T-casual, nejvýhodnější jízdenka na hromadnou dopravu Barceloně

Možností, jak cestovat po Barceloně, je celá řada. Pokud preferujete městskou hromadnou dopravu, není nic lepšího než jízdenka T-casual. Ta přijde vhod především pokud jste ve městě na více dní, např. na prodloužený víkend nebo několikadenní výlet.

Nejatraktivnější na celé jízdence je cena, kterou zaplatíte za jednu jízdu: jen něco málo přes 1 euro. 

Jízdence T-casual předcházela nesmírně populární T-10, která byla v lednu 2020 zrušena. Pokud jste v Barceloně byli v minulosti a používali jste T-10, je T-casual tou nejlepší náhradou, protože je velice podobná...

Jaké jsou hlavní výhody jízdenky T-casual?

T-casual je výhodný typ jízdenky, která nabízí 10 jízd hromadnou dopravou za cenu €11.35. Tato cena je platná pro zónu 1, která pokrývá celé centrum a dokonce i cestu z letiště. Samozřejmě, že si můžete zakoupit i jízdenky do jiných zón, ale pokud nemáte v plánu častěji vyjíždět někam na okraj či úplně mimo město, nevyplatí se to.

Jízdenka T-casual je integrovaná: platí na všechny druhy hromadné dopravy v Barceloně. Můžete ji využít na metro, vlaky, tramvaje, autobusy či dokonce lanovku. Je zde však jedna výjimka: T-casual neplatí na metro L9 Sud vedoucí z letiště a stejně tak ani na letištní aerobusy, které provozuje soukromá společnost. Pokud byste však tuto jízdenku chtěli využít pro cestu z letiště do centra Barcelony, dá se s ní třeba využít vlak anebo autobus. (Seznam všech dopravců zapojených do systému ATM).

Jízdenka T-casual je přestupní: v rámci jedné jízdy můžete třeba započít cestu metrem a pak dál pokračovat třeba tramvají. Anebo přestoupit z metra na vlak. Či cokoliv jiného vás napadne – vždy se to však bude počítat jako jedna jízda, pokud se vejdete do časového limitu. 

Od průchodu turniketem a započetí jízdy totiž máte 75 minut na dopravení do požadovaného místa. To je víc než dost času, protože v rámci centra je vše v pohodě dosažitelné hromadnou dopravou během 10 – 40 minut. (Pokud byste chtěli jet někam dál a potřebovali tedy více času, dá se T-casual zakoupit na více zón. Více o systému zón najdete v samostatném článku.)

Co dalšího je dobré k jízdence T-casual vědět?

 • Jízdenku je potřeba protáhnout označovačem v úplně každém dopravním prostředku, do něhož nastoupíte. Pokud jste v limitu 75 minut, pořád se vám to buded počítat jako jedna jízda. Kdybyste to někde označit zapomněli a chytil vás revizor, je to jako byste jeli bez jízdenky!
 • Počet různých dopravních prostředků (metro, autobus, tramvaj,...) v rámci daného časového okna je limitován na 3, potom už by to bylo počítáno jako další cesta.
 • Pokud přestoupíte v rámci uzavřeného dopravního systému (např. v metru), bude se to počítat jako jedna cesta. Naopak pokud stanici zcela opustíte a pak se do ní vrátíte, bude vás to stát dvě jízdy.
 • Systém preferuje vysokokapacitní dopravu: v rámci jedné jízdy tak můžete třeba přestoupit z autobusu na metro a pak zase na autobus. Anebo z metra na autobus a pak na další autobus jiné linky. Ovšem v případě, kdybyste jeli metrem, přestoupili na autobus a pak zase na metro, už by vám to z jízdenky odečetlo dvě jízdy namísto jedné. 
 • I když jste právě zahájili poslední, desátou jízdu, jízdenku nezahazujte, než dojedete na konec cesty. Důvody jsou 2: občas vás můžou kontrolovat a někdy je jízdenka třeba k tomu, abyste z dopravního prostředku vystoupili - tj. že ji musíte protáhnout turniketem (např. v metru). 
 • Přestože jízdenka T-casual nabízí bohatých 10 jízd, není možné ji sdílet s dalšími lidmi. Jízdenka je osobní, takže cestujete-li ve skupině, každý musí mít svoji. (Tohle třeba neplatilo u dřívější T-10, která se dala "půjčovat" mezi lidmi).

Chtěli byste jednu jízdenku sdílet mezi více lidmi? Kupte T-familiar

Vedle T-casual Barcelonský dopravní podnik nabízí ještě jízdenku jménem T-familiar. Ta nabízí 8 jízd za €10 a jejím hlavním rozdílem je možnost jejího sdílení mezi více lidmi (jinak jsou všechny výše popsané parametry sterné).

Cena za 1 jízdu je ve finále o něco málo vyšší než u T-casual (€1,135 vs €1,25), ale třeba někteří z vás – třeba pokud cestujete v páru – oceníte benefit v podobě jedné společné jízdenky pro více osob...

T-familiar dává taky smysl v případě, když je vás víc a víte, že moc cestovat nebudete: že 10 jízd u T-casual pro každého ze skupiny by bylo moc a T-familiar pak pro vás může být výhodnější.

Cena jízdenky T-casual a její časová platnost

Cena jízdenky je odvislá od počtu zón, ve kterých budete jízdenku využívat. Jak jsem psal výše – pokud budete bydlet v centru města, bude vám stačit 1 zóna, tedy jízdenka za €11.35.

S navyšujícím se počtem zón vám roste i doba platnosti jízdenky. Více o tom napoví tabulka níže. 

1 zóna 2 zóny 3 zóny 4 zóny 5 zón 6 zón
€11.35 €22.40 €30.50 €39.20 €45.05 €47.90
75 minut 90 minut 105 minut 120 minut 135 minut 150 minut

Jak poznáte, kolik zbývá jízd?

Každá vaše cesta je zaznamenaná na zadní straně jízdenky – při průchodu turniketem či jejím označení ve validátoru autobusu se dozadu vytiskne informace skrývající časový údaj a informaci o počtu jízd. Především informace o počtu jízd je užitečná, protože pokud přestupujete v rámci 75 minut, můžete mít vzadu více záznamů, ale stále to bude brané jako jedna cesta.


Zadní strana jízdenky s informací o počtu jízd

Moje zkušenosti: Kdy se vyplatí koupit jízdenku T-casual?

Vždy když mířím do Barcelony, nejraději ise ubytovávám někde v centru a jeho okolí. A tohle radím všem. A jelikož je centrum poměrně malé, většina památek a atrakcí (až na pár vzdálenějších výjimek) bývá v docházkové vzdálenosti. A protože fakt rád chodím pěšky, reálně hromadnou dopravu zas tak často využívat nepotřebuji. Za týden ve městě, kdy lítám po památkách, neprojedu víc jak jednu či dvě T-casual jízdenky. A pokud budete trochu plánovat a nebudete městskou hromadnou dopravu využívat bezhlavě, budete na tom stejně.

Jestli jste na vážkách, zda si pořídit T-casual či některou z turistických karet, vemte si mapu, papír a tužku a zkuste si v rychlosti udělat odhad, jak moc s ohledem na místo ubytování a plán vašeho výletu budete po městě cestovat... 

Jak a kde koupit jízdenku T-casual?

 • Přímo na letišti je automat těsně před vstupem na nástupiště vlaku směřujícího do centra (mapa). 
 • Ve městě je T-casual dostupná ve všech automatech na stanicích metra a autobusů
 • V zákaznickém a informačním centru Punt TMB na stanicích metra Diagonal, La Sagrera nebo Universitat.
 • Poměrně krátce můžete využít také online nákup prostřednictvím webových stránek webových stránek TMB nebo stejnojmenné mobilní aplikace

Naopak jízdenku T-casual není možné koupit u řidiče v daném dopravním prostředku – např. v autobusech se prodávají jen jednorázové jízdenky. 

Upoutávka na nový ebook

👇 Pozor, dále nesmíte minout

 • Slevové turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Vyhledat ubytování - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až po pobytu.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.
 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Buďte u toho dřív než ostatní!

Instagram účet Město Barcelona

💥 Nejnovější články