Zažijte barevná představení zpívající magické fontány v Barceloně

Představení magické fontány v Barceloně
Magická fontána v Barceloně: Nejvíce si ji užijete za tmy

Je fontána v Barceloně otevřená?

Není. Představení magické fontány se nekonají kvůli ochraně před suchem a není jasné, kdy bude fontána znovu v provozu... Doporučuju sledovat oficiální web, kde vždy najdete aktuální info. (Srpen 2023)

V Barceloně je spousta památek, které se vyplatí vidět i pod rouškou tmy. Pokud je ale nějaká, kterou stojí za to vidět pouze za tmy, je to dozajista známá zpívající fontána (Font Màgica). Ta totiž po západu slunce nabízí nevšední podívanou, které se jen tak něco nevyrovná: připravte se na úžasné propojení barev, hudby a vodní choreografie.

Zpívající magická fontána v Barceloně
Představení fontány: Barvy, hudba a voda; foto © Francesco Panetta

Téměř 100letý barcelonský klenot

Zpívající fontána na úpatí kopce Montjuic byla postavena k příležitosti světové výstavy Expo v roce 1929. Její organizátoři rok před jejím konáním totiž začali hledat "něco speciálního", co by návštěvníky oslnilo. S nápadem na vybudování fotány přišel architekt Carles Buigas, který se rozhodl důmyslně propojit vodu, světlo a barvu do jednoho spektakulárního celku. 

Ve své době jen málokdo věřil, že ambiciózní plán na vybudování vůbec největší stavby tohoto typu v Barceloně vyjde. Velikost a okázalost celé fontány dokazuje fakt, že se během roku na její realizaci vystřídalo na 3 000 dělníků. Nakonec se vše povedlo a fontána při světové výstavě bavila malé i velké. 

Ohlasy čtenářů webu na fontánu:

Iveta M. (srpen 2018): "Zpívající fontána (Font Màgica) je v letních měsících od 21:30 hodin. Ve 20 hodin začali lidičky posedávat na schodech, tak jsme se usadili také a očekávali začátek v 20:30h. V tento čas už byly schody zcela zaplněné. Show začala v 21:30, ale to už bylo všude neskutečně lidí. Barevná fontána nádhera, jen se divím, že něco neudělají se zvukem. Pokud by byl kvalitní, jasný a nahlas, víc by to nadchlo a vtáhlo."

Pohnutá historie se zářivou budoucností

Dlouhého provozu si ale fontána neužila - už na konci 30. let minulého století byla poznamenána španělskou občanskou válkou a smutným výsledkem bylo její poškození. Ke znovuobnovení za dohledu jejího autora došlo v roce 1955.

Zatímco Buigas v roce 1979 umírá, začátkem 80. let dochází k vylepšování fontány jako takové a veškeré techniky skryté v jejím pozadí. Dochází také k přidání hudební složky do jednotlivých "vystoupení" - v původním návrhu fontána oslňovala přihlížející pouze vodou a barevným světlem. Hudba dodala všemu ještě další rozměr. 

Největší slávu fontána udělala Barceloně bez diskuze v roce 1992, kdy zde probíhaly olympijské hry a fontána se celosvětově stala poznávacím znakem města. 

Ohromující show tančící fontány v Barceloně
Fontána v Barceloně má několik názvů: zpívající, tančící nebo magická. 

Jaká představení fontána nabízí?

Dnes v repertoáru fontány najdete nejrůznější představení a světelné shows stojící především na hudbě z filmů (Kmotr, Gladiátor, Pán prstenů,...) a klasické i moderní hudbě (samozřejmě nechybí Barcelona od Freddieho Mercuryho a Montserrat Caballé). 

Pokud byste chtěli program fontány na konkrétní den, doporučuju jít na její oficiální web, kde si můžete v kalendáři vybrat datum a podívat se, co přesně se kdy hraje. 

Co dalšího se vyplatí vidět v Barceloně za tmy? Dozajista koukněte na krásně nasvícenou katedrálu Sagrada Familia (aneb pokud máte prostor, vyplatí se ji vidět jak ve dne, tak v noci), další Gaudího stavby jako Casa Batlló nebo Casa Mila a samozřejmě nesmím zapomenout na nevšední Torre Glòries

Vstup je zdarma, ale...

Pro účast na představení fontány není třeba žádný lístek, vše je zdarma. Prostě stačí přijít k fontáně, sednout si na nedaleké schody nebo se postavit na místo s dobrým výhledem, počkat na začátek a pak už se jen kochat. Netřeba asi dodávat, že věci zadarmo jsou setsakramentsky oblíbené, takže chcete-li dobré místo, doporučuju tu být klidně i hodinu a půl až dvě předem. Pokud jste v Barceloně v sezóně, už i půl hodinu před začátkem tu bude hlava na hlavě...

Délka jednoho bloku v představení je půl hodiny. Rozhodně ale nečekejte, že by se tu lidi nějak točili nebo střídali - když už někdo přijde, většinou zůstává na další bloky až do konce. 

Lidé přihlížející představení magické fontány
Zájem o představené magické fontány v Barceloně je obrovský, buďte tu brzo!

Rozhodně doporučuji vybrat místo někde hned u fontány, protože reproduktory nejsou moc výkonné a pokud byste seděli nebo stáli někde dál, nic byste z toho neměli. Opravdu. (Když jsem na fontáně byl poprvé, tak jsem si sedl nahoru na schody k Národnímu muzeu katanlánského umění, že tam budu mít pěkný výhled–ano, měl jsem–, ale pak jsem v půlce začal přebíhat dolů, abych chytnul nějaké lepší místo, protože jsem nic neslyšel... :-)

Časy představení fontány aneb kdy se sem vypravit

Fontánu si vychutnáte v plné kráse za tmy. Její provozní doba je odvislá od konkrétního měsíce v roce:

  • 1. dubna - 31. května a 1. října - 31. října: každý čtvrtek až sobota od 21:00 do 22:00
  • 1. června - 30. září: každou středu až neděli od 21:30 do 22:30
  • 1. listopadu - 31. března: každý čtvrtek až sobota od 20:00 do 21:00

Fontána ve dne
Když je dostatek vody, je barcelonská fontána v provozu i přes den

Adresa: Plaça de Carles Buïgas, 1, 08038 Barcelona
Doprava: zelené metro L3 nebo červené metro L1, stanice Placa Espanya
Provozní doba: viz výše v článku
Vstupné: zdarma
Více informací: Oficiální web

 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

  • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
  • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články