Kompletní průvodce Velkou cenou Španělska F1 a Moto GP 2023

Rádi byste na vlastní kůži zažili závody Formule 1? Pak doporučuji Velkou cenu Španělska, unikátní závod, jehož okruh považují mnozí za vůbec nejlepší v rámci celého seriálu Grand Prix.

Nejbližší Velká cena Španělska nás čeká 2.–4. června 2023 , což znamená, že máte čas vše naplánovat a zařídit - např. pokud se tam chcete vydat sami na vlastní pěst a neplatit za (často předražené) zájezdy cestovek na Formuli 1. V následujícím článku vám dám spoustu tipů, pokud se do Španělska na Grand Prix budete chtít vypravit (a současně nebudete mít nikoho, kdo by vám mohl s plánováním cesty poradit). 

Zobrazit přehled lístků a ceny >>>


Formule na okruhu v Barceloně, autor Julien RebouletCC BY-NC 2.0

Přišli jste sem pro informace k Moto GP? V pořádku, klidně můžete pokračovat ve čtení. Drtivá většina zdejších informací je platná i pro tento motocyklový seriál – jednoduše proto, že se odehrává na tom samém okruhu. Trať, všechny zatáčky, fungování areálu atp. je aktuálně naprosto totožné. Podstatná informace pro vás je ta, že další závod na trati v Montmeló se odehraje 1. – 3. září 2023.

Co se v tomto článku o Velké ceně Španělska dozvíte? 

  1. Proč se na VC Španělska vypravit?
  2. Informace o okruhu
  3. Doprava k okruhu
  4. Popis areálu a mapa
  5. Tribuny a pozorovací plochy
  6. Rozvrh, ceny a nákup lístků
Chystáte se na VC Španělska na vlastní pěst? Přečtěte, jak nakoupit lístky na F1 a vypravit se do Španělska po vlastní ose - stačí pořídit letenky, vybrat ubytování, některý z lístků na hromadnou dopravu a samozřejmě vstupenky dle návodu v tomto článku.

Proč se na Velkou cenu vozů F1 do Španělska vypravit?

  • Španělsko je z ČR skvěle dopravně dostupné - letá sem spousta společností, jezdí sem pravidelné autobusy
  • Letenky jsou levné - vzhledem k tomu, že se nacházíme v Evropě, z Prahy do Barcelony se dá při troše snahy dostat i za necelé dva tisíce, v případě akčních letenek i méně
  • Závodní okruh je z centra Barcelony vzdálený cca půl hodiny jízdy
  • Lístky na Velkou cenu pořídíte za hubičku - cena normálního lístku začíná na 55 euro, senioři a děti do 15 let se na okruh mohou dostat už za 30 euro (více viz dále). 
  • A samozřejmě jde o zážitek na celý život! 

Informace o okruhu Circuit de Catalunya

Velká cena Španělska se jezdí na okruhu jménem Circuit de Barcelona-Catalunya. Ten najdete asi 30 km severovýchodně od Barcelony u městečka Montmeló.

Barcelonský okruh byl otevřen 10. září 1991 a hned o 19 dní později se tu odehrávaly první závody ze seriálu Formule 1 Grand Prix. 

Okruh samotný měří 4655 metrů a jezdci ve formulích jej musí absolvovat 66x. Celkem tak v rámci celého závodu ve svých vozech urazí 307,104 km.


Video s popisem okruhu a pohled z kokpitu při průjezdu jednotlivých zatáček

Kromě závodů F1 slouží tento okruh jako hlavní dějiště motoristického Moto GP. V mezičase ho využívají i fandové jiných motorových sportů nebo třeba cyklistiky. Pokud vás okruh zajímá či chcete během svého pobytu v Barceloně zažít něco netradičního, odkážu vás na oficiální web, kde si můžete i mimo konání Velké ceny objednat různé motoristické zážitky jako např.:

  • řízení nadupaných aut z kategorie GT
  • možnost se po okruhu projet vlastním autem nebo na motorce
  • vyzkoušet speciální off-road dráhu
  • a mnohé další...

Doprava k okruhu aneb jak tam dostat?

Pokud míříte do Barcelony a pořídili jste lístky na Velkou cenu F1, z letiště i z centra města se na okruh dostanete opravdu jednoduše. Možnosti máte tyto:

  • cesta vlakem
  • cesta autobusem
  • doprava vlastním autem či jiným prostředkem

Cesta vlakem k okruhu

Jak jsem zmiňoval, okruh je relativně blízko od centra, takže pokud máte lístek na městskou hromadnou dopravu, můžete jej využít.

Vaší cílovou stanicí je Montmeló. Do té se dostanete, pokud nasednete na jakýkoliv vlak R2 mířící do Granollers Centre (tmavě zelená R2) nebo Maçanet Massanes (světle zelená linka R2 Nord). Cesta vlakem do Montmeló, kde je okruh, zabere asi 20 minut.


Mapa MHD s linkami R2 a R2 Nord, které míří do Montmeló

Z nádraží v Montmeló doporučuju využít kyvadlový autobus směřující až před brány okruhu. Cena jízdenky na něj jsou 2 eura. Případně se dá jít pěšky, ale připravte se na cca 40 minutovou procházku. 

Pokud chcete ušetřit za lístek na vlak, zakupte lístek T-Casual na dvě zóny. Případně je možné pořídit jednorázovou zpáteční jízdenku z centra za cca 4 eura. 

Cesta autobusem

V době konání Velké ceny jezdí přímo z centra Barcelony až k okruhu kyvadlová doprava. Tu provozuje společnost Sagales, takže pokud budete chtít jet autobusem, vypravte se na jejich web, kde najdete jízdní řády a můžete i online nakoupit lístek. 

Cesta autobusem z centra na okruh trvá přibližně 45 minut.

Cena jednodenní zpáteční jízdenky je 12 euro. Autobusy odjíždějí z nástupišť 25, 26 a 27 z Barcelona Nord (ulice Ali Bei, 80).

Pokud byste chtěli jet autobusem na okruh mimo konání Grand Prix (nebo měli nutkavou potřebu se cestovatelsky trápit :), můžete využít i běžný linkový autobus číslo 416 nebo 375. Ten vás ale nedoveze až ke stadionu, ale na zastávky vzdálené cca 15 - 20 minut od okruhu. Pak musíte pěšky. 

Cesta vlastním autem nebo motorkou

Pokud na okruh směřujete vlastním (nebo půjčeným) dopravním prostředkem, určitě se po cestě neztratíte. Buď si do navigace zadejte Circuit de Catalunya anebo se z města vydejte po silnici C-17 (a jednoduše sjeďte na exitu Montmeló) nebo využijte dálnici AP-7 (která se na C-17 posléze napojí). V obou případech cesta vyjde plus mínus na stejno, asi na půl hodiny.

Parkovat se dá přímo u okruhu - je tu 26 000 parkovacích míst. Cena třídenního parkovacího lístku je cca 20 euro, lístek můžete nakoupit společně se vstupenkami na závody.

Nezapomeňte si dopředu nastudovat, které parkoviště je nejblíže tomu, kde budete sedět! 

Dá se na okruh dostat, i když se závod nejede? 

Rádi byste se na závodní okruh podívali, i když se zrovna Velká cena Barcelony či jiný závod nejede? Žádný problém! Tedy pokud svoji návštěvu naplánujete do některého z dnů, kdy probíhají komentované prohlídky areálu. Cena vstupenky je €10 za osobu, prohlídka trvá cca hodinu a půl a dostanete se do všech významných budov a zařízení, třeba i včetně VIP lounge...

Více informací o prohlídkách závodního okruhu v Barceloně.

Seznamte se s celou mapou areálu pro Velkou cenu Španělska F1

Barcelonský okruh sám o sobě pojme 140 700 lidí, což je setsakramentsky hodně (skoro tolik, kolik obyvatel má Plzeň:)! Pokud závody navštívíte, velmi rychle zjistíte, že organizace ne vždy funguje tak jak by měla, na spoustě míst se tvoří fronty a celkově zázemí by vzhledem k takovému počtu lidí mohlo být trochu lepší... 

Mapa areálu a okruhu

Níže najdete mapu areálu, kterou jsem připravil. Minimálně byste měli mít povědomí o tom, že celý okruh je rozdělen na 4 části (severní, jižní, východní, západní) a že byste měli pro vstup využít tu, kam máte zakoupený lístek. V mapě najdete vyznačené hlavně:

  • parkoviště
  • vstupy / kasy
  • tribuny
  • zatáčky


Mapa okruhu Circuit de Barcelona - Catalunya

Tipy a informace pro návštěvu okruhu

  • Chraňte se! Circuit de Barcelona-Catalunya je vlastně velký přírodní amfiteátr a vzhledem ke stabilně teplému počasí a horkému vzduchu rozhodně doporučuji přibalit opalovací krém, něco na ochranu hlavy nebo deštník. Jen málo tribun je krytých střechou (viz dále). 
  • Vyberte správný vstup. Vstupů do prostoru okruhu je celkem 7. Využijte ten, v jehož blízkosti se nachází vaše tribuna. Určitě doporučuji být na okruhu dříve než později, protože dlouhé fronty jsou před začátkem závodů na denním pořádku (hlavně při finálové jízdě). 
  • Závod jedině za střízliva. V celém závodním areálu nekoupíte ani kapku alkoholu - je tu prostě zakázaný. Nedoporučuji jej s sebou ani brát - při vstupu jsou všechna vaše zavazadla podrobena kontrole a případný alkohol by byl zkonfiskován... Pokud byste však měli chuť na pivko či něco jiného, před vstupem jsou u bran 1 a 6 bary.
  • Na jídlo a pití přímo na okruhu zapomeňte. Vážně! Ne, že by tam nebylo (je), ale ceny jsou fakt vysoké a nabídka klasická fastfoodová. Např. za nealko (!) pivo Heineken dáte 11 eur, za půl litru coly 4 eura a podobné šílenosti. Rozhodně vemte útokem nejbližší supermarket v Montmeló a zásobte se - jídlo a pití sem normálně smíte donést (jen ne žádné skleněné lahve a plechovky). 
  • Záchody jsou v pohodě. Je jich hodně a jsou pravidelně uklízené. 
  • Po skončení závodu nespěchejte. Jak závody skončí, bývá to maso - všichni se chtějí dostat z okruhu pryč. Silnice bývají přecpané, na nádraží fronty a vlaky plné. Lepší je zůstat na okruhu a projít se tam nebo zaplout do některého z místních barů a počkat, až to šílenství opadne.  

Kam koupit lístek aneb popis tribun a pozorovacích ploch

Tribuna, nebo volná zóna?

Základní otázka, kterou si musíte položit je to, zda chcete závody Formule 1 sledovat z pohodlí tribuny nebo z tzv. volné zóny (pelouse). U třídenního lístku je cena tohoto rozhodnutí 100 euro (145 euro dáte za třídenní lístek ve volné zóně vs. 245 euro za třídenní lístek na tribunu typu Fan).

Lístek do volné zóny je ta nejlevnější vstupenka, která vás na závody Formule 1 dostane. Jestli chcete zažít atmosféru Velké ceny Španělska a současně nechcete moc utrácet, je volná zóna přesně pro vás. Na okruhu se jedná o prostor mezi zatáčkami 4 až 9.

V případě základního vstupného však nečekejte žádný velký komfort - s dalšími lidmi budete stát nebo sedět na trávě na zemi (pokud si nevezmete deku nebo ručník - rozhodně doporučuji).

Pokud vám stačí volná zóna, na nedělní finále se dostanete i za sympatických 99 euro. 

Volná zóna (tzv. Pelouse)
Fanoušci v tzv. volné zóně, autor Julien RebouletCC BY-NC 2.0

Pokud na Velkou cenu jedete za zážitkem a Formule 1 jsou to, co vás zajímá, neváhejte si připlatit, stojí to za to! I když je pravda, že spousta fanoušků i přes nižší komfort preferuje pozorovací plochu s volnou zónou, protože pak je možné se v jejím rámci kolem okruhu volně pohybovat. Když zvolítek lístek na tribunu, na jinou vás samozřejmě jen tak nepustí...

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé tribuny na okruhu v rámci Velké ceny Formule 1 ve Španělska - ty spadají do několika kategorií a liší se hlavně výhledem a cenou.

Tribuny typu Excellence

Do nejvyšší cenové kategorie spadá samozřejmě hlavní tribuna a také tribuna F. 

Jsou sice nejdražší, ale zase z nich máte ten nejlepší výhled na celý závod. V případě hlavní tribuny dokonce vidíte jezdcům až "do kuchyně" - je totiž umístěna přímo naproti boxů, takže veškerou předzávodovou přípravu, zastávky vozů během závodu a konečnou závěrečnou ceremonii spojenou se jmenováním vítězů můžete sledovat přímo z vašeho místa. Podél hlavní tribuny také vede nejdelší rovinka celého okruhu a formule tu tím pádem dosahují maximálních rychlostí. 

Tribuna F je naopak na konci startovní rovinky. Formule zde po dosažení maximální rychlosti podřazují a připravují se na vjezd do první pravotočivé zatáčky. Tu v případě místa na tribuně F budete mít jako na dlani. Kromě ní hezky dohlédnete i na druhou, třetí, šestou a sedmou zatáčku na trati. 

Cena za lístky této kategorie je 440 euro. 

Tribuny typu Superfan

Druhou cenovou kategorii zaujímají tribuny označené jako Superfan Grandstands:

  • Spadají sem tribuny A, L, H a I
  • Cena lístku pro tyto tribuny je 345 euro
  • Vždy se kupuje konkrétní místo na sezení
  • Všechny tribuny (s výjimkou I) mají obří obrazovky

Tribuna A se nachází hned za první pravotočivou zatáčkou po startu. Tady můžete sledovat, jak formule z maximálních rychlostí dosažených na nejdelším rovném úseku na trati začínají podřazovat a zpomalovat. Z některých míst se tu dá dobře vidět i na start / cíl, ale hlavně si tu vychutnáte zatáčky 1-3 a vše ostatní můžete sledovat na obří obrazovce u tribuny.

Tribuna L se nachází v jižní části okruhu na kopci a nabízí super výhled především na zatáčku 5. Díky svému strategickému umístění ale není problém pozorovat dění i na zatáčkách 1, 2 a 3 a dá se také dohlédnout na startovní / cílovou rovinku. Bez diskuze se jedná asi o to nejlepší místo s největším výhledem na celý okruh. 

Tribuna H se nachází zatáčku před cílovou rovinkou. Návštěvníci mohou pozorovat formule jedoucí ve vysoké rychlosti do zatáčky 12 až po zatáčku 16 před cílovou rovinkou. Poměrně dobře vidět je také na zatáčku 10 a obecně máte dobrý rozhled na podstatnou část okruhu. 

Tribuna I je podle mnohých nejlepší z těchto čtyř v rámci typu Superfan. Nabízí číslované sedačky, zastřešení i obří obrazovku přímo před tribunou. To, čím tato tribuna u fanoušků vyhrává, je ale její umístění - je totiž na trati v zatáčce po tzv. Racc Chicane, těsně před poslední 16. zatáčkou a vjezdem do cílové rovinky. Z jednoho místa tak můžete sledovat formule zpomalující i zrychlující a samozřejmě dohlédnete i na finální zápolení v cíli nebo uvidíte odbočku do boxu. 

Tribuny typu Fan

Třetí cenovou kategorii představují tribuny označované jako Fan Grandstands:

  • Spadají sem tribuny J, K G, C
  • Cena lístku pro tyto tribuny je 240 euro
  • Vždy se kupuje konkrétní místo na sezení
  • Všechny tribuny mají obří obrazovky

Tribuna J se nachází těsně za startem vedle hlavní tribuny. Okolo projíždějící vozy formule 1 zde dosahují maximální rychlosti skoro až 330 km/h, takže nemáte nouzi o pořádně nadupanou podívanou. Kromě toho z míst samozřejmě dohlédnete na vzdálenější zatáčky 6 a 7, ale také na výjezd z boxů anebo startovní/cílovou čáru. 

Tribuna K se na trati nachází kousek za startem a je to super místo ke sledování závodů F1, pokud si chcete užít pořádnou akci a pohledy na předjíždějící se jezdce. Tato tribuna je totiž těsně před první zatáčkou, kde jezdci po úvodní rovince podřazují a připravují se na ostrý pravotočivý manévr. Kromě úvodní části okruhu zde také hezky uvidíte na zatáčky 2 a 3 a stejně tak na vzdálenější 6 a 7. 

Tribuna G se nachází mezi zatáčkou 12 a 13 a nabízí bezkonkureční výhled na dobrou polovinu závodního okruhu. Tato tribuna je mezi fanoušky formule 1 nesmírně populární a podle mnohých zde panuje ta nejlepší atmosféra z celého stadionu. 

Tribuna C je umístěna v druhé části okruhu, kde jezdci přecházejí z vysokých rychlostí ze zatáčky 12, přes 13 (tzv. Racc Chicane) do zatáčky 14. Uvidíte zde hezkou technickou práci jezdců spojenou s přechody z velkých rychlostí na nižší. 

Ostatní tribuny

Tribuny E, N a B jsou dostupné pouze pro majitele jednodenních lístků - při nákupu vstupenek na Velkou cenu Španělska F1 si totiž můžete vybrat, jestli chcete jít na všechny tři dny nebo pouze na jeden (buď pátek nebo sobota nebo neděle).

Co musíte vědět, než koupíte lístky? 

Tak – rozhodli jste se, že musíte formule ve Španělsku vidět!

Dalším krokem je výběr vhodného lístku. Za mě je to o tom, že si v první řadě musíte ujasnit, kolik dní na okruhu chcete strávit (aneb jak velký fanda F1 jste).

Možnosti budou pravděpodobně jen dvě: 1 den nebo 3 dny. V případě první volby budete chtít vidět pouze finále, v případě té druhé si budete chtít užít všechny dny Velké ceny se vším všudy:

  • ve čtvrtek bývají procházky po okruhu a prohlídky boxů (tzv. pitlane walk); pro majitele 3denních vstupenek zdarma
  • v pátek probíhají tréninkové jízdy
  • v sobotu je kvalifikace
  • v neděli se jede finále

Uvedený rozvrh se netýká pouze Formule 1, ale také Formule 2 a Porsche Supercup. Zkrátka v jednom lístku máte i další závodní série. 

Samozřejmě, že můžete lístek zakoupit např. pouze na pátek nebo na sobotu, ale jaký smysl by mělo jet na formuli 1 a nevidět finále?;)

Pokud víte, zda chcete na den či na tři, musíte vybrat vhodné místo k pozorování celého závodu. Mapu okruhu a popis tribun máte o pár odstavců výše. Takže nyní jen malé opáčko cen pro jednotlivé typy lístků:

Třídenní vstupenky na Velkou cenu (pátek - neděle)

  • Tribuny Excellence - 440 euro
  • Tribuny Superfan - 340 euro
  • Tribuny Fan - 240 euro
  • Základní vstupné (volná zóna): 140 euro

Jednodenní vstupenky na Velkou cenu

  • Tribuny E, N, B - od 55 euro
  • Základní vstupné (volná zóna) - 99 euro

Když si pořídíte vícedenní lístek, můžete využít i různé další aktivity, které jsou pro návštěvníky připraveny v rámci doprovodného programu jako např. návštěvy boxů, showroomů jednotlivých značek, autogramiády jezdců atp.

Co je dobré vědět

  • Nejlevnější je volná zóna, lístek na nedělní závod se dá koupit už za 100 euro
  • Děti a senioři mají slevu na lístky 50 %; děti do 6 let mohou na okruh dokonce zdarma
  • Lístky na všechny tribuny se prodávají do tzv. zón, což je vlastně ekvivalent řady. Pokud chcete nejlepší výhled, vyberte tu nejvyšší možnou řadu
  • Většina tribun má obří obrazovky, abyste mohli pohodlně sledovat veškeré dění na okruhu
  • Tribuna I, M a ta hlavní jsou kryté, ostatní nikoliv
  • Pokud máte 3denní vstupné, můžete sledovat tréninky v rámci tzv. "Free Friday" z kterékoliv tribuny chcete (s výjímkou N a E)
Tip: Chcete na F1 do Španělska a chcete pro sebe či své partnery VIP servis? Formule 1 nabízí i tzv. Paddock Club lístky, díky kterým získáte přístup na závod, spoustu exkluzivních služeb, prohlídek nebo vybrané jídlo a pití od vyhlášených místních kuchařů. Více informací >>>

Kde koupit vstupenky na VC Španělska?

Na internetu existuje spousta webů nabízející lístky. Nakoupit můžete například přímo na oficiálním webu F1. Já osobně všem doporučuju ověřený web Motorsport Tickets:

  • prodávají lístky 15 let, jsou spolehliví
  • mívají reálně nejnižší ceny na trhu (lístky stojí méně než na oficiální webu F1)
  • dostanete super servis - ke každému místu a trati vám dají jeho popis a vy tak víte, co kupujete
  • máte možnost vrátit lístek, pokud by se něco neplánovaného událost (nemoc, zpoždění letu atp.)

Přehled vstupenek a možnost jejich nákupu >>>

V článku jsem se snažil postihnout vše podstatné, co se Velké ceny ve Španělsku týká. Kdyby vám něco chybělo, není nic jednoduššího než mi napsat na mail a já to doplním. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články