Umění ve veřejném prostoru aneb jaké skvosty můžete zdarma při toulkách Barcelonou obdivovat?

Barcelona je městem umění. Dokazují to nejen nesčetné expozice street artu, ale také nejrůznější sochy a mozaiky, které v této nádherné metropoli uvidíte všude kolem sebe. Velkou výhodou je, že všechno toto umění můžete obdivovat zadarmo, bez placení.

Víte, jaké díla musíte v Barceloně vidět nebo třeba jaká z nich vznikla k příležitosti konání olympijských her? Pojďme se na to společně kouknout. 

Obsah: Mozaika Joan Miró na La Rambla, El Cap od Roye Lichtensteina, Wounded Shooting Star od Rebeccy Horn, Zlatá ryba od Franka GehryhoEl Gato de Botero od Fernanda Botero

Jste fanoušky umění? Podívejte se, jaká umělecká muzea Barcelona nabízí. 

Nádherná a živá La Rambla s mozaikou ve středu

Asi nejrušnější ulice v celé Barceloně – La Rambla. Kromě toho, že zde najdete spoustu zábavy a příležitostí k nakupování, musíte ocenit i zdejší nádherné umění. Všude okolo uvidíte krásnou ukázku katalánského modernismu. Při rozhlížení uvidíte budovy lemované ozdobnými materiály znázorňující rostliny. A zhruba někde ve středu tohoto dlouhého bulváru se vám bude pod nohama vinout věhlasná mozaika od Joana Miróa.

Mozaika na La Rambla
To je ona, mozaika od Joana Miró, kterou většina turistů snadno přehlédne...

Miró Mosaic, dílo surrealistického umělce Joana Miróa, zdobí ulici La Rambla již od roku 1976. Celá mozaika je se skládá z teracových dlaždiček vyrobených ze směsi bílého cementu a drceného skla. Právě díky kvalitnímu materiálu se mohl naplnit úmysl autora nechat kolemjdoucí po mozaice klidně šlapat bez strachu z jejího poškození. Celému dílu vévodí modrá, červená a žlutá barva v kombinaci s bílou a černou.

Jinak v Barceloně můžete prozkoumat i další díla Miróa: ihned po příletu na letišti najdete z vnější části příletové haly jeho mural, případně můžete zajít do jeho muzea ve svazích kopce Montjuic a pořádně se s jeho osobou a dílem seznámit. 

Mozaika od Joan Miro na letišti v Barceloně
Mozaika Joana Miró na zdi barcelonského letiště

Kde mozaiku na La Rambla najdete: La Rambla 71 (u stanice metra Liceu)

El Cap, pop-artová hlava v barcelonském přístavu

Nepřehlédnutelnou skulpturou je i barcelonská socha El Cap, která se označuje též jako „Hlava Barcelony“. Jejím autorem je slavný pop-artový umělec Roy Lichtenstein, který toto dílo "usochal" k příležitosti Olympijských her v roce 1992.

Hlava Roye Lichtensteina v Barceloně
Hlava Roye Lichtensteina v Barceloně

Socha je inspirována uměním Antoni Gaudího, a proto je vyrobena z keramických dlaždiček. Najdete ji poblíž přístavu, do kterého můžete dojít po ulici La Rambla. Po cestě nezapomeňte prohlédnout také Kolumbův pomník. (Pokud vyjedete výtahem nahoru na vyhlídku, sochu hlavy můžete docela dobře vidět).  

Kde hlavu najdete: Pg. de Colom

Plážové kostky Wounded Shooting Star

Takzvaná Wounded Shooting Star (neboli v katalánštině L’Estel Ferit) je dalším uměleckým dílem věnovaným konání Olympijských her v roce 1992. Skulptura je umístěna na pláži Barceloneta a místní ji často nazývají jako „Kostky“ neboli „The Cubes“.

Wounded Shooting Star na pláži v Barceloně
Kostky na pláži Barceloneta

Autorkou tohoto díla je německá umělkyně Rebecca Horn. Celá "socha" je zhotovena z rezavých chiringuitos. To bývaly bary a prodejní stánky ryb a mořských plodů, které lemovaly pobřeží a pláže předtím, než byla celá oblast zrenovována právě na začátku 90. let před Olympijskými hrami.

Ačkoliv není příliš jasné, jak celé 10metrové umělecké dílo z oceli a betonu interpretovat, dozajista má svoji hodnotu a místo na barcelonské streetartové mapě. 

Kde "Kostky" najdete: Pg. Marítim de la Barceloneta

Zlatá ryba Franka Gehryho

Dalším neopomenutelným znakem Barcelony je už drahně dlouho socha vytvořená kanadským architektem Frankem Gehrym. Tento umělec je mimo jiné spoluautorem pražského Tančícího domu v Praze. Ryba, jež se ve španělštině nazývá Pez Dorado a v katalánštině Peix Daurat, vznikla také k příležitosti pořádání Olympijských her v roce 1992.

Ryba Franka Gehryho v Barceloně
Gehryho ryba u barcelonské pláže Somorrostro

Socha vyrobená z oceli v bronzové barvě je dlouhá 56 metrů a dosahuje výšky až 35 metrů. Ryba je sestavena z mřížkovaného materiálu, který tak vytváří nádherné odrazy slunečních paprsků. Tento umělecký skvost vám neunikne, pokud se vydáte od pláže Barceloneta směrem k pláži Somorrostro – nachází se u "barcelonských dvojčat", mrakodrapů Hotel Arts a Mapfre Tower.

Gehryho ryba nejlépe vynikne při západu slunce, kdy se na ní světlo hezky láme, bude se třpytit a vám se bude zdát, že vypadá jak ze zlata. 

Kde rybu najdete: C/ de Ramon Trias Fargas, 2

Toulavá kočka v nadživotní velikosti: El Gato de Botero

Sochu toulavé kočky El Gato de Botero lze bez pochyb označit za jeden ze symbolů pouličního umění v Barceloně. Socha byla původně pořízena v roce 1987 a celých 15 let se pak skutečně „toulala“ a hledala správné místo. Nakonec byla kočka v roce 2003 umístěna do čtvrti Raval na konec ulice Rambla del Raval.

Socha kočky ve čtvrti El Raval
Socha kočky ve čvrti Raval

Obrovskou kovovou skulpturu kočky navrhl kolumbijský umělec Fernando Botero. Další dílo tohoto autora můžete zpozorovat ihned po příletu na letiště Barcelona El Prat. Zde je vystavena socha koně nazývaná Caballo, jež je rovněž dílem tohoto věhlasného sochaře.

Boterův kůň na letišti v Barceloně
Boterova socha koně na barcelonském letišti

Kde kočku najdete: Rambla del Raval

V Barceloně narazíte na krásné umění ve veřejném prostoru skoro na každém kroku. I pokud jste ta nejznámější místa již navštívili, vždy objevíte něco nového a dechberoucího. Stačí chodit pěšky a mít oči otevřené. Anebo můžete kouknout na tuto stránku, kde najdete seznma všech známých děl ve veřejném prostoru...

Můj tip: Pokud vás zajímá street art, rozhodně musíte v Barceloně navštívit Banksyho muzeum!

Autor: Lucie Trinerová

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články