Letištní salonky – vše, co potřebujete vědět a jak se do nich dostat zdarma (2023)?
Pokud chci chcete při cestování letadlem dopřát trochu vyšší než běžný komfort, máte několik možností. Jednu z nich vám nabídnou i letištní salonky neboli lounge. V tomto článku se společně podíváme na to, co salonky jsou, jak fungují, jak se do nich dostat zdarma a nakonec vám poradím, kde se letištní salonky nacházejí na letišti v Praze, Vídni nebo Bratislavě…
Salonky vám pomohou se přepnout do dovolenkové nálady ještě předtím, než odletíte...
Co v článku najdete:
- Co letištní salonky nabízejí?
- Kde letištní salonky najdete?
- Jak letištní salonky fungují?
- Kdo může letištní salonek využít?
- Jak dlouho můžete být v letištním salonku?
- Dá se salonek využít po příletu?
- Jak se dostat zdarma do letištního salonku?
- Jak je to s doprovodem při vstupu zdarma?
- Moje zkušenosti s letištními salonky
- Placený vstup do salonku – na kolik vyjde?
- Salonky, které budete nejčastěji využívat (nejenom) při odletech do Barcelony
Cesta je cíl, ale někdy byste ji nejraději měli za sebou
Každý, kdo pravidelněji létá, mi asi dá za pravdu, že ne vždycky je cesta letadlem pohodlná a odpočinková. Spíš naopak: často je to únavné, čeká na vás spousta stresu, nepohodlí a čekání. Dvojnásob to platí v případě letů s přestupem, kdy jen cestou samotnou pak můžete strávit třeba i víc jak den.
Proč jsou letištní salonky spása cestovatelů a jaké služby vám nabídnou?
Chcete-li si pobyt na letišti – ať už před odletem nebo na přestupu – trochu zpříjemnit, je návštěva letištního salonku jasnou volbou: nebudete muset čekat v prostoru letiště nebo posedávat s ostatními na gatu na častokrát nepohodlných lavičkách, ale můžete čas využít trochu smysluplněji, najíst se, dát si sprchu, přečíst si noviny, udělat nějakou práci nebo prostě jen zrelaxovat a připravit se na nadcházející let.
Letištní lounge je prostě taková velmi příjemná čekárna, která vám navíc často nabídne i služby, o kterých se vám předtím ani nezdálo.
Vienna Lounge je za mě nejlepší na odlety do Barcelony
Samozřejmě, že poskytované služby se značně můžou lišit salonek od salonku, ale za takový minimální základ považuji tohle:
- Odpočinkový prostor – základem každé dobré lounge jsou křesla, pohovky a dostatek odkládacích stolků. Tohle využijete hlavně když máte dostatek času např. při čekání na přestup. Prostě se rozvalíte v pohodlném křesle, dáte si nohy nahoru a máte pocit, jakobyste byli v nějakém luxusním hotelu a ne na letišti :-) Výhodou taky je to, že máte větší jistotu, že vás tu nikdo neokrarde, když si například zdřímnete.
- Jídlo před odletem – za mě druhý z největších benefitů letištních salonků – když jsem na letišti, nechci moc utrácet a pokud jste někdy na letišti jedli v restauraci, bufetu nebo si kupovali někde něco na stánku, víte, že jídlo (jako ostatně vše ostatní) není zrovna nejlevnější. Většina salonků má samoobslužné bufety, kde se můžete zdarma najíst, dát si toho tolik, co sníte a ve finále si nemusíte vyčítat, že jste za to dali kopu peněz. Standardem v každém dobrém salonku je teplá i studená kuchyně, takže si můžete dát něco teplého jako třeba polévku či jiné hlavní jídlo nebo si vedle toho vzít něco menšího do ruky jako je třeba sendvi či bageta. Celé to můžete doplnit zeleninou, ovocem nebo nějaký dezertem. Já nejčastěji lítám z Vídně a na jejich salonku mě hodně baví, že se v nabídce snaží vždycky alespoň částečně mít něco lokálního (Rindsuppe, klobáska, guláš, štrůdl…)
- Nealkoholické i alkoholické nápoje – nejsem člověk, co by se před odletem potřeboval opíjet, aby lépe snášel cestu, ale pokud si chcete dát před odletem něco na pití, nějaký drink, pivo, víno či něco ostřejšího, můžete se obsloužit. Samozřejmostí je pak nealko jako třeba voda, káva, čaj, džusy apod. Všeho většinou několika druhů, takže si můžete vybírat.
- Pracovní zázemí – osobně lítám nejčastěji z pracovních důvodů, takže chci i na cestě být maximálně efektivní a i když mám někde zrovna volnou hodinu, tak řeším nějakou práci. V tomhle letištní salonky pomáhají v tom, že vám dají minimálně stolky, u kterýrch můžete sedět, a častokrát i vyhrazené pracovní místnosti (s počítači nebo bez). To je třeba případ salonku ve Vídni, kde hned vedle hlavní lounge máte několik dlouhých prarcovních stolů s kancelářskými židlemi a zásuvkami, takže pokud zrovna nechcete lelkovat a oddávat se nicnedělání, máte tu zázemí na práci.
- Připojení k internetu – tohle souvisí s předchozím bodem. Na spoustě letišt sice nějaké připojení je, ale častokát je omezené co do rychlosti nebo času, který na internetu můžete strávit. Pokud chcete vyšší komfort a nechcete dělat kompromisy, připojení k internetu v salonku pro vás může být zajímavou volbou. (Osobně to nevyužívám, protože mám neomezená data a taky z důvodu obav o soukromí – ale pokud vám to nevadí, nainstalujte si alespoň nějakou VPNku, která bude komunikaci šifrovat).
- Koupelna s možností si dát sprchu – osobně nevyužívám, protože většina mých letů je krátkých a já se pořádně nestihnu zpotit :) Ale jak jsem říkal – pokud letíte někam přes noc a třeba na letišti musíte spát, taková rychlá, osvěžující sprcha může přijít vhod.
Pokud vás zajímají konkrétní služby ve vybraném salonku, není nic snadnějšího než si najít jeho web a tam se o nich dozvědět více.
Všechno jídlo je čerstvě uvařené a připravené – součástí salonků bývá kuchyně
Kde a jak salonky najdete najdete?
Na letištní salonky můžete dnes narazit na každém větším mezinárodním letišti. Najdete je snadno: většinou se nacházejí v prostoru po bezpečnostní kontrole a dovedou vás k nim informační tabule. Stačít hledat cokoliv se slovem “lounge” v názvu jako třeba Vip Lounge, First Class Lounge, Business Lounge apod.
Salonky jsou často na umístěny do ne tak rušných částí letiště právě proto, aby vám mohly dopřát tolik požadovaný klid a odpočinek.
Jak fungují letištní salonky?
Salonky na letištích fungují jednoduše – stačí do salonku přijít a na recepci se prokázat platnou letenkou a něčím dalším, co vás opravňuje ke vstupu. To může být buď karta nebo členství v některém ze zákaznických programů (viz dále). Anebo si prostě a jednoduše zaplatíte jednorázový vstup, když nic takového nemáte.
Obsluha poté prověří platnost letenky, vyhledá si vás podle karty, příp. vás nechá zaplatit vstup, a vy normálně pokračujete dál do prostoru salonku. Poté už můžete užívat všechny výhody, které letištní lounge nabízí...
Nikdo po vás na vstupu nic jiného nebude chtít – žádná registrace, prokazování se doklady či cokoliv jiného není třeba. Letenka a jedna z níže uvedených věcí opravdu stačí.
Vídeňská Skylounge nabízí tzv. "hot-desk kancelář". A i když to nepůsobí nejmoderněji, svůj účel to plní.
Kdo může letištní lounge využít?
Kdokoliv – není zde žádné omezení: můžete mít jakoukoliv letenku, můžete letět kamkoliv a s jakoukoliv aerolinkou, je to jedno.
Jen je třeba mít na paměti, že v základu je vstup placený, ale existuje celá řada způsobů, jak se do salonku můžete dostat zdarma. Ty nejčastější vám právě popíši.
Jak dlouho můžu v salonku být?
Většina salonků v podmínkách uvádí, že byste v nich neměli být déle jak 2-3 hodiny. V praxi jsem ale ještě neviděl, že by to někdo nějak hlídal či snad dokonce po někom vyžadoval, aby odešel, že tam byl moc dlouho... Tedy pokud salonek funguje nonstop a v noci nezavírá. Noc jsem v salonku netrávil, takže nevím, jak to probíhá.
Vetšinou je to tak, že jakmile do salonku vstoupíte, nikoho už nezajímá, jak dlouho tam budete.
Dá se salonek využít i na příletu?
Krátká odpověď: většinou ne. Pokud byste si rádi trochu odfrkli po náročném letu v letištním salonku předtím, než budete pokračovat na vaši cestě nebo než zamíříte domů, tak to nejde.
Důvod je prostý: pro vstup je vyžadována letenka a tu už nemáte. Častokrát se ani k salonku vzhledem k uspořádání prostor na letišti nedostanete: lounge bývají až za bezpečnostní kontrolou.
Existuje sice pár výjimek, kde je salonek přístupný i po příletu, ale těch je opravdu málo. A ne, Praha, Vídeň ani Bratislava mezi těmito letišti nejsou.
Jak na vstup do letištního salonku zdarma?
Základem pro vstup je platná letenka. Vedle ní potřebujete také alespoň jednu z následujících věcí:
- platební kartu: debetní nebo kreditní kartu od partnerské společnosti (seznam viz dále)
- tarif letenky v business či první třídě (jiné třídy nemají na vstup nárok)
- členství v programu LoungeKey, Dragon Pass nebo Priority Pass (aj.)
- členství ve věrnostním programu letecké společnosti nebo aliance (One World, Star Alliance, Sky team)
Jak vidíte, vstup zdarma vám zajístí platební karta nebo účast v členském programu.
Vstup do letištního salonku na platební kartu
Jelikož spousta lidí neví, jaká karta je ke vstupu potřeba, všechny vám je tady vypíšu. Aby to bylo jednoduší, budeme se bavit o kartách, které umožňují neomezené návštěvy salonků v Praze, Vídni a Bratislavě. Pro bezplatný vstup stačí mít kreditní nebo platební kartu:
- Mastercard Gold*
- Mastercard World*
- Mastercard Platinum
- Mastercard World Elite
- Mastercard Business
- Mastercard Corporate
- Diners Club
- American Express
*Vstup zdarma pro tyto dvě karty neplatí na všech letištích – někde vám "jen" dají zvýhodněnou cenu za vstup.
Jak získat některou z karet na bezplatný vstup do salonku?
Podmínky pro získání některé z výše uvedených karet se různí. Nicméně tyto karty jsou v nabídce většiny tuzemských bank. Na začátek se doporučuji podívat na nabídku vaší "domovské" banky – třeba některou z karet můžete získat zdarma, příp. za nějaký menší poplatek.
Abyste měli alespoň základní představu o tom, jaké podmínky je třeba pro získání kreditní karty zdarma splnit, jako příklad vám popíšu kartu Mastercard World Elite. To je totiž ta, co mám já k Premium účtu od ČSOB. Ten vám společně s kartou založí zdarma, pokud splníte alespoň jednu z těchto podmínek:
- Měsíční příjem zasílaný na účet v ČSOB minimálně 50 000 Kč
- Úspory v rámci skupiny ČSOB od 1,5 mil. Kč
- Hypotéky ve skupině ČSOB min. 3 miliony Kč
Myslím, že např. minimální příjem není nijak složitě dosažitelný, především pak v páru. Já kartu mám díky hypotéce, více moje zkušenosti v detailu níže.
Jak je to s doprovodem, když mám vstup zdarma?
Vstup zdarma na kartu nebo v rámci členství je platný pouze pro držitele karty. Pokud vás cestuje více a ostatní osoby nemají vlastní kartu, je třeba vstupy přikoupit. Naštěstí nemusíte platit normální cenu, ale většinou vám nabídnou nějakou zvýhodněnou.
A co děti? Ty malé do 3 let mají do většiny salonků vstup zdarma, po ty větší musíte zakoupit zlevněný vstup. Tohle vždy záleží na konkrétním salonku a dozvíte se to na webu nebo u vstupu.
Abyste se vyhnuli placení za doprovod, můžete svůj vstup zdarma nakombinovat se vstupy z členských programů. Doporučuju se na konkrétní podmínky informovat u své banky nebo vydavatele karty, protože se to dost liší... Já mám například u výše zmíněné Mastercard World Elite 4 další vstupy ročně nad rámec bezplatných vstupů v Praze, Bratislavě nebo Vídni.
Moje zkušenosti: Jak jsem díky ČSOB Premium získal vstup do letištních salonků zdarma, aniž bych chtěl
Aktuálně mám volný vstup do letištních salónků tak trochu náhodou. Abyste rozuměli – nezřídil jsem si ho vědomě, protože jsem si myslel, že je to drahé a vlastně by mi to k ničemu nebylo. Ročně dám tak 8–10 krátkých letů, takže jsem nějaký komfort moc neřešil. Když začal covid a my se s rodinou stěhovali mimo Prahu a pořizovali si hypotéku, jednou z podmínek bylo založení účtu u ČSOB.
Bankéř mi tenkrát řekl, že můžu mít namísto běžného účtu zadarmo ČSOB Premium, který v sobě má (kromě spousty dalších výhod jako např. cestovní pojištění nebo pojištění storna letenek či ubytování) i kreditní kartu Mastercard World Elite.
Zcela náhodou jsem pak jednou zjistil, že v rámci účtu od ČSOB Premium mám neomezené vstupy do letištních salonků v Praze, Vídni a Bratislavě zdarma:
- Letiště Václava Havla v Praze, letištní salonek Mastercard Lounge – já zdarma a můj doprovod za cenu 450 Kč
- Letiště Vídeň Schwechat, letištní salonky SKY Lounge a JET Lounge – já zdarma, doprovod za 23 eur
- Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě, letištní salónek Mastercard Caproni Lounge – já zdarma, doprovod 12 eur
Kromě neomezených vstupů zdarma mám v rámci účtu další 4 vstupy / rok v rámci programu LoungeKey: to se hodí na jakémkoliv letišti mimo ty 3 výše uvedené.
Ze salonků zahrnutých v kartě jsem zatím zkoušel Prahu a Vídeň a druhé jmenované letiště u mně vítězí na celé čáře: salonky jsou větší, je tam větší nabídka služeb a mnohem lepší jídlo a pití.
Vídeňské letiště mám také blíž, takže netřeba dodávat, že jsem tamější salonek využil vícekrát jak ten pražský.
Dnes, když létám, tak si vždycky nechávám na vídeňském letišti aspoň hodinu právě na návštěvu salonku: je super před odletem trochu rozmazlit dobrým jídlem, něčím k pití a na gate dorazit na čas, bez stresu nebo nějakého většího čekání. Vídeňské letiště je malé, takže ze salonku se na odletovou bránu dostanete tak maximálně za 10-15 minut.
Čím víc budete létat a využívat letištní salonky, tím víc si budete všímat rozdílů mezi nimi. Někde stojí prostory a služby za starou belu, jinde máte pocit luxusního hotelu. Pokud máte omezený počet vstupů jako třeba já v rámci LoungeKey, doporučuju vždycky kouknout na weby hodnotící jednotlivá letištní lounge, jako třeba web LoungeReview. Z mojí zkušenosti existují letiště, kde se prostě nevyplatí tamější salonek navštívit (a vyplýtvat si některý ze vstupů).
Na dobré věci se zvyká lehce a zcela upřímně si už dnes moc nedokážu představit odlet bez toho, aniž bych čekání na letadlo trávil jinde než v salonku. Tím, že to mám zdarma ke kartě, nemusím to nijak řešit a ani to nijak platit, byl bych hloupý, kdybych to nevyužil...
Součástí vídeňské Vienna Lounge je i tato kavárna
Vstupy do letištního salonku v rámci členství v programech LoungeKey, DragonPass aj.
Některé karty samy o sobě neomezené vstupy zdarma do salonku neobsahují. Ale získáte k nim účast v členských programech jako třeba LoungeKey, DragonPass nebo PriorityPass. Konkrétní podmínky se opět liší kartu od karty, ale většinou to funguje tak, že ke kartě dostanete omezený počet vstupů do letištních salonků kdekoliv na světě.
Dva nejčastější programy, na které v domácích podmínkách narazíte, jsou dva: LoungeKey a DragonPass.
Členství v programu LoungeKey
LoungeKey je členský program, v jehož rámci můžete získat vstup až do 1100 letištních salonků po celém světě. Některé české banky vám členství v něm zřídí automaticky při vydání debetní nebo kerditní karty. To je třeba příklad karet k účtům ČSOB Premium, Erste Premier nebo Raiffeisenbank. (A možná jej nabízejí i ostatní banky – to bohužel netuším).
Pokud máte členství v programu a současně nejste na letišti, kde byste měli vstup do salonku zdarma přímo ke kartě (tj. Praha, Vídeň, Bratislava), tak při vstupu na recepci je dobré kromě prokázání se kartou říct, že chcete využít volný vstup z LoungeKey. Většinou to však není potřeba a pokud je salonek do programu zapojen, obsluha vstup naúčtuje automaticky na vaše členství a vy tak nic neplatíte.
Členství v programu DragonPass
V rámci programu DragonPass můžete navštívit až 1300 salonku po světě. Pro využití je třeba stejnojmenná mobilní aplikace a debetní nebo kreditní karta. V Česku je do programu DragonPass zapojena např. Komerční banka s kartami Mastercard World Elite, Visa Platinum, Visa Corporate nebo Visa Infinite. Některé v sobě obsahují jen členství, jiné i volné vstupy.
Vstup do letištního salonku v rámci programu DragonPass funguje tak, že po stažení aplikace a zaregistrování do programu musíte před vstupem do lounge vygenerovat unikátní QR kód, kterým se pak na recepci prokážete. Pro doprovod člena pak platí i jednotná cena 26 eur.
Zřízení členství v programu, pokud jej nemáte
Pokud ke své platební kartě nemáte vstupy do salonků zdarma ani členství v žádném programu a současně často létáte, doporučuju v detailu prozkoumat nabídky těchto programů. Díky benefitům a výhodám se vám totiž cena členství vrátí již po několika vstupech.
Pro všechny, co si budou členství chtít pořídit napřímo, připadají v úvahu hlavně programy DragonPass a PriorityPass; členství v LoungeKey jako koncový zákazník – alespoň co vím – nemůžete na vlastní tričko pořídit.
Nemám prostor je tu všechny popisovat a provnávat, doporučuju si všechny odkazy proklikat a vybrat ten, co bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce.
Vstup do letištního salonku bez karty nebo členství
Na řádcích výše jsem vám popsal, jak se do salonku můžete dostat zadarmo. Pokud ani jedna z možností pro vás nedává smysl anebo byste si služby letištního salonku rádi vyzkoušeli předtím, než si to pořídíte, můžete si zaplatit jednorázový vstup.
Cena za vstup do standardního salonku v EU je několik desítek euro, například:
- V Praze stojí 30 eur vstup do Mastercard Lounge nebo Erste Premier Lounge
- Ve Vídni dáte 39 eur za salonek Sky Lounge a 49 eur za Vienna Lounge
- V Bratislavě je cena 30 eur za Mastercard Caproni Lounge
Na některých letištích najdete fakt luxusní letištní salonky, kde vstup stojí klidně i přes 500 eur, to je příklad třeba dubajského letiště.
Cena za vstup do salonku není nejnižší. Pokud vše budete platit z vlastní kapsy (tj. nemáte některou z karet nebo členství v programu), rozhodně si to dvakrát promyslete, tím spíš, pokud cestujete s rodinou…
Na druhou stranu spousta letištních salonků je vám schopna nabídnout různé speciální slevy, právě třeba když letíte s dětmi – vídeňské letiště mívá pravidelné akce pro 2 dospělé a 2 děti za jednotnou vstupní cenu 89 eur.
Salonky, které budete nejčastěji využívat (nejenom) při odletech do Barcelony
Pokud poletíte z Česka nebo Slovenska, jsou de facto jen tři letiště, kde vás salonky budou zajímat: Praha (PRG), Vídeň (VIE) a Bratislava (BTS). Přesně z těchto tří měst totiž do Barcelony lidi od nás nejčastěji létají.
Zkusím vám v krátkosti popsat hlavní salonky, které zde můžete využít.
Letištní salonky v Praze
Na Letišti Václava Havla v Praze najdete dva hlavní salonky: jeden na terminálu 1 (pokud letíte mimo schengen), druhý na terminálu 2 (v rámci schengenu). Kvalita je z mého pohledu průměrná – ani vás nenadchnou, ani neurazí.
Mastercard Lounge - Terminál 1
Mastercard Lounge v Praze
Poloha: Terminál 1, 2. patro, za nákupní zónou
Otevírací doba: Po - Pá: od 5:30 do 23:00 So - Ne: od 5:30 do 23:00
Více informací
Erste Premier Lounge - Terminál 2
Erste Prermier Lounge v Praze
Poloha: Terminál 2, 2. patro, za bezpečnostní kontrolou napravo
Otevírací doba: Po - Pá: od 5:00 do 22:00 So - Ne: od 5:00 do 22:00
Více informací
Letištní salonky ve Vídni
Nabídka letištních salonků ve Vídni je větší jak v Praze. Salonků tu najdete více, jsou větší a nabízejí z mého pohledu kvalitnější služby. Krátce představím hlavní dva.
Vienna Lounge
Obrovský salonek s kapacitou 450 míst pro odlety v rámci schengenského prostoru i mimo něj od bran C, D (kyvadlová doprava každých 10 minut k bránám F, G). Co tu mj. najdete?
- úchvatný výhled na přistávací dráhu
- čerstvě připravené rakouské a mezinárodní speciality
- výběr studených a teplých nápojů a lihovin a výběr vín od rakouských vinařů
- „Vídeňská kavárna" s rakouskými moučníky/dezerty
- pracovní prostor s elektrickým napájením a USB připojením
- prostor pro rodiny, hrací plocha, přebalovací pult
- relaxační zóna s lehátky
Novější salonek Vienna Lounge
Poloha: Terminál 2, za bezpečnostní kontrolou, 2. podlaží
Otevírací doba: denně 04:30 až 22:00 hodin
Více informací
Odlétáte z Vídně? Přečtěte si, kde ve Vídni zaparkovat auto blízko u letiště.
Sky Lounge
Vídeňský salonek Sky Lounge s kapacitou 175 míst, který je ideální pokud letíte z bran F a G. Najdete tu studený a teplý bufet, dostatek prostoru na odpočinek, pracovní místa, sprchu a mnoho dalších věcí. Oproti novějšímu Vienna Lounge působí některé interiérové prvky trochu zastarale, ale dá se s tím žít...
Starší salonek Sky Lounge
Poloha: Terminál 3, za bezpečnostní kontrolou, 2. podlaží
Otevírací doba: denně 04:30 až 23:00 hodin
Více informací
Pojedete do Vídně na letiště autem? Přečtěte si mých 5 tipů na to, kde levně zaparkovat u letiště.
Letištní salonky v Bratislavě
Na letišti je pouze jeden salonek jménem Mastercard Caproni Lounge, kde si můžete dát něco dobrého a pozorovat šrumec v odletové hale nebo kouknout na rerpliku letadla Caproni Ca.33, po kterém je lounge pojmenované a ve kterém havaroval M. R. Štefánik.
Letištní salonek v Bratislavě
Poloha: 2. poschodí odletového terminálu za bezpečnostní kontrolou vpravo
Otevírací doba: denně od 05:00 až 21:30 hodin
Více informací
👇 Pozor, dále nesmíte minout
- Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
- Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
- Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
- Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
- Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!
💥 Nejnovější články
- Luxusní třída Passeig de Gràcia v Barceloně – pokud milujete nakupování, tuhle ulici nesmíte minout
- Bezlepkové restaurace v Barceloně – tipy na ta nejlepší místa, která musíte navštívit
- Sagrada Família má hotové věže evangelistů – jak vypadají, co symbolizují a kdo za nimi stojí?
- Oslavy La Mercè 2023 – o čem je toto veselí a jaký je program pro letošní rok?
- Banksy Museum v Barceloně – netradiční muzeum s díly známého graffiti umělce rozhodně stojí za návštěvu!
- Muzeum Salvadora Dalího – udělejte si výlet do Figueres, kde má své muzeum slavný umělec
- Antoni Gaudí a jeho stavby v Barceloně – můj seznam TOP 9 staveb, které musíte vidět
- Dovolená v Tarragoně – co vidět a dělat v tomto městě?
- Jak na nejlepší prodloužený víkend (eurovíkend) v Barceloně? – moje tipy pro všechny, kdo směřují poprvé do Barcelony na prodloužený víkend a chtějí si dovolenou užít na maximum.
- Hrad Montjuïc (Castell de Montjuïc) – výlet k hradní pevnosti na vrcholku barcelonského kopce Montjuïc
- La Roca Village – outletová vesnička nabízející světovou módu nedaleko Barcelony
- Co vidět, dělat a zažít v Barceloně? (video) – několik videí, díky kterým získáte inspiraci pro návštěvu Barcelony
- Španělské jídlo - co musíte v Barceloně ochutnat? Není to jen paella nebo tapas...
- Flixbus zavádí novou autobusovou linku Praha – Barcelona
- Památník Kryštofa Kolumba - památník slavného mořeplavce s netradiční vyhlídkou.
- Casa Vicens - první Gaudího dům v Barceloně, který jste určitě ještě neviděli.
- Parkování u letiště ve Vídni - detailní článek o tom, kde zaparkovat, pokud do Barcelony letíte z Vídně.
- Letištní salonky v roce 2023 - můj mega dlouhý průvodce letištními salonky: co jsou, jaké služby poskytují a jak se tam dostat zdarma
- Proč nekupovat letenky u Kiwi.com - shrnutí zkušeností, proč se vyhnout nákupu letenek do Barcelony u přeprodejců
- Dálniční známka Rakousko (2023) – moje zkušenosti se známkou pro rakouské dálnice a kde ji koupit?
- FC Barcelona hráči – aktuální sestava pro 2023/2024
🎟️ Vše o vstupenkách
Sagrada Família vstupenky, Akvárium Barcelona vstupenky, park Güell vstupenky