děti do 5 let: zdarma
Rodina (1 dospělý + 2 děti): €30
Rodina Plus (2 dospělí + 2 děti nebo 1 dospělý a 3 děti): €40

Mirador torre Glories + Cloud Cities Barcelona Experience
Dospělí: €25
Starší 65 let nebo děti 12-17 let: €22
Tato atrakce je pouze pro starší 12 let

Nakoupit vstupenky online >>>

Více informací: https://www.miradortorreglories.com/

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.

💥 Nejnovější články