Na jaké svátky, slavnosti a festivaly se můžete těšit v Barceloně v roce 2023?

Španělé jsou národem velmi dbajícím na své tradice a Katalánci v tomto nejsou výjimkou. Kdykoliv se naskytne nějaká příležitost k oslavě či bujarému veselení, na nic nečekají a tuto možnost využijí. Během každého roku se tak v Barceloně koná hned několik slavností, svátků nebo festivalů, k nimiž se i vy jako turisti můžete připojit. 

Leden: Svátek Tří králů (5. ledna)

Prvním velkým svátem po začátku roku v Barceloně je oslava příchodu tří králů spojená s uctíváním Ježíše Krista (někdy též nazývaný jako Zjevení Páně nebo epifanie). Celá událost v Barceloně začíná navečer 5. ledna, kdy se v přístavu Port Vell (většinou okolo 16.30) objeví loď se třemi mudrci z Východu. Odkud pak vyrazí na spanilou jízdu městem dlouhý průvod plný akrobatů, klaunů nebo skřítků, kteří s sebou nesou dobrotyt pro děti. 

Průvod běžně začíná u spodního vchodu do městského parku (Parc de la Ciutadella) a pokračuje ulicemi Carrer de Marques de l’Argentera a Via Laietana a končí na Pl. de Carles Buïgas, na náměstí kousek od Magické fontány. Viz trasa kompletní trasa z roku 2022.

Únor / březen: Karneval

Zdaleka není tak populární jako ten v Riu, ale i tak si barcelonský karneval získává každý rok více a více pozornosti. Historie karnevalu v Barceloně sahá do daleké minulosti – první zmínka o něm se objevila již v roce 1333! Pro obyvatele města jde o poslední možnost, jak si trochu "odfrknout" před nadcházejícím půstem zakončeným velikonočními svátky. 

Pokud se náhodou budete v době karnevalu v Barceloně pohybovat, asi je jasné, co můžete čekat: hudba, bujaré veselí, tanec a samozřejmě dlouhatánské průvody masek nebo oblíbené plesy. Na úvod se tu tradičně můžete setkat s volbou krále a královny a na konec karnevalového dění s pohřbem sardinky (Entierro de la Sardina). Jo, slyšeli jste správně – Španělé pořádají průvody, kde truchlí nad smrtí ryby. Asi netřeba dodávat, že to celé je tak trochu nadsázka a divadlo, trochu ve stylu našeho pochovávání basy. Vidět to procesí lidí v černém nesoucí rybu (často v nadživotní velikosti) fakt stojí za to! Většinou se u toho hodně jí (např. tapas) a popíjí, takže lidi mají dobrou náladu a i pro přihlížející je to zábava. 

Hlavní průvod většinou směřuje přes Av. Paral·lel. 

Datum karnevalu se mění každým rokem, protože je závislé na lunárním kalendáři: pořádá se totiž sedm týdnů po prvním úplňku po zimním slunovratu. Karnevalové veselí začíná tzv. tučným čtvrtkem a končí právě popeleční středou, kdy dochází k rozloučení se sardinkou, většinou jejím spálením. 

Duben: Svatý týden, Velikonoce a Svátek sv. Jiří

Svatý týden (Semana Santa) a Velikonoce
V Barceloně si podobně jako u nás připomínají poslední týden Ježíšova pozemského života, jeho smrt na kříži a vzkříšení. Španělsko je silně věřící země, takže pokud se budete ve Svatý týden pohybovat po městě, dozajista natrefíte na některou ze zdejších ceremonií.

Svatý týden tradičně začíná Květnou nedělí a končí Velikonocemi. Pro celé Španělsko, Barcelonu nevyjímaje, jsou v tomto období typická procesí bratrstev kajícníků. Ty si zaručeně nespletete, protože mají na sobě dlouhou kápi a masku přechazející do netradiční špičaté čepice. Pokud na to budete koukat s dětmi, dost možná je ten výjev vystraší…

Během velikonoc je v Barceloně spousta lidí, kteří si přijeli užít svátky anebo se zapojit do některé z oslav. Ty vyvrcholí v neděli na Boží hod Velikonoční a centrem všeho dění bývá místní Katedrála na Pla de la Seu.

Státní svátek je v Barceloně na Velký pátek a Velikonoční pondělí. V tyto dny jsou veškeré velké obchody a centra zavřená (částečně otevřené je Maremagnum v přístavu). Restaurace a bary po celé svátky fungují normálně, památky a atrakce většinou taky - vždy ale raději koukněte na jejich web.

Svátek svatého Jiří: 23. dubna
V druhé polovině dubna se můžete těšit na další hezký svátek. Jedná se o Festa de Sant Jordi, svátek svatého patrona Katalánska, který je považován jako jakýsi den zamilovaných. V tento svátek si nenechte ujít procházku po La Rambla, kde se objevuje mnohem víc stánků a obchodníků než v obvyklé dny.

Budete-li objevovat krásy Barcelony v dubnu, můžete se nechat strhnout koncerty staré hudby v Barri Gòtic, flamencem, jazzovou hudbou či kytarovými sólovkami.

Květen: Velká cena Španělska

Květen v Barceloně tradiční patří motorovým sportům – na okruhu v nedalekém Montmeló se totiž každoročně koná Velká cena Španělska. Pokud chcete na vlastní oči vidět závody formule 1 nebo motorek, rozhodně neváhejte a vypravte se na tentotradiční okruh podívat na vlastní oči...

Červen: Primavera Sound, Noc ohňů a Sonar Festival

Hudební festival Primavera Sound: začátek června

Festival Primavera je jednou z nejoblíbenějších hudebních akcí, která se každoročně na začátku léta pořádá přímo v Barceloně. Obrovský hudební festival, který trvá několik dní a odehrává se u mořev Parc del Forum, tu hostí velké hvězdy světového popu a rocku. Za ty roky, co se Primavera pořádá, se tu vystřídaly hvězdy jako třeba Radiohead, Arcade Fire, Blur, Cure nebo třeba Pixies. 

Součástí festivalu je každorčně i bohatý doprovodný program, který probíhá přímo v areálu festivalu anebo v některém z klubů po městě. 

Více informací najdete na webu festivalu.

Noc ohňů: 23. června

Vydáte-li se do Barcelony v letních měsících, určitě si nenechte ujít „Noc ohně“ (la Nit del Foc) pořádanou každoročně 23. června, kdy celé město rozzáří ohňostroje, vatry na plážích, bubny a všeobecné veselí.

Sonar Festival: 16. – 18. června

Sonar – festival hudby, technologií a kreatiivity

Červenec: Festival del Grec

V červenci si můžete užít Festival del Grec, který představuje největší letní festival v okolí. Součástí jsou divadelní představení, taneční vystoupení a hudební večery. Festival se odehrává v Théâtre Grec na kopci Montjuic.

Srpen

Srpen v Barceloně je ve znamení lidových tanců, koncertů a veselic ve čtvrti Gràcia (Festa Major de Gràcia)

Září

V týdnu od 24. září začínají oblíbené oslavy La Mercè (Festa de la Mercè), slavnosti na počest patronky Barcelony. Městem mj. putují pestrobarevné průvody obrů, masek, obřích hlav, draků šlehajících oheň a tanečníků tradičního katalánského tance sardana.

Říjen

Svátky, oslavy a festivaly v říjnu v Barceloně brzy doplním.

Listopad

Prosinec

V prosinci jsou to hlavně oslavy vánoc, Štědrého dne a příchodu nového roku. Všechny památky bývají s výjimkou zkrácené otevírací doby na Štědrý den a Nový rok v provozu, takže když do Barcelony míříte na konci prosince, rozhodně se nemusíte bát. 

Seznam všech dalších festivalů a oslav

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články