T-Casual (dříve T-10), nejvýhodnější jízdenka na hromadnou dopravu Barceloně

Možností, jak cestovat po Barceloně, je celá řada. Pokud preferujete městskou hromadnou dopravu, není nic lepšího než jízdenka T-Casual (dříve známá jako T-10). Ta přijde vhod zvláště pokud jste ve městě na více dní, např. na eurovíkend či jiný výlet. 

Pozor, článek níže pojednává o původní jízdence T-10 a není tudíž aktuální! Počínaje lednem 2020 byla jízdenka T-10 zrušena a nahrazena lístkem jménem T-Casual za €11,35. Ten také nabízí 10 jízd, ale mj. jej nemůže používat více osob (oproti původní T-10). Základní vlastnosti jízdenky ale zůstávají stejné (tj. nabízí 10 jízd, je přestupní, zůstává zachován systém zón atp.) Článek zaktualizuji v nejbližších dnech, až na to budu mít čas. 

Proč byste si T-10 měli pořídit?

T-10 je zvýhodněný typ přestupní jízdenky, která nabízí celkem 10 jízd za cenu €10,20. Tato cena je platná pro zónu 1, která pokrývá celé centrum a dokonce i cestu z letiště. Samozřejmě, že si můžete zakoupit i jízdenky do jiných zón, ale pokud nemáte v plánu častěji vyjíždět někam na okraj či úplně mimo město, nevyplatí se to.


Přední strana jízdenky T-10

Velkou výhodou je to, že jízdenku může užívat více osob. To přijde vhod pokud jedete v páru nebo například s rodinou, kdy si nemusíte kupovat více jízdenek, ale stačí vám jedna společná. V praxi to pak funguje tak, že jízdenku označíte vícekrát dle počtu cestujících – jeden vloží jízdenku do turniketu a projde, druhý si jízdenku vezme z turniketu, vloží ji tam také a projde atp. Poslední cestující před průchodem turniketem jízdenku bere s sebou. Každé také označení je přitom započítáno jako jedna cesta. 

Od průchodu turniketem máte 75 minut na to, abyste se dopravili tam, kam potřebujete. To je dostatek času i na delší cesty, jelikož v rámci centra je vše dosažitelné městskou hromadnou dopravou během 10 - 40 minut.

(Pokud byste si koupili jízdenku na více zón než 1, budete mít na přestupy i více času – každá další zóna znamená +15 minut. Více napoví tabulka níže. O zónách Barceloně mám samostatný článek se seznamem měst)

Jízdenka je přestupní, ale musíte to samozřejmě stihnout v rámci těch 75 minut. Při změně dopravního prostředku nezapomeňte jízdenku znovu označit, abyste se vyhnuli případné pokutě při kontrole!

Při cestě s jízdenkou T-10 můžete využít všechny dopravní prostředky fungující v rámci barcelonského dopravního systému (metro, tramvaje, autobusy, vlaky). S jízdenkou můžete přestoupit z metra na metro v rámci jedné stanice. Nebo můžete přestoupit z metra na autobus, vlak či tramvaj a stále se bude jednat o jednu jízdu.  

Co je dobré k jízdence T-10 vědět?

 • Jízdenku je potřeba označit v každém dopravním prostředku při každém přestupu (!), tj. nikoliv pouze jednou, ale vždy s každým přestupem.
 • Jízdenka není platná na letištní aerobusy ani na metro L9 Sud vedoucí z letiště do centra. (Pokud byste ji chtěli využít už při cestě z letiště, můžete jet do centra vlakem nebo autobusem).
 • Pokud opustíte stanici metra a následně se vrátíte, už se to počítá jako 2 cesty.
 • Přestoupit v rámci daného časového okna můžete maximálně 3x, potom už by to bylo počítáno jako další cesta.
 • Přestup v uzavřeném dopravním systému (např.: metro), se počítá jako jedna cesta, tj. nezmenší se vám počet přestupů. 
 • Systém preferuje vysokokapacitní dopravu (metro) - pokud zahájíte přestupní jízdu autobusem a z jednoho přestoupíte na druhý, není možné následně jít do metra – už by se to bralo jako 2 cesty.
 • I když jste právě zahájili poslední, desátou jízdu, jízdenku nezahazujte, než dojedete na konec cesty. Důvody jsou 2: občas vás můžou kontrolovat a někdy je jízdenka třeba k tomu, abyste z dopravního prostředku vystoupili - tj. že ji musíte protáhnout turniketem. 

Cena jízdenky T-10 a časová platnost

Cena jízdenky je odvislá od počtu zón, ve kterých budete jízdenku využívat (Pokud budete bydlet v centru města, bude vám stačit 1 zóna). Společně s počtem zón se mění i doba platnosti jízdenky, tj. čím více zón, tím delší platnost jízdenky. Více napoví tabulka níže. 

1 zóna 2 zóny 3 zóny 4 zóny 5 zón 6 zón
€10.20 €20.10 €27.40 €35.25 €40.50 €43.05
75 minut 90 minut 105 minut 120 minut 135 minut 150 minut


Jak poznáte, kolik zbývá jízd?

Každá vaše cesta je zaznamenaná na zadní straně jízdenky - při průchodu turniketem či jejím označení ve validátoru autobusu se dozadu vytiskne informace skrývající časový údaj a informaci o počtu jízd. Především informace o počtu jízd je užitečná, protože pokud přestupujete v rámci 75 minut, můžete mít vzadu více záznamů, ale stále to bude brané jako jedna cesta.


Zadní strana jízdenky T-10 s informací o počtu jízd

Jak a kde koupit jízdenku T-10?

 • Jízdenku T-10 můžete zakoupit v automatech na stanicích metra a autobusů, např. hned na letišti při nástupu na vlak do centra na jeden narazíte.
 • V zákaznickém a informačním centru Punt TMB na stanicích metra Diagonal, La Sagrera nebo Universitat.
 • Poměrně krátce je k dispozici také online nákup jízdenky prostřednictvím webových stránek TMB nebo stejnojmenné mobilní aplikace

Jízdenku není možné koupit v daném dopravním prostředku (např. v autobusech prodávají jen jednorázové jízdenky).

Jelikož mají někteří lidé problém s nákupem v automatu, zvláště pak s posledním krokem spojeným s placením, připravil jsem malý návod, jak jízdenku rychle nakoupit. 

Postup nákupu jízdenky T-10 v automatu
Klikněte pro zvětšení

Upoutávka na nový ebook

Pozor, dále nesmíte minout👇

 • Průvodce Barcelonou na Instagramu - nově můžete sledovat můj profil na IG a mít tak čerstvý obsah přímo v telefonu. Denně dávám aspoň 2 příspěvky o Barceloně. Buďte u toho dřív než ostatní!
 • Turistické karty - ušetřete za dopravu po městě a získejte zdarma vstupy do muzeí, na památky a zajímavé slevy do obchodů a restaurací.
 • Online nákup vstupenek - ušetřete peníze, čas a nervy a zakupte vstupy na památky z pohodlí domova na e-shopu barcelonské turistické kanceláře; pokud jste vstupenky online ještě nekupovali, přečtěte si můj detailní návod spolu s mými zkušenostmi, jak na to.
 • Ubytování přes AirBNB - když nechcete standardní ubytování v hotelu, ale chcete autentičtější zážitek. Osobně tohle preferuji, přečtěte moje zkušenosti. Registrací přes uvedený odkaz získáte 725 Kč na svou první cestu.
 • Ubytování přes Booking.com - spousta hotelů, hostelů nebo penzionů za rozumné ceny. Můžete rezervovat ihned a zaplatit až během pobytu.
 • Letenky do Barcelony - co víc dodávat? U Pelikána srovnáte na jednom místě různé aerolinky a najdete nejlepší cenu.
 • Cestovní pojištění - jeden nikdy neví, co se po cestě může přihodit. Tady sjednáte pojištění online a ihned.
 • Půjčení auta v Barceloně - pokud nechcete chodit pěšky anebo chcete vyrazit někam dál z Barcelony, zkuste Rental Cars. Auto přistaví na letišti a o nic se nemusíte starat.