T-10, nejvýhodnější jízdenka v Barceloně

Možností, jak cestovat po Barceloně, je celá řada. Pokud preferujete městskou hromadnou dopravu, není nic lepšího než jízdenka T-10. Ta přijde vhod zvláště pokud jste ve městě na více dní, např. na eurovíkend či jiný výlet. 

Proč byste si T-10 měli pořídit?

T-10 je zvýhodněný typ přestupní jízdenky, která nabízí celkem 10 jízd za cenu €10,20. Tato cena je platná pro zónu 1, která pokrývá celé centrum a dokonce i cestu z letiště. Samozřejmě, že si můžete zakoupit i jízdenky do jiných zón, ale pokud nemáte v plánu častěji vyjíždět někam na okraj či úplně mimo město, nevyplatí se to.

Velkou výhodou je to, že jízdenku může užívat více osob. To přijde vhod pokud jedete v páru nebo například s rodinou, kdy si nemusíte kupovat více jízdenek, ale stačí vám jedna společná. V praxi to pak funguje tak, že jízdenku označíte vícekrát dle počtu cestujících – jeden projde turniketem, podá jízdenku druhému atp. Každé označení je samozřejmě započítáno jako jedna jízda. 

Od průchodu turniketem máte 75 minut na to, abyste se dopravili tam, kam potřebujete. To je dostatek času i na delší cesty, jelikož v rámci centra je vše dosažitelné městskou hromadnou dopravou během 10 - 40 minut.

(Pokud byste si koupili jízdenku na více zón, budete mít na přestupy i více času – každá další zóna znamená +15 minut. Příklad: na zónu 1 máte 75 minut, na zónu 2 je to 90 minut, na zónu 3 máte 105 minut atd. Více informací o zónách.)

Jízdenka je přestupní, ale musíte to samozřejmě stihnout v rámci těch 75 minut. Při změně dopravního prostředku nezapomeňte jízdenku znovu označit, abyste se vyhnuli případné pokutě při kontrole! Při cestě můžete využít všechny dopravní prostředky fungující v rámci barcelonského dopravního systému (metro, tramvaje, autobusy, vlaky). S jízdenkou můžete přestoupit z metra na metro v rámci jedné stanice. Nebo můžete přestoupit z metra na autobus, vlak či tramvaj a stále se bude jednat o jednu jízdu.  

Na co si dát pozor?

  • Jízdenka není platná na letištní aerobusy ani na metro L9 Sud vedoucí z letiště do centra. (Pokud byste ji chtěli využít už tam, jeďte do centra z letiště vlakem).
  • Pokud opustíte stanici metra a následně se vrátíte, už se to počítá jako 2 cesty.
  • Systém preferuje vysokokapacitní dopravu (metro) - pokud zahájíte přestupní jízdu autobusem a z jednoho přestoupíte na druhý, není možné následně jít do metra – opět by se to bralo jako 2 cesty. Pokud plánujete přestupovat, je lepší cestu zahájit metrem. 

Jak poznáte, kolik zbývá jízd?

Každá vaše cesta je zaznamenaná na zadní straně jízdenky - při průchodu turniketem či jejím označení ve validátoru autobusu se dozadu vytiskne informace skrývající časový údaj a informaci o počtu jízd. Především informace o počtu jízd je užitečná, protože pokud přestupujete v rámci 75 minut, můžete mít vzadu více záznamů, ale stále to bude brané jako jedna cesta.

Kde jízdenku koupit?

Jízdenku T-10 můžete zakoupit především v automatech na stanicích metra a autobusů, např. hned na letišti při nástupu na vlak do centra na jeden narazíte. Dále pak třeba v zákaznickém a informačním centru Punt TMB na stanicích metra Diagonal, La Sagrera nebo Universitat.

Online nákup jízdenky není možný.

Pozor, dále nesmíte minout:

  • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
  • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
  • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
  • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
  • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
  • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
  • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.